Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


FANISTELROOY

Recommended Posts

Παιδια ποσες μερες σας πηρε να ερθει το κινητο απο την OnePlus?? Εγω έχω βαλει Βελγιο απο την παρασκευη και ακομα pending shipment και επισης tracking number θα δωσουν???

https://forums.oneplus.net/forums/the-one/

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες παίζοντας μαζί του κατέληξα να το κρατήσω και να βάλω για πούλημα το iphone.

- Μ'αρέσει τελικά το έξτρα μέγεθος παρόλο που είναι τραγικά άβολο στην μετακίνηση.

- Δε το νιώθεις φτηνό στο χέρι, έχει μια ποιότητα στην κατασκευή κάτι που δεν είχα δει όταν έπιασα το S5 στο χέρι και νόμιζα ότι ήταν από τα jumbo.

- To λειτουργικό παρότι σου δίνει άπειρη ελευθερία, είναι πολύ λιγότερο refined και streamlined σε σχέση με το iOS. Ίδιες εφαρμογές είναι σαφώς πιο εμφανίσιμες και οριοθετημένες σωστότερα στο iphone.

- Μαρέσει που έχει τρία προφιλ στην ταχύτητα, power save που τρέχει ο ένας πυρήνας χαμηλά, balanced που τρέχουν δύο και performance που τρέχει το σύμπαν.

- Με την κάμερα του δεν έχω κανένα πρόβλημα και το 4κ video που τραβάει είναι μια χαρά. Από κλειδωμένη οθόνη ομως με το gesture του έχει σκάσει 2/3 φορές το app της.

- Το privacy guard που έχει από default είναι πολύ ωραίο προγραμματάκι για να κόβει τα apps από το διαβάζουν τα πάντα.

- Η μπαταρία του είναι πολύ καλή, επειδή ακόμα δε το έχω αφήσει σε ησυχία βγάζει για την ώρα 30ώρες. Σε σχέση με το iphone που ήθελε φόρτισμα 2 φορές τη μέρα είναι παράδεισος.

- Μου λείπει το email app του iphone, κατέβασα το κ9 που υποτίθεται είναι πιο κοντά του αλλά μάταια, it kinda sucks.

Αυτά για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

- To λειτουργικό παρότι σου δίνει άπειρη ελευθερία, είναι πολύ λιγότερο refined και streamlined σε σχέση με το iOS. Ίδιες εφαρμογές είναι σαφώς πιο εμφανίσιμες και οριοθετημένες σωστότερα στο iphone.

Έχεις ένα δίκιο αλλά σκέψου σε πόσες συσκευές απευθύνονται στο android και σε πόσες στο iOS :innocent:

Link to comment
Share on other sites

- Μου λείπει το email app του iphone, κατέβασα το κ9 που υποτίθεται είναι πιο κοντά του αλλά μάταια, it kinda sucks.

Το email app που είχε η HTC και η Samsung μέχρι την έκδοση 4.1 sucked bit time και απορούσα που δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι απλό να δουλέψει, όπως να κάνει update τους φακέλους μέσα στο inbox. Ούτε το K9 το έκανε και σβήστηκε επί τόπου.

Στο Note2 και 3 με τις εκδόσεις 4.3 και 4.4.2 δουλεύουν όλα άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικο μου, το περιεργάζομαι μερικές μέρες...

Περί ταχύτητας κλπ δε θα πω τίποτα...:)

Αυτό που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση μεχρι στιγμής είναι η μπαταρία! Αν και δεν το πολυχρησιμοποιησα αυτές τις μέρες λόγω δουλειάς δεν παύει να με εντυπωσιάζει...

Αρνητικό η ένταση του συνομιλητή: είναι κάπως χαμηλή! Αλλά πιστεύω πως πρόκειται για software bug οπότε με κάποιο update θα φτιάξει και αυτό!

Εν ολίγοις είναι κατ' εμέ flagship killer όπως το διαφημίζουν!!

post-15397-1416078636,1797_thumb.jpg

post-15397-1416078636,2576_thumb.jpg

post-15397-1416078636,3104_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για την ένταση του ακουστικού υπάρχει λύση. Εγώ το έκανα και είναι κομπλέ πλέον...

Αν θέλετε να το ποστάρω μου λέτε αλλιώς σε PM.

Μοιρασου το, δεν ειναι κρυφο

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά κάνουμε mount το /system σαν RW ( κατεβάζουμε το ES File Explorer και ενεργοποιούμε το Root Explorer το οποίο χρειάζεται να έχουμε κάνει root την συσκευή μας.

Στην συνέχεια με παρατεταμένο κλικ πάνω στον Root Explorer εμφανίζεται η επιλογή για να κάνουμε mount το /system σαν RW)

Το αρχείο που θα τροποποιήσουμε είναι: /system/etc/mixer_paths.xml

Καλό είναι να κάνουμε ένα αντίγραφο του αρχείου πριν το τροποποιήσουμε

Περίπου στην γραμμή 571 του αρχείου θα βρούμε τον παρακάτω κώδικα

Select Code

<!-- Analog output devices -->

<path name="ear">

Όταν βρούμε αυτό το σημείο, μερικές σειρές πιο κάτω και συγκεκριμένα στην 576 θα βρούμε τον κώδικα:

Select Code

<ctl name="RX1 Digital Volume" value="84">

Αλλάζουμε το (84) με έναν μεγαλύτερο αριθμό μέχρι το 100, Εγώ το έχω στο 95 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Δοκιμάστε που σας ικανοποιεί, μετά από κάθε αλλαγή χρειάζεται επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.