Jump to content



OS Wars! Windows vs Linux vs all. Πείτε τα όλα εδώ!


astrolabos

Recommended Posts

η προς τα πισω συμβατοτητα παντα θα ειναι ζωτικής σημασίας στην δουλειά μας, δεν μπορείς να εξαναγκάσεις πχ κανέναν να δουλέψει σε Office 2007 από την στιγμή που με ιδρώτα έμαθε το 2003.....μια ζωή αυτό θα δουλεύει και μια ζωή θα σε πληρώνει για να το υποστηρίζεις και δεν πα να τραβιέται η microsoft....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Τελικά σαπίλα το linux για προσωπική χρήση.

Συνδέω το καινούριο android κινητό στο ubuntu και για να μεταφέρω μια ταινία (δηλαδή κάτι απλό), πρέπει να μαμηθεί ο δίας.

Κατεβάζω gMTP τώρα αλλά το θέμα είναι ότι αυτό το ψάξε-κάνε-ράνε που εξαναγκάζει το linux/ubuntu/whatever το μέσο χρήστη είναι ολίγον τραγικό. Λες και δεν υπάρχουν άλλα πράγματα να κάνουμε στον χρόνο μας, πρέπει να τα ξοδέψουμε στο να ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει και τι δεν φταίει κάθε φορά.

edit: κατέβασα gMTP και πήρα τα τέτοια μου. Όχι τίποτα άλλο, αλλά λίγες σελίδες πριν αναφέρθηκε ως επιχείρημα ότι το android βασίζεται σε linux/unix κι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η φιλοσοφία του Steve Jobs. Να μην χρειάζεται ο χρήστης να ψάχνει για το πως να κάνει κάτι, να του προσφέρονται στο πιάτο.

Όχι κάνεις λάθος. Πρώτον γιατί ο Jobs δεν έχει σχέση (η ευκολία ξεκίνησε από εποχές microsoft, όσον αφορά τα λειτουργικά). Κατά δεύτερον, ο άνθρωπος όταν καταναλώνει (για να ξεφύγουμε από το "αγοράζει") ένα προϊόν το κάνει γιατί κερδίζει κάτι. Αν βρει άλλο παρεμφερές προϊόν που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες που το θέλει, τότε θα πάει σε εκείνο. Απλά τα πράγματα.

Δεν γίνεται να τα ρίχνουμε όλα στον χρήστη για να δικαιολογήσουμε την θεμελιώδη διαφορά ενός λειτουργικού που δεν μπορεί να προσφέρει τα απλά και δεδομένα πλέον πράγματα σε χιλιάδες χρήστες ταυτόχρονα. Ούτε το βρίσκω θετικό (συγκεκριμένα στην περίπτωση μου) να πρέπει να ασχοληθώ με κώδικα όταν δεν θέλω ούτε να τον βλέπω.

Προσωπικά κάνω ένα googling, ψάχνω τα γνωστά question and answer sites κι αν βρω σχετικά άνετα/γρήγορα λύση κάτι γίνεται. Αν πρέπει όμως να μπω στη διαδικασία να διαβάσω logs, να βγάλω logs, να ανεβάσω logs (όπου logs, μερικές σειρές κώδικα) και τελικά τα 5-10-15 λεπτά να γίνουν 60-70-80 λεπτά, ε όχι. Καλύτερα αυτόν τον χρόνο να τον δουλέψω, παίξω το πουλί μου, μιλήσω στη κοπέλα μου, να συλλογιστώ χίλια δυο άλλα θέματα, ή να ονειροπολήσω το πόσο μαμάτος άνθρωπος είμαι παρά να κάνω κάτι που ούτε με ευχαριστεί και παίζει να χάσω τον χρόνο μου τζάμπα.

Καλό το ψάξιμο αλλά μέχρι ενός σημείου.

Και το ubuntu μια χαρά φιλικότατο κι εύχρηστο είναι. Αλλά αναφέρθηκε ότι είναι είναι "original" linux, οπότε το επιχείρημα μου (ότι το linux δεν κάνει για τον μέσο χρήστη) στέκει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σαπίλα το linux για προσωπική χρήση.

