Jump to content



Τελικό στάδιο πριν την δημιουργία νέου Η/Υ - Απόψεις / σχόλια / διορθώσεις


palachris13

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Ύστερα από έρευνα που έκανα και με την πολύτιμη βοήθειά σας εδώ στο φόρουμ κατέληξα στο σύστημα που θέλω να αγοράσω και σας το παραθέτω παρακάτω. Κυρίως θα ήθελα να μου τονίσετε εάν υπάρχει καμιά "ανομοιογένεια" στο σύστημα και αν παρατηρείτε κάποια ασυμβατότητα μεταξύ των κομματιών που επέλεξα. Είναι κάτι σαν "τελικός έλεγχος" πριν προχωρήσω στην αγορά.

Κουτί: COOLERMASTER SIL-352M-KKN1 SILENCIO 352 MIDNIGHT BLACK -

Επεξεργαστής: INTEL CORE I7-4771 3.90GHZ LGA1150 - BOX -

Μητρική: ASUS H87-PRO C2 RETAIL -

Μνήμες: CORSAIR CMZ8GX3M2A1600C9B VENGEANCE 8GB (2X4GB) PC3-12800 DUAL CHANNEL KIT BLUE -

GPU: ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5 PCI-E RETAIL -

SSD: SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 -

HDD: WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 -

Τροφοδοτικό: BE QUIET! STRAIGHT POWER MODULAR E9-CM-580W -

Οπτικός: SAMSUNG DVD-RW SH-224DB/BEBE SATA BLACK BULK -

Οθόνη: SAMSUNG T22C300 22'' LED MONITOR TV FULL HD BLACK -

Το σύστημα χωρίς την οθόνη βγαίνει στα 1100€ και δεν ήθελα να ξεφύγω από εκεί.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου θυμίζει...:yes4:

Αν η οθόνη είναι αυτή λόγω κόστους, πάω πάσο. Είναι κρίμα πάντως. Με τέτοιο θηρίο-σύστημα θα έβαζα 24άρα τουλάχιστον και πολύ ποιοτική. Γνώμη μου είναι, αν έχεις οθόνη αυτήν την στιγμή, μη προχωράς σε αγορά και βολέψου για λίγο καιρό με αυτή. Άσε την αγορά καινούργιας σε δεύτερη φάση, όταν θα έχεις την οικονομική δυνατότητα να προσθέσεις άλλα 100€. Τότε πήγαινε σε μια 24άρα Dell. Τα παιδιά εδώ μέσα έχουν κάνει και σχετικά reviews και μπορούνε να σε κατευθύνουνε.

Κατά τα άλλα, ξέρεις την γνώμη μου...:clap:

Link to comment
Share on other sites

Συνδύασα τη δική σου άποψη με την άποψη του idonthave, τα έψαξα όσο μπορούσα και είδα πως ήταν ένα σύστημα αρκετά καλό για τα λεφτά που δίνω.

Όσο για την οθόνη δεν έχω άλλη και κυρίως το οικονομικό ήταν αυτό που με έκανε να την επιλέξω. Οι 24 ιντσες δεν θα μπορούσαν να γίνουν κουραστικές για την μικρή απόσταση που έχω απο την οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου δεν μπαίνει στο κουτί που έχεις διαλέξει. Δες αυτό CORSAIR CARBIDE SERIES 200R BLACK - Σκληρό δίσκο ssd εάν μπορείς να κάνεις υπέρβαση στα χρήματα δες και αυτόν που έχει 5 χρόνια εγγύηση. SAMSUNG MZ-7PD128BW 840 PRO SERIES SSD 128GB 2.5'' SATA3 RETAIL - . Κατά τα άλλα μια χαρά φαίνεται το σύστημα. Για τi χρήση το θέλεις το μηχάνημα;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω υπέρβαση στα χρήματα. Όσο για το κουτί ήμουν σίγουρος ότι δεχόταν ΑΤΧ για κάποιον λόγο. Θα ψάξω λίγο περισσότερο το θέμα "κουτί" αν και αυτό το είχα λατρέψει λόγω "αθόρυβου".

