Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


FANISTELROOY

Recommended Posts

Ρε χαξξξξξορες με τα gestures πως την παλευετε??

Μια ανοιγε ο φακος... μια επαιζε το music player (κλειστη οθονη ετσι?)

Ε τα απενεργοποιησα και ηρεμησα.

Εχει καμια επιλογη να μην δουλευει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ αν η οθονη ειναι μαυρη?

Δεν την πάλευα, τα έκλεισα όλα κι εγώ γιατί ή μουσική έπαιζε ή ο φακός ήταν ανοιχτός :hehe:

Άσε που η κάμερα κόλλαγε τις μισές φορές που άνοιγε με gesture.

Link to comment
Share on other sites

Από myphone: " Καλημέρα.

Ας μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με το τελευταίο "στήσιμο" του επίσημου firmware που μέχρι στιγμής μου έχει δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα από την στιγμή που έχω τη συσκευή, και σε θέμα μπαταρίας αλλά και σε απόδοση.

Καταρχήν κατέβασα και πέρασα μέσω custom recovery τη τελευταία επίσημη με full wipe από το παρακάτω νήμα :

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/rom-stock-rooted-4-4-4-xnph33r-t2855276

Στη συνέχεια δε πέρασα το backup του titanium, αλλά προτίμησα να κατεβάσω τις περισσότερες εφαρμογές μια μια και να τις σετάρω.

Έβαλα franco kernel και κατέβασα την εφαρμογή trickster mod (υπάρχουν κι άλλες παρόμοιες) όπου έκανα underclocking στα 2265 και u/v - 25.

Ανέβασα επίσης τις τιμές για τον ήχο μιας που έχει επιλογή και άλλαξα το καλιμπραρισμα της οθόνης σε 235 240 255 (thanks του afilopou).

Εγκατέστησα την εφαρμογή autostarts οπου επέλεξα να μη ξεκινάνε με το άνοιγμα της συσκευής πολλές εφαρμογές.

Τέλος εγκατέστησα xposed framework και modules greenify, bootmanager, αλλά και nipunbounce (the next big thing) που με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να αυξήσει το χρόνο που τα Google services "ξυπνάνε" τη συσκευή.

Μετά από μια μέρα η διάρκεια της μπαταρίας μου έχει αυξηθεί αρκετά, δεν έχω κανένα bug και η απόδοση της συσκευής είναι υποδειγματικη."

:hehe: :hehe: Πέρα από την τραγικότητα του όλου πράγματος, μου ήρθε αυτόματα στο μυαλό και η υπογραφή του [MENTION=1066]gdp77[/MENTION] περί safe browsing. Ταιριάζει απόλυτα το concept των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τη συσκευή, σε οποιαδήποτε και να έβαζες τα apps που έβαλε την ίδια διαδικασία έπρεπε να κανεις.

Απο τη στιγμη που μπηκε σε διαδικασια να αλλαξει κερνελ, recovery, και να βαλει ολα αυτα που ειπε για να μεινει ικανοποιημενος, τοτε κατι δεν παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Yποκειμενικο ειναι αυτο. Εγω πχ θελω μια αριστη συσκευη out of the box.

Εσυ μπορει να θες να αλλαξεις ενα kernel και μια rom.

Αν ομως πρεπει να εισαι ολη την ωρα στο ψαξιμο για να πετυχεις κατι καλο, τοτε κατι δεν παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τη συσκευή, σε οποιαδήποτε και να έβαζες τα apps που έβαλε την ίδια διαδικασία έπρεπε να κανεις.

Νομίζω ότι το σχόλιό του είχε να κάνει με το κατά πόσον είναι απαραίτητο να τα κάνεις όλα αυτά για να δουλέψει σωστά, κι έχει δίκιο.

Αν θα τα κάνει και το δικό μου, θα το μάθω την άλλη βδομάδα. Πάντως το Oppo Find 5 δεν δίστασα να το στείλω πίσω μέσα σε 4 μέρες, όταν συνειδητοποίησα ότι έχανε φόρτιση/μπαταρία μέσα στην νύχτα χωρίς να το δουλεύω. Από την στιγμή ρε φίλε που το πρόβλημα λύνεται μέσω software με χίλια δυο μονταρίσματα, apps και root, γιατί δεν ενσωματώνεις την λύση στο Official firmware, να μην φαίνεται το μαγαζί σου σαν μπακάλικο;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει πρόβλημα με το κινητό. Έβγαλαν ένα update που σε πήγαινε στο 4.4.4 κι όντως είχε drain η μπαταρία, 3 μέρες μετά έβγαλαν το patch. Το αν ο άλλος θέλει να κάνει παπάδες με το κινητό του δε φταίει η συσκευή, εκεί θέλω να καταλήξω.