Εμπεριστατωμένο συμπέρασμα...

Συνδέω το καινούριο android κινητό στο ubuntu και για να μεταφέρω μια ταινία (δηλαδή κάτι απλό), πρέπει να μαμηθεί ο δίας.

Το galaxy S3 μου συνδέεται απροβλημάτιστα με ubuntu 14.04 για μεταφορά αρχείων, out of the box.

Στα windows αν δεν κάνω λάθος, θες drivers ή το λογισμικό της εκάστοτε εταιρείας για να πετύχεις απροβλημάτιστη σύνδεση. Σαπίλα τα windows...

Όσο για το πόσο απροβλημάτιστο είναι το linux, αυτό πες το στον πεθερό μου που είναι 70+ ετών και από το 2010 που του έχω στήσει σε ένα χρέπι laptop το ubuntu 10.04 LTS, σερφάρει απροβλημάτιστα εδώ και 4 χρόνια, βλέπει τον εγγονό του μέσω skype, έχει mail, ενημερώνεται και διατηρεί τα έγγραφά και τα αρχεία του. Αν είχε windows είναι σίγουρο ότι ένας τέτοιος -άσχετος- χρήστης θα ήθελε format κάθε χρόνο για να του επαναφέρω το σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Jobs felt that design simplicity should be linked to making products easy to use. Those goals do not always go together. Sometimes a design can be so sleek and simple that a user finds it intimidating or unfriendly to navigate. "The main thing in our design is that we have to make things intuitively obvious," Jobs told [a] crowd of design mavens. For example, he extolled the desktop metaphor he was creating for the Macintosh. "People know how to deal with a desktop intuitively. If you walk into an office, there are papers on the desk. The one on top is the most important. People know how to switch priority. Part of the reason we model our computers on metaphors like the desktop is that we can leverage this experience that we already have."
Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα, τα παίρνεις αποσπασματικά για να ανταπαντάς στον καθένα που έχει το δικαίωμα να πει (η να υπερβάλλει στην περίπτωση μου) ότι γουστάρει.

Για το παράδειγμα σου με τον παππού, επέτρεψε μου να απαντήσω. Αυτός και άλλοι 99 παππούδες που θα δίνουν το 50ρικο καθε χρόνο για το φορματ, ένας επιπλέον νέος θα έχει δουλειά στον τομέα της τεχνολογίας. Και δουλειά ξεκούραστη για τον νέο, και την βόλτα τους θα κάνουν οι παππούδες (συν θα έχουν την ευκαιρία να ανταλλάξουν μια κουβέντα με έναν καινούριο άνθρωπο πριν πάνε κλασικά στο καφενείο).

Link to comment
Share on other sites

Ρε astro. Το concept της ευκολίας όταν αγοράζεις ένα προϊόν υπάρχει από πάντα. Είτε σε ικανοποιεί πρακτικά, είτε αισθητικά (ή όλα μαζί) είναι οι λόγοι που προθυμοποιείται κάποιος για να το πάρει.

Το πιο κορυφαίο είναι όταν αυτό συνδέεται ντε και καλά με καπιταλιστική ιδεολογία αλλά ξεχνάνε τι πραγματικές επιλογές έχει ο καταναλωτής (προσωπικός χρήστης) του σήμερα στην Ελλάδα.

Οπότε του προτείνεις να πάρει Galaxy S3 ή να νιώθει υπέροχα με το Linux επειδή ο πεθερός σου συνομιλεί με τον εγγονό του μέσω Skype απροβλημάτιστα;

Μα είδες. Έπρεπε να πάρω Galaxy S3 για να το δει το ubuntu. Το LG G2 που πήρα (μετά από έρευνα βεβαίως βεβαίως) που μου αποδίδει περισσότερα (για τις δικές μου ανάγκες) με το galaxy, θα πρέπει να αφιερώσω κι άλλο ψάξιμο για να τρέξει απροβλημάτιστα (είπαμε, για να μεταφέρουμε ένα αρχείο video ή εικόνα) αλλιώς τον πούλο.

