Jump to content



Forthnet - Κοροιδία


Telumetar

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχω κάνει καλά που έχω δημιουργήσει νεο θέμα αλλα ειμαι τόσο συφιλιασμένος που δε ξερω κ γω τι γινεται.

Είχα συμβόλαιο στο σπιτι που ενοικίαζα για 1 χρόνο adsl 24 στη forthnet. Απο 13/2/13 εως 13/2/14. Από το σπίτι έφυγα Γενάρη. Πήγα ωραία και καλά να κανω διακοπή σε κατάστημα και μου παν 1-3 μερες πριν λήξει η συνδρομή μου να κάνω αίτηση διακοπής τηλεφωνικά στο 13831. Ωραία λεω,ας πληρώσω ενα μηνα χωρις λόγο,νταξει έφυγα νωρίτερα, αλλα το συμβόλαιο συμβόλαιο.

Στις 11/2/14 λοιπόν και αφού είχα πληρώσει και τον τελευταίο μου λογαριασμό μια βδομάδα πριν , εκανα την αίτηση ,για την οποία μάλιστα ηρθε μνμ απο την forthnet οτι το αίτημα μου ειναι σε εξέλιξη.

Σήμερα λοιπόν (4/3/14 ενα μηνα μετα) μου ήρθε μνμ στο κινητό οτι ο λογαριασμός μου έχει εκδοθεί !Σημειωτέων δεν έχω χρησιμοποιήσει καμια υπηρεσία forthnet εδω και 2 μηνες μιας και μετακόμισα απο το εν λόγω σπιτι. Τους τηλεφώνησα και μου παν οτι πρεπει λεει να πληρώσω και οταν αρχισα τα περι ΙΝΚΑ μου είπαν οτι εντός της βδομάδας θα με πάρουν απο τη forthnet να δουμε(....) τι μπορεί να γινει.

ΤΙ ΔΑΙΜΟΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:help1:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Από την μέρα της αίτησης έως την οριστική διακοπή, μπορούν να μεσολαβούν μέχρι και 30 μέρες. Φυσικά τις χρεώνεσαι ολες. Δες στο συμβόλαιό σου, όλο το άρθρο περί διακοπής.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν στο κατάστημα μου είπαν ΨΕΜΜΑΤΑ οτι χρειάζονται 2 μέρες για τη διακοπή εν γνώση τους έτσι; Γιατι αν πήγαινα ενα μηνα πριν λήξει το συμβόλαιο έπρεπε να δώσω 70 ευρώ για διακοπή για να το "σπάσω" . Μιλάμε εταιρία σίχαμα. Δε πειράζει. Θα το ψάξω και με

την εθνικη επιτροπή τηλεπικοινωνιών

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου είπαν ότι για να μην πληρώσεις πρόστιμο, να κάνεις την αίτηση 1-2 μέρες πριν την λήξη του συμβολαίου;

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Απο τη στιγμή που κάνω 12 μηνη σύμβαση πληρώνω σωστά τους λογαριασμούς, δηλωνω πριν τη λήξη του συμβολαίου οτι θέλω να φύγω ,και μετά το πέρας της σύμβασης δεν κάνω χρήση των υπηρεσιών της εταιρίας για ποιο λόγο στο σώφρων σύμπαν να πληρώσω για κάτι το οποίο δεν επωφελούμαι ;

Απο οτι βλέπω το διαδίκτυο σφίζει απο λαλακιες της forthnet. Θα ενημερώσω μάλλον ΕΕΤ και θα δουμε τι έχουν να μου πουν αυτοί

κατσε.... μετα την ληξη του συμβολαιου ετσι και αλλιως δεν παυουν να σου προσθερουν υπηρεσιες ?

οχι ,γινεται και καλα αορίστου χρόνου .Γι αυτό πας νωρίτερα για να προλάβεις την πουστιά τους

Έγινε επεξεργασία από Telumetar
Link to comment
Share on other sites

βασικά διάβασε τους όρους του συμβολαίου σου και αν θες βάλε τους εδώ να τους ερμηνεύσουμε..

Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση του αδερφού μου με vodafone κινητό στο άρθρο το συγκεκριμένο έλεγε ότι "από την στιγμή που γίνει αίτηση διακοπής της σύνδεσης η εταιρεία έχει έως 30 μέρες για την διακοπή της υπηρεσίας"...

Αυτό για ΜΕΝΑ έχει την εξής ερμηνεία

1. Η εταιρεία θέλει να χρεώσει έναν μήνα έξτρα

2. Η εταιρεία πρέπει να κόψει την σύνδεση σε μία μέρα έως 30 μέρες

Τώρα γιατί θέλουν 30 μέρες για να διακόψουν μια υπηρεσία, από την στιγμή που θέλουν 1 για να την ενεργοποιήσουν δεν το καταλαβαίνω. Γνώμη μου είναι ότι αφού έχεις το SMS του αιτήματος της κατάργησης, αφού πλήρωσες την ρήτρα που έφυγες πριν από τον ορισμένο χρόνο συμβολαίου (αυτό πρέπει να το συζητήσεις με την forthnet), τότε μπορείς να τους γράψεις στα παλιά σου τα παπούτσια.

