Jump to content



Linux and dual vga (Nvidia & Intel) working together


swatoner

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θέλω λίγο την βοήθειά σας.

Θέλω σε linux mint 16 να κάνω και την cpu onboard να παίξει αλλά και την gtx 780 παράλληλα. Ώστε να κάνω extend dekstop.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, η onboard απενεργοποιείται όταν βάλεις άλλη κάρτα. Extend μπορείς να κάνεις και με την 780 συνδέοντας πάνω τις 2-3 οθόνες.

Δεν απενεργοποιείται, απλά στο POST υπάρχει κάποια προτεραιότητα σαν τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με τέτοιο setup, αλλά έχει πάρει το μάτι μου το bumblebee project το οποίο είναι ενσωματωμένο από το ubuntu 13.10 και μεταγενέστερα. Θεωρητικά με το 13.10 ή το επερχόμενο LTS (14.04) έχεις out-of-the-box υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με τέτοιο setup, αλλά έχει πάρει το μάτι μου το bumblebee project το οποίο είναι ενσωματωμένο από το ubuntu 13.10 και μεταγενέστερα. Θεωρητικά με το 13.10 ή το επερχόμενο LTS (14.04) έχεις out-of-the-box υποστήριξη.

Το bumblebee προορίζεται για φορητούς που υποστηρίζουν το NVIDIA Optimus. Ο swatoner μιλάει για desktop.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα δεν απενεργοποιείται.

Δυστυχώς και τις δύο οθόνες δε μπορώ να τις βάλω στην 780 γιατί δεν υπάρχει τρόπος να συνδέσω vga. Ούτε με μετατροπέα. Αν και αν δε παίξει αυτό το setup θα βάλω την κεντρική οθόνη με hdmi και dvi->vga την δεύτερη...

Το mint όταν κάνει boot βλέπει την δεύτερη οθόνη. Αλλά κάτι βλακεία παίζει και μου πετάει και τα δύο dekstop σε μία οθόνη και μαυρίζει την δεύτερη.

Drivers τελευταία έβαλα τους nvidia proprietary μπας και παίξει.

lspci θα δώσω σε λίγο όταν κάνω boot σε linux. Τώρα είμαι σε windows και βλέπει ο μικρός παιδικά στην δεύτερη οθόνη.

Κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλά είχα δοκιμάσει εγκατάσταση για optimus και έπαιξε αλλά δεν θυμάμαι πραγματικά τι ακριβώς είχα κάνει.

EDIT: Με nouveau βλέπω δύο dekstop και τα δύο πέφτουν στην κεντρική οθόνη (ένα 1920 και ένα 1024).

Στο display βλέπει κανονικά και τις δύο οθόνες. Αν πάω όμως πχ να τις ρυθμίσω, πχ είναι δεξιά. Ή ακόμα και Mirror με πετάει απο το γραφικό περιβάλλον και δε με αφήνει να ξαναμπώ.

Από το LSPCI

00:02.0 Display controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GK110 [GeForce GTX 780] (rev a1)

EDIT2: To bumblebee ενώ ανοίγει κανονικά τα desktop και στις δύο οθόνες. Μου κάνει κύρια την onboard. Δεν γίνεται extend μως το desktop και δεν μπορώ να μεταφέρω ούτε παράθυρο απο το ένα dekstop στο άλλο ούτε καν τον mouse κέρσορα. Ούτε μπορώ να τρέξω το XFCE display settings

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα δεν απενεργοποιείται.

Δυστυχώς και τις δύο οθόνες δε μπορώ να τις βάλω στην 780 γιατί δεν υπάρχει τρόπος να συνδέσω vga. Ούτε με μετατροπέα. Αν και αν δε παίξει αυτό το setup θα βάλω την κεντρική οθόνη με hdmi και dvi->vga την δεύτερη...

Το mint όταν κάνει boot βλέπει την δεύτερη οθόνη. Αλλά κάτι βλακεία παίζει και μου πετάει και τα δύο dekstop σε μία οθόνη και μαυρίζει την δεύτερη.

