Jump to content



OS Wars! Windows vs Linux vs all. Πείτε τα όλα εδώ!


astrolabos

Recommended Posts

Το ψάξιμο πάντως μεταξύ των 3141592653589793238462643383279 διανομών για να βρεις ποια ταιριάζει στο καθε σαπάκι που ξεθαψες απο το υπόγειο κ.ο.κ ειναι απλά εξουθενωτικό μιας και κάπου αναφέρθηκε οτι και καλα ανασταίνεις πισι παλιο με καποιες διανομες σε easy mode. Kάθε άλλο. Σε παλιό λάπτοπ (10ετίας ? ) μου πήρε κάτι λιγότερο απο βδομάδα για να βρω πχ πια ρημάδα ντιστρο του puppy κάθεται καλά για να δουλεύει το wifi. Ούτε λόγος για ντεμέκ ελαφριες ντίστρο πιο συνηθησμένες. Δεν ανοιγε ποτε ασχετα με το τι ελεγε ο καθένας για το εκαστοτε ντιστρο. Ωστόσο οφείλω να ομολογήσω ότι win xp ουτε για αστείο στο μηχάνημα αλλά αυτό ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι το λειτουργικό στήθηκε πάνω σε CF card η οποία καθόταν πάνω σε ΙDE adaptora απο κίνα :p

Aπό την άλλη σε άλλο PC (P2 @ 500 με 512 ram) δεν βρήκα KAMIA αξιοπρεπη διανομή (μη πετσοκομένη και χρηστική) που να στεκεται. Τα win xp εκει όμως έκατσαν τζιτζι και το μηχανάκι εκανε τη δουλειά του.

Προσωπικά θεωρώ πως και κάποιες φορές κάποιοι τα παραλένε για το ποσο φοβερές ειναι καποιες ντιστρο και ποσο λαιτ και τα συναφή... :TD:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply
Σε παλιό λάπτοπ (10ετίας ? ) μου πήρε κάτι λιγότερο απο βδομάδα για να βρω πχ πια ρημάδα ντιστρο του puppy κάθεται καλά για να δουλεύει το wifi. Ούτε λόγος για ντεμέκ ελαφριες ντίστρο πιο συνηθησμένες. Δεν ανοιγε ποτε ασχετα με το τι ελεγε ο καθένας για το εκαστοτε ντιστρο. Ωστόσο οφείλω να ομολογήσω ότι win xp ουτε για αστείο στο μηχάνημα αλλά αυτό ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι το λειτουργικό στήθηκε πάνω σε CF card η οποία καθόταν πάνω σε ΙDE adaptora απο κίνα

Υπάρχουν και άλλες λύσεις:

To παλιό μου laptop 10ετίας (turion 64, 1 GB RAM -από 512 μαμά) παίζει στη Θεσ/νίκη στο σπίτι του πεθερού μου, εδώ και 4 χρόνια με ubuntu 10.04 (LTS). Κομπλέ ο πεθερός μου και μάλιστα σχεδόν σε καθημερινή βάση βλέπει και τον εγγονό του (είμαστε Αθήνα) μέσω skype. Εννοείται ότι δε με έχει ενοχλήσει ποτέ για support και το σύστημα λειτουργεί απροβλημάτιστα για αυτά που θέλει (internet, office, skype)

Aπό την άλλη σε άλλο PC (P2 @ 500 με 512 ram) δεν βρήκα KAMIA αξιοπρεπη διανομή (μη πετσοκομένη και χρηστική) που να στεκεται. Τα win xp εκει όμως έκατσαν τζιτζι και το μηχανάκι εκανε τη δουλειά του.

Δεν είναι δυνατόν να μη θεωρείς χρηστική διανομή το lubuntu. Είναι κομπλέ, έχει τα πάντα όλα, ταχύτατη και την έχουν φτιάξει για να φαντάζει γνώριμη σε όσους εγκαταλείπουν τα XP και έχουν παλιά μηχανήματα. Ρίξε μια ματιά

Screen-Shot-2014-02-26-at-17.15.57-750x500.png

Προσωπικά θεωρώ πως και κάποιες φορές κάποιοι τα παραλένε για το ποσο φοβερές ειναι καποιες ντιστρο και ποσο λαιτ και τα συναφή...

Γιατί το λες αυτό; Μπορείς να τρέξεις σε μηχάνημα 10ετίας updated windows; Με την καμία. Linux μπορείς; Ναι και μάλιστα έχεις πάμπολλες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Aπό την άλλη σε άλλο PC (P2 @ 500 με 512 ram) δεν βρήκα KAMIA αξιοπρεπη διανομή (μη πετσοκομένη και χρηστική) που να στεκεται. Τα win xp εκει όμως έκατσαν τζιτζι και το μηχανάκι εκανε τη δουλειά του.

Προσωπικά θεωρώ πως και κάποιες φορές κάποιοι τα παραλένε για το ποσο φοβερές ειναι καποιες ντιστρο και ποσο λαιτ και τα συναφή... :TD:

Όταν λες έκατσαν τα windows xp σε p2 με 512ram τι ακριβώς εννοείς; :suicide::suicide:

Να λέμε πράγματα που στέκουν.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά έχω αρχίσει να περνάω σε όλα τα σαπάκια της οικογένειας το manjaro+xfce (archlinux based) όλα δουλεύουν άψογα, μάλιστα σε ένα netbookακι με atom,512mb ο ξάδερφος μπορεί να βλέπει και youtube χωρίς διακοπές )εκέι έβαλα manjaro-netbook (community build για atom cpus).

δεν με έχουν πάρει ακόμα τηλέφωνο, για support. :fun:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έκατσαν τα windows xp σε p2 με 512ram τι ακριβώς εννοείς; :suicide::suicide:

Να λέμε πράγματα που στέκουν.

εννοω πως το χρησιμοποιω κατα καιρους σαν κατεβαστήρι και το χειρίζομαι με teamviewer απομακρισμένα.Μιλάμε για winxp sp3 (ηταν ετοιμη έκδοση με φουλ updates) και το setup αν και δεν πήγε σφαίρα τελείωσε σχετικά άνετα. Δεν είπα ποτέ ότι το μηχάνημα πετά αλλά σε σχέση με κάποιες "λάητ" διανομές έτρεχε πολύ καλύτερα. Αλίμονο δεν τις δοκίμασα και όλες... Και προς θεού δεν είχε τίποτα άλλο παρά τους drivers της geforce4mx410 που του έβαλα και το utorrent. Ούτε AV , ούτε τπτ άλλο. Επίσης τα req των xp ας μην ξεχνάμε ότι είναι πολύ LOW.

Δεν είναι δυνατόν να μη θεωρείς χρηστική διανομή το lubuntu. Είναι κομπλέ, έχει τα πάντα όλα, ταχύτατη και την έχουν φτιάξει για να φαντάζει γνώριμη σε όσους εγκαταλείπουν τα XP και έχουν παλιά μηχανήματα. Ρίξε μια ματιά

όσον αφορά το Lubuntu με είχε απογοητεύσει και στις δύο περιπτώσεις νεκραναστήσεων... δυστυχώς. Στο λάπτοπ δεν εκκίνησε ποτέ. Ωστόσο θα συμφωνήσω γενικότερα για το Linux και τις επιλογές που σου δίνει και να προσθέσω ότι το λαπτοπ με το puppy το χρησιμοποιεί η μάνα για web browsing καθημερινά εδώ και ένα χρόνο , και κανει boot στο φτερό.