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

ότι συμβόλαιο κι αν έχω κάνει (σε εταιρεία τηλεφωνικών υπηρεσιών είτε σταθερό είτε κινητό) ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι ρητό πως η ΔΙΑΚΟΠΗ κάνει μέχρι 30 ημέρες από την στιγμή της ΑΙΤΗΣΗΣ!

και φυσικά πληρώνεις κανονικά αυτές τις 30 ημέρες!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί λοιπον δε σου επιτρέπουν να κάνεις 1 μηνα πριν αίτηση διακοπής αλλα σου λένε 1με 3ις μέρες;;

Ο λόγος είναι ενας. Θέλουνε να σε χρεώσουν 1 μηνα έξτρα.

Παπάτζες της forthnet. Έφυγα εντός της βδομάδας για αλλαγη παρόχου στο πατρικό μου απο forthnet σε cyta

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται λίγα περίεργα όλα αυτά περι του συμβολαίου. Δηλαδή απο ότι καταλαβαίνω μπορούν να σε αναγκάσουν να πληρώσεις 1 μήνα extra. Ποιος μου λέει εμένα οτι απλά δεν την τρενάρουν 30 μέρες επίτηδες την διακοπή ώστε να τσιμπήσουν 1 μηνάκι ακόμα? Αφού το έχεις υπογράψει έτσι και αλλιώς τι τους νοιάζει.. λεφτά θέλουν. Και τι μπορείς να κάνεις αν σου λέει ο άλλος να το κάνεις 2-3 μέρες πριν λήξει το 12μηνο και όχι 1 μήνα πριν ώστε να μην πληρώσεις το πρόστιμο? δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.. Και αν είναι έτσι το συμβόλαιο σε όλες τις εταιρίες, τι θα κάνεις δε θα βάλεις internet? Τι είναι αυτα ρε...:rant:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δες τις ημερομηνίες που καλύπτει ο λογαριασμός. Αμφιβάλω ότι η διακοπή του συμβολαίου ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ στο τέλος της έκδοσης του τελευταίου λογαριασμού.

Σε μένα έγινε κάτι παρόμοιο στον ΟΤΕ. Σε μένα π.χ. διέκοψα 2/3 ο λογαριασμός κάλυβε 27/2 εως 27/4, ήρθε πλήρης λογαριασμός για τις 2 αυτές μέρες και μετά ήρθε άλλος λογαριασμός αφαιρετικός που πήρα τα ρέστα πίσω.

Λέω τώρα μήπως...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται λίγα περίεργα όλα αυτά περι του συμβολαίου. Δηλαδή απο ότι καταλαβαίνω μπορούν να σε αναγκάσουν να πληρώσεις 1 μήνα extra. Ποιος μου λέει εμένα οτι απλά δεν την τρενάρουν 30 μέρες επίτηδες την διακοπή ώστε να τσιμπήσουν 1 μηνάκι ακόμα? Αφού το έχεις υπογράψει έτσι και αλλιώς τι τους νοιάζει.. λεφτά θέλουν. Και τι μπορείς να κάνεις αν σου λέει ο άλλος να το κάνεις 2-3 μέρες πριν λήξει το 12μηνο και όχι 1 μήνα πριν ώστε να μην πληρώσεις το πρόστιμο? δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.. Και αν είναι έτσι το συμβόλαιο σε όλες τις εταιρίες, τι θα κάνεις δε θα βάλεις internet? Τι είναι αυτα ρε...:rant:

δεν στο λεει κανεις ... μαλλον πρεπει να εισαι σιγουρος πως αυτο θα γινει ...

οπως ειπε και ο φιλος , να τα ενεργοποιουνε την "επομενη" μερα μια χαρα το ξερουν . Να το κλεισουν θελουν 30 μερες . το σωστο θα ηταν 1 μηνα πριν ληξει το συμβολαιο , να επερναν ενα τηλεφωνακι και να επιβεβαιωναν πως οντως θελεις να εισαι πελατης τους μετα το περας του χρονου .

Link to comment
Share on other sites

δεν στο λεει κανεις ... μαλλον πρεπει να εισαι σιγουρος πως αυτο θα γινει ...

οπως ειπε και ο φιλος , να τα ενεργοποιουνε την "επομενη" μερα μια χαρα το ξερουν . Να το κλεισουν θελουν 30 μερες . το σωστο θα ηταν 1 μηνα πριν ληξει το συμβολαιο , να επερναν ενα τηλεφωνακι και να επιβεβαιωναν πως οντως θελεις να εισαι πελατης τους μετα το περας του χρονου .

