Jump to content



Ερώτηση επιστροφής χρημάτων


QQman

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πρόσφατα έκανα μια αγορα μεσω χρεωστικης καρτας.

Το προιον τελικα το επεστρεψα αθικτο με επιστροφη χρηματων, επειδη η αγορα εγινε με χρεωστικη καρτα

alpha american express μου ειπαν οτι θα γινει η επιστροφη με πιστωση της χρεωστικης.

Η ερωτηση ειναι, επειδη τα χρηματα τα χρειαζομαι, αν γνωριζει κανεις σε ποσες μερες επιστρεφονται και αν

μπορω να επισπευσω καπως την διαδικασια.

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως 3-5 εργασιμες. Εχει να κανει καθαρα με γραφειοκρατικα θεματα.

Δηλαδη το καταστημα να μιλησει με την AlphaBank γα την ακυρωση, η τραπεζα να παρει τα χρηματα απο το μαγαζι κ μετα να στα επιστρεψε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το λογιστηριο ειναι υπευθυνο για τον χρονο επιστροφης ?

Την κατσαμε....!! Υπαρχει και περιπτωση για περισσοτερες μερες ?

Σημ. το καταστημα ειναι Public

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν το πάρεις αυστηρά, εσύ είσαι στο φαουλ εδώ.

Αν κατάλαβα καλά εσύ πήρες κάτι, το μετάνιωσες, το επέστρεψες.

Δεν νομίζω να λέει κάπου στα T&C's της κάρτας πως πρέπει να σου επιστρέφουν τα λεφτά σου πίσω σε ένα 8ώρο για να μας βολεύει.

άκρος φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην με παρεξηγεις με αλλη εννοια το λεω.

Στην αρχη πηγαν να μου δωσουν τα χρηματα μετρητοις οπου και προσεξαν οτι ειχε γινει με χρεωστικη.

Το θεμα ειναι οτι οι "καρτες" θα πρεπει να ειναι ευκολες συναλλαγες (πιστωση/χρεωση).

Στους ορους τους καταστηματος λεει σε περιπτωση υπαναχωρησης εντος 14ημερων γινεται επιστροφη χρηματων.

Απλα θα ηταν "ορθο" με την ευκολια που "τραβανε" τα χρηματα να τα επιστρεφουν κιολας..

Αυτο ηθελα να πω :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβαίνω, και θα ήθελα και εγώ να είναι έτσι, αλλά στο να στα πάρουν φυσικά θα γίνει γρήγορα και γιατί τους βολεύεις αλλά και γιατί το αγαθό δεν θα μπορέσουν στο δώσουν, αλλά μην νομίζεις (αν δεν κάνω λάθος) πως και η εταιρία τα παίρνει ΑΜΕΣΩΣ τα λεφτά απο την τράπεζα.

Απο εκεί και πέρα, μου έχει τύχει να πάρω refund, να δώσω στο κατάστημα την χρεωστική μου και να εμφανιστούν τα λεφτά μέσα την άλλη μέρα, οπότε ίσως και οι χρόνοι να είναι για να είναι καλυμμένοι.

Απο περιέργεια πες μας και εσύ πότε θα τα δεις στον λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες φορές η τράπεζα δεσμεύει το ποσό στο λογαριασμό σου και δε δίνει τα χρήματα στο κατάστημα αν δεν περάσουν 4-5 ημέρες. Αν η επιστροφή και η αίτηση για πίστωση γίνει σε αυτό το διάστημα, τα αποδεσμεύουν σχετικά άμεσα. Αν έχει παρέλθει το διάστημα αυτό, τότε καθυστερεί λόγω γραφειοκρατίας.

Επίσης, η διαδικασία είναι ταχύτερη όταν η εταιρία έχει πρόσβαση στην τράπεζα μέσω Web. Τότε κάνει η ίδια την αποδέσμευση (ή την πίστωση, αν έχει ολοκληρωθεί η χρέωση) κι έτσι εξαρτάσαι μόνο από το λογιστήριό τους. Λογικά το Public θα έχει πρόσβαση, αφού το δίνουν και σε πολύ μικρότερες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.