Jump to content



OS Wars! Windows vs Linux vs all. Πείτε τα όλα εδώ!


astrolabos

Recommended Posts

Πάλι καλά που απομόνωσες μόνο αυτό ενώ δεν ήταν αυτό το επιχείρημα, δίνει μεγαλύτερη ισχύ σε αυτό που λέω. Thanks :T::T:

Δεν αναφέρομαι μόνο στο δικό σου post - γενικότερη παρατήρηση.

Επιπλέον, τα επιχειρήματα που διαθέτουν σταθερό ερεισμα δεν έχουν ανάγκη τα posts του "από κάτω" (ή του "από πάνω") για να σταθούν/αναδειχθούν. :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply
Δεν αναφέρομαι μόνο στο δικό σου post - γενικότερη παρατήρηση.

Τα επιχειρήματά με σταθερό ερεισμα, δεν έχουν ανάγκη τα posts του "από κάτω" (ή του "από πάνω") για να σταθούν/αναδειχθούν. :cool:

Δεν είχα δεί ότι αναφέρθηκε νωρίτερα My bad, παρόλαυτά η ισοπέδωση ότι "και καλά" δεν υπάρχουν άλλα επιχειρήματα, είναι όπως το συμπέρασμα εμείς δεν έχουμε ιούς ενώ εσείς έχετε!

Όσοι πραγματικά γνωρίζουν και αποδέχονται το linux ως desktop, δεν νομίζω ότι δεν θα ήθελαν να είχαν εφάμιλλες εφαρμογές με των windows ακόμα και ως proprietary και φυσικά paid, αλλά το να μην συμφωνούμε με τις τακτικές της Microsoft δεν μας κάνει τσαμπατζήδες ή φανατικούς ή αριστερούς, αλλά αντιδραστικούς-σκεπτικιστές. Αναρωτιέμαι πως χαρακτηρίζονται εκείνοι που χρησιμοποιούν ένα σπασμένο λειτουργικό ή αγοράζουν συνθέσεις χωρίς λειτουργικό(τόσα τα νήματα εδω μέσα, όπως και στην καθημερινότητα απο φίλους) ή χρησιμοποιούν το photoshop ή το office(σπασμένα) και μάλιστα το υπερασπίζονται κιόλας, αν αύριο δεν τα είχαν κατεβασμένα θα έδειχναν τον ιδιο ζήλο; Αυτοί που δημιούργησαν αυτή την κατάσταση της πειρατείας και ξαφνικά θέλουν να την αντιμετωπίσουν λόγω "πνευματικών δικαιωμάτων", είναι οι ίδιοι που δημιουργησαν αυτό το μονοπωλιακό μοντέλο που κεντρικοποιείται γύρω τους; Οξύμωρο;;; Φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε μπάγασα(φιλικά το λέω) δεν έχουν ανοίξει ακόμα τα μάτια σου; Απαντάω σε ένα ένα παρακάτω. :)

Ισχύει ότι πάσχει απο εφαρμογές, όποιος πιστεύει το αντίθετο εθελοτυφλεί. Αλλά μεγάλα open source project χρησιμοποιούν πολλοί στην καθημερινότητα τους πχ firefox,vlc και αυτό γιατί τους δόθηκαν απλόχερα από τους δημιουργούς τόσο σε linux όσο και σε Windows.

Ο λόγος όμως του "προβλήματος με τις εφαρμογές" είναι ότι το desktop είναι αποκλειστικότητα χρόνια τώρα της MS, οπότε θεωρείς ότι θα έχανε κάποιος εργατοώρες για να προγραμματίσει desktop εφαρμογές για linux, απίθανο, αν υποστηριζόταν ως desktop από κάποια εταιρεία τότε αναγκαστικά θα είχε καλύτερη τύχη. Βέβαια το έτος 2014 τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές και ναι μπορεί να λείπουν κάποια features από γνωστές εφαρμογές, αλλά το reverse engineering καλά κρατεί. Ο λόγος που τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά στο desktop είναι γιατί περισσότεροι καλοβλέπουν το linux, και τα νούμερα 0-1% είναι άλλο ένα ψέμα που συντηρεί η MS.

Μαζί σου, εργαλείο είναι ο υπολογιστής αλλά να στο θέσω λίγο διαφορετικά, πιστεύεις ότι δεν σε έχουν δέσει χειροπόδαρα τόσα χρόνια MS,Adobe και το συνάφι τους; Αλλά να απαντάμε ειλικρινά σε αυτό το ερώτημα, όχι επειδή ανοίγει κάθε τόσο και ένα piratebay να το παίζουμε άνετοι. Γιατί αν είμαι εγώ τζαμπατζής(δεν είπα ότι το λές, αλλά είναι η δικαιολογία πολλών) που προτιμώ τις open source εφαρμογές, όχι τις free, τις open source το ξαναλέω, αυτός που κατεβάζει το photoshop και το office ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο πως λέγεται; Για να καταλάβεις τι εννοώ, ξεκίνα με το gimp, και άνοιξε report αν σου λείπει κάτι, το ίδιο ισχύει και για το libreoffice, και κάνε ένα donate αν το καλύψουν όσο εσύ θεωρείς ότι κόστιζε για εσένα. Τόσο απλά. :T:

Λίγο πιό ειδικά σε αυτά που ανέφερες, θα δεχόμουν αυτά που έλεγες αν έφερνες με κάποιο παράδειγμα που ήταν το πρόβλημα σου, και εγώ έχω τύχει σε bugs πχ σε libreoffice(χθες έκανα και ένα report) αλλά μιλάμε για ένα πρόγραμμα, και όχι 25 άδειες office που από το office 2003 μέχρι και το τελευταίο τα features απέχουν αιώνες για να μην πώ ασυμβατότητες μεταξύ των "standards". Κάποιες φορές συμβιβάζομαι αλήθεια είναι αυτό ή προσπαθώ με τις γνώσεις που έχω να υλοποιήσω/βελτιώσω κάτι αν μπορώ, έστω και με το να γράψω στα ελληνικά την τεκμηρίωση για κάποια διανομή ή εφαρμογή, είτε ως maintainer συντηρώντας τα πακέτα και κάνοντας report τυχόν bugs, κ.α. Και ένα πρόσφατο παράδειγμα, πελάτης μου της έστειλαν xlsx που δεν το άνοιγε το office 2003 με το compatibility pack, τι θαρρείς πως έκανα; Έβαλα libreoffice για να το δεί. Οπότε τα έχει και τα 2 μέσα, το έκανα και ελπίζω στην μετάβαση ασχέτως αν δεν εξαρτάται μόνο από αυτή. Η MS έχει θάψει τόσο πολύ το .odt πράγμα που δεν κάνουν με το κλειστό .doc(x) στο libreoffice.