προσωπικά έχω αρχίσει να περνάω σε όλα τα σαπάκια της οικογένειας το manjaro+xfce (archlinux based) όλα δουλεύουν άψογα, μάλιστα σε ένα netbookακι με atom,512mb ο ξάδερφος μπορεί να βλέπει και youtube χωρίς διακοπές )εκέι έβαλα manjaro-netbook (community build για atom cpus).

δεν με έχουν πάρει ακόμα τηλέφωνο, για supporτ

.

θα δοκιμάσω το manjaro netbook που προτίνεις στο δικό που atom νετμπουκ και θα σου πώ εντυπώσεις. Παίζω με μονοπύρηνο ατομ στα 1,2 με 2γιγα ραμ και έχω δοκιμάσει ένα σκασμό ντίστρο και σε όλες είχα πρόβλημα αναπαραγωγής σε ήχο και εικόνα, είτε σε streaming είτε σε αρχεία και έχω αναγκαστεί να μείνω στα xp. Όχι δεν είμαι φανμποης ούτε πετάω τη σκούφια μου για windows xp αλλά δουλεύουν ρε γαμώτο :S ...

Link to comment
Share on other sites

εννοω πως το χρησιμοποιω κατα καιρους σαν κατεβαστήρι και το χειρίζομαι με teamviewer απομακρισμένα.Μιλάμε για winxp sp3 (ηταν ετοιμη έκδοση με φουλ updates) και το setup αν και δεν πήγε σφαίρα τελείωσε σχετικά άνετα. Δεν είπα ποτέ ότι το μηχάνημα πετά αλλά σε σχέση με κάποιες "λάητ" διανομές έτρεχε πολύ καλύτερα. Αλίμονο δεν τις δοκίμασα και όλες... Και προς θεού δεν είχε τίποτα άλλο παρά τους drivers της geforce4mx410 που του έβαλα και το utorrent. Ούτε AV , ούτε τπτ άλλο. Επίσης τα req των xp ας μην ξεχνάμε ότι είναι πολύ LOW.

Και δεν είναι ελαφρύτερο ένα έστω openbox(αφού θες και γραφικά) με transmission; Για να μην πω headless. Και το κατεβαστήρι δεν εξισώνεται με την χρήση desktop που σχολιάζουμε, αν και αμφιβάλλω ότι παίζει καλά, ειδικά αν έχεις 2-3 torrent θα είναι κλαφτα.

όσον αφορά το Lubuntu με είχε απογοητεύσει και στις δύο περιπτώσεις νεκραναστήσεων... δυστυχώς. Στο λάπτοπ δεν εκκίνησε ποτέ. Ωστόσο θα συμφωνήσω γενικότερα για το Linux και τις επιλογές που σου δίνει και να προσθέσω ότι το λαπτοπ με το puppy το χρησιμοποιεί η μάνα για web browsing καθημερινά εδώ και ένα χρόνο , και κανει boot στο φτερό.

.

θα δοκιμάσω το manjaro netbook που προτίνεις στο δικό που atom νετμπουκ και θα σου πώ εντυπώσεις. Παίζω με μονοπύρηνο ατομ στα 1,2 με 2γιγα ραμ και έχω δοκιμάσει ένα σκασμό ντίστρο και σε όλες είχα πρόβλημα αναπαραγωγής σε ήχο και εικόνα, είτε σε streaming είτε σε αρχεία και έχω αναγκαστεί να μείνω στα xp. Όχι δεν είμαι φανμποης ούτε πετάω τη σκούφια μου για windows xp αλλά δουλεύουν ρε γαμώτο :S ...

Atom και επιδόσεις δεν έχεις πουθενά, browsing μπορείς ναι, αλλά και office χρήση αλλά αναπαραγωγή σε βίντεο δεν πιστεύω να περιμένεις να παίξει 720p. :rolleyes:

PS. Ναι low system requirements δηλώνει η MS στην πράξη είναι το θέμα, μπορεί πριν το sp1 να ίσχυε αυτό το νούμερο, τώρα(sp3) με καμμία κυβέρνηση ούτε τρόικα.

Link to comment
Share on other sites

1) όχι 720p δεν έχω την απαίτηση να παίξει o atom.

2) Σίγουρα δεν κάνει για desktop χρήση αλλα torrent θυμάμαι πως κατέβαζa σε κάποια φάση ταυτόχρονα 15 ομοιόμορφα μοιρασμένα στο 70% της γραμμής με manual down&up. Φυσικά θα κοιτάξω αυτά που μου πρότεινες. Εγώ αυτό που ήθελα να τονίσω είναι οτι το χρειάστηκα τότε στην αρχή της τωρινής κυβέρνησης και το χρειάστηκα ασαπ και επειδή δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου , έστησα xp με updates αυτής της κυβέρνησης και έβγαλα άκρη. Άμα συνέχιζα να ψάχνω για σωστή διανομή δεν τελείωνα μέχρι που να γίνει κυβέρνση ο Αλέξης. (νο οφενς) :giveup:

Link to comment
Share on other sites

2) Σίγουρα δεν κάνει για desktop χρήση αλλα torrent θυμάμαι πως κατέβαζa σε κάποια φάση ταυτόχρονα 15 ομοιόμορφα μοιρασμένα στο 70% της γραμμής με manual down&up. Φυσικά θα κοιτάξω αυτά που μου πρότεινες. Εγώ αυτό που ήθελα να τονίσω είναι οτι το χρειάστηκα τότε στην αρχή της τωρινής κυβέρνησης και το χρειάστηκα ασαπ και επειδή δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου , έστησα xp με updates αυτής της κυβέρνησης και έβγαλα άκρη. Άμα συνέχιζα να ψάχνω για σωστή διανομή δεν τελείωνα μέχρι που να γίνει κυβέρνση ο Αλέξης. (νο οφενς)

linux και χούντα δεν τα πάνε καλά... :hehe:

Δες και εδώ για προτεινόμενες διανομές για υπολογιστές 10ετίας και βάλε

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμάσω το manjaro netbook που προτίνεις στο δικό που atom νετμπουκ και θα σου πώ εντυπώσεις. Παίζω με μονοπύρηνο ατομ στα 1,2 με 2γιγα ραμ και έχω δοκιμάσει ένα σκασμό ντίστρο και σε όλες είχα πρόβλημα αναπαραγωγής σε ήχο και εικόνα, είτε σε streaming είτε σε αρχεία και έχω αναγκαστεί να μείνω στα xp. Όχι δεν είμαι φανμποης ούτε πετάω τη σκούφια μου για windows xp αλλά δουλεύουν ρε γαμώτο :S ...

αν περάσεις manjaro-netbook θα πρέπει να κάνεις install στο δισκο για να παίξει ο atom-πυρήνας, από "live" δεν είναι ενεργός.

Επίσης του έβαλα και το SMBPlayer αν θυμάμαι, που έχει youtube player χωριστό. Γενικά διαλέγεις αν υπάρχουν τα αντίστοιχα πακέτα με σήμανση -netbook.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και 'γω την άποψή μου για το θέμα

Ασχολούμαι με υπολογιστές από το 1999, αρχικά μόνο για την δουλειά μου (δουλειά γραφείου, κειμενογράφος και λογιστικά φύλλα) και παιχνίδια (fps & strategy), και μετά, από το 2003 φανατικά, σαν χόμπι και μάλιστα στην αρχή αποκλειστικό. Όπως είναι λογικό λοιπόν από πολύ νωρίς είπα να ασχοληθώ και με το λίνουξ, για να συγκρίνω με τα win, αφού είχα την γνωσιακή υποδομή.