Βάλε το αυτό επί 100 ή επί 1000 ή επί 10 000 ανθρώπους να δεις σε μεγαλύτερη κλίμακα τι πρόβλημα δημιουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε του προτείνεις να πάρει Galaxy S3 ή να νιώθει υπέροχα με το Linux επειδή ο πεθερός σου συνομιλεί με τον εγγονό του μέσω Skype απροβλημάτιστα;

Όχι, διότι δεν έχει τη διάθεση, προφανώς δεν έχει τις γνώσεις και πιθανόν δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί. Όμως, δεν μπορεί να θεωρηθεί σοβαρό το επιχείρημα "σαπίλα το linux" επειδή δεν κατάφερε να συνδέσει απροβλημάτιστα 1 από τα εκατοντάδες/χιλιάδες android κινητά που υπάρχουν στην πιάτσα (αν είναι και ρουταρισμένο, δε συζητάμε)...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, διότι δεν έχει τη διάθεση, προφανώς δεν έχει τις γνώσεις και πιθανόν δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί. Όμως, δεν μπορεί να θεωρηθεί σοβαρό το επιχείρημα "σαπίλα το linux" επειδή δεν κατάφερε να συνδέσει απροβλημάτιστα 1 από τα εκατοντάδες/χιλιάδες android κινητά που υπάρχουν στην πιάτσα (αν είναι και ρουταρισμένο, δε συζητάμε)...

Καλά περίμενε εσύ. Να πρέπει να βγάλω τα μάτια μου πάλι σε ένα αντικείμενο (που πλέον δεν με ενδιαφέρει) για να μεταφέρω σαν άνθρωπος ένα τραγούδι. Και όλα αυτά για να μην με πει ο gtp77 αδιάθετο ή κάτι άλλο.

Ότι έγραψα παραπάνω στον yanni, πάει κι εδώ. *

* Έπρεπε να πάρω Galaxy S3 για να το δει το ubuntu. Το LG G2 που πήρα (μετά από έρευνα βεβαίως βεβαίως) που μου αποδίδει περισσότερα (για τις δικές μου ανάγκες) με το galaxy, θα πρέπει να αφιερώσω κι άλλο ψάξιμο για να τρέξει απροβλημάτιστα (είπαμε, για να μεταφέρουμε ένα αρχείο video ή εικόνα) αλλιώς τον πούλο.

ΥΓ. Όχι δεν είναι ρουταρισμένο. Δεν ξέρω αν θα το ρουτάρω στο μακρινό μέλλον. Στο άμεσο, σίγουρα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, διότι δεν έχει τη διάθεση, προφανώς δεν έχει τις γνώσεις και πιθανόν δεν έχει το χρόνο να ασχοληθεί. Όμως, δεν μπορεί να θεωρηθεί σοβαρό το επιχείρημα "σαπίλα το linux" επειδή δεν κατάφερε να συνδέσει απροβλημάτιστα 1 από τα εκατοντάδες/χιλιάδες android κινητά που υπάρχουν στην πιάτσα (αν είναι και ρουταρισμένο, δε συζητάμε)...

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράσει μια γνώμη. Αν λοιπόν οι εμπειρίες που έχει καταλήγουν στο συμπέρασμα "Linux=σαπίλα", τότε όσον αφορά αυτόν Linux=σαπίλα. Πρέπει να μάθεις να αποδέχεσαι και την άλλη άποψη που και που.

Πάντως όπως σημειώνεις, πρέπει να έχεις διάθεση, γνώσεις και χρόνο για να ασχοληθείς με ένα λειτουργικό που δεν δουλεύει όπως αναμένει ο χρήστης του να δουλεύει. Και εκεί ακριβώς έγκειται το πρόβλημα με το Linux. Στο ότι αν σου κάτσει θα φας πιθανόν πολλαπλάσιο χρόνο για να βρεις την λύση. Και είναι πιθανόν να σου κάτσει διότι τα χιλιάδες Android κινητά θα παίξουν με τα ξένα Windows, αλλά ίσως όχι και με το αδερφάκι Linux. Ο λόγος που φωνάζω τόσα χρόνια για ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ διανομή, ο λόγος που αν το Steam OS πετύχει θα γίνει κάτι παραπάνω από διανομή για gaming.

