Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


FANISTELROOY

Recommended Posts

Η μετάβαση κυλάει σχετικά ομαλά. Με ενοχλούν απείρως τα notifications που δε μπορώ να τα στήσω (βλ. δεν έχω βρει πως ακομα) όπως θέλω, θέλω απλά να βλέπω αν έχω νέο μήνυμα, δε θέλω να βλέπω το όλο το μήνυμα/email/sms/hangout/skype/viber etc

Με τους browser είμαι λίγο απογοητευμένος, ο chrome έχει τα θεματάκια του και δεν υποστηρίζει gestures για back/forward κτλ. Ο firefox δε μάρεσει, κατέβασα να δοκιμάσω τον UC HD και θα επανέλθω.

Η κάμερα μου φαίνεται πολύ ωραία, ίσως υπερβαλει λίγο με τα χρώματα (σαν να έχει ένα vivid profile)

Oneplus One:

1g1LVY6.jpg

Iphone:

0hdfMwC.jpg

Για μπαταρία ακόμα δεν μπορώ να πω μιας και το μπαινοβγάζω όλη την ώρα στο pc.

Αυτό που φαίνεται ότι δε λειτουργεί πολύ σωστά είναι το drop down menu με τα wifi/bluetooth κτλ.. ειδικά όταν προσθέτεις πράγματα ή το lock της οθόνης δε φαίνεται να πιάνουν πάντα.

Επίσης με ψιλοενοχλεί αυτό το ψιλοαναγκαστικό integration με google-everything, κάνει αυτόματα login σε 200 μεριές, αλλά μάλλον θέλει ψάξιμο.

Αυτά για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μην αποθαρρύνεσαι το learning curve στο android μετά απο χρόνια μήλο είναι λίγο σκληρό.

Εγώ τις πρώτες 4 μέρες που είχα πάρει το S3 έπαιρνα την μάνα μου και έκλαιγα, και ήθελα να το κολλήσω στον τοίχο.

Πλέον το Android μου μοιάζει ποιο intuitive απο το χέσιμ...

Αυτά κατάπιετα (sic) και μας λες πως τα βλέπεις σε 2-3 μήνες, τα άλλα δώσε τα καλά :D

Link to comment
Share on other sites

Η μετάβαση κυλάει σχετικά ομαλά. Με ενοχλούν απείρως τα notifications που δε μπορώ να τα στήσω (βλ. δεν έχω βρει πως ακομα) όπως θέλω, θέλω απλά να βλέπω αν έχω νέο μήνυμα, δε θέλω να βλέπω το όλο το μήνυμα/email/sms/hangout/skype/viber etc

Με τους browser είμαι λίγο απογοητευμένος, ο chrome έχει τα θεματάκια του και δεν υποστηρίζει gestures για back/forward κτλ. Ο firefox δε μάρεσει, κατέβασα να δοκιμάσω τον UC HD και θα επανέλθω.

Η κάμερα μου φαίνεται πολύ ωραία, ίσως υπερβαλει λίγο με τα χρώματα (σαν να έχει ένα vivid profile)

Oneplus One:

1g1LVY6.jpg

Iphone:

0hdfMwC.jpg

Για μπαταρία ακόμα δεν μπορώ να πω μιας και το μπαινοβγάζω όλη την ώρα στο pc.

Αυτό που φαίνεται ότι δε λειτουργεί πολύ σωστά είναι το drop down menu με τα wifi/bluetooth κτλ.. ειδικά όταν προσθέτεις πράγματα ή το lock της οθόνης δε φαίνεται να πιάνουν πάντα.

Επίσης με ψιλοενοχλεί αυτό το ψιλοαναγκαστικό integration με google-everything, κάνει αυτόματα login σε 200 μεριές, αλλά μάλλον θέλει ψάξιμο.

Αυτά για την ώρα.

Αυτό! Αν και έχω Android, μου την σπάει απίστευτα το τόσο integration που έχουν κάνει. Δεν γουστάρω ρε φίλε να συγχρονίζω τα πάντα ή να χρησιμοποιώ τις εφαρμογές για όλα, πως να το κάνουμε; :p

Link to comment
Share on other sites

Τα όντως ενοχλητικά notifications σβήνουν μέσα απο το Apps Κώσταμ, απλά ξετσεκάρεις το "Show Notifications" της εκάστοτε εφαρμογής.

disable_notifications.png

Φυσικά, παίζει και ειδικό applications αν θες να τα ελέγξεις ποιο μαζικά.

