Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


FANISTELROOY

Recommended Posts

Γιατί δεν έβαλες αυτήν που σου έστειλα; τα κάνει μόνη της όλα. Σου λέει οδηγίες. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω από μια ώρα μαζί με το κατέβασμα. Root γιατί να γίνεις και γιατί custom roms;!

Root? Custom Roms? Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά. Εγώ ακολούθησα απλά οδηγούς για το τι θα κάνω.

Όσον αφορά στο πρόγραμμα, το ίδια έκανε κι εκείνο. Δεν έβλεπε τη συσκευή, δε μπορούσε να τη γυρίσει σε recovery mode, κλπ. Μετά από τόση ταλαιπωρία, φαντάζομαι ότι ο λόγος θα ήταν ότι του έλειπαν όλα αυτά που κατέβασα (drivers, SDK, κλπ).

Επίσης μόλις διαπίστωσα ότι χάθηκαν όλες οι φωτογραφίες που είχα τραβήξει με το κινητό. ΤΙ ΣΚ@ΤΑ ΚΑΝΕΙ BACKUP TOTE????? :rant: :rant: :rant:

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Ένα πρόγραμμα υπόθεση είναι όλο κι όλο. Το OPO toolbox. Θα σου περάσει την ROM, θα σου περάσει custom recovery αν θες, θα σου ξεκλειδώσει bootloader αν θυμάμαι. Έχει ήδη τα αρχεία για adb και δεν χρειάζεσαι Eclipse. Το "καλό" με το Android είναι ότι ο καθένας μπορεί να κάνει δικιά του rom και βλέπουμε αν μας αρέσει και την περνάμε. Και επίσης, είπαμε αρκετές φορές πως το update μπορεί να το πάρεις και αρκετές μέρες μετά. Δεν έχει σημασία τι rom φορούσε εξ αρχής, δεν έχει σημασία σε τι έκδοση ήσουν. Το δικό μου είχε 25R. Μετά από μερικές μέρες που βγήκε η 30, μου έβγαλε update. Άμεσα μου βγάζει και για το 33. Τώρα απλώς βαριόμουν και πέρασα την τελευταία από recovery. Ούτε adb ούτε assert error ούτε όλα ξανά default ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πει παλιότερα ότι το συγκεκριμένο τηλέφωνο δεν είναι για κάποιον που θέλει κάνει τη δουλειά του ήρεμα, απροβλημάτιστα και out of the box. Είναι για όσους θέλουν να παίζουν. Αν θες android να κάνεις τη δουλειά σου απλά κοίτα σε μια πιο ολοκληρωμένη λύση, note 3/4, m8, LG g2 κλπ. Κάνεις ένα root αν το χρειάζεσαι και είσαι έτοιμος. Αν θες το update, βγάζεις το root και γίνεται μόνο του μόλις το κατεβάσει.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μόλις διαπίστωσα ότι χάθηκαν όλες οι φωτογραφίες που είχα τραβήξει με το κινητό. ΤΙ ΣΚ@ΤΑ ΚΑΝΕΙ BACKUP TOTE????? :rant: :rant: :rant:

Και όλα τα settings από όλες τις εφαρμογές (pass, ρυθμίσεις, accounts, κλπ)

[MENTION=7649]FANISTELROOY[/MENTION] δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες. Δηλαδή έχω μια συσκευή που έχει ένα update. Τι πιό απλό από το να κατέβει, να εγκατασταθεί και να κάνει reboot; Αν αυτό είναι δύσκολο, τότε τι να πω...; Πρέπει να πάρεις ειδική συσκευή για να γίνει; Κι αν ήταν να δώσω τα λεφτά που έχουν τα note 3/4, m8, LG g2, έπαιρνα iPhone.

Και για ποιό root μιλάς, εγώ δεν έκανα τίποτα. Αγόρασα ένα τηλέφωνο κι έβαλα εφαρμογές.

Όπως και να έχει, το backup δεν έχει να κάνει με τη συσκευή. Υποτίθεται ότι κάνει το Android μόνο του. Τι κάνει; ΤΙΠΟΤΑ. Τα apps που έχω εγκατεστημένα; Αυτά είναι στο google account μου, όχι στη συσκευή. Άσχετα αν κάνω root, recover, update, custom rom, θα έπρεπε το τηλέφωνο να επανέρχεται όπως το άφησα. ΈλεοC, το έκαναν τα Nokia το 1995!