Λοιπόν, συμπερασματικά, το λίνουξ στο desktop δεν έχει φανεί διότι πάσχει σε επίπεδο ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ. Όποιος θέλει να το καταλάβει καλώς, όποιος δεν θέλει απλά είναι φανατικός. Αρχικά βέβαια, έπασχε και σε επίπεδο drivers, τώρα (σήμερα) για το θέμα αυτό, να πω την αλήθεια δεν ξέρω. Διότι φρόντισα να κρατήσω επαφή μόνο μέσω virtual pc πλέον.

Πιο συγκεκριμένα, παιδιά ότι και να λέτε οι εφαρμογές στο λινουξ απέχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ από τις εφαρμογές για Win. Ο υπολογιστής είναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ για να κάνεις κάτι άλλο με αυτόν και όχι αυτοσκοπός. Έτσι λοιπόν, το Open (ή Libre) Office είναι για γέλια μπροστά στο Word, και το gimp επίσης για γέλια μπροστά στο Photoshop. Τα δύο αυτά προγράμματα του λίνουξ είναι απλώς για να κάνεις μια εύκολη δουλεια, μια ελαφριά, όπως π.χ. μια επιστολή, ένα απλό κείμενο, μια απλή επεξεργασία φωτογραφίας. Μόλις πεις να μπεις βαθιά στο χώρο, να κάνεις σοβαρή εργασία, απλά οι εφαρμογές του λίνουξ σου προκαλούν από θυμηδία μέχρι εκνευρισμό.

Μετά έχουμε την συμβατότητα με άλλους χρήστες. Δυστυχώς η MS και η Adobe έχουν τα αρχεία τους docx κλπ και psd κλειδωμένα. Έτσι δεν μπορείς να τα δουλέψεις με άλλα προγράμματα. Από την στιγμή λοιπόν που έχεις μπει στο ποταμάκι των αρχείων αυτών, είναι αδύνατον να μετακομίσεις σε άλλο πρόγραμμα. Και δυστυχώς δεν θα υπάρξει ποτέ λύση στο ζήτημα αυτό. Διότι ακόμα και αν ανοίγουν τα αρχεία αυτά από open source προγράμματα, πολλές φορές ανοίγουν προβληματικά ή τέλος πάντων όχι σωστά.

Και για να μην νομίζετε ότι μιλάω θεωρητικά, επί ένα και πλέον έτος στο γραφείο μου δούλευα με το Suse 9.3. Είχα φτιάξει μια χαρά τη ροή της εργασίας μου, αλλά τα αρχεία μου τα αποθήκευα σε μορφή doc, για να έχω συμβατότητα με Win σε περίπτωση που κάτι πήγαινε στραβά. Και πήγε, όταν το νέο μου πολυμηχάνημα ΗΡ, είχε μεν drivers για λίνουξ, αλλά πολύ βασικούς, με αποτέλεσμα να χάνω το 70-80% των δυνατοτήτων του. Επίσης το κινητό μου Sony Ericsson δεν αναγνωριζόταν με τίποτα στο Suse, και εγώ αυτά τα δύο τα χρειαζόμουν επαγγελματικά. Οπότε ξαναγύρισα στα ΧΡ.

Έκτοτε δοκίμασα ξανά πρόσφατα να στήσω Home Server σε OpenSuse, στο μηχάνημα της υπογραφής μου. Η αλήθεια είναι τον έστησα σχετικά εύκολα, αλλά μόνο επειδή ήμουν προχωρημένος χρήστης, ήξερα commands του λίνουξ, και κυρίως βρήκα στο νετ κάτι λύσεις που δεν περιλαμβάνονταν στην επίσημη σελίδα του opensuse, πράγμα απαράδεκτο. Μετά λοιπόν, είπα να του βάλω μια καρτούλα gigabit ethernet. Λέω, θα την βάλω πάνω, θα μπουτάρω, θα την δει, θα κατεβάσει κάποιον driver μόνο του και όλα καλά. Αμ δε! Όχι μόνο δεν έγινε αυτό, αλλά μετά από ώρες προσπαθειών, δεν κατάφερα με τίποτα να κάνω την κάρτα αυτή να δουλέψει. Φρίκαρα, έβαλα win home server του 2011 παρακαλώ (προγενέστερα της κάρτας), τα οποία δεν την βρήκαν στην αρχή, αλλά στο πρώτο μπουτ κατέβασαν μόνα τους τον driver (από την κάρτα δικτύου της μητρικής) και όλα καλά. Ε αυτό είναι που λείπει στο λίνουξ. Γιατί θα πρέπει να πεθάνω στην προσπάθεια για να βρω έναν driver; Γιατί να μην τον κατεβάζει μόνο του, όπως κάνουν τα Win;

Επίσης, για το gimp που λέει ο φίλος [MENTION=1066]gdp77[/MENTION]. Δεν είναι μόνο ότι το photoshop είναι καλύτερο. Είναι και η τεκμηρίωση. Ψάξε στο νετ να δεις ποσα βιβλία από υπέροχους επαγγελματίες υπάρχουν για το photoshop. Εγώ από εκεί μορφώθηκα για την φωτογραφία και ασχολούμαι ημιεπαγγελματικά. Το να μου λες τώρα για το gimp για την χρήση που κάνω, ε με συγχωρείς αλλά μου φαίνεται αστείο.

Και δεν είναι μόνο το photoshop στα Win. Υπάρχουν και άλλα δωρεάν αξιόλογα προγράμματα. Εγώ σε φίλους που θέλουν να κάνουν επεξεργασία και ξέρουν πέντε πράγματα, προτείνω το Zoner Photo Studio, το οποίο έχει και δωρεάν ΠΟΛΥ αξιόλογη έκδοση. Δέστε επίσης την πολύ καλή σελίδα Gizmos Freeware Reviews, που έχει software reviews για οποιαδήποτε εργασία θέλεις να κάνεις στο PC, για freeware προγράμματα. Εγώ από εκεί έχω βρει άπειρες εφαρμογές για ο,τιδήποτε θέλω να κάνω.

Επομένως δεν ισχύει το επιχείρημα ότι στα Win τα πληρώνεις όλα. Πιο πολλές δωρεάν και opensource εφαρμογές υπάρχουν για Win, παρά για λίνουξ. Επιπρόσθετα, δεν υπάρχει στο Linux η killer application, που θα σε κάνει να πας σε αυτό εξαιτίας της και όχι εξαιτίας του λειτουργικού.

Πέραν αυτών, τα 7αρια είναι για μένα άριστο λειτουργικό, χωρίς φυσικά να στερείται κάποιων εγγενών αδυναμιών. Αλλά για τον απλό χρήστη είναι άψογο. Το μόνο που βρίσκω ως σοβαρό ελάττωμα και έχετε γράψει παραπάνω, είναι τα malwares και τα toolbars, που πραγματικά εγκαθιστούν όλοι οι άπειροι χρήστες, διότι δεν ξέρουν κυριολεκτικά τι κάνουν. Πατάνε next και όποιον πάρει ο χάρος. Σε δύο υπολογιστές φίλων πρόσφατα, ο ένας είχε... 54 infections, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανοίξει ένα pdf, και μου το φέρανε επειδή εμφανίστηκε και ο police virus, και ο άλλος έκανε... 15 λεπτά να φορτώσει το desktop, επειδή έτρεχε στην εκκίνηση ότι μπορείτε να φανταστείτε. Ε αυτό πρέπει με κάποιο τρόπο να διορθωθεί, διότι πραγματικά καταστρέφει τις όποιες δυνατότητες του λειτουργικού.