Drivers τελευταία έβαλα τους nvidia proprietary μπας και παίξει.

lspci θα δώσω σε λίγο όταν κάνω boot σε linux. Τώρα είμαι σε windows και βλέπει ο μικρός παιδικά στην δεύτερη οθόνη.

Κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλά είχα δοκιμάσει εγκατάσταση για optimus και έπαιξε αλλά δεν θυμάμαι πραγματικά τι ακριβώς είχα κάνει.

EDIT: Με nouveau βλέπω δύο dekstop και τα δύο πέφτουν στην κεντρική οθόνη (ένα 1920 και ένα 1024).

Στο display βλέπει κανονικά και τις δύο οθόνες. Αν πάω όμως πχ να τις ρυθμίσω, πχ είναι δεξιά. Ή ακόμα και Mirror με πετάει απο το γραφικό περιβάλλον και δε με αφήνει να ξαναμπώ.

Από το LSPCI

00:02.0 Display controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GK110 [GeForce GTX 780] (rev a1)

EDIT2: To bumblebee ενώ ανοίγει κανονικά τα desktop και στις δύο οθόνες. Μου κάνει κύρια την onboard. Δεν γίνεται extend μως το desktop και δεν μπορώ να μεταφέρω ούτε παράθυρο απο το ένα dekstop στο άλλο ούτε καν τον mouse κέρσορα. Ούτε μπορώ να τρέξω το XFCE display settings

Ααα και το xorg.conf θέλω.(/etc/X11/xorg.conf) αν έχεις.

Το bumblebee δεν το χρειάζεσαι όπως είπα. Προορίζεται για άλλες δουλειές καμμία σχέση με αυτό που θες να κάνεις.

Προσθέτω ένα sample για το πως θα πρέπει να είναι το xorg.conf, το συγκεκριμένο που έχω γράψει, ορίζει ως default οθόνη εκείνη που είναι στην intel και ως 2η το monitor που είναι συνδεδεμένο με την nvidia.

Section "Device"

Identifier "nvidia_vga"

Driver "nvidia"

BusID "PCI:01:00"

EndSection

Section "Device"

Identifier "intel_vga"

Driver "intel"

BusID "PCI:00:02"

EndSection

Section "Monitor"

Identifier "Monitor_intel"

VendorName "Unknown"

Option "DPMS"

EndSection

Section "Monitor"

Identifier "Monitor_nvidia"

VendorName "Unknown"

Option "DPMS"

EndSection

Section "Screen"

Identifier "Screen0"

Device "intel_vga"

Monitor "Monitor_intel"

EndSection

Section "Screen"

Identifier "Screen1"

Device "nvidia_vga"

Monitor "Monitor_nvidia"

EndSection

Section "ServerLayout"

Identifier "default_layout"

Screen "Screen0"

Screen "Screen1" RightOf "Screen0"

EndSection

Link to comment
Share on other sites

Ααα και το xorg.conf θέλω.(/etc/X11/xorg.conf) αν έχεις.

Το bumblebee δεν το χρειάζεσαι όπως είπα. Προορίζεται για άλλες δουλειές καμμία σχέση με αυτό που θες να κάνεις.

Προσθέτω ένα sample για το πως θα πρέπει να είναι το xorg.conf, το συγκεκριμένο που έχω γράψει, ορίζει ως default οθόνη εκείνη που είναι στην intel και ως 2η το monitor που είναι συνδεδεμένο με την nvidia.

Αφού ξανακάνω εγκατάσταση όλο το λειτουργικό. Έσκασε ο xorg, σκάσανε οι drivers και όλο το xstart γενικά. Τι και άν έβγαλα και έβαλα nvidia drivers. Δεν θέλει με τίποτα να παίξει. Επανέρχομαι.

Error (1) βγάζει μη χέσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα ούτε το ένα ούτε το άλλο. WTF?

Το Xorg.log βρίσκετα στο /var/log.

Σε ποιό άλλο αναφέρεσαι; Αν μιλάς για το xorg.conf, ναι by default δεν υπάρχει μιας και συνήθως δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.