Με προκαλέις όμως να ρωτήσω, είχες άδεια για τα windows home server 2011; Γιατί με τα sopa/pipa και δεν συμμαζεύεται μπορεί να μην ένιωθες τόσο άνετος αν δεν έχεις άδεια. Να μου έλεγες ασύρματη κάρτα, να πώ οκ, αλλά κάρτα δικτύου που να μην παίξει(μου έχει τύχει δεν λέω) αλλά είναι κομματάκι λίγες οι πιθανότητες. Θα το τσεκάρω btw αν μου πείς ποιά κάρτα ήταν. :p

Περισσότερες opensource εφαρμογές σε windows; Μάλλον πήρες πολύ φόρα εδώ. :tomato: free ≠ open source

Δεν φτάει η απειρία, αν δεν τον σέβεται ο δημιουργός της εφαρμογής tbh. Αυτό το κατα τα άλλα πρόβλημα δημιουργήθηκε από τους ίδιους τους δημιουργούς τόσο του λειτουργικού όσο και εκείνων που συνεργάζονταν με αυτό για να κερδίζουν περισσότερα, τόσο απλά.

Το linux είναι ένας μοχλός πίεσης και ίσως κάτι παραπάνω αν δεν το δείς έστω έτσι και προσφέρεις και εσύ σε αυτό αφού το παίρνεις δωρεάν. Έχει απο πίσω του αρκετά εξυπνότερους ανθρώπους με λιγότερο κλειστές λογικές πράγμα που οδήγησε στην εξέλιξη του Internet και όχι μόνο. Τεκμηρίωση έχει τόσο στο internet για όσους είναι του στυλ κάτσε να ψάξω στο google, όσο και μέσα στο φάκελο doc του /usr. Τι παραπάνω θές;

Αλίμονο αν μία τεχνολογική κοινότητα σε έναν χώρο αρκετά επικίνδυνο σε μονωπόλια, κουβαλάμε τέτοιες νοοτροπίες(αφορισμού δηλαδή). Βέβαια δεν πιστεύω ότι ανήκεις σε αυτή την κατηγορία, γιατί προσπάθησες ίσως το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχες/ζήτησες επαρκή βοήθεια, οπότε ελπίζω να μην έχασες το κουράγιο σου και να ελπίζεις σε μεγαλύτερη επιτυχία στο μέλλον, σε κάθε περίπτωση εδώ είμαστε όπως και τόσα άλλα forum που δύσκολο να μην βρείς βοήθεια έστω και αν πάρεις την απάντηση "Δεν γίνεται" ή αργήσεις να πάρεις απάντηση, εκεί απλά σκέψου ότι ίσως μπορείς να το κάνεις εσύ, αρκεί να έχεις τον χρόνο να το δοκιμάσεις(που σίγουρα θα πρέπει να βρίσκουμε χρόνο για να βελτιωνόμαστε) ακόμα και αν το θεωρείς εν τέλει χαμένο χρόνο in the end of the day. Βέβαια αυτό που δημιούργησε μπορείς να το μοιραστείς και να είναι διπλό το κόστος της ευχαρίστησης αν το χρειάζεται και άλλος για τον χρόνο που σπατάλησες.

Δεν ζήτησε κανείς να είναι το ίδιο, εξήγησα γιατί.

Πολύ μεγάλο ποστ για να απαντήσω ένα προς ένα, άλλωστε δεν έχω να πω πολλά! :)

Δεν θα ήθελα να με ταυτίζεις με άλλους χρήστες που αφορίζουν, βρίζουν κλπ. Εγώ δεν είπα κανέναν τζαμπατζή, ούτε είπα ότι υποστηρίζω φανατικά τα Win. Δες τα ποστ μου για τα 8άρια εδώ στο lab, που είναι ο φανατισμός μου υπέρ δήθεν των Win γενικά;

Ίσα ίσα ΜΑΚΑΡΙ το λίνουξ να ξεπεράσει τα εμπόδια και αδυναμίες που προανέφερα. Εγώ θα είμαι ο ΠΡΩΤΟΣ που θα το υποστηρίξω και θα πω ΜΠΡΑΒΟ. Μακάρι να απαλλαγούμε από τα μονοπώλια της ΜΣ και λοιπών. Με αυτή την νοοτροπία άλλωστε και λογική είχα αφιερώσει ΑΠΕΙΡΟ χρόνο για να μάθω το λίνουξ και το suse και να το έχω ως κύρια εγκατάσταση στο γραφείο μου.

Και εννοείται ότι ξέρω την διαφορά μεταξύ open source & freeware. Στο ποστ μου εννοούσα το σύνολο αυτών των δύο μαζί, όχι μόνο των open source εφαρμογών. Επίσης νομίζω ότι έγινε κατανοητό ότι είμαι υπέρ του να κάνω και εγώ δωρεάν την δουλειά μου όταν μπορώ να την κάνω καλά, παρέθεσα μάλιστα και site - βιβλιοθήκη free & open source προγραμμάτων. Παράδειγμα λ.χ. άριστου open source, στο οποίο μάλιστα έχω κάνει και donate, και ανησυχω μην εγκαταλειφθεί διότι έχει καιρό να κάνει update, είναι το πρόγραμμα κρυπτογράφησης true crypt. Δυο χρόνια έχει να γίνει update! :(

Απλά λέω ότι αυτή την στιγμή το λίνουξ δεν έχει τίποτα να μου προσφέρει. Όσα θέλω να κάνω (και δεν είναι λίγα) τα κάνω καλύτερα και ευκολότερα στα Win και στις εφαρμογές μου σε αυτά. Μακάρι αυτό να αντιστραφεί και να πάμε όλοι στο λίνουξ. Υπάρχει ίσως μια αμυδρή ελπίδα με τις αηδίες της ΜΣ με τα 8άρια και το Office 2013, που δεν βλέπονται.