Άρα τι προσφέρει το λίνουξ περισσότερο από τα Win; Ναι μεν είναι δωρεάν, ναι μεν έχει πρακτικότητα, ευχρηστία πλέον, ΑΛΛΑ α) έχει φτωχότερες εφαρμογές σχεδόν παντού β) έχει κατά περίπτωση προβλήματα με το hardware γ) δεν έχει 3d παιχνίδια δ) έχει λιγότερες εφαρμογές από τα win ε) κατά περίπτωση απαιτεί χρήση command line, που πραγματικά αρρωσταίνει τον απλό χρήστη (και μένα με αρρώσταινε όταν πρωτοαποφάσισα να ασχοληθώ) στ) δεν έχει επαρκή τεκμηρίωση, κατά την άποψή μου πάντα.

Αυτά απο μένα. Περιμένω εποικοδομητικό διάλογο και απαντήσεις με επιχειρήματα, όχι αφορισμούς και φανατισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και 'γω την άποψή μου για το θέμα...

blah blah blah...

short answer : Wine

BTW. Ειλικρινά πιστεύεις οτι το Office 2010 έιναι καλύτερό από το Libre Office? μετά το 2003 η MS δεν προσέφερε τίποτα στην σουίτα της παρα μόνο εκνευρισμό στους χρήστες του...

Πόσους ξέρεις που έχουν αγόράσει το photoshop???? Αυτοί που το έχουν αγοράσει, μια χαρά ξέρουν να δουλεύουν και το gimp, γιατί αυτοί ξέρουν *Τι* θέλουν να κάνουν και απλά είναι θέμα εξικοίωσης για το *Πως*, εσύ και εγώ που είμαστε άσχετοι ναι θέλουμε βιβλιαράκια, και εύκολα μενού *αλλά* δεν πρόκειτε και να το αγοράσουμε.

Η ερώτηση είναι γιατί κάποιος να πάει από τα XP στα Win8 και να πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά του σε νέο hardware και νέες αδειές και να βρεθεί σε ένα εντελώς καινούργιο άγνωστο περιβάλλον;

Link to comment
Share on other sites

Aσχολούμαι με υπολογιστές από το 1999, αρχικά μόνο για την δουλειά μου (δουλειά γραφείου, κειμενογράφος και λογιστικά φύλλα) και παιχνίδια (fps & strategy), και μετά, από το 2003 φανατικά, σαν χόμπι και μάλιστα στην αρχή αποκλειστικό. Όπως είναι λογικό λοιπόν από πολύ νωρίς είπα να ασχοληθώ και με το λίνουξ, για να συγκρίνω με τα win, αφού είχα την γνωσιακή υποδομή.

Λοιπόν, συμπερασματικά, το λίνουξ στο desktop δεν έχει φανεί διότι πάσχει σε επίπεδο ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ. Όποιος θέλει να το καταλάβει καλώς, όποιος δεν θέλει απλά είναι φανατικός. Αρχικά βέβαια, έπασχε και σε επίπεδο drivers, τώρα (σήμερα) για το θέμα αυτό, να πω την αλήθεια δεν ξέρω. Διότι φρόντισα να κρατήσω επαφή μόνο μέσω virtual pc πλέον.

Τι πάει να πει είχες τη "γνωσιακή υποδομή"; Είχες διαβάσει 10-15 βιβλία για linux θεωρητικά και μετά ξεκίνησες να ασχολείσαι ή είχες μάθει σε win και θεώρησες ότι είχες τις γνώσεις για Linux; Διότι το "πάσχει σε επίπεδο εφαρμογών" πρέπει να το τεκμηριώσεις! Εννοείς σε ποσότητα ή σε ποιότητα; Και αν ναι, βλέπεις κάτι να αλλάζει; Διότι τα τελευταία χρόνια (από δική μου εμπειρία) οι open source εφαρμογές όλο και πολλαπλασιάζονται στο win desktop μου (σε αντίθεση με πριν λίγα χρόνια που όλοι είχαμε πειρατικές). Τώρα όλοι έχουμε firefox αντί για explorer, vlc αντί για κάθε πειρατικό player κ.ο.κ. Άρα λοιπόν τι εννοείς ακριβώς;

Αλλά έτσι είναι που τι λες ή "ο άλλος είναι φανατικός...."

ΒΤW, ακόμα και μέσω virtual χρήσης του linux, θες να έχει drivers στον kernel για να χρησιμοποιήσεις τα υποσυστήματά σου, αλλά ξέχασα "έχεις τη γνωσιακή υποδομή". Εκτός αν όλοι μπορούμε να το τρέχουμε virtual και δεν χρειάζεται οι κοινότητα να μαμιέται για drivers

Πιο συγκεκριμένα, παιδιά ότι και να λέτε οι εφαρμογές στο λινουξ απέχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ από τις εφαρμογές για Win. Ο υπολογιστής είναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ για να κάνεις κάτι άλλο με αυτόν και όχι αυτοσκοπός. Έτσι λοιπόν, το Open (ή Libre) Office είναι για γέλια μπροστά στο Word, και το gimp επίσης για γέλια μπροστά στο Photoshop. Τα δύο αυτά προγράμματα του λίνουξ είναι απλώς για να κάνεις μια εύκολη δουλεια, μια ελαφριά, όπως π.χ. μια επιστολή, ένα απλό κείμενο, μια απλή επεξεργασία φωτογραφίας. Μόλις πεις να μπεις βαθιά στο χώρο, να κάνεις σοβαρή εργασία, απλά οι εφαρμογές του λίνουξ σου προκαλούν από θυμηδία μέχρι εκνευρισμό.

Και κάπου εδώ αντιλαμβάνεται κανείς ότι είτε δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ τα παραπάνω προγράμματα, είτε είχες μάθει τόσο ελεεινά σε win περιβάλλον που δεν μπορούσες να αφομοιώσεις κάτι νέο....

Σύμφωνοι ο υπολογιστής είναι εργαλείο να κάνεις τη δουλειά σου. Αν έμαθες σε win και την κάνεις τη δουλειά σου, μείνε σε αυτό. Δε σε υποχρεώνει κανείς να μάθεις κάτι άλλο. Αλλά όχι και να λες ότι το gimp είναι για γέλια. 5.000.000 tutorials στο internet μόνο για το gimp, δε νομίζω να είναι για γέλια το πρόγραμμα. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓOYΡΟΣ ούτε και ασχολήθηκες ποτέ σου σοβαρά μαζί του για να λες αυτό που λες (ή έχεις εμπάθεια)... Ναι δεν έχει τις δυνατότητες του photoshop (προηγείται χρονικά πολλά χρόνια άλλωστε το Photoshop), αλλά το gimp καλύπτει το 99% των χρηστών εκεί έξω με τρόπους που ούτε καν διανοείσαι.

Το ίδιο ισχύει και για το libre office vs ms office. Ψάξε να διαβάσεις reviews ffs.

