Jump to content



Πατέντα με μικρόφωνο


fonzi

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω ένα μικρόφωνο και σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ένα πολύ καλό στερεοφωνικό μικρόφωνο από μια παλιά sony βιντεοκάμερα που έχω και έχει χαλάσει.

Το έβγαλα από την κάμερα και έχει 4 καλώδια: Κόκκινο, κίτρινο, πορτοκαλί και μαύρο

Μήπως ξέρετε που πάει το καθένα; Αν πχ κόψω ένα βυσματάκι stereo mini din από κάποιο άλλο χαλασμένο στερεοφωνικό μικρόφωνο ή από στερεοφωνικά ακουστικά θα βρω υποθέτω 3 καλώδια. Αριστερό, δεξιό και γείωση. Το 4ο που έχει το μικρόφωνο της κάμερας τι μπορεί να είναι; Πως να τα συνδέσω;

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι για τροφοδοσία ρεύματος ?

δεν ξέρω. Αυτό που έκανα ήταν να συνδέσω μαζί μαύρο και πορτοκαλί με το μαύρο που πάει στο βύσμα, και κόκκινο, κίτρινο στο ταίρι τους.

Δουλεύει κανονικά αλλά ίσως έχασα το στερεο.

Το μικρόφωνο είναι πυκνωτικό γράφει στο προσπέκτους της κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις την δουλειά σου μια χαρά είναι δεν χρειάζονται περισσότερα καλώδια!

από ότι είδα με ένα search σε