Επειδή λοιπόν πάντα υπάρχει αυτή η αμυδρή ελπίδα, γι' αυτό έχω φροντίσει να διατηρήσω την επαφή μου με το λίνουξ μέσω virtual pc, ώστε να μην ξεχάσω αυτά που είχα μάθει και να μην πάνε χαμένες οι απίστευτες ώρες που αφιέρωσα διαβάζοντας και δοκιμάζοντας.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14671]dimgr[/MENTION]

Συνεχίζω την απάντησή μου (μια που όπως ανέφερα πιο πριν έπρεπε να την διακόψω λόγω δουλειάς)

Κοίτα, έχω διαβάσει πολλές τοποθετήσεις σου στο lab και η κρίση μου είναι, χωρίς παρεξήγηση, ότι είσαι από τους φανατικούς....

Εντάξει εγώ είμαι από τους φανατικούς. Εσύ που χαρακτηρίζεις το libre office και το gimp "για γέλια" πώς χαρακτηρίζεσαι; Ειλικρινά αν δεν πιστεύεις εμένα, γκούγκλαρε και διάβασε κάποια αντικειμενικά reviews...

Εφαρμογές: Υστερούν τραγικά σε ΠΟΙΟΤΗΤΑ. Θυμάμαι έψαχνα έναν archiver της προκοπής, που να υποστηρίζει κρυπτογράφηση AES. Έκανα και ποστ σε φόρα. Τίποτα, το 7zip δεν έβγαινε για λίνουξ, ενώ ο archiver που είχε το λειτουργικό και αυτοί που κατέβασα ήταν της πλάκας. Εγώ την ήθελα, συμβιβάστηκα ωστόσο, αλλά σε τελική ανάλυση γιατί να συμβιβάζομαι στις απαιτήσεις μου από τις εφαρμογές;

Άλλο παράδειγμα, pdf viewer και editor. Στα win έχω τον Fox reader, στο λίνουξ ο viewer ήταν τραγικός σε δυνατότητες.

Άλλο παράδειγμα, θυμάμαι τον cd writer που είχε και που δεν ήταν απόλυτα συμβατός με τις ελληνικές γραμματοσειρές. Αποτέλεσμα στα CD με τα αρχεία που έφτιαχνα, να μην διαβάζονται οι ελληνικές γραμματοσειρές από τα Win στα ονόματα φακέλων και αρχείων, ότι σύστημα εγγραφής και να επέλεγα (νομίζω είχε σχέση με το joliet format, δεν θυμάμαι ακριβώς).

Έχω και πολλά άλλα σε κάθε τομέα, αλλά ούτε τα θυμάμαι πλέον καλά, ούτε έχει νόημα να συνεχίσω την λίστα.

Δεν καταλαβαίνω (επειδή μπλέκεις παρελθοντικούς χρόνους με παροντικούς) αν αναφέρεσαι σε προβλήματα που αντιμετώπισες στο παρελθόν (και πότε) ή αν αναφέρεσαι στο τώρα. Για λόγους τάξης της συζήτησης κρατάω το "Εφαρμογές: Υστερούν τραγικά σε ΠΟΙΟΤΗΤΑ" και αναφέρομαι στο σήμερα: Είναι εξαιρετικά γενικευμένη η παρατήρησή σου και θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω διότι οι εφαρμογές που τρέχουν εγγενώς στο linux δεν υστερούν. Καταρχήν αν μιλάμε για bundled εφαρμογές με το λειτουργικό, τότε ούτε και τα win έχουν archiver της προκοπής ή cd-writting software.

Πάμε λοιπόν σε 3d party εφαρμογές. Για όλα όσα αναφέρεις υπάρχουν εξαιρετικές εφαρμογές. Και το 7zip υπάρχει σε linux και αξιολογότατο λογισμικό θα βρεις για κάψιμο οπτικών μέσων (δεκάδες επιλογές για όλα τα γούστα) και φυσικά pdf viewers (αν δεν σου κάνει ο μινιμαλιστικός evince, τότε μπορείς να βάλεις okular, fox reader, adobe reader κ.α.). Πραγματικά περιμένω να μου πεις μια εφαρμογή που να υστερεί σε ποιότητα σε σχέση με αυτά που χρησιμοποιείς στα win. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν διαφορές σε κάποιες εφαρμογές! Αν είσαι επαγγελματίας γραφίστας και μου αναφέρεις την τάδε δυνατότητα του Photoshop που δεν υπάρχει στο gimp και που θα την αξιοποιήσει το 0,1% των χρηστών, δεν θα διαφωνήσω. Ή το smartArt του MS office που προσωπικά μου λείπει στο libreOffice κ.α. Αν είναι δυνατόν όμως να διατυπώνονται απόψεις (και μάλιστα με κεφαλαία) ότι οι open source εφαρμογές για linux υστερούν σε ποιότητα!!! Ε όχι ρε φίλε, δεν υστερούν επειδή ο καθένας χρησιμοποιούσε 15 χρόνια σπασμένες win εφαρμογές και επειδή δεν βρήκε σε 5 λεπτά κάτι αντίστοιχο στο Linux έρχεται και γράφει ότι δεν έχει ποιοτικές εφαρμογές!!!

Και στο κάτω κάτω ας μην ξεχνάμε ότι εδώ μιλάμε για το OS και όχι για τις εφαρμογές που τρέχουν σε αυτό. (αν και αντιλαμβάνομαι ότι αποτελούν σημαντικό παράγοντα επιλογής)

Όπως κατάλαβες ή ελπίζω να αποδέχεσαι, δεν είμαι ο μέσος χρήστης, θέλω να πιστεύω ότι είμαι power user ή όπως αλλιώς θέλετε πέστε το, αλλά αν πω ή δείξω αυτά που ξέρω σε όλο τον κύκλο μου, όλοι δηλώνουν απόλυτη άγνοια σε όλα. Εγώ όμως έχω ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ, δεν μου αρκούν τα βασικά. Και πέραν από τα βασικά, οι εφαρμογές του λίνουξ ήταν (και είναι) τραγικές.