Μετά έχουμε την συμβατότητα με άλλους χρήστες. Δυστυχώς η MS και η Adobe έχουν τα αρχεία τους docx κλπ και psd κλειδωμένα. Έτσι δεν μπορείς να τα δουλέψεις με άλλα προγράμματα. Από την στιγμή λοιπόν που έχεις μπει στο ποταμάκι των αρχείων αυτών, είναι αδύνατον να μετακομίσεις σε άλλο πρόγραμμα. Και δυστυχώς δεν θα υπάρξει ποτέ λύση στο ζήτημα αυτό. Διότι ακόμα και αν ανοίγουν τα αρχεία αυτά από open source προγράμματα, πολλές φορές ανοίγουν προβληματικά ή τέλος πάντων όχι σωστά.

Για όποιον έχει κλειδωθεί σε κλειστά πρότυπα η μετάβαση είναι δύσκολη. Αυτό όμως δεν αφορά το linux ή το open source γενικά, αλλά το μυαλό που κουβαλάει ο καθένας και κλειδώθηκε επαγγελματικά σε κάποιο κλειστό πρότυπο. Ας πρόσεχε! (εφόσον θέλει να κάνει μετάβαση, γιατί αν δεν θέλει τότε με γούστο του!!!!). Ούτε και μπορείς να απαιτείς από την κοινότητα να κάνει reverse enginner το κάθε κλειστό πρότυπο για να μην γκρινιάζεις εσύ.

Για τα υπόλοιπα θα απαντήσω αργότερα, πρέπει να φύγω για δουλειά

Link to comment
Share on other sites

To να συγκρίνει κάποιος το Photoshop με το Gimp, είναι τουλάχιστον αστείο.

GIMP is Not a Photoshop Alternative

Δεν αναφέρομαι στο μέσο χρήστη, αναφέρομαι στις εφαρμογές. Μπορεί το Gimp να καλύπτει το μέσο χρήστη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι Photoshop. Όταν δε ανοίξετε και επεξεργαστείτε RAW με το ένα και με το άλλο, θα δείτε σημαντικότατες διαφορές στο αποτέλεσμα. Το ίδιο ισχύει αν μιλάμε για ψηφιακή εκτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και 'γω την άποψή μου για το θέμα

Ασχολούμαι με υπολογιστές από το 1999, αρχικά μόνο για την δουλειά μου (δουλειά γραφείου, κειμενογράφος και λογιστικά φύλλα) και παιχνίδια (fps & strategy), και μετά, από το 2003 φανατικά, σαν χόμπι και μάλιστα στην αρχή αποκλειστικό. Όπως είναι λογικό λοιπόν από πολύ νωρίς είπα να ασχοληθώ και με το λίνουξ, για να συγκρίνω με τα win, αφού είχα την γνωσιακή υποδομή.

Καλά ρε μπάγασα(φιλικά το λέω) δεν έχουν ανοίξει ακόμα τα μάτια σου; Απαντάω σε ένα ένα παρακάτω. :)

Λοιπόν, συμπερασματικά, το λίνουξ στο desktop δεν έχει φανεί διότι πάσχει σε επίπεδο ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ. Όποιος θέλει να το καταλάβει καλώς, όποιος δεν θέλει απλά είναι φανατικός. Αρχικά βέβαια, έπασχε και σε επίπεδο drivers, τώρα (σήμερα) για το θέμα αυτό, να πω την αλήθεια δεν ξέρω. Διότι φρόντισα να κρατήσω επαφή μόνο μέσω virtual pc πλέον.

Ισχύει ότι πάσχει απο εφαρμογές, όποιος πιστεύει το αντίθετο εθελοτυφλεί. Αλλά μεγάλα open source project χρησιμοποιούν πολλοί στην καθημερινότητα τους πχ firefox,vlc και αυτό γιατί τους δόθηκαν απλόχερα από τους δημιουργούς τόσο σε linux όσο και σε Windows.

Ο λόγος όμως του "προβλήματος με τις εφαρμογές" είναι ότι το desktop είναι αποκλειστικότητα χρόνια τώρα της MS, οπότε θεωρείς ότι θα έχανε κάποιος εργατοώρες για να προγραμματίσει desktop εφαρμογές για linux, απίθανο, αν υποστηριζόταν ως desktop από κάποια εταιρεία τότε αναγκαστικά θα είχε καλύτερη τύχη. Βέβαια το έτος 2014 τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές και ναι μπορεί να λείπουν κάποια features από γνωστές εφαρμογές, αλλά το reverse engineering καλά κρατεί. Ο λόγος που τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά στο desktop είναι γιατί περισσότεροι καλοβλέπουν το linux, και τα νούμερα 0-1% είναι άλλο ένα ψέμα που συντηρεί η MS.

Πιο συγκεκριμένα, παιδιά ότι και να λέτε οι εφαρμογές στο λινουξ απέχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ από τις εφαρμογές για Win. Ο υπολογιστής είναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ για να κάνεις κάτι άλλο με αυτόν και όχι αυτοσκοπός. Έτσι λοιπόν, το Open (ή Libre) Office είναι για γέλια μπροστά στο Word, και το gimp επίσης για γέλια μπροστά στο Photoshop. Τα δύο αυτά προγράμματα του λίνουξ είναι απλώς για να κάνεις μια εύκολη δουλεια, μια ελαφριά, όπως π.χ. μια επιστολή, ένα απλό κείμενο, μια απλή επεξεργασία φωτογραφίας. Μόλις πεις να μπεις βαθιά στο χώρο, να κάνεις σοβαρή εργασία, απλά οι εφαρμογές του λίνουξ σου προκαλούν από θυμηδία μέχρι εκνευρισμό.

Μετά έχουμε την συμβατότητα με άλλους χρήστες. Δυστυχώς η MS και η Adobe έχουν τα αρχεία τους docx κλπ και psd κλειδωμένα. Έτσι δεν μπορείς να τα δουλέψεις με άλλα προγράμματα. Από την στιγμή λοιπόν που έχεις μπει στο ποταμάκι των αρχείων αυτών, είναι αδύνατον να μετακομίσεις σε άλλο πρόγραμμα. Και δυστυχώς δεν θα υπάρξει ποτέ λύση στο ζήτημα αυτό. Διότι ακόμα και αν ανοίγουν τα αρχεία αυτά από open source προγράμματα, πολλές φορές ανοίγουν προβληματικά ή τέλος πάντων όχι σωστά.

Και για να μην νομίζετε ότι μιλάω θεωρητικά, επί ένα και πλέον έτος στο γραφείο μου δούλευα με το Suse 9.3. Είχα φτιάξει μια χαρά τη ροή της εργασίας μου, αλλά τα αρχεία μου τα αποθήκευα σε μορφή doc, για να έχω συμβατότητα με Win σε περίπτωση που κάτι πήγαινε στραβά. Και πήγε, όταν το νέο μου πολυμηχάνημα ΗΡ, είχε μεν drivers για λίνουξ, αλλά πολύ βασικούς, με αποτέλεσμα να χάνω το 70-80% των δυνατοτήτων του. Επίσης το κινητό μου Sony Ericsson δεν αναγνωριζόταν με τίποτα στο Suse, και εγώ αυτά τα δύο τα χρειαζόμουν επαγγελματικά. Οπότε ξαναγύρισα στα ΧΡ.