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα, τα παίρνεις αποσπασματικά για να ανταπαντάς στον καθένα που έχει το δικαίωμα να πει (η να υπερβάλλει στην περίπτωση μου) ότι γουστάρει.

Για το παράδειγμα σου με τον παππού, επέτρεψε μου να απαντήσω. Αυτός και άλλοι 99 παππούδες που θα δίνουν το 50ρικο καθε χρόνο για το φορματ, ένας επιπλέον νέος θα έχει δουλειά στον τομέα της τεχνολογίας. Και δουλειά ξεκούραστη για τον νέο, και την βόλτα τους θα κάνουν οι παππούδες (συν θα έχουν την ευκαιρία να ανταλλάξουν μια κουβέντα με έναν καινούριο άνθρωπο πριν πάνε κλασικά στο καφενείο).

Δηλαδή η χρήση των windows είναι μονόδρομος για να έχουν δουλειά οι νέοι στον τομέα της τεχνολογίας; omg

Και δεν είναι η χρήση των windows σε επίπεδο κράτους, τρύπα εκατομμυρίων/δισεκατομμυρίων ευρώ; Οι μίζες που έχουν πέσει κάτω από το τραπέζι; Η εξάρτηση γενιών ολόκληρων από το κλειστό λογισμικό (αιώνιοι πελάτες της MS); Δεν μπορούν οι "νέοι" να μάθουν linux για να δουλέψουν, ώστε και να πληρώνονται πολλαπλάσια και να είναι περιζήτητοι (όπως άλλωστε συμβαίνει de facto); Τι άλλο θα ακούσω πρωί πρωί...

ΥΓ Ο πεθερός μου δεν πήγαινε και δεν πάει στο καφενείο...

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράσει μια γνώμη. Αν λοιπόν οι εμπειρίες που έχει καταλήγουν στο συμπέρασμα "Linux=σαπίλα", τότε όσον αφορά αυτόν Linux=σαπίλα. Πρέπει να μάθεις να αποδέχεσαι και την άλλη άποψη που και που.

Και ο καθένας έχει δικαίωμα να διαφωνήσει με αυτήν, επισημαίνοντας ότι η προσωπική εμπειρία δεν μπορεί να γενικεύεται αφοριστικά.

Πάντως όπως σημειώνεις, πρέπει να έχεις διάθεση, γνώσεις και χρόνο για να ασχοληθείς με ένα λειτουργικό που δεν δουλεύει όπως αναμένει ο χρήστης του να δουλεύει. Και εκεί ακριβώς έγκειται το πρόβλημα με το Linux. Στο ότι αν σου κάτσει θα φας πιθανόν πολλαπλάσιο χρόνο για να βρεις την λύση. Και είναι πιθανόν να σου κάτσει διότι τα χιλιάδες Android κινητά θα παίξουν με τα ξένα Windows, αλλά ίσως όχι και με το αδερφάκι Linux. Ο λόγος που φωνάζω τόσα χρόνια για ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ διανομή, ο λόγος που αν το Steam OS πετύχει θα γίνει κάτι παραπάνω από διανομή για gaming.

Όχι ακριβώς. Δεν είναι δυνατόν να δουλεύεις π.χ. 10 χρόνια win. όπου έχεις λύσει χίλια προβλήματα, έχεις φάει στη μάπα δεκάδες ιούς, έχει δει δεκάδες μπλε οθόνες και μια ωραία μέρα να έρχεσαι να βάλεις linux και να έχεις την απαίτηση να είναι όπως τα windows (αλλά δωρεάν) και να μπορείς να τα κάνεις όλα όπως και στα windows. ΤΟΤΕ ΜΕΙΝΕ ΣΤΑ WINDOWS και μη μιλάς.

Διαφορετικά, θα αφιερώσεις κάποιο λογικό χρόνο στο linux, θα κατανοήσεις ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ WIN, θα το σεβαστείς ως λειτουργικό, ΝΑΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΕΝΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ αν θες να γίνεις advanced user και μετά θα μιλάς. Εναλλακτικά, απευθύνεσαι στην κοινότητα, ενημερώνεις ότι είσαι άσχετος και ζητάς βοήθεια.