Όποτε θέλεις να έρθω στον χώρο σου να μου πεις ποιες εφαρμογές χρησιμοποιείς (ποιοτικές) και να σου βρω αντίστοιχες για linux. θα χαρώ πολύ να μου δείξεις και από κοντά πού υστερούν οι εφαρμογές linux. Αν δεν έχεις χρόνο να ασχοληθείς είναι άλλο θέμα (και απόλυτα σεβαστό). Αλλά μην μηδενίζεις!!! Οι εφαρμογές που παίζουν σε Linux είναι πολλές, εξελίσσονται καθημερινά με ρυθμούς ταχύτερους από αυτές των win και είναι ήδη αξιολογότατες, ενώ μπορούν να καλύψουν απόλυτα τις ανάγκες τις συντριπτικής πλειοψηφίας των χρηστών.

Για το virtual pc: Από όσο ξέρω, το εικονικό pc εμφανίζει εικονικό hardware στο guest os, οπότε το εικονικό pc δεν τρέχει στο hardware μου και δεν υπάρχει πρόβλημα με τους drivers, μια χαρά δουλεύουν όλα στο εικονικό pc. Στο πραγματικό δεν δουλεύουν πάντα, όπως τόσοι χρήστες λένε.

Είναι κάτι που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και μπορεί να κάνω λάθος και να έχεις δίκιο. Δηλαδή μια κάρτα wi-fi που δεν παίζει με τίποτα σε Linux λόγω έλλειψης drivers, ή ένας εκτυπωτής που δεν έχει linux drivers, θα παίξουν μέσω virtual pc;

Τώρα, το ερώτημα που δεν απαντάς και που θέτω στο ποστ μου, είναι: ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ κάποιος από τα Win. Τι του προσφέρει το λίνουξ που δεν του προσφέρουν τα Win; Αφού οι εφαρμογές που υπάρχουν στο λίνουξ, είτε υπάρχουν και στα Win (libre office, gimp, firefox, skype) είτε απλά είναι πολύ χειρότερες. Ενώ στα Win υπάρχουν και άπειρες άλλες εφαρμογές και utilities που είναι δωρεάν, ενώ υπάρχουν και οι επαγγελματικές που δεν συγκρίνονται με τις δωρεάν (MS Office, Photoshop).

Η απάντηση σηκώνει σελίδες... Θα απαντήσω επιγραμματικά σε points (με τυχαία σειρά)

1) Το linux δεν είναι για όλους, άρα δεν υπάρχει πίεση από κάποιον προς κάποιον άλλο για να φύγει από τα win. Επίσης και τα win δεν είναι για όλους, π.χ. αν έλεγες στον Zuckerberg να βάλει win στα data centers του facebook, θα ψοφούσε από τα γέλια. Το ίδιο θα έκαναν και οι υπεύθυνοι της google...

2) Όσοι λοιπόν μπορούν και θέλουν να χρησιμοποιήσουν linux, θα μπορούσαν να το κάνουν για ιδεολογικούς λόγους, για οικονομικούς λόγους (π.χ. Windows XP User? Here’s 4 Reasons to Switch to Lubuntu This April ), για πρακτικούς/τεχνικούς λόγους , για όσους θέλουν να ξεκλειδωθούν από την παγίδα του vendor lock-in, για όσους δεν γουστάρουν τον μεγάλο αδερφό στο OS τους, για όσους θέλουν να μάθουν 5 πράγματα κ.α.

3) Όσοι είναι κλειδωμένοι στο κλειστό λογισμικό, οι AAA gamers, οι επαγγελματίες που χρησιμοποιούν εξειδικευμένες εφαρμογές που δεν πρόκειται να τις αλλάξουν και δεν υπάρχουν αντίστοιχες για Linux, όσοι δεν γνωρίζουν την ύπαρξη του Linux, μένουν στα win.

YΓ επιτέλους όχι άλλο κάρβουνο του στιλ "αγόρασα το τάδε hardware και δεν έπαιζε σε Linux", διότι είναι καφρίλα να αγοράζεις win only hardware αδιαφορώντας όταν το αγόραζες για το πού και πώς παίζει και μετά να γκρινιάζεις που δεν σου παίζει στο linux. Αν δείξουμε καταναλωτική συνείδηση, τότε θα μας πάρουν στα σοβαρά και οι κατασκευαστές που τσεπώνουν τα εκατομμύρια ή δισ. ή τρις (ανάλογα με τον κατασκευαστή) και αδιαφορούν για το λειτουργικό που τρέχει ο χρήστης αν είναι άλλο από win (λες και θα έπεφταν έξω αν έγραφαν και έναν driver για Linux ή τουλάχιστον έδιναν τα specs στην κοινότητα)

Link to comment
Share on other sites

ποποπο , ωρες ωρες λεω να παρω ποπκορν και να αρχισω να διαβαζω ενα ενα απτην αρχη .

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION]

δοξα το θεο , οποιος μπαινει ιντερνετ , απο καπου θα δει το ματακι του για το Linux , αμα του γυαλισει , θα το δοκιμασει , αμα παλι οχι .... δεν θα μπει στον κοπο

καθεσαι και υπερασπιζεσαι κατι , για το οποιο εχει ηδη αποφασισει ο κοσμος

ειχε , εχει και θα εχειτην ευκαιρια του το linux να μπει στα pc μας . Αλλα η νοοτροποια του "χιπισμου" απευθυνεται στον ψευτομαγκα wannabe programmer που θελει να σπασει το κατεστημενο χρησημοποιοντας ενα οχι-δημοφιλες λογισμικο

Link to comment
Share on other sites

Καλο!

ξερω και κατι ποντιακα και μερικα με τον Τοτο, να πω κανενα?