Μαζί σου, εργαλείο είναι ο υπολογιστής αλλά να στο θέσω λίγο διαφορετικά, πιστεύεις ότι δεν σε έχουν δέσει χειροπόδαρα τόσα χρόνια MS,Adobe και το συνάφι τους; Αλλά να απαντάμε ειλικρινά σε αυτό το ερώτημα, όχι επειδή ανοίγει κάθε τόσο και ένα piratebay να το παίζουμε άνετοι. Γιατί αν είμαι εγώ τζαμπατζής(δεν είπα ότι το λές, αλλά είναι η δικαιολογία πολλών) που προτιμώ τις open source εφαρμογές, όχι τις free, τις open source το ξαναλέω, αυτός που κατεβάζει το photoshop και το office ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο πως λέγεται; Για να καταλάβεις τι εννοώ, ξεκίνα με το gimp, και άνοιξε report αν σου λείπει κάτι, το ίδιο ισχύει και για το libreoffice, και κάνε ένα donate αν το καλύψουν όσο εσύ θεωρείς ότι κόστιζε για εσένα. Τόσο απλά. :T:

Λίγο πιό ειδικά σε αυτά που ανέφερες, θα δεχόμουν αυτά που έλεγες αν έφερνες με κάποιο παράδειγμα που ήταν το πρόβλημα σου, και εγώ έχω τύχει σε bugs πχ σε libreoffice(χθες έκανα και ένα report) αλλά μιλάμε για ένα πρόγραμμα, και όχι 25 άδειες office που από το office 2003 μέχρι και το τελευταίο τα features απέχουν αιώνες για να μην πώ ασυμβατότητες μεταξύ των "standards". Κάποιες φορές συμβιβάζομαι αλήθεια είναι αυτό ή προσπαθώ με τις γνώσεις που έχω να υλοποιήσω/βελτιώσω κάτι αν μπορώ, έστω και με το να γράψω στα ελληνικά την τεκμηρίωση για κάποια διανομή ή εφαρμογή, είτε ως maintainer συντηρώντας τα πακέτα και κάνοντας report τυχόν bugs, κ.α. Και ένα πρόσφατο παράδειγμα, πελάτης μου της έστειλαν xlsx που δεν το άνοιγε το office 2003 με το compatibility pack, τι θαρρείς πως έκανα; Έβαλα libreoffice για να το δεί. Οπότε τα έχει και τα 2 μέσα, το έκανα και ελπίζω στην μετάβαση ασχέτως αν δεν εξαρτάται μόνο από αυτή. Η MS έχει θάψει τόσο πολύ το .odt πράγμα που δεν κάνουν με το κλειστό .doc(x) στο libreoffice.

Έκτοτε δοκίμασα ξανά πρόσφατα να στήσω Home Server σε OpenSuse, στο μηχάνημα της υπογραφής μου. Η αλήθεια είναι τον έστησα σχετικά εύκολα, αλλά μόνο επειδή ήμουν προχωρημένος χρήστης, ήξερα commands του λίνουξ, και κυρίως βρήκα στο νετ κάτι λύσεις που δεν περιλαμβάνονταν στην επίσημη σελίδα του opensuse, πράγμα απαράδεκτο. Μετά λοιπόν, είπα να του βάλω μια καρτούλα gigabit ethernet. Λέω, θα την βάλω πάνω, θα μπουτάρω, θα την δει, θα κατεβάσει κάποιον driver μόνο του και όλα καλά. Αμ δε! Όχι μόνο δεν έγινε αυτό, αλλά μετά από ώρες προσπαθειών, δεν κατάφερα με τίποτα να κάνω την κάρτα αυτή να δουλέψει. Φρίκαρα, έβαλα win home server του 2011 παρακαλώ (προγενέστερα της κάρτας), τα οποία δεν την βρήκαν στην αρχή, αλλά στο πρώτο μπουτ κατέβασαν μόνα τους τον driver (από την κάρτα δικτύου της μητρικής) και όλα καλά. Ε αυτό είναι που λείπει στο λίνουξ. Γιατί θα πρέπει να πεθάνω στην προσπάθεια για να βρω έναν driver; Γιατί να μην τον κατεβάζει μόνο του, όπως κάνουν τα Win;

Με προκαλέις όμως να ρωτήσω, είχες άδεια για τα windows home server 2011; Γιατί με τα sopa/pipa και δεν συμμαζεύεται μπορεί να μην ένιωθες τόσο άνετος αν δεν έχεις άδεια. Να μου έλεγες ασύρματη κάρτα, να πώ οκ, αλλά κάρτα δικτύου που να μην παίξει(μου έχει τύχει δεν λέω) αλλά είναι κομματάκι λίγες οι πιθανότητες. Θα το τσεκάρω btw αν μου πείς ποιά κάρτα ήταν. :p

Επομένως δεν ισχύει το επιχείρημα ότι στα Win τα πληρώνεις όλα. Πιο πολλές δωρεάν και opensource εφαρμογές υπάρχουν για Win, παρά για λίνουξ. Επιπρόσθετα, δεν υπάρχει στο Linux η killer application, που θα σε κάνει να πας σε αυτό εξαιτίας της και όχι εξαιτίας του λειτουργικού.

Περισσότερες opensource εφαρμογές σε windows; Μάλλον πήρες πολύ φόρα εδώ. :tomato: free ≠ open source

Πέραν αυτών, τα 7αρια είναι για μένα άριστο λειτουργικό, χωρίς φυσικά να στερείται κάποιων εγγενών αδυναμιών. Αλλά για τον απλό χρήστη είναι άψογο. Το μόνο που βρίσκω ως σοβαρό ελάττωμα και έχετε γράψει παραπάνω, είναι τα malwares και τα toolbars, που πραγματικά εγκαθιστούν όλοι οι άπειροι χρήστες, διότι δεν ξέρουν κυριολεκτικά τι κάνουν. Πατάνε next και όποιον πάρει ο χάρος. Σε δύο υπολογιστές φίλων πρόσφατα, ο ένας είχε... 54 infections, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανοίξει ένα pdf, και μου το φέρανε επειδή εμφανίστηκε και ο police virus, και ο άλλος έκανε... 15 λεπτά να φορτώσει το desktop, επειδή έτρεχε στην εκκίνηση ότι μπορείτε να φανταστείτε. Ε αυτό πρέπει με κάποιο τρόπο να διορθωθεί, διότι πραγματικά καταστρέφει τις όποιες δυνατότητες του λειτουργικού.

Δεν φτάει η απειρία, αν δεν τον σέβεται ο δημιουργός της εφαρμογής tbh. Αυτό το κατα τα άλλα πρόβλημα δημιουργήθηκε από τους ίδιους τους δημιουργούς τόσο του λειτουργικού όσο και εκείνων που συνεργάζονταν με αυτό για να κερδίζουν περισσότερα, τόσο απλά.

Άρα τι προσφέρει το λίνουξ περισσότερο από τα Win; Ναι μεν είναι δωρεάν, ναι μεν έχει πρακτικότητα, ευχρηστία πλέον, ΑΛΛΑ α) έχει φτωχότερες εφαρμογές σχεδόν παντού β) έχει κατά περίπτωση προβλήματα με το hardware γ) δεν έχει 3d παιχνίδια δ) έχει λιγότερες εφαρμογές από τα win ε) κατά περίπτωση απαιτεί χρήση command line, που πραγματικά αρρωσταίνει τον απλό χρήστη (και μένα με αρρώσταινε όταν πρωτοαποφάσισα να ασχοληθώ) στ) δεν έχει επαρκή τεκμηρίωση, κατά την άποψή μου πάντα.

Αυτά απο μένα. Περιμένω εποικοδομητικό διάλογο και απαντήσεις με επιχειρήματα, όχι αφορισμούς και φανατισμούς.