Όσον αφορά δε στα 50€ που είχαν αναφερθεί παραπάνω, ήδη τα περάσαμε... Εφαρμογή για backup στο pc κάνει μόνη της 50€ και δεν ξέρω αν κάνει κι όλα αυτά που θέλω. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που συγχέετε πολλοί είναι η κλασσική ηλίθια ανυπομονησία του μεγάλου ποσοστού των android χρηστών που ενώ ΈΧΕΙ ΒΓΕΙ ή ξέρουν ότι ΘΑ ΒΓΕΙ σε 3 μέρες το update, μαμιούνται να το βάλουν με 32423 άλλους έμμεσους τρόπους στην συσκευή τους, παίρνοντας του τώλου backup κλπ κλπ.

Δεν συμφωνώ με τον Φάνη στο ότι δεν είναι για απροβλημάτιστη λειτουργία, απλά σε όλα τα android εκτός τα Nexus, τα updates καθυστερούν απο 1-πολλέςπάνωάπομία μέρες.

Αν δεν μπορείτε να περιμένετε και τα κάνετε σαλάτα στην πορεία για να το πάρετε 4 ώρες νωρίτερα δεν φταίει το κινητό ή η εταιρία, η λαλακία στο κεφάλι μας φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζεις Rom είναι σαν να κάνεις format, χάνεις τα πάντα, εκτός από τα πράγματα που έχεις στο Google account.

Όταν έχεις μια συσκευή που είναι official κάνει μόνη της το update. Αν έχεις κάνει έστω και root, θεωρείται ότι είναι πειραγμενο, άρα δεν σου κάνει update. Με update δεν χάνεις τίποτα.

Όταν έχεις μια συσκευή που τρέχει ένα bug-free λειτουργικό, είτε αυτό είναι με το βαρύ touchwiz είτε με το άψογο κατ'εμένα sense, τότε δεν χρειάζεται να ψάχνεις ούτε Rom ούτε τίποτα.

Μπορεί κάποιοι να διαφωνούν, αλλά εγώ αυτό πιστεύω! Και αυτός ήταν ο κύριος λόγος που έδωσα το one plus one, η cyanogen. Στο note 2 ήμουν 1.5 χρόνο με official 4.1.2 και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Βέβαια, ενώ είχε βγει update για 4.4, δεν το πέρναγα λόγω Knox.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] εμενα επανεφερε τις φωτογραφιες κανονικα και τα accounts/password. Δε ξερω σε τι κατασταση το εχεις τώρα, στη θεση σου θα του εκανα ενα format, θα το εστινα απο την αρχη και θα περιμενα για τα "official" updates.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που συγχέετε πολλοί είναι η κλασσική ηλίθια ανυπομονησία του μεγάλου ποσοστού των android χρηστών που ενώ ΈΧΕΙ ΒΓΕΙ ή ξέρουν ότι ΘΑ ΒΓΕΙ σε 3 μέρες το update, μαμιούνται να το βάλουν με 32423 άλλους έμμεσους τρόπους στην συσκευή τους, παίρνοντας του τώλου backup κλπ κλπ.

Όπως είπα και παραπάνω, δε βιαζόμουν για το update. Απλά διαβάζοντας, διαπίστωσα ότι ήμουν 3 updates πίσω. Άρα, αφού δεν είχε βάλει κανένα από αυτά, κάτι δεν πήγαινε καλά κι έτσι άρχισα να το ψάχνω. Γενικά δε βάζω updates άμεσα, προς αποφυγή προβλημάτων που ανακαλύπτονται με το launch.

Δεν συμφωνώ με τον Φάνη στο ότι δεν είναι για απροβλημάτιστη λειτουργία, απλά σε όλα τα android εκτός τα Nexus, τα updates καθυστερούν απο 1-πολλέςπάνωάπομία μέρες.

Όπως είπα, δεν είναι μερικές ημέρες, το 30O έχει βγει από 10/8, άρα μιλάμε ότι εδώ και 2 μήνες εμένα δεν έχει κατεβάσει updates.

Όταν αλλάζεις Rom είναι σαν να κάνεις format, χάνεις τα πάντα, εκτός από τα πράγματα που έχεις στο Google account.