Οτι μπορει καποιος να κανει αρκετα πραγματα με το wine ειναι αληθεια, ομως ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ CUSTOM ΜΠΟΤΙΛΙΕΣ, οχι τρεχοντας το σαν emulator, και φυσικα αυτο ΔΕΝ μπορει να το κανει ο μεσος χρηστης, ουτε πιστευω να μπορεις εσυ που το προτεινες! (ουτε εχει ιδιεταιρο νοημα να το κανεις στην τελικη, βαζεις windows σε dual boot ή εστω σε virtual machine κι ησυχαζεις)

του έχει ρίξει βλέφαρο τελευταία??:beer:

EDIT: Και επειδή αναφέρθηκαν παιχνίδια... σσσ καλομελέτα και έρχεται SteamOS

Link to comment
Share on other sites

Το περασμένο σαββατοκύριακο έκανα τον κόπο και ξανακατέβασα την τρέχουσα διανομή του Ubuntu, έτσι από περιέργεια, να δω πώς πάει. Εγκαταστάθηκε πολύ εύκολα, είδε τα πάντα, συνδέθηκε στο ιντερνέτιον, όλα καλά. Εξακολουθεί να έχει κάποια λαθάκια εδώ κι εκεί, για παράδειγμα, κάθε φορά που μπουτάρει, δεν θυμάται τη φωτεινότητα της οθόνης στο προηγούμενο κλείσιμο και την έχει στο τέρμα. Εξακολουθεί τα ίδια σπαστικά περί "ασφάλειας", ζητώντας password κάθε φορά που αποπειράται κάποιος να εγκαταστήσει κάτι. Το desktop layout είναι λίγο ντεμοντέ, αλλά εντάξει, αυτό δεν είναι και πρόβλημα. Η αυτονομία της μπαταρίας είναι πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα με τα Windows.

Άνοιξα τον Firefox για να δω αν θα παίξει από το Youtube με τη μία. Δεν έπαιξε, απαιτούσε flash. Κατέβασα το plugin και απαιτούσε εγκατάσταση από την κονσόλα. Δεν του έκανα τη χάρη, κατέβασα τον Chrome, ο οποίος εγκαταστάθηκε με τη δεύτερη προσπάθεια, συγχρόνισε τα bookmarks, τον είδε το Youtube και στρήμαρε video σε HTML5 αμέσως. Ξήλωσα τον Firefox. ΚΑτέβασε και κάτι ενημερώσεις και τις εγκατέστησε χωρίς πρόβλημα.

Γενικά, το πρόβλημα του Linux είναι η κονσόλα. Δεν πρόκειται να κερδίσει το ευρύ κοινό, απαιτώντας εγκατάσταση του ενός ή του άλλου με εντολές από την command line. Θα μου πείτε, δεν το ξέρουν αυτό οι developers του Linux; Φυσικά το ξέρουν, και μπορούν να το λύσουν, αλλά δεν το κάνουν διότι δεν θέλουν. Και δεν το θέλουν διότι είναι κο-μπλε-ξι-κοί. Δεν θέλουν να κάνουν το λειτουργικό εύκολο, γιατί θα χάσουν την εικόνα του "ψαγμένου" που θέλουν να περνούν προς τα έξω, και για την οποία το ευρύ κοινό δε δίνει δυάρα. Το ευρύ κοινό θέλει να κάνει τη δουλειά του απλά και εύκολα, να πατάει το κουμπί και να βγαίνει η χοντρή. Δεν θέλει να κάνει σούντο αυτό, μούντο το άλλο και πούντο το παρακάτω.

Κατά τα λοιπά, θέλουν να φτιάξουν και λειτουργικό για smartphones...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, το πρόβλημα του Linux είναι η κονσόλα. Δεν πρόκειται να κερδίσει το ευρύ κοινό, απαιτώντας εγκατάσταση του ενός ή του άλλου με εντολές από την command line. Θα μου πείτε, δεν το ξέρουν αυτό οι developers του Linux; Φυσικά το ξέρουν, και μπορούν να το λύσουν, αλλά δεν το κάνουν διότι δεν θέλουν. Και δεν το θέλουν διότι είναι κο-μπλε-ξι-κοί. Δεν θέλουν να κάνουν το λειτουργικό εύκολο, γιατί θα χάσουν την εικόνα του "ψαγμένου" που θέλουν να περνούν προς τα έξω, και για την οποία το ευρύ κοινό δε δίνει δυάρα. Το ευρύ κοινό θέλει να κάνει τη δουλειά του απλά και εύκολα, να πατάει το κουμπί και να βγαίνει η χοντρή. Δεν θέλει να κάνει σούντο αυτό, μούντο το άλλο και πούντο το παρακάτω.

πάρτο αλλιώς, Η Adobe δεν θέλει να φτιάξει ένα σωστό flashplayer για linux. Και δεν το θέλουν διότι είναι κο-μπλε-ξι-κοί. Δεν θέλουν να κάνουν τον κώδικα ανοιχτό, γιατί θα χάσουν την εικόνα του "Σοβαρού" που θέλουν να περνούν προς τα έξω, γιατί θα χάσουν την αγελάδα που αρμέγουν, και γιατι θα τους κάνει Ντα η Microsoft, και για τα οποία το ευρύ κοινό δε δίνει δυάρα. Το ευρύ κοινό θέλει να κάνει τη δουλειά του απλά και εύκολα και φθηνά και με *ασφάλεια*.

Κατα τα άλλα τα περισσότερα κινητά Lg, Htc, Motorola, Erricson έχουν Open source kernel

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3559]Oric[/MENTION]

Χαίρομαι για το post σου, γιατί δείχνει νοοτροπίες και αντιλήψεις που πρέπει να ξεπεραστούν!

Το περασμένο σαββατοκύριακο έκανα τον κόπο και ξανακατέβασα την τρέχουσα διανομή του Ubuntu, έτσι από περιέργεια, να δω πώς πάει. Εγκαταστάθηκε πολύ εύκολα, είδε τα πάντα, συνδέθηκε στο ιντερνέτιον, όλα καλά. Εξακολουθεί να έχει κάποια λαθάκια εδώ κι εκεί, για παράδειγμα, κάθε φορά που μπουτάρει, δεν θυμάται τη φωτεινότητα της οθόνης στο προηγούμενο κλείσιμο και την έχει στο τέρμα. Εξακολουθεί τα ίδια σπαστικά περί "ασφάλειας", ζητώντας password κάθε φορά που αποπειράται κάποιος να εγκαταστήσει κάτι. Το desktop layout είναι λίγο ντεμοντέ, αλλά εντάξει, αυτό δεν είναι και πρόβλημα. Η αυτονομία της μπαταρίας είναι πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα με τα Windows.

H φωτεινότητα της οθόνης κάνει reset σε κάθε boot, είναι δυστυχώς ένα από τα ηλίθια bug του ubuntu που αποτελεί πρόβλημα στα laptop (διότι στο desktop καθορίζεται από hardware ρύθμιση στην οθόνη σου). Λύνεται με μια γραμμή στο rc.local αρχείο μέχρι να δεήσουν οι devs να το λύσουν.