Πέρα από απλή καθημερινή χρήση, το θέλω για προγραμματισμό (να αντέχει τα πειράματα πάνω σε αυτοσχέδιο software μέχρι ένα σημείο τελοσπάντων), για gaming και για κάποια προγράμματα τύπου autocad, photoshop κλπ. Αλλά αφού διαθέτω ένα αρκετά καλό μπάτζετ ήθελα να φτιάξω ένα αρκετά καλό μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου δεν μπαίνει στο κουτί που έχεις διαλέξει. Δες αυτό CORSAIR CARBIDE SERIES 200R BLACK - Σκληρό δίσκο ssd εάν μπορείς να κάνεις υπέρβαση στα χρήματα δες και αυτόν που έχει 5 χρόνια εγγύηση. SAMSUNG MZ-7PD128BW 840 PRO SERIES SSD 128GB 2.5'' SATA3 RETAIL - . Κατά τα άλλα μια χαρά φαίνεται το σύστημα. Για τi χρήση το θέλεις το μηχάνημα;

/

Επ, είδες; Δεν το πρόσεξα. Εγώ mATX είχα βάλει της Gigabyte GA-H87M-HD3 | Skroutz.gr

Άσε το κουτί, αφού σου άρεσε και βάλε mATX μητρική. Δεν θα χρειαστείς κάτι παραπάνω. Βάλε αυτήν ας πούμε http://www.skroutz.gr/s/3814360/Asus-H87M-E-C2.html

Link to comment
Share on other sites

Την άλλαξα γιατί ήθελα 4 slots για μνήμες ενώ h Gigabyte απ'ότι βλέπω έχει 2 και έκρινα την συγκεκριμένη της asus που πρότεινε ο idonthave αρκετά καλή.

Η τελευταία μητρική που μου έστειλες (η Η87Μ-Ε) τι διαφορά έχει από αυτήν που έχω βάλει εγώ, πέρα από το μέγεθος? Ολόιδιες τις βρίσκω..

Link to comment
Share on other sites

Την άλλαξα γιατί ήθελα 4 slots για μνήμες ενώ h Gigabyte απ'ότι βλέπω έχει 2 και έκρινα την συγκεκριμένη της asus που πρότεινε ο idonthave αρκετά καλή.

Η τελευταία μητρική που μου έστειλες (η Η87Μ-Ε) τι διαφορά έχει από αυτήν που έχω βάλει εγώ, πέρα από το μέγεθος? Ολόιδιες τις βρίσκω..

Ακριβώς, εκτός του ότι είναι micro ATX για να χωράει στο κουτί (μου άρεσε και μένα, δεν σου κρύβω).

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξεις μητρική και κρατήσεις το κουτί που θέλεις σου μένουν και 20 ευρώ να πάρεις τον ssd που σου πρότεινα. Βέβαια το κουτί που σου πρότεινα το βρίσκω καλύτερο, καλύτερο cable management, την πάτησα και εγώ με ένα απλό κουτί της coolernmaster που πήρα και με ξενερώνει που δεν μπορώ να συμμαζέψω τα καλώδια και δεν νομίζω να το αλλάξω και ποτέ, και έχει και θέσεις για ssd

Link to comment
Share on other sites

O ssd έχει άλλο μέγεθος από έναν 3,5 δίσκο και άρα θέλει και άλλη υποδοχή για να στηριχτεί στο κουτί. Λάθος έκανα, στις φωτογραφίες του επίσημου site της coolermaster δείχνει ότι έχει θέση για ssd. Cooler Master: Silencio 352

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια ερώτηση, από ψύκη πως το βλέπεται? θα χρειαστώ κάποιο fan επιπλέον? νομίζω πως με τα 2 ενσωματωμένα στο κουτί και την ενσωματωμένη ψήξη σε τροφοδοτικό, GPU, επεξεργαστή δεν θα χρειαζόταν κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μια άποψη παραπάνω, αν και δεν μας λες ΓΙΑ ΤΙ πράγμα θες τέτοιο pc.. θα σου έλεγα να βάλεις πιο φθηνό επεξεργαστή, λίγο πιο καλή μητρική, ΟΧΙ τόσο ακριβό τροφοδοτικό (κλεψιά για τα λεφτά του) και καλύτερη οθόνη. Ίσως να έβαζα κ 256ssd μια και τα 128gb, έτσι όπως έχουν γίνει τα παιχνίδι πλέον.. θα είναι λίγα πλέον.

Εκτός αν δεν παίζεις παιχνίδια, οπότε το σύστημα είναι τρελό overkill.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω υπέρβαση στα χρήματα. Όσο για το κουτί ήμουν σίγουρος ότι δεχόταν ΑΤΧ για κάποιον λόγο. Θα ψάξω λίγο περισσότερο το θέμα "κουτί" αν και αυτό το είχα λατρέψει λόγω "αθόρυβου".