Το linux είναι ένας μοχλός πίεσης και ίσως κάτι παραπάνω αν δεν το δείς έστω έτσι και προσφέρεις και εσύ σε αυτό αφού το παίρνεις δωρεάν. Έχει απο πίσω του αρκετά εξυπνότερους ανθρώπους με λιγότερο κλειστές λογικές πράγμα που οδήγησε στην εξέλιξη του Internet και όχι μόνο. Τεκμηρίωση έχει τόσο στο internet για όσους είναι του στυλ κάτσε να ψάξω στο google, όσο και μέσα στο φάκελο doc του /usr. Τι παραπάνω θές;

Αλίμονο αν μία τεχνολογική κοινότητα σε έναν χώρο αρκετά επικίνδυνο σε μονωπόλια, κουβαλάμε τέτοιες νοοτροπίες(αφορισμού δηλαδή). Βέβαια δεν πιστεύω ότι ανήκεις σε αυτή την κατηγορία, γιατί προσπάθησες ίσως το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχες/ζήτησες επαρκή βοήθεια, οπότε ελπίζω να μην έχασες το κουράγιο σου και να ελπίζεις σε μεγαλύτερη επιτυχία στο μέλλον, σε κάθε περίπτωση εδώ είμαστε όπως και τόσα άλλα forum που δύσκολο να μην βρείς βοήθεια έστω και αν πάρεις την απάντηση "Δεν γίνεται" ή αργήσεις να πάρεις απάντηση, εκεί απλά σκέψου ότι ίσως μπορείς να το κάνεις εσύ, αρκεί να έχεις τον χρόνο να το δοκιμάσεις(που σίγουρα θα πρέπει να βρίσκουμε χρόνο για να βελτιωνόμαστε) ακόμα και αν το θεωρείς εν τέλει χαμένο χρόνο in the end of the day. Βέβαια αυτό που δημιούργησε μπορείς να το μοιραστείς και να είναι διπλό το κόστος της ευχαρίστησης αν το χρειάζεται και άλλος για τον χρόνο που σπατάλησες.

To να συγκρίνει κάποιος το Photoshop με το Gimp, είναι τουλάχιστον αστείο.

GIMP is Not a Photoshop Alternative

Δεν αναφέρομαι στο μέσο χρήστη, αναφέρομαι στις εφαρμογές. Μπορεί το Gimp να καλύπτει το μέσο χρήστη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι Photoshop. Όταν δε ανοίξετε και επεξεργαστείτε RAW με το ένα και με το άλλο, θα δείτε σημαντικότατες διαφορές στο αποτέλεσμα. Το ίδιο ισχύει αν μιλάμε για ψηφιακή εκτύπωση.

Δεν ζήτησε κανείς να είναι το ίδιο, εξήγησα γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θέλω να δώσω μια ευκαιρία στο Linux, μιας και έχω μια κάποια οικειότητα τόσο με το libreoffice όσο και με το gimp. Παρ' όλα αυτά το τελευταίο διάστημα έχω πρόβλημα με τους οδηγούς του tp-link wn8200nd (αυτά παθαίνει κανείς όταν αγοράζει χωρίς να το ψάξει και πολύ) οπότε το έχω εγκαταλείψει κάπως το θέμα.

Μιας και λέμε τον πόνο μας είπα κι εγώ να πω τον δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Καμια φορά ξεχνιέμαι και νομίζω ότι διαβάζω thread για την πειρατεία λογισμικού. Ψιλο-weak επιχείρημα που εμφανίζεται όταν εξαντλούνται τα υπόλοιπα. :p

Πάλι καλά που απομόνωσες μόνο αυτό ενώ δεν ήταν αυτό το επιχείρημα, δίνει μεγαλύτερη ισχύ σε αυτό που λέω. Thanks :T::T:

Link to comment
Share on other sites

short answer : Wine

Καλο!

ξερω και κατι ποντιακα και μερικα με τον Τοτο, να πω κανενα?

Οτι μπορει καποιος να κανει αρκετα πραγματα με το wine ειναι αληθεια, ομως ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ CUSTOM ΜΠΟΤΙΛΙΕΣ, οχι τρεχοντας το σαν emulator, και φυσικα αυτο ΔΕΝ μπορει να το κανει ο μεσος χρηστης, ουτε πιστευω να μπορεις εσυ που το προτεινες! (ουτε εχει ιδιεταιρο νοημα να το κανεις στην τελικη, βαζεις windows σε dual boot ή εστω σε virtual machine κι ησυχαζεις)

Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει είχες τη "γνωσιακή υποδομή"; Είχες διαβάσει 10-15 βιβλία για linux θεωρητικά και μετά ξεκίνησες να ασχολείσαι ή είχες μάθει σε win και θεώρησες ότι είχες τις γνώσεις για Linux; Διότι το "πάσχει σε επίπεδο εφαρμογών" πρέπει να το τεκμηριώσεις! Εννοείς σε ποσότητα ή σε ποιότητα; Και αν ναι, βλέπεις κάτι να αλλάζει; Διότι τα τελευταία χρόνια (από δική μου εμπειρία) οι open source εφαρμογές όλο και πολλαπλασιάζονται στο win desktop μου (σε αντίθεση με πριν λίγα χρόνια που όλοι είχαμε πειρατικές). Τώρα όλοι έχουμε firefox αντί για explorer, vlc αντί για κάθε πειρατικό player κ.ο.κ. Άρα λοιπόν τι εννοείς ακριβώς;

Αλλά έτσι είναι που τι λες ή "ο άλλος είναι φανατικός...."

ΒΤW, ακόμα και μέσω virtual χρήσης του linux, θες να έχει drivers στον kernel για να χρησιμοποιήσεις τα υποσυστήματά σου, αλλά ξέχασα "έχεις τη γνωσιακή υποδομή". Εκτός αν όλοι μπορούμε να το τρέχουμε virtual και δεν χρειάζεται οι κοινότητα να μαμιέται για drivers

Και κάπου εδώ αντιλαμβάνεται κανείς ότι είτε δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ τα παραπάνω προγράμματα, είτε είχες μάθει τόσο ελεεινά σε win περιβάλλον που δεν μπορούσες να αφομοιώσεις κάτι νέο....

Σύμφωνοι ο υπολογιστής είναι εργαλείο να κάνεις τη δουλειά σου. Αν έμαθες σε win και την κάνεις τη δουλειά σου, μείνε σε αυτό. Δε σε υποχρεώνει κανείς να μάθεις κάτι άλλο. Αλλά όχι και να λες ότι το gimp είναι για γέλια. 5.000.000 tutorials στο internet μόνο για το gimp, δε νομίζω να είναι για γέλια το πρόγραμμα. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓOYΡΟΣ ούτε και ασχολήθηκες ποτέ σου σοβαρά μαζί του για να λες αυτό που λες (ή έχεις εμπάθεια)... Ναι δεν έχει τις δυνατότητες του photoshop (προηγείται χρονικά πολλά χρόνια άλλωστε το Photoshop), αλλά το gimp καλύπτει το 99% των χρηστών εκεί έξω με τρόπους που ούτε καν διανοείσαι.

Το ίδιο ισχύει και για το libre office vs ms office. Ψάξε να διαβάσεις reviews ffs.