To password σε κάθε απόπειρα να αλλάξεις ως admin κάτι στο σύστημά σου για μένα είναι πολύ καλό και έχει να κάνει με το τι ισχύει στο linux σχετικά με την ασφάλεια. Το ότι έχεις μάθει με την λάθος νοοτροπία των windows δε σημαίνει ότι είναι "σπαστικό" να σου ζητάει το σύστημα pass όποτε επιχειρείς μια admin διαδικασία. Και, ναι, μπορεί να παρακαμφθεί, αλλά -συγνώμη- δεν πρόκειται να σε βοηθήσω να διαλύσεις το σύστημά σου. Είναι σαν να μου λες ότι η πόρτα του σπιτιού σου είναι σπαστικό να σου ζητάει κλειδί κάθε φορά που θες να μπεις μέσα...

Το desktop layout το κάνεις ό,τι θες man.... Μιλάμε για άπειρες δυνατότητες, εφόσον δεν σου αρέσει

Άνοιξα τον Firefox για να δω αν θα παίξει από το Youtube με τη μία. Δεν έπαιξε, απαιτούσε flash. Κατέβασα το plugin και απαιτούσε εγκατάσταση από την κονσόλα. Δεν του έκανα τη χάρη, κατέβασα τον Chrome, ο οποίος εγκαταστάθηκε με τη δεύτερη προσπάθεια, συγχρόνισε τα bookmarks, τον είδε το Youtube και στρήμαρε video σε HTML5 αμέσως. Ξήλωσα τον Firefox. ΚΑτέβασε και κάτι ενημερώσεις και τις εγκατέστησε χωρίς πρόβλημα.

Είναι αυτό που λέω: Χρησιμοποιείς xx χρόνια windows και με την ίδια λογική και νοοτροπία πρέπει να σου παίζουν όλα στο linux σε 5 λεπτά. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Πρέπει να ρωτήσεις, να διαβάσεις και να μάθεις με πειραματισμό όπως έκανες και xx χρόνια με τα win. To flash δεν απαιτεί κονσόλα για εγκατάσταση. Μπορείς να το βάλεις μέσα από το software center με ένα κλικ...

Γενικά, το πρόβλημα του Linux είναι η κονσόλα. Δεν πρόκειται να κερδίσει το ευρύ κοινό, απαιτώντας εγκατάσταση του ενός ή του άλλου με εντολές από την command line. Θα μου πείτε, δεν το ξέρουν αυτό οι developers του Linux; Φυσικά το ξέρουν, και μπορούν να το λύσουν, αλλά δεν το κάνουν διότι δεν θέλουν. Και δεν το θέλουν διότι είναι κο-μπλε-ξι-κοί. Δεν θέλουν να κάνουν το λειτουργικό εύκολο, γιατί θα χάσουν την εικόνα του "ψαγμένου" που θέλουν να περνούν προς τα έξω, και για την οποία το ευρύ κοινό δε δίνει δυάρα. Το ευρύ κοινό θέλει να κάνει τη δουλειά του απλά και εύκολα, να πατάει το κουμπί και να βγαίνει η χοντρή. Δεν θέλει να κάνει σούντο αυτό, μούντο το άλλο και πούντο το παρακάτω.

Όπως αποδείχτηκε και πιο πάνω, το πρόβλημα του Linux δεν είναι η κονσόλα. π.χ. είδες πόσο βιαστικό συμπέρασμα έβγαλες για την "απαίτηση" κονσόλας για να βάλεις flash. (ίσως πρόβλημα να είναι όλοι όσοι δίνουν συμβουλές στα forums παραπέμποντας σε κονσόλα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). H κονσόλα είναι ένα πανίσχυρο εργαλείο στα χέρια αυτού που θέλει να μάθει να τη χρησιμοποιεί. Αν δεν συνυπάρξεις καιρό με το Linux, αυτό δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Δεν ξέρω αν είναι κομπλεξικοί οι devs ή άδικοι αυτοί που θεωρούν ότι το linux είναι windows και το κρίνουν με τα χειρότερα επίθετα χωρίς να γνωρίζουν τίποτα γι΄αυτό. Πάντως ο μέσος χρήστης κατά κανόνα δεν θα χρειαστεί κονσόλα για το 99% των εργασιών που θα χρειαστεί να κάνει στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή του thread κάποιοι έχουν ταυτίσει τον "μέσο χρήστη" με το windows fanboy που κάποιοι (άνθρωποι ή "αναγκες") τον πήραν από το χέρι πριν 10 χρόνια και τον έδεσαν σε ένα συγκεκριμένο άρμα. Αυτόν που θα θεωρήσει ότι το να κάνει mouse clicks σε γραφικό περιβάλλον είναι είτε αποκλειστικότητα της Microsoft είτε για κάποιον λόγο γίνεται ευκολότερα στα Windows από ότι στα υπόλοιπα ΛΣ (εφόσον έχει ακούσει ότι υπάρχουν και τέτοια ή τα έχει ψιλοχρησιμοποιήσει, πάντα ως εναλλακτικά και μεταγενέστερα από τα Windows). Ή αυτόν που δεν ξέρει καλά καλά αγγλικά ή να κοτσάρει στατική IP στον Η/Υ του, που φρίττει αν χρειαστεί να γκουγκλάρει και κάτι, αλλά όταν είναι να κοπιάρει office και photoshop παραδόξως μεταμορφώνεται σε elite.

Και για να μην παρεξηγιόμαστε, δεν κατηγορώ κανέναν εδώ μέσα ότι σώνει και καλά είναι πειρατής. Και συμφωνώ ότι "applications" για συγκεκριμένες χρήσεις στο Linux γιοκ. Τώρα γιατί στην Ελλάδα και για αυτές πασάρονται τα Windows αντί το MacOSX είναι άλλη συζήτηση. Αυτό που δεν συμφωνώ είναι ότι ο "μέσος χρήστης" Λειτουργικών Συστημάτων του παρόντος, του παρελθόντος, και του μέλλοντος είναι κάποιος που σκοτώνει τις ώρες του στο Call of Duty, αυτός που γράφει παραπάνω από 1 σελίδα σε επεξεργαστή κειμένου, ή αυτός που νιώθει Da Vinci και απαιτεί το Photoshop (πληρωμένο).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, το πρόβλημα του Linux είναι η κονσόλα. Δεν πρόκειται να κερδίσει το ευρύ κοινό, απαιτώντας εγκατάσταση του ενός ή του άλλου με εντολές από την command line. Θα μου πείτε, δεν το ξέρουν αυτό οι developers του Linux; Φυσικά το ξέρουν, και μπορούν να το λύσουν, αλλά δεν το κάνουν διότι δεν θέλουν. Και δεν το θέλουν διότι είναι κο-μπλε-ξι-κοί.

Τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα...

Εδω και πολλα χρονια (καμια δεκαρια ισως) ΤΑ ΠΑΝΤΑ μπορουν να γινουν ΑΝΕΤΑ μεσα απο γραφικο περιβαλλον χωρις να χρειαζεται να ανοιξεις ποτε την κονσολα (εκτος πολυ ειδικων περιπτωσεων που δεν αφορουν ακριβως το μεσο χρηστη) αλλα ακριβως επειδη οι "ιεροκυρηκες" του linux (και οχι οι developers) ειναι κομπλεξικοι οπως λες, ΔΕ ΣΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΝ ΩΣ ΕΠΙΛΟΓΗ!!! (οταν τους το θυμιζει καποιος λενε ως βλαμμενη δικαιολογια οτι τα κλικς ειναι χρονοβορος τροπος ενω η κονσολα ευκολοτερη ), ετσι οταν ρωτας πως να εγκαταστησεις ενα προγραμμα, αντι να σου πουν να πας στον package manager της διανομης σου -πραγμα που απαιτει δυο κλικ- και να κατεβασεις απο κει τα προγραμματα που θες μεσα απο την τεραστια λιστα που εχει (μεγαλη ευκολια σε σχεση με τα windows αυτο αφου βρισκεις μπροστα σου μια τεραστια γκαμα προγραμματων να διαλεξεις) καθονται και σου λενε να ανοιξεις κονσολες και να πληκτρολογεις sudo apt get, apt get install και χιλια δυο κουραφεξαλα που εξοργιζουν το χρηστη, και πολυ χειροτερα υποβιβαζουν το linux στα ματια του κανοντας τον να μην θελει να το ξαναδει στα ματια του.

Θα επαναλαβω αυτο που λεω παντα, πως Η ΜΟΝΗ ΑΙΤΙΑ -και οχι μια απο τις αιτιες- που το linux δεν εχει τη θεση που του αξιζει ειναι οι linuxαδες

του έχει ρίξει βλέφαρο τελευταία??:beer:

μου αρκει βλεφαρο στη σελιδα τους που ακομα ξεχωριζει τις εφαρμογες σε πλατινενιες, χρυσες, ασημενιες και χαλκινες.

Αυτο σημαινει πως ακομα και μετα απο μιαμισι δεκαετια βρισκεται σε alpha φαση ως υλοποιηση, οποτε δε μπορει να πασαρεται ως το φαρμακο για καθε αρρωστια, αλλα ως αυτο που ειναι, μια προσπαθεια emulator που εχει καταφερει μεχρι ενα σημειο καποια πραγματα και τιποτα περισσοτερο.

Απο κει και περα υπαρχουν καποιοι πιο "παρανομοι" τροποι να το κανει καποιος καλυτερο (παιρνοντας καποια πραγματα απο windows εγκατασταση και χωνοντας τα στο wine, κατι που ιοσως δε γνωριζεις παρα το οτι το υποστηριζεις με τετοιο σθενος) αλλα ακομα κι ετσι απλα ανεβαινει στο επιπεδο, ας πουμε alpha 0.6 απο alpha 0.5 που βρισκοταν, δεν εποιασε beta με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

To password σε κάθε απόπειρα να αλλάξεις ως admin κάτι στο σύστημά σου για μένα είναι πολύ καλό και έχει να κάνει με το τι ισχύει στο linux σχετικά με την ασφάλεια. Το ότι έχεις μάθει με την λάθος νοοτροπία των windows δε σημαίνει ότι είναι "σπαστικό" να σου ζητάει το σύστημα pass όποτε επιχειρείς μια admin διαδικασία. Και, ναι, μπορεί να παρακαμφθεί, αλλά -συγνώμη- δεν πρόκειται να σε βοηθήσω να διαλύσεις το σύστημά σου. Είναι σαν να μου λες ότι η πόρτα του σπιτιού σου είναι σπαστικό να σου ζητάει κλειδί κάθε φορά που θες να μπεις μέσα...

Και μετά υπάρχουν τα μυαλά με μία άλλη "λάθος νοοτροπία" που βλέπουν παντού Win VS Linux και δε θα καταφέρουν ποτέ να μπουν στο κεφάλι του απλού χρήστη...

Ο χρήστης ενοχλείται από την ανάγκη να βάλει password όχι επειδή είναι στο Linux, αλλά επειδή γενικώς προτιμάει οτιδήποτε του δίνει αμεσότερη πρόσβαση σε αυτό που θέλει (χ3στηκε κατά βάση - και δυστυχώς - για το τι είναι καλό για την ασφάλεια του συστήματός του).

Στο Debian δεν μπορείς να κάνεις καν sudo αν δεν είσαι στη λίστα με τους sudoers και αυτό είναι ακόμα ασφαλέστερο ως προσέγγιση - tough luck που ο μέσος χρήστης δεν θα το αποδεχθεί ποτέ.

Για τον ίδιο λόγο πολλοί απενεργοποιούν το UAC στα Win(κολλημένοι Linuxάδες που δεν έδωσαν στα Win μία ευκαιρία :p ).

Για τον ίδιο λόγο πολλοί δε βάζουν καν user passwords.

Για τον ίδιο λόγο πολλοί δε βάζουν καν pin στα κινητά τους (μέχρι να βρουν 2η γκόμενα).

Για τον ίδιο λόγο επιλέγουν την "Α" αντί τη "Β" εφαρμογή για να κάνουν τη δουλειά τους.

Etc, etc...