Πέρα από απλή καθημερινή χρήση, το θέλω για προγραμματισμό (να αντέχει τα πειράματα πάνω σε αυτοσχέδιο software μέχρι ένα σημείο τελοσπάντων), για gaming και για κάποια προγράμματα τύπου autocad, photoshop κλπ. Αλλά αφού διαθέτω ένα αρκετά καλό μπάτζετ ήθελα να φτιάξω ένα αρκετά καλό μηχάνημα.

ΚΟΥΤΙ Κουτί (Case) Corsair Carbide Series 200R Midi Black | www.you.gr

χωρις υπερβαση..!!!!

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοτικά με τόσα χρήματα δες και της Seasonic, π.χ. το G550 έρχεται λίγο φτηνότερα, κοίτα κι αλλού πέρα από το e-shop.

Για ανάλυση 1920*1080 ή ακόμη καλύτερα 1920*1200 οι 24άρες είναι μια χαρά. Η ποιότητα είναι μεγαλύτερος παράγοντας που θα σε κουράσει παρά η διάσταση.

Ψύξη aftermarket στον επεξεργαστή καλό είναι να κοιτάς αν σε ενδιαφέρει το θέμα θορύβου. Πρόσεχε σε τέτοια περίπτωση το θέμα διαστάσεων της ψύκτρας σε σχέση με το κουτί και τις μνήμες. Επίσης εφόσον πας σε mATX μητρική δες μη τυχόν η ψύκτρα θέλει συγκεκριμένο προσανατολισμό ώστε να μη μπλοκάρει το PCI-E που θα χρησιμοποιηθεί για κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

-Στο τροφοδοτικό κοντα στα χρήματα αυτά αν είναι να πας σε gold υπάρχουν

CoolerMaster V-series V700 | Skroutz.gr

XFX ProSeries 750W Black Edition | Skroutz.gr

σε ποιο φθηνό στα ~110€ CoolerMaster V650 Semi-Modular | Skroutz.gr

Τα λεφτά που ζητάνε(στο eshop) για το συγκεκριμένο είναι πολλά, δες που παίζει η τιμή έξω και υπολόγιζε ότι γύρω στα 110€max

έπρεπε να έχει. be quiet! Straight Power E9-CM 580W ATX 2.4 (E9-CM-580W/BN198) Preisvergleich | Geizhals EU

Μ'ένα τροφοδοτικό γύρω στα 90-100€ γλυτώνεις 30€-40€

-Στον επεξεργαστή πήγαινε καλύτερα 4770 (γλυτώνεις άλλα 15€)

-Μνήμες G.SKILL F3-17000CL11D-8GBXL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-17000 2133MHZ RIPJAWSX DUAL CHANNEL KIT - 73,50€ (άλλα 5€)

Εδώ θα πρέπει να προσέξεις σε περίπτωση που βάλεις ψύκτρα στον επεξεργαστή το ύψος στις μνήμες όπως σου είπαν.

Αν θες να είσαι σίγουρος επέλεξε με χαμηλό προφίλ μνήμες αλλιώς θα πρέπει να το ψάξεις καλύτερα.

-Στο κουτί και στο αν χωράει ή όχι μητρική, πας όπως σου ανέφεραν στο corsair 200r ή σε κάποιο άλλο που σου

κάνει αλλά θα κοιτάξεις στα χαρακτηριστικά του κουτιού να αναφέρει στις μητρικές ''ATX'' ή αν σου άρεσε το συγκεκριμένο κουτί

η ίδια asus mATX ASUS H87M-PRO RETAIL - ή κάποια άλλη με h87 chipset.

-Όπως είναι σημαντικό το τροφοδοτικό εξίσου σημαντικό είναι και το monitor. Καλό είναι να κοιτάξεις για κάποιο που

είναι flicker free Pulse Width Modulation .

Flicker Free Monitor Database

ips

p2414h DELL P2414H 24'' LED MONITOR FULL HD BLACK - 200€

u2414h DELL ULTRASHARP U2414H 23.8'' LED MONITOR FULL HD BLACK - 235€

LG 23MP65HQ-P 23'' IPS LED MONITOR FULL HD BLACK - 165€

LG 24MP55HQ-P 24'' LED MONITOR FULL HD BLACK - 172€

mva

gw2460hm BENQ GW2460HM 24'' LED MONITOR FULL HD BLACK - 191€

ew2440l BenQ EW2440L ( 9H.LAGLB.QBE ), Οθόνες 24’’ και περισσότερο, Οθόνες, Περιφερειακά, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας 222€

*

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.