Όσο για τη "μια κύρια διανομή", έχει συν και πλην. Το θέμα είναι ότι είναι ανέφικτο να γίνει, επειδή ακριβώς μιλάμε για open source και όποιος θέλει κάνει ό,τι θέλει με τον κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η χρήση των windows είναι μονόδρομος για να έχουν δουλειά οι νέοι στον τομέα της τεχνολογίας; omg

Και δεν είναι η χρήση των windows σε επίπεδο κράτους, τρύπα εκατομμυρίων/δισεκατομμυρίων ευρώ; Οι μίζες που έχουν πέσει κάτω από το τραπέζι; Η εξάρτηση γενιών ολόκληρων από το κλειστό λογισμικό (αιώνιοι πελάτες της MS); Δεν μπορούν οι "νέοι" να μάθουν linux για να δουλέψουν, ώστε και να πληρώνονται πολλαπλάσια και να είναι περιζήτητοι (όπως άλλωστε συμβαίνει de facto); Τι άλλο θα ακούσω πρωί πρωί...

ΥΓ Ο πεθερός μου δεν πήγαινε και δεν πάει στο καφενείο...

Αφού απάντησες σε αυτό που μπορούσες να απαντήσεις, απάντα τώρα και σε αυτό

Έπρεπε να πάρω Galaxy S3 για να το δει το ubuntu. Το LG G2 που πήρα (μετά από έρευνα βεβαίως βεβαίως) που μου αποδίδει περισσότερα (για τις δικές μου ανάγκες) με το galaxy, θα πρέπει να αφιερώσω κι άλλο ψάξιμο για να τρέξει απροβλημάτιστα (είπαμε, για να μεταφέρουμε ένα αρχείο video ή εικόνα) αλλιώς τον πούλο.

Όχι μην μου πεις πως να κάνω το ubuntu να δει το G2. Αλλά να μου πεις γιατί ένα καλό κινητό android (τελευταία version) έχει θέμα συμβατότητας.

edit

Και ο καθένας έχει δικαίωμα να διαφωνήσει με αυτήν, επισημαίνοντας ότι η προσωπική εμπειρία δεν μπορεί να γενικεύεται αφοριστικά.

Κι εσένα δεν σε βλέπω να βάζεις προσπάθεια στο να ψάξεις τα διασκορπισμένα επιχειρήματα του συνομιλητή σου που στηρίζουν το statement "το linux δεν κάνει για τον απλό χρήστη". Αλλά έρχεσαι και κολλάς στη μεταφορά (aka linux = σαπίλα) λες και το linux είναι δικό σου δημιούργημα. Να μην μπορούμε να εκφραστούμε όπως θέλουμε για να μην θιχτεί ο άλλος (που είπαμε δεν είναι δικό του το ελεύθερο λειτουργικό)

Και όχι ΔΕΝ θα διαβάσεις επειδή πρέπει να διαβάσεις. Ούτε έχεις καμία υποχρέωση να γίνεις super duper advanced power user για να πεις μια γνώμη (τώρα που το θυμήθηκα, κανα δυο άλλοι είχαν 100 κιλά εμπειρία και η άποψη τους πήγε άκλαφτη). Αν δεν σε καλύπτει κάτι με το καλημέρα και υπάρχει εναλλακτική, οδεύεις προς εκεί. Ακόμα καλύτερα, κατεβάζεις τα windows σπασμένα και έχεις το 85-90% της ευχρηστίας τους τζάμπα.*

*Περιμένω τώρα να μου την πεις ότι αν δεν τα πληρώσεις, δεν θα βρει ένας άλλος δουλειά. Έλα, εδώ το έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην μου πεις πως να κάνω το ubuntu να δει το G2. Αλλά να μου πεις γιατί ένα καλό κινητό android (τελευταία version) έχει θέμα συμβατότητας.