Διαφωνώ. Στο iPhone, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κι αν έκανα, jailbreak, unlock, upgrade, downgrade, bootloader, όταν το έβαζα μετά το τέλος της διαδικασίας στο iTunes, έκανα Sync και το τηλέφωνο ήταν ακριβώς όπως το είχα αφήσει. Ακριβώς όμως!

Όταν έχεις μια συσκευή που είναι official κάνει μόνη της το update. Αν έχεις κάνει έστω και root, θεωρείται ότι είναι πειραγμενο, άρα δεν σου κάνει update. Με update δεν χάνεις τίποτα.

Πάμε πάλι... ΕΓΩ, δεν έκανα τίποτα στη συσκευή. Την αγόρασα. Και δε με ενδιαφέρει αν με update δε χάνεις τίποτα. Μου το έκλεψαν, χάλασε, έσπασε, κάηκε. Δε θα έπρεπε να μπορώ να επαναφέρω τα ΠΑΝΤΑ στη νέα συσκευή;

Όταν έχεις μια συσκευή που τρέχει ένα bug-free λειτουργικό, είτε αυτό είναι με το βαρύ touchwiz είτε με το άψογο κατ'εμένα sense, τότε δεν χρειάζεται να ψάχνεις ούτε Rom ούτε τίποτα.

Τι σημαίνει bug-free; Κανένα λειτουργικό δεν είναι bug-free. Και είπα, δεν έψαχνα κάτι. Βγήκε update, είχε κάποιες διορθώσεις, όπως έχουν ΟΛΑ, διαφορετικά θα ήταν στην έκδοση 1.0, 2.0, 3,0, κλπ, και αναρωτήθηκα γιατί σε εμένα δεν έχει γίνει ούτε αυτό, ούτε το προηγούμενο.

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] εμενα επανεφερε τις φωτογραφιες κανονικα και τα accounts/password. Δε ξερω σε τι κατασταση το εχεις τώρα, στη θεση σου θα του εκανα ενα format, θα το εστινα απο την αρχη και θα περιμενα για τα "official" updates.

Εμένα δεν επανέφερε τίποτα.

Αυτό που έκανα, format δεν είναι; Από την αρχή δεν το έστησα; Τα official updates δεν περίμενα και δεν ήρθαν ποτέ; (μιλάω ξανά για 30Ο και 33R, όχι για το 38R που ήταν λογικό να περιμένω, που κι εδώ διαφωνώ, γιατί να μην είναι διαθέσιμο παντού day-1; )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες ότι το πήρες από κινέζο και όχι το official? Θέλει δουλειά να το κάνεις να είναι σαν το official και να παίρνει update.

Στο iPhone δεν αλλάζεις Rom, λογικό είναι να κρατάει τα πάντα. Και αυτή είναι και η δουλειά του iTunes.

Νομίζω και η Samsung και η HTC έχουν παρόμοια εργαλεία αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες ότι το πήρες από κινέζο και όχι το official? Θέλει δουλειά να το κάνεις να είναι σαν το official και να παίρνει update.

Στο iPhone δεν αλλάζεις Rom, λογικό είναι να κρατάει τα πάντα. Και αυτή είναι και η δουλειά του iTunes.

Νομίζω και η Samsung και η HTC έχουν παρόμοια εργαλεία αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Και στη samsung που ειχα δοκιμάσει ενος συναδέλφου, το backup ποτέ δε κατάλαβα τι πήρε, μιας και στο restore δεν έφερε τίποτα πίσω... Καμια σχέση με itunes, εκεί ολα ειναι πολύ πίσω δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Και στη samsung που ειχα δοκιμάσει ενος συναδέλφου, το backup ποτέ δε κατάλαβα τι πήρε, μιας και στο restore δεν έφερε τίποτα πίσω... Καμια σχέση με itunes, εκεί ολα ειναι πολύ πίσω δυστυχώς.

Ίσως είναι για αρχεία μόνο, δεν τα έχω δοκιμάσει και γω.

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες ότι το πήρες από κινέζο και όχι το official? Θέλει δουλειά να το κάνεις να είναι σαν το official και να παίρνει update.