χαζοί είναι να σε πάρουν αυτοί? Το αφήνουν χωρίς να σε ενημερώσουν μπας και το ξεχάσεις και μετατραπεί σε αορίστου χρόνου και δώσεις τα διπλάσια τον επόμενο μήνα...

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να σε προστατεύει σε αυτήν την περίπτωση της διακοπής? Στο συμβόλαιο μπορούν να βάλουν ότι θέλουν? δε νομίζω ρε παιδιά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως το διαβάζω και λένε και τα παιδιά μπορούν μέχρι 30 μέρες.

Δυστυχώς στο κατάστημα μπορούν να σου πουν ΟΤΙ θέλουν αλλά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία και ειδικά νομική ισχύ, εν αντίθεσή με το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει...

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλέπω το διαδίκτυο σφίζει απο λαλακιες της forthnet. Θα ενημερώσω μάλλον ΕΕΤ και θα δουμε τι έχουν να μου πουν αυτοί

Το διαδίκτυο σφίζει απο λαλακιες όλων των παρόχων όπως σου είπαν ήδη.

Σκας για το τίποτα όμως. ΑΝ όντως δεν ακολουθήσει αφαιρετικός λογαριασμό που συνήθως έτσι γίνεται τότε όταν σε πάρουν του ρωτάς "οταν κάνουμε συμβόλαιο για έναν χρόνο εννοείται 365 ημερολογιακές ημέρες ή 13 μήνες ;;;" τους λες;; Το λες για να καταγραφεί κιόλας.

Απο κει και πέρα αν σε χρεώσουν απλά ακόμα ένα μήνα, μπορείς να περάσεις στις 38 Ιουλίου του 2098 να τον πληρώσεις και τους το κλείνεις ευγενικά. Διεκόπει το συμβόλαιο έτσι δεν είναι;

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχω κάνει καλά που έχω δημιουργήσει νεο θέμα αλλα ειμαι τόσο συφιλιασμένος που δε ξερω κ γω τι γινεται.

Είχα συμβόλαιο στο σπιτι που ενοικίαζα για 1 χρόνο adsl 24 στη forthnet. Απο 13/2/13 εως 13/2/14. Από το σπίτι έφυγα Γενάρη. Πήγα ωραία και καλά να κανω διακοπή σε κατάστημα και μου παν 1-3 μερες πριν λήξει η συνδρομή μου να κάνω αίτηση διακοπής τηλεφωνικά στο 13831. Ωραία λεω,ας πληρώσω ενα μηνα χωρις λόγο,νταξει έφυγα νωρίτερα, αλλα το συμβόλαιο συμβόλαιο.

Στις 11/2/14 λοιπόν και αφού είχα πληρώσει και τον τελευταίο μου λογαριασμό μια βδομάδα πριν , εκανα την αίτηση ,για την οποία μάλιστα ηρθε μνμ απο την forthnet οτι το αίτημα μου ειναι σε εξέλιξη.

Σήμερα λοιπόν (4/3/14 ενα μηνα μετα) μου ήρθε μνμ στο κινητό οτι ο λογαριασμός μου έχει εκδοθεί !Σημειωτέων δεν έχω χρησιμοποιήσει καμια υπηρεσία forthnet εδω και 2 μηνες μιας και μετακόμισα απο το εν λόγω σπιτι. Τους τηλεφώνησα και μου παν οτι πρεπει λεει να πληρώσω και οταν αρχισα τα περι ΙΝΚΑ μου είπαν οτι εντός της βδομάδας θα με πάρουν απο τη forthnet να δουμε(....) τι μπορεί να γινει.

ΤΙ ΔΑΙΜΟΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:help1:

Η έκδοση λογιστικών εντύπων γίνεται μηχανικά κάθε αρχή του μήνα !! αγνοήσετο !! θα σε κόψουν πιστωτικό στα μεσα η στον επόμενο μήνα !! έχουν λιγάκι γραφειοκρατία....όταν έκοψα την nova μου είπαν να αγνοήσω την νέα έκδοση του τιμολογίου, όσο και για την forthnet με εξυπηρέτησαν στο Forthnet Support παράπονο δεν έχω !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ρθε χαρτι. Τόσο καιρό οπως και τώρα μου ερχόταν μήνυμα στο κινητό. Λεπτομέριες δε ξέρω τι γράφει κι αν ειναι εκκαθαριστικό . Μόλις αρχισε η τηλεφωνήτρια να μου πει πρεπει να τον πληρώσετε και δεν έχει τελειώσει η διαδικασία και εμείς δεν το χαμε διακόψει γυρίσαν τα μάτια μου και ηταν λες και μιλούσες σε ντουβάρι.

Μου πε οτι θα με πάρουν μέσα στη βδομάδα. Οχι 17,90 δε τους δινω, ουτε μισό ευρώ δε θα πάρουν. Οχι τίποτα άλλο, αλλά βρίσκουν και κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.