Α) Για να δούμε αν έχει θέμα συμβατότητας να μου αναφέρεις και ποια distro χρησιμοποιείς

β) Υπάρχει και η πιθανότητα εσύ να έχεις κάνει κάτι λάθος, οπότε μην βιάζεσαι να ρίξεις το φταίξιμο στο OS. (Ποια η εμπειρία σου σε win και ποια σε linux);

γ) Στα win παίζει out of the box το κινητό σου ή μήπως χρειάζεται να εγκαταστήσεις drivers/λογισμικό; Διότι αν χρειάζεται, τότε ούτε και στα win παίζει ένα "καλό κινητό τελευταίας γενιάς... "

Κι εσένα δεν σε βλέπω να βάζεις προσπάθεια στο να ψάξεις τα διασκορπισμένα επιχειρήματα του συνομιλητή σου που στηρίζουν το statement "το linux δεν κάνει για τον απλό χρήστη". Αλλά έρχεσαι και κολλάς στη μεταφορά (aka linux = σαπίλα) λες και το linux είναι δικό σου δημιούργημα. Να μην μπορούμε να εκφραστούμε όπως θέλουμε για να μην θιχτεί ο άλλος (που είπαμε δεν είναι δικό του το ελεύθερο λειτουργικό)

Διότι μετά από χρόνια εμπειρία γνωρίζω και είμαι πεπεισμένος ότι το linux είναι εξαιρετικά καλό για τον απλό χρήστη με συγκεκριμένες ανάγκες. Είναι τόσο καλό που ο "απλός χρήστης" χρησιμοποιεί linux στην καθημερινότητά του χωρίς μάλιστα να το γνωρίζει (στο αυτοκίνητό του, στην τηλεόρασή του, στην παιχνιδομηχανή, στο tablet, στο κινητό...)

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα, τα παίρνεις αποσπασματικά για να ανταπαντάς στον καθένα που έχει το δικαίωμα να πει (η να υπερβάλλει στην περίπτωση μου) ότι γουστάρει.

Για το παράδειγμα σου με τον παππού, επέτρεψε μου να απαντήσω. Αυτός και άλλοι 99 παππούδες που θα δίνουν το 50ρικο καθε χρόνο για το φορματ, ένας επιπλέον νέος θα έχει δουλειά στον τομέα της τεχνολογίας. Και δουλειά ξεκούραστη για τον νέο, και την βόλτα τους θα κάνουν οι παππούδες (συν θα έχουν την ευκαιρία να ανταλλάξουν μια κουβέντα με έναν καινούριο άνθρωπο πριν πάνε κλασικά στο καφενείο).

Πάρτο και ολοκληρωμένο για να μη σκούζεις: https://www.drawar.com/posts/the-6-pillars-of-steve-jobs-design-philosophy

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα καλύτερη λύση για τα δικά μου δεδομένα. Θα τα ανεβάζω σε cloud για να τα κατεβάζω με 4G. Αφού με διευκολύνουν οι πουτάνες οι εταιρίες, τότε γιατί να αφιερώνω παραπάνω από 15 λεπτά στο ψάξιμο?

Θες κι άλλο πρόβλημα (για τα δικά μου δεδομένα). Σε συγκεκριμένο μέρος που πάω που έχει δύο ασύρματα δίκτυα, στο ένα κατάφερα να συνδεθώ από τύχη (δηλαδή μετά από πολλά πειράματα με διάφορα settings και τελικά τυχαία βρήκα τη λύση) ενώ στο άλλο δίκτυο κάθε φορά που συνδέομαι πρέπει να κατεβάζει μια παπαριά (που κάνει 50 δευτερόλεπτα loading και θέλει και browser restart).

Άντε κάθε φορά που γίνεται disconnect (μέτρια προς τακτικά) να πρέπει να κάνω το ίδιο πράγμα (στο ενούς λεπτού loading αναφέρομαι).

Μιας που πιάσαμε τα windows ως η άλλη πλευρά (κι αναφέρθηκε το θέμα drivers - κινητού), εκεί απλά τα windows θα έβρισκαν (ή έβαζαν ή ότι στο πέο κάνουν τέλος πάντων) τους ανάλογους drivers. Beat that :p

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] που κολλάει το post σου με αυτό που έκανες quote? Δεν σε πιάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και ο καθένας έχει δικαίωμα να διαφωνήσει με αυτήν, επισημαίνοντας ότι η προσωπική εμπειρία δεν μπορεί να γενικεύεται αφοριστικά.