Δεν το πήρα από Κινέζο, το πήρα από το oneplus.eu και ήρθε από Ιταλία. Δε θα έπρεπε να σε ενημερώνουν για όλα αυτά ή να υπάρχει ένας οδηγός για το πως θα το κάνεις; Αν είναι να μην παίρνει updates, τι να το κάνεις τότε; Έμενα και με το iPhone 4 αν ήταν...

Στο iPhone δεν αλλάζεις Rom, λογικό είναι να κρατάει τα πάντα. Και αυτή είναι και η δουλειά του iTunes.

Αλλάζεις. Όταν κάνεις jb/unlock βάζεις custom rom.

H απορία μου είναι γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή για τα Android, ή αν κάνει αυτή που βρήκα αυτά που λέει, γιατί πρέπει να δώσω 50€ για κάτι που θα έπρεπε να είναι δεδομένο.

Νομίζω και η Samsung και η HTC έχουν παρόμοια εργαλεία αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
Ίσως είναι για αρχεία μόνο, δεν τα έχω δοκιμάσει και γω.

Δηλαδή, αν θέλεις να κάνεις reset, αν σου χαλάσει η συσκευή και θέλεις άλλη, αν αγοράσεις καινούριο μοντέλο, τι κάνεις; Όλο το στήσιμο από την αρχή...; Δουλειά δεν είχε ο :devil: μου φαίνεται...

Αυτό που μου τη δίνει, είναι πως οι περισσότεροι δε χάνετε ευκαιρία να κράξετε την Apple και το iTunes, που είναι ένα κορυφαίο εργαλείο, αλλά τα άπειρα προβλήματα και τις ελλείψεις του Android, τα θεωρείτε αμελητέα...

Link to comment
Share on other sites

Το oneplus.net είναι το official. Έχει το logo cyanogen στην πίσω μεριά η συσκευή σου?

Καλό το iTunes, δε λέω, αλλά σε δεσμεύει. Είσαι σε ένα φίλο και θες να περάσεις μερικά αρχεία, τι κάνεις? Στήνεις όλο το iTunes στον υπολογιστή του?

Link to comment
Share on other sites

Το oneplus.net είναι το official. Έχει το logo cyanogen στην πίσω μεριά η συσκευή σου?

Καλό το iTunes, δε λέω, αλλά σε δεσμεύει. Είσαι σε ένα φίλο και θες να περάσεις μερικά αρχεία, τι κάνεις? Στήνεις όλο το iTunes στον υπολογιστή του?

Εχεις ενα στικάκι μαζί σου ?

Link to comment
Share on other sites

Το oneplus.net είναι το official. Έχει το logo cyanogen στην πίσω μεριά η συσκευή σου?

Όχι. Και λοιπόν; Εσύ δεν είπες ότι έχει διαδικασία για να γίνει official ; Γιατί να μην την έχουν κάνει;

btw, εγώ εχθές για την 33R, πέρασα το cm-11.0-XNPH33R-bacon-signed-fastboot.zip που είναι στην επίσημη σελίδα της Cyanogen (κάτω κάτω). Δεν υποτίθεται ότι έτσι θα γινόταν official; Έτσι λένε τουλάχιστον στο forum του oneplus.net.

Καλό το iTunes, δε λέω, αλλά σε δεσμεύει. Είσαι σε ένα φίλο και θες να περάσεις μερικά αρχεία, τι κάνεις? Στήνεις όλο το iTunes στον υπολογιστή του?

Έλα ρε Φάνη, μη δουλευόμαστε... Το Android τα κάνει ΟΛΑ μέσω cloud και μας πειράζει να στείλουμε μερικά αρχεία έτσι; Ακόμα κι αυτό όμως, είναι το μόνο που δεν κάνει. Τα Android που δεν κάνουν όλα τα υπόλοιπα;

edit: Εδώ πάντως λέει, ότι και το κινεζικό, παίρνει κανονικά όλα τα updates. Το δικό μου γιατί δεν τα έπαιρνε, κανείς δεν ξέρει...

I received my Chinese model preinstalled with 25R as well (Note: 25R was installed by the seller NOT at the factory) once i had it set-up i almost immediately got a notification that 30o was available, naturally i downloaded and installed it (BAD MOVE, batter drain etc) waited and waited and eventually 33R came out and i once again got a notification and downloaded/installed it. All this happened OTA. So your should be working.
Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενα στικάκι μαζί σου ?