Για όποιον έχει κλειδωθεί σε κλειστά πρότυπα η μετάβαση είναι δύσκολη. Αυτό όμως δεν αφορά το linux ή το open source γενικά, αλλά το μυαλό που κουβαλάει ο καθένας και κλειδώθηκε επαγγελματικά σε κάποιο κλειστό πρότυπο. Ας πρόσεχε! (εφόσον θέλει να κάνει μετάβαση, γιατί αν δεν θέλει τότε με γούστο του!!!!). Ούτε και μπορείς να απαιτείς από την κοινότητα να κάνει reverse enginner το κάθε κλειστό πρότυπο για να μην γκρινιάζεις εσύ.

Για τα υπόλοιπα θα απαντήσω αργότερα, πρέπει να φύγω για δουλειά

Κοίτα, έχω διαβάσει πολλές τοποθετήσεις σου στο lab και η κρίση μου είναι, χωρίς παρεξήγηση, ότι είσαι από τους φανατικούς. Μου θυμίζεις την φράση από την ταινία "Έκτη Αίσθηση", όπου ο μικρός λέει στον Μπρους Γουίλις: "They see what they wanna see". Παρόλα αυτά θα απαντήσω, ελπίζοντας να μην μετατραπεί ο διάλογος σε προσωπικές επιθέσεις, διότι πιστεύω ότι ήμουν υπεραναλυτικός και ότι απλά επιμένεις να παραποιείς ή να μην καταλαβαίνεις τα λόγια των άλλων.

Αυτό το διάβασες στο ποστ μου ή το έφαγε η μαρμάγκα;

Να πω και 'γω την άποψή μου για το θέμα

Και για να μην νομίζετε ότι μιλάω θεωρητικά, επί ένα και πλέον έτος στο γραφείο μου δούλευα με το Suse 9.3. Είχα φτιάξει μια χαρά τη ροή της εργασίας μου, αλλά τα αρχεία μου τα αποθήκευα σε μορφή doc, για να έχω συμβατότητα με Win σε περίπτωση που κάτι πήγαινε στραβά. Και πήγε, όταν το νέο μου πολυμηχάνημα ΗΡ, είχε μεν drivers για λίνουξ, αλλά πολύ βασικούς, με αποτέλεσμα να χάνω το 70-80% των δυνατοτήτων του. Επίσης το κινητό μου Sony Ericsson δεν αναγνωριζόταν με τίποτα στο Suse, και εγώ αυτά τα δύο τα χρειαζόμουν επαγγελματικά. Οπότε ξαναγύρισα στα ΧΡ.

ΕΠΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΤΟΣ χρησιμοποιούσα Λίνουξ και OpenOffice επαγγελματικά και μου λες ότι δεν δούλεψα τα προγράμματα; Μετά πως να μην έχει δίκιο ο [MENTION=30805]Nick74[/MENTION] που λέει ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα για την μη διάδοση του λίνουξ, είναι οι ίδιοι οι φανατικοί του λίνουξ.

Γνωσιακή υποδομή: Ναι, είχα διαβάσει βιβλία για λίνουξ, δεν θυμάμαι πόσα. Ναι έμαθα command line στο λίνουξ και μάλιστα με μάγεψε, έκανα μάλιστα και αυτοματισμούς με συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας μου. Πιστοποιητικό λινουξομάθειας θα πρέπει να δίνουμε τώρα, για να έχουμε το δικαίωμα να λέμε την άποψή μας;

Εφαρμογές: Υστερούν τραγικά σε ΠΟΙΟΤΗΤΑ. Θυμάμαι έψαχνα έναν archiver της προκοπής, που να υποστηρίζει κρυπτογράφηση AES. Έκανα και ποστ σε φόρα. Τίποτα, το 7zip δεν έβγαινε για λίνουξ, ενώ ο archiver που είχε το λειτουργικό και αυτοί που κατέβασα ήταν της πλάκας. Εγώ την ήθελα, συμβιβάστηκα ωστόσο, αλλά σε τελική ανάλυση γιατί να συμβιβάζομαι στις απαιτήσεις μου από τις εφαρμογές;

Άλλο παράδειγμα, pdf viewer και editor. Στα win έχω τον Fox reader, στο λίνουξ ο viewer ήταν τραγικός σε δυνατότητες.

Άλλο παράδειγμα, θυμάμαι τον cd writer που είχε και που δεν ήταν απόλυτα συμβατός με τις ελληνικές γραμματοσειρές. Αποτέλεσμα στα CD με τα αρχεία που έφτιαχνα, να μην διαβάζονται οι ελληνικές γραμματοσειρές από τα Win στα ονόματα φακέλων και αρχείων, ότι σύστημα εγγραφής και να επέλεγα (νομίζω είχε σχέση με το joliet format, δεν θυμάμαι ακριβώς).

Έχω και πολλά άλλα σε κάθε τομέα, αλλά ούτε τα θυμάμαι πλέον καλά, ούτε έχει νόημα να συνεχίσω την λίστα.

Όπως κατάλαβες ή ελπίζω να αποδέχεσαι, δεν είμαι ο μέσος χρήστης, θέλω να πιστεύω ότι είμαι power user ή όπως αλλιώς θέλετε πέστε το, αλλά αν πω ή δείξω αυτά που ξέρω σε όλο τον κύκλο μου, όλοι δηλώνουν απόλυτη άγνοια σε όλα. Εγώ όμως έχω ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ, δεν μου αρκούν τα βασικά. Και πέραν από τα βασικά, οι εφαρμογές του λίνουξ ήταν (και είναι) τραγικές.

Για το virtual pc: Από όσο ξέρω, το εικονικό pc εμφανίζει εικονικό hardware στο guest os, οπότε το εικονικό pc δεν τρέχει στο hardware μου και δεν υπάρχει πρόβλημα με τους drivers, μια χαρά δουλεύουν όλα στο εικονικό pc. Στο πραγματικό δεν δουλεύουν πάντα, όπως τόσοι χρήστες λένε.

Τώρα, το ερώτημα που δεν απαντάς και που θέτω στο ποστ μου, είναι: ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ κάποιος από τα Win. Τι του προσφέρει το λίνουξ που δεν του προσφέρουν τα Win; Αφού οι εφαρμογές που υπάρχουν στο λίνουξ, είτε υπάρχουν και στα Win (libre office, gimp, firefox, skype) είτε απλά είναι πολύ χειρότερες. Ενώ στα Win υπάρχουν και άπειρες άλλες εφαρμογές και utilities που είναι δωρεάν, ενώ υπάρχουν και οι επαγγελματικές που δεν συγκρίνονται με τις δωρεάν (MS Office, Photoshop).

Τώρα: Όπως είδατε, μίλησα για 7άρια στο ποστ μου. Τα 8 είναι ελεεινά, σιχαμερά και δεν τα δέχομαι με τίποτα. Εδώ λοιπόν είναι η μεγάλη ευκαιρία του λίνουξ, που έχασε με τα Vista. Μπορεί να αντικαταστήσει στα πάντα τα Win; Διότι εγώ και πολλοί άλλοι, και ιδίως απλοί χρήστες, δεν αντέχουμε το metro, και αν δεν βγουν win χωρίς αυτό, δεν βλέπω φως στο μέλλον. Οπότε τότε ξανασυζητάμε για το λίνουξ.

short answer : Wine

Μα ΓΙΑΤΙ να φύγω από τα 7άρια για να τρέχω στο λίνουξ εφαρμογές των 7 με εξομοίωση; :o Γιατί να μην τις τρέχω απευθείας στα Win; :o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.