Βασικά δεν έκανες κάποια επισήμανση, απλά προσπάθησες να απαξιώσεις το συμπέρασμα του άλλου. Στην τελική η ίδια σου η υπογραφή αποτελεί μια αφοριστική, αν προτιμάς, γενίκευση, οπότε μην το παίζεις και τόσο θεματοφύλακας της αντικειμενικότητας. Θα μπορούσε ο [MENTION=1086]Hero[/MENTION] για παράδειγμα να έχει στην υπογραφή του μια μικρή περιγραφή του τι θα πρέπει να κάνεις για να συνδέσεις ένα κινητό στο Linux(ψαξίματα, οδηγούς, κονσόλες κ.τ.λ.) και ένα link με τίτλο, "get a life" που να παραπέμπει στην σελίδα της Microsoft.

Όχι ακριβώς. Δεν είναι δυνατόν να δουλεύεις π.χ. 10 χρόνια win. όπου έχεις λύσει χίλια προβλήματα, έχεις φάει στη μάπα δεκάδες ιούς, έχει δει δεκάδες μπλε οθόνες και μια ωραία μέρα να έρχεσαι να βάλεις linux και να έχεις την απαίτηση να είναι όπως τα windows (αλλά δωρεάν) και να μπορείς να τα κάνεις όλα όπως και στα windows. ΤΟΤΕ ΜΕΙΝΕ ΣΤΑ WINDOWS

Το linux δεν είναι ούτε στο 1990 ούτε στο 2000. Είναι ΚΑΙ αυτό στο 2014, οπότε ΝΑΙ, πολλά θέματα που είναι ΛΥΜΕΝΑ στα windows περιμένεις να μην σε ταλαιπωρήσουν στο linux. Αναμένεις ένα διαφορετικό ίσως interface, αναμένεις ίσως μια διαφορετική διαδικασία, δεν αναμένεις όμως να ψάχνεις πως θα λύσεις προβλήματα του 2000 με κονσόλα του 1990. Και όχι δεν έχω φάει στην μάπα δεκάδες ιούς(πρέπει να πάω πίσω στο 2003 με τον Blaster) ενώ μπλε οθόνες έτρωγα όταν δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είχα χαλασμένο dimm μνήμης. Και ούτε βέβαια χίλια προβλήματα. Αλλά και χίλια προβλήματα να είχα περάσει, το θέμα είναι πόσο χρόνο θα χρειαζόμουν να λύσω χίλια προβλήματα στα windows και πόσο χρόνο σε Linux?

και μη μιλάς.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=pgJKvxOCz44]Μη μιλάς (Πίτσα Παπαδοπούλου) - YouTube[/ame]

Διαφορετικά, θα αφιερώσεις κάποιο λογικό χρόνο στο linux, θα κατανοήσεις ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ WIN, θα το σεβαστείς ως λειτουργικό, ΝΑΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΠΕΝΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ αν θες να γίνεις advanced user και μετά θα μιλάς. Εναλλακτικά, απευθύνεσαι στην κοινότητα, ενημερώνεις ότι είσαι άσχετος και ζητάς βοήθεια.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=D88HMQF8W_4]Darth vader - yes master! - YouTube[/ame]

Τώρα με έπεισες. Πάω να βάλω ΟΥΜΠΟΥΝΤΟΥ

Όσο για τη "μια κύρια διανομή", έχει συν και πλην. Το θέμα είναι ότι είναι ανέφικτο να γίνει, επειδή ακριβώς μιλάμε για open source και όποιος θέλει κάνει ό,τι θέλει με τον κώδικα.