Στο κινητο το θες...

btw το oneplus.eu λεει:

"the Oneplus One we offer is the version running CM11 upgraded from Color OS", αρα ειναι σαν να το αγοραζεις απο κινεζο.

Όχι. Και λοιπόν; Εσύ δεν είπες ότι έχει διαδικασία για να γίνει official ; Γιατί να μην την έχουν κάνει;

btw, εγώ εχθές για την 33R, πέρασα το cm-11.0-XNPH33R-bacon-signed-fastboot.zip που είναι στην επίσημη σελίδα της Cyanogen (κάτω κάτω). Δεν υποτίθεται ότι έτσι θα γινόταν official; Έτσι λένε τουλάχιστον στο forum του oneplus.net.

Έλα ρε Φάνη, μη δουλευόμαστε... Το Android τα κάνει ΟΛΑ μέσω cloud και μας πειράζει να στείλουμε μερικά αρχεία έτσι; Ακόμα κι αυτό όμως, είναι το μόνο που δεν κάνει. Τα Android που δεν κάνουν όλα τα υπόλοιπα;

Ναι ειπα οτι εχει διαδικασια για να γινει official, και ειναι θεμα μαγαζιου-αγοραστη να ξερει τι πουλαει ο ενας και τι αγοραζει ο αλλος.

Τωρα πως θα το κανεις official δεν ξερω γιατι δεν το εχω ψαξει, παντως διαβαζω οτι γινεται.

Το cloud καλο για μικρα αρχεια, αλλα σκεψου οτι πλεον εχουν μεγαλωσει παρα πολυ τα μεγεθη. Τις προαλλες τραβηξα ενα βιντεο με το τρενο οπως γυριζα απο Σκωτια και ηθελα να το στειλω σε ενα φιλο μου Ελλαδα. Σχεδον καμια υπηρεσια στυλ facebook, mail, viber κλπ δεν το εστελνε γιατι ηταν καπου 750ΜΒ. Μονο με dropbox μπορουσα να το στειλω, αλλα επρεπε να περιμενω να κανει το upload και μετα εκεινος το download.

Σκεψου λοιπον να εισαι σπιτι ενος φιλου σου και να θελεις να σου περασει 2-3 album μουσικης.

Σου ξαναλεω, συμφωνω οτι εχει πολλα καλα το itunes (για διαφορους λογους), αλλα σε περιοριζει σε καποια πραγματα.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Το καθε ενα τα θετικα και τα αρνητικά και νομιζω ειναι πολυ ξεκαθαρο που απευθύνεται το καθενα. Σιγουρα θα ηταν ιδανικο να τα ειχαν όλα. Πάντως συμφωνω με τον [MENTION=173]Wizard![/MENTION] οτι ειναι απαραδεκτο να μην υπάρχει backup που να σου κανει clone το τηλεφωνο με ολες τις ρυθμισεις (αν υπάρχει παρακαλω ενημερώστε με γιατι οπως λεει και το αλλο το αρθρο 190000 κινητα ξεχνιονται στα αγγλικα ταξι :p)

*Σιγουρα εμενα μου εσωσε τις φωτογραφιες. Μια ερωτηση: τι διαφορα εχει το gallery με το photos? μου δειχνουν και τα 2 το ιδιο (google + cyanogen ?)

Link to comment
Share on other sites

btw το oneplus.eu λεει:

"the Oneplus One we offer is the version running CM11 upgraded from Color OS", αρα ειναι σαν να το αγοραζεις απο κινεζο.

Όχι. Και λοιπόν; Εσύ δεν είπες ότι έχει διαδικασία για να γίνει official ; Γιατί να μην την έχουν κάνει;

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] δες λιγο εδω μήπως βρεις τιποτα ενδιαφερον.

edit:

1)Μy backup pro

2)Helium

Θελω αλλο ενα android να γινεται αυτοματα cloned μεσο cloud. Αν το κανουν αυτα τα προγραμματα δε με νοιαζει κιας ειναι δυσκολο στο αρχικο σεταρισμα.

*Και μια extra ερωτηση: εχει κανεις θεμα με την ποιοτητα ηχου απο το ακουστικο σε κλησεις δικτυου?

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.