Πόσο δύσκολο είναι να γίνει αυτό κατανοητό;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Κομπλεξικοί οι Linux χρήστες γιατί δίνουν οδηγίες (και) σε κονσόλα. Γιατί ο "μέσος" χρήστης βρίσκει εξοντωτικό να πατήσει 2-3 κουμπιά και να κάνει copy/paste (αν βαριέται να πληκτρολογήσει), ενώ το βρίσκει πανεύκολο να ανοίγει κουτιά, να αναβαθμίζει επεξεργαστές και μνήμες, να κάνει overclocking, να εγκαθιστά Windows 8, να βρίσκει πειρατικά προγράμματα. Μήπως να ζητάμε στα linux φόρα να μας δίνουν τις οδηγίες έτοιμες και σε script γιατί βαριόμαστε να γράφουμε εμείς ή ακόμη καλύτερα να μας τα κάνουν και binary αφού συνηθίσαμε σε windows και δεν μας νοιάζει η αξιοπιστία του repository και το source του fix tool, στη χειρότερη θα το πιάσει το antivirus.

Αν βγάλουμε τα παιχνίδια έξω, η αποτυχία του Linux στα 2000s ήταν/είναι η έλλειψη ποιοτικών/εμπορικών εφαρμογών, πράγμα που δεν ενδιαφέρει πλέον τα μιλούνια που θέλουν internet services, cloud storage, web apps, κτλ σε σταθερό περιβάλλον όπου δεν θα χρειάζεται να σκαλίζεις το σύστημα και να εγκαθιστάς αβέρτα την όποια εφαρμογή. Η έννοια του personal computing αλλάζει και σε software και σε hardware, όποιος νομίζει ότι θα βρίσκει για πολύ καιρό να αγοράζει motherboards και ψήκτρες σε μαγαζιά ή να τον παρακαλούν στην ουρά οι γείτονες να τους στήσει (windows) PC και να τους περάσει office θα μείνει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

... Μήπως να ζητάμε στα linux φόρα να μας δίνουν τις οδηγίες έτοιμες και σε script γιατί βαριόμαστε να γράφουμε εμείς ή ακόμη καλύτερα να μας τα κάνουν και binary....

Α-κρι-βώς! Πώς νομίζεις ότι γίνεται το update στο Ubuntu σήμερα; Με κάποια μαντική ικανότητα; Αυτή τη βελτιωσούλα να κάνουν στον Firefox και τον Chrome και την Opera, ενημέρωση on the fly μέσα από το Help About, άντε κι ένα restart της εφαρμογής, κι έληξε το θέμα. Εδώ στο Ubuntu έκαναν τη μέγιστη προδοσία, αυτόματο login! Πατάς το κουμπί κι ανάβεις τον κομπιούτορα, και μπαμ!, κατ' ευθείαν στο desktop!

To flash, αργά ή γρήγορα θα το προσπεράσουν και θα πρασινίσουν όλοι στο UT. Όσο για το Libre Office, αρκεί να κάνουν το ίδιο με τη μέθοδο των σέρβις πακ, αν και θα είναι καλύτερα να το ονομάσουν σέρβις πουκ (service product update carrier), να μην τους ζητάει τα ρέστα η Microsoft, κι αυτό ήταν! :p

Ε πια!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε γίνεται μόνο στο ubuntu αλλά σε όλες τις διανομές σχεδόν άλλα τεσπα, δεν είναι εκεί το θέμα...

Όταν πρωτοασχοληθηκα με το linux μου άρεσαν όλα αυτά περί ελευθερίας και γνώσης που έγραφε ο Stallman αλλά δυστυχώς αυτά είναι απλές θεωρίες.

Ακόμα και όσοι προσπαθούν σε αυτό το τοπικ να υποστηρίξουν το linux, αντί για ελευθερία επιλογών προτιμούν να περάσουν μια χούντα, στο βωμό της ασφάλειας (όπως όλες οι χούντες εξ άλλου) και αντι για γνώση έχουμε κατευθυνόμενες οδηγίες (εντολές)...

Φυσικά για όλα αυταωδε φταίει ούτε το linux ούτε ο Stallman ούτε η gpl (και σίγουρα δε φταιειωουτε η Microsoft)

Στάλθηκε από το C1505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ αντί για ελευθερία βλέπεις το linux σαν χούντα, σηκώνω τα χέρια ψηλά... Είσαι αφοπλιστικός

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Όχι έλεος, δε μίλησα για το linux, διευκρίνισα μάλιστα πως δε φταίει σε τίποτα...

Για ΣΑΣ μίλησα! που θεωρείτε το χρήστη τοσο ηλίθιο που για να μην κάνει κάτι λάθος αποφασίζετε και διστάζετε το πως θα κάνει το κάθε τι χωρίς να τουωδινετε δικαίωμα επιλογής ενώ το ίδιο το linux του το δίνει...

Θεωρώ πάντως λιγάκι άκυρο να μιλάει για ελευθερίες κάποιος υποστηρικτής της canonical... Άποψη μου...

Στάλθηκε από το C1505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ΣΑΣ μίλησα! που θεωρείτε το χρήστη τοσο ηλίθιο που για να μην κάνει κάτι λάθος αποφασίζετε και διστάζετε το πως θα κάνει το κάθε τι χωρίς να τουωδινετε δικαίωμα επιλογής ενώ το ίδιο το linux του το δίνει...

Κάνεις λάθος. Αν θέλει να ψαχτεί ας το βρει. Εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να συναινέσω ή να βοηθήσω στο να γίνει το linux --> windows. Τι θράσος είναι αυτό;

Θεωρώ πάντως λιγάκι άκυρο να μιλάει για ελευθερίες κάποιος υποστηρικτής της canonical... Άποψη μου...

Σε όσο κόσμο έχω βάλει ubuntu, σε άλλο τόσο έχω βάλει και mint. Δεν είμαι υποστηρικτής κανενός! Υποστηρίζω μόνο το ανοικτό λογισμικό. Από 'κει και πέρα τρέφω απεριόριστο σεβασμό για όσα έχει κάνει η canonical για το linux (και κυρίως για την διάδοσή του στις μάζες). Ας μην το κάνουμε distro vs distro το θέμα. Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και το ubuntu αποτελεί όαση ελευθερίας σε σχέση με το όποιο MS ή ΜΑC os. Απλά είναι άδικο (imo) το fud bashing που έχει δεχθεί από σχετικούς και άσχετους που πιπιλάνε καραμέλες. Το τελειώνω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.