Δεν θα έχει σημασία. Δεν πάνε να βγάλουν 125 διανομές βασισμένες στο Steam OS? Δεν θα έχει καμιά απολύτως σημασία. Σημασία θα έχει το ότι θα υπάρχει μια ΣΤΑΘΕΡΗ βάση η οποία θα υποστηρίζεται και από τις τρεις σημαντικότερες εταιρίες hardware. Intel, AMD, Nvidia. Θα μου πεις και τώρα έχουμε το Ubuntu, το Debian, το Fedora. Ναι αλλά κανένα από αυτά δεν είναι πάνω από όλα τα άλλα ή έστω κανένα δεν ξεχωρίζει ενώ επιπλέον δεν ξέρεις αν αύριο μεθαύριο θα αλλάξουν οι προτιμήσεις του κοινού και θα μετακινηθούν σε άλλη διανομή. Έχοντας ως στήριγμα της valve όμως το Steam OS μπορεί να προσφέρει μια κάποια σταθερότητα που χρειάζονται οι εταιρίες πριν αρχίσουν να πετάνε resources στο Linux.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά 80% των Android σε win 7 παίζει σαν μέσω αποθήκευσης out of the box. Χωρίς drivers κλπ.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Τα "παλιότερα" android συνδέονται σαν mass storage οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα ούτε σε win ούτε και σε linux. Τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν ο κάθε κατασκευαστής κινητού (και για λόγους DRM) συνδέεται με PTP ή MTP, οπότε για τα μεν win θες drivers/λογισμικό του κατασκευαστή του κινητού, για το δε linux αν δεν υπάρχει εγγενής υποστήριξη από τον πυρήνα θες ψάξιμο για να καταφέρεις τη σύνδεση μια που ο κάθε κατασκευαστής κινητών κάνει τις δικές του ταρζανιές στο υλικολογισμικό και επιπρόσθετα δεν παρέχει υποστήριξη για linux.

Δεν μας λέει ο φίλος hero με ποια distro προσπαθεί να πετύχει σύνδεση με το G2 του, μια που τουλάχιστον το ubuntu 13.10 και 14.04 πετυχαίνουν όλες τις standard MTP συνδέσεις, ενώ πριν την 13.10 υπήρχε θέμα. Επίσης δεν ξέρω και η LG τι "ταρζανιές""μπορεί να έχει κάνει με το G2. Ανέφερα σαν παράδειγμα το S3 που κάνει MTP σύνδεση out-of-the-box με το ubuntu 14.04, αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω για το κάθε κινητό τι γίνεται.

[MENTION=188]yanni[/MENTION]

Δεν θα έχει σημασία. Δεν πάνε να βγάλουν 125 διανομές βασισμένες στο Steam OS? Δεν θα έχει καμιά απολύτως σημασία. Σημασία θα έχει το ότι θα υπάρχει μια ΣΤΑΘΕΡΗ βάση η οποία θα υποστηρίζεται και από τις τρεις σημαντικότερες εταιρίες hardware. Intel, AMD, Nvidia. Θα μου πεις και τώρα έχουμε το Ubuntu, το Debian, το Fedora. Ναι αλλά κανένα από αυτά δεν είναι πάνω από όλα τα άλλα.

To βλέπεις από τη σκοπιά του ΑΑΑ gamer. To μέλλον του gaming είναι τα on-line games που θα παίζονται μέσω browser, άντε και με τοπικούς clients. Τα AAA games με τις εγκαταστάσεις των δεκάδων GB θα παραμείνουν προνόμιο των windows και ενός πολύ μικρού συγκριτικά ποσοστού χρηστών (αν και πολύ θα ήθελα να μπορώ να παίζω AAA games εγγενώς στο linux). Σίγουρα γίνονται προσπάθειες με το steam OS, την unreal engine κ.α., αλλά το βλέπω εξαιρετικά δύσκολο να γυρίσει ο τροχός στο θέμα των AAA games @ linux. Δεν το αποκλείω βέβαια.

[MENTION=1086]Hero[/MENTION]

Βρήκα καλύτερη λύση για τα δικά μου δεδομένα. Θα τα ανεβάζω σε cloud για να τα κατεβάζω με 4G. Αφού με διευκολύνουν οι πουτάνες οι εταιρίες, τότε γιατί να αφιερώνω παραπάνω από 15 λεπτά στο ψάξιμο?

Ακόμα πιο εύκολα, μπορείς και με BT ή wi-fi direct, μια που έχεις κινητό "τελευταίας γενιάς". Γιατί να χρεώνεσαι 4G :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.