Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


FANISTELROOY

Recommended Posts

Σωστός! Πολύ καλή εφαρμογή!

Επίσης αν δεν έχεις παλιές ασύρματες συσκευές, γύρνα το router μόνο σε g/n ή n κι άσε τα a/b/g/n/ac κλπ κλπ γιατί όσο πιο παλιά πρότυπα πας να υποστηρίξεις, τόσο πέφτει κι η ταχύτητα. Π.χ. δοκίμασε αν με n μόνο παίζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολλά τα wifi analyzer στο store, έχετε να προτείνετε κάποιου συγκεκριμένου developer ή όλα κάνουν;

edit: Πήρα του farproc, μια χαρά φαίνεται!

Έγινε επεξεργασία από fantomas
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μόλις μια invite... Δεν ψαχνομουνα για κινητό, αλλα έχω βαρεθεί κάπως τα windows phone... Αξίζει τα το σκεφτω?

Είναι πλέον προσφορά η τιμή του η με invite το παίρνεις όσο και από τα κινεζομαγαζα anyway?

Τέλος, αποτι κατάλαβα αφού δεν έχει Ελλάδα θα πρέπει να έχω γνωστό σε Αγγλια/Γερμανια να μου το φέρει?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση (που μάλλον θα έχει ήδη απαντηθεί αλλά καμια 6-7 σελίδες που πήγα πίσω δεν βρήκα κάτι).

Πήρα το inv του narta (thanks και πάλι αγορίνα)

Προφανώς Ελλάδα δε στέλνουνε, paypal αγγλικό δεν έχω, μπορώ να βάλω Ελληνική κάρτα στο ονομά μου και στοιχεία παραλήπτη κάποιου άλλου στο Λονδίνο; (το οποίο μου κάθεται λουκούμι btw γιατί τραγουδάει εκεί στις 25/10 ο Καρράς). Επίσης στο είδος της αποστολής τι βάζουμε για Αγγλία;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση (που μάλλον θα έχει ήδη απαντηθεί αλλά καμια 6-7 σελίδες που πήγα πίσω δεν βρήκα κάτι).

Πήρα το inv του narta (thanks και πάλι αγορίνα)

Προφανώς Ελλάδα δε στέλνουνε, paypal αγγλικό δεν έχω, μπορώ να βάλω Ελληνική κάρτα στο ονομά μου και στοιχεία παραλήπτη κάποιου άλλου στο Λονδίνο; (το οποίο μου κάθεται λουκούμι btw γιατί τραγουδάει εκεί στις 25/10 ο Καρράς). Επίσης στο είδος της αποστολής τι βάζουμε για Αγγλία;

Για την αγορά του One Plus One, από τις διαθέσιμες σήμερα (Αυγουστος 2014) χώρες, η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή φαίνεται να είναι η Γερμανία, αφού η έκδοση 64Gb στoιχίζει €299 (30 ευρώ πάνω από την έκδοση 16Gb)

Ο τρόπος παραγγελίας λοιπόν ειναι ο ακόλουθος:

Σε PC, κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε το λογισμικό TunnelBear, το οποίο μας επιτρέπει να "ξεγελάσουμε" τους Servers της O+O και να φανεί οτι "ψωνίζουμε" από Γερμανία - θα το χρησιμοποιήσουμε ΜΟΛΙΣ έχουμε invite (πρόσκληση)

Φτιάχνουμε λογαριασμό στο mailboxde.com, ωστε να αποκτήσουμε Ταχυδρομική Διεύθυνση στην Γερμανία

Φτιάχνουμε λογαριασμό στο Home - OnePlus.net και συνδεόμαστε στο STORE (οχι στο forum) - πάνω δεξια. Κατόπιν, συμπληρώνουμε τα υπόλοιπα στοιχεία με έμφαση στις ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ: Billing Address μπαίνει η διεύθυνση χρέωσης (PayPal) και shipping address αυτή που αποκτήσαμε πριν λίγο στο mailboxde.com

Οταν συνδεόμαστε στο site της OnePlus, επιλέγουμε χώρα κάτω δεξιά στην σελίδα (συνήθως default είναι USA)

Οταν λοιπόν λάβουμε invite, ενεργοποιούμε το TunnelBear, το βάζουμε σαν GERMANY και ξεκινάμε το "CLAIM" (διεκδίκηση) της πρόσκλησης

Βάζουμε το OpΟ στο καλάθι (και οποια accessories χρειάζομαστε), επιλέγουμε Express Shipping (€4,99 - μοναδική επιλογή σήμερα) και κάνουμε παραγγελία, προσέχοντας να έχει shipping address αυτή του mailboxde.com

Οταν το πακέτο φτάσει στην mailboxde.com (συνήθως 2-4 μέρες από την παραγγελία - υπο κανονικές συνθήκες), μας έρχεται μήνυμα οτι εχουν δεμα και μας προτείνουν τρόπους αποστολής (με τις αντίστοιχες χρεώσεις) + την προμήθεια τους + μια μικρή προμήθεια (1 ευρώ περίπου) για την "φόρτωση" μέσω Paypal.

Οι επιλογές είναι

Czech Post - Registered Mail, Insured up to 35 EUR >>12,22 EUR

Deutsche Post - Small Package, Insurance up to 35 EUR >>13,69 EUR

Deutsche Post - Small Package, Insurance up to 100 EUR >> 15,47 EUR

Deutsche Post - Small Package, Insurance up to 200 EUR >> 17,26 EUR

Deutsche Post Weltpaket - Priority, Insurance up to 500 EUR >> 17,41 EUR

UPS Standard - Insurance up to 500 EUR >> 19,78 EUR

Deutsche Post Small Package, Insurance up to 400 EUR >> 20,83 EUR

Deutsche Post Weltpaket - Priority, Insurance up to 1.000 EUR >> 29,31 EUR

EMS - Insurance up to 150 EUR >> 41,66 EUR

Για την Αθήνα, ίσως η UPS (5-7 business days) να είναι η καλύτερη επιλογή, για επαρχία όμως υποψιάζομαι οτι το Deutsche Post Weltpaket - Priority (4 business days) θα είναι γρηγορότερο...

Ο Shuffle εδώ έχει έναν "οδηγό" επιλογής/διαφορών της κινέζικης & official/international έκδοσης

update: Τελικά, η UPS από Γερμανία > Αθήνα χρειάζεται 3 εργάσιμες ενώ η DHL Premium WeltPaket τουλάχιστον 5 εργάσιμες, οπότε δεν βλέπω λόγο να μην επιλέξει κάποιος την UPS...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=397537

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μεσω Γερμανιας με mailbox.de να υπολογιζουμε γυρω στα 320ε τελικη και με 0% πιθανοτητα τελωνιου (αφου θα γινει στο κινα-Γερμανια η εισαγωγη στην ΕΕ) ?

Αξιζει "πολυ" στα 320 ή υπαρχουν αντιστοιχες προτασεις σε παραπλησια τιμη 350-380 πχ?

Link to comment
Share on other sites

Για το 64άρι, 310€ απο τις αποθήκες της OnePlus στην Αγγλία, προς γερμανία στη mailbox.de

Απο mailbox.de προς Ελλάδα, αναλόγως τι υπηρεσία θα επιλέξεις (~10-20€)

Τελωνείο (με την έννοια πληρωμή δασμών κτλ..) φυσικά, δεν παίζει σε κανένα στάδιο. Όλα γίνονται εντός ΕΕ.

Σε αυτά, αλλά και σε παραπάνω χρήματα, για καινούργια συσκευή δεν έχει αντίπαλο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.