Link to comment
Share on other sites

Yποκειμενικο ειναι αυτο. Εγω πχ θελω μια αριστη συσκευη out of the box.

Εσυ μπορει να θες να αλλαξεις ενα kernel και μια rom.

Αν ομως πρεπει να εισαι ολη την ωρα στο ψαξιμο για να πετυχεις κατι καλο, τοτε κατι δεν παει καλα.

οκ. έχεις φάει κόλλημα και δε σ'αρέσει το κινητό -δικαίωμά σου-, αλλά η συσκευή είναι άριστη out of the box.

Link to comment
Share on other sites

οκ. έχεις φάει κόλλημα και δε σ'αρέσει το κινητό -δικαίωμά σου-, αλλά η συσκευή είναι άριστη out of the box.

Δεν ειναι κολλημα... περασε μια βολτα απο το myphone να δεις ποσο ψαξιμο ριχνουν για ορισμενα θεματα.

Το κινητο μια χαρα ειναι τουμπανο, απλα ηθελε λιγο περισσοτερο δουλιτσα στο κομματι software.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κολλημα... περασε μια βολτα απο το myphone να δεις ποσο ψαξιμο ριχνουν για ορισμενα θεματα.

Το κινητο μια χαρα ειναι τουμπανο, απλα ηθελε λιγο περισσοτερο δουλιτσα στο κομματι software.

Μα δεν υπάρχει πρόβλημα με το κινητό. Έβγαλαν ένα update που σε πήγαινε στο 4.4.4 κι όντως είχε drain η μπαταρία, 3 μέρες μετά έβγαλαν το patch. Το αν ο άλλος θέλει να κάνει παπάδες με το κινητό του δε φταίει η συσκευή, εκεί θέλω να καταλήξω.

σε όλα τα κινητά ρίχνουν ψάξιμο. Πέρνα από xda να δεις τι γίνεται. το κινητό δουλεύει μια χαρά με τα τελευταία updates, χωρίς σκάλισμα

Link to comment
Share on other sites

σε όλα τα κινητά ρίχνουν ψάξιμο. Πέρνα από xda να δεις τι γίνεται. το κινητό δουλεύει μια χαρά με τα τελευταία updates, χωρίς σκάλισμα
Δεν την πάλευα, τα έκλεισα όλα κι εγώ γιατί ή μουσική έπαιζε ή ο φακός ήταν ανοιχτός :hehe:

Άσε που η κάμερα κόλλαγε τις μισές φορές που άνοιγε με gesture.

Εχεις περασει την 4.4.4?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το κινητό είναι out of the box τέλειο, δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Είναι το πρώτο smartphone που έχω που ακόμα δεν το έχω πειράξει (root, recovery, custom rom, kernel...) γιατί με ικανοποιεί 100% σε όλα του.

Τα προηγούμενα που είχα (Nexus 4, διάφορα HTC) έτρωγαν root πριν βγάλω καν τη ζελατίινα....

Τώρα αν κάποιος θέλει/νιώθει την ανάγκη να το σκαλίσει...δικαιωμά του. Αυτό δε μειώνει την αξία της συσκευής!

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να βρω πρόσκληση;;;

Έσπασε το κιν της αδερφής μου κ το σκέφτομαι για άμεσα και να της πασάρω το γερασμένο one x.. είδα να το πουλάνε κι εδώ ελλάδα αλλά όλοι πάνε να βγάλουν κέρδος :getlost:

Επίσης μια και δεν παίρνει sd, 64 ασυζητητί; Απλά μου άρεσε το άσπρο..

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουσε να το σπασει χτες;; 3 ειχα και εδωσα την τελευταια χτες...

Οσο για το 64αρι νομιζω ειναι μονοδρομος.

Μην σε αγχωνει το χρωμα, αλλαζουν τα καπακια πισω. οποτε μπορεις να παρεις ενα ασπρο και να το βαλεις.

Επισης, αν το παρεις απο κινεζομαγαζο, νομιζω εχει επιλογη στο χρωμα ανεξαρτητου χωρητικοτητας.

Επισης, κατι διαβασα οτι μεσα στο Σεπτεμβρη αν δεν κανω λαθος, θα σταματησουν οι προσκλησεις και θα μπορεις να το παρεις και χωρις.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Όταν το αγοράζεις δεν σου έρχονται και invites για να μοιράσεις; Αν ναι, τότε [MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] περίμενε λίγο, το περιμένω σήμερα/αύριο (Order Date: August 27, 2014).

Δεν υπαρχει χρονικο οριο το ποτε θα σου ερθουν τα shareable invites φιλος...

Εμενα π.χ δεν εχουν ερθει ακομα (αγορα Ιουλιο).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.