Οι φωτό είναι όντως πολύ πειραγμένες. Θα το σιάξουν με κανένα update μάλλον.

To https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.GoogleCamera παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Για browser δοκίμασε το dolphin. Την μπροστά κάμερα τη δοκίμασες; πάθανε πλάκα δύο συνάδελφοι με την ποιότητα! :)

Επίσης ενημερώσεις κάνει μόνο εκεί που το ρυθμίσεις, default έχει αυτό.. :/

Link to comment
Share on other sites

^Συμφωνώ απόλυτα, η μπροστινή κάμερα έχει φοβερή ποιότητα. Το google camera μια χαρά παίζει.

Στην προηγούμενη φώτο που ανέβασα είχε ενεργοποιημένες 5-6 επιλογές hdr και σουξου μούξου. Στο πιο γυμνό του τώρα:

1+1 camera app

one1.jpg

Google camera app

google1.jpg

1+1 camera app

one2.jpg

Google camera app

google2.jpg

Επίσης είναι απόλαυση το να βλέπεις full hd video στην οθόνη του!

Edit: Πολύ ενδιαφέρον έχει πόσο διαφορετικές ρυθμίσεις έχουν μεταξύ τους τα δύο app σχετικά με το iso/exposure κτλ. Όπως επίσης και το μέγεθος της εικόνας του 1+1 app είναι το μισό από το google app. Και τα δύο είναι στο 100% της ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα FYI

Στις 2 τελευταίες στην δύση υπάρχει τεράστια διαφορά.

Ακόμα και αν εξαιρέσουμε πως η δεύτερη είναι εκτός εστίασης / κουνημένη, έχει και αισθητά πιο πολύ θόρυβο που είναι λίγο κουλό γιατί για να έχει θόρυβο έχει πιο ψηλό ΙΣΟ που δίνει πιο γρήγορο κλείστρο που......

Link to comment
Share on other sites

Η μετάβαση κυλάει σχετικά ομαλά. Με ενοχλούν απείρως τα notifications που δε μπορώ να τα στήσω (βλ. δεν έχω βρει πως ακομα) όπως θέλω, θέλω απλά να βλέπω αν έχω νέο μήνυμα, δε θέλω να βλέπω το όλο το μήνυμα/email/sms/hangout/skype/viber etc

Με τους browser είμαι λίγο απογοητευμένος, ο chrome έχει τα θεματάκια του και δεν υποστηρίζει gestures για back/forward κτλ. Ο firefox δε μάρεσει, κατέβασα να δοκιμάσω τον UC HD και θα επανέλθω.

Η κάμερα μου φαίνεται πολύ ωραία, ίσως υπερβαλει λίγο με τα χρώματα (σαν να έχει ένα vivid profile)

Oneplus One:

1g1LVY6.jpg

Iphone:

0hdfMwC.jpg

Για μπαταρία ακόμα δεν μπορώ να πω μιας και το μπαινοβγάζω όλη την ώρα στο pc.

Αυτό που φαίνεται ότι δε λειτουργεί πολύ σωστά είναι το drop down menu με τα wifi/bluetooth κτλ.. ειδικά όταν προσθέτεις πράγματα ή το lock της οθόνης δε φαίνεται να πιάνουν πάντα.

Επίσης με ψιλοενοχλεί αυτό το ψιλοαναγκαστικό integration με google-everything, κάνει αυτόματα login σε 200 μεριές, αλλά μάλλον θέλει ψάξιμο.

Αυτά για την ώρα.

Δοκίμασε και CM browser. Ειναι ταχύτατος και με πολυ καλη διαχείριση παραθύρων/bookmarks κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ εισαι! Σε βλεπω πανω απο 6 ωρες σιγα σιγα! Λογικα θα εφαγε update τωρα, στησιμο κλπ, θα ειναι και πρωτες φορτισεις, οποτε θα ανεβεις χαλαρα κανενα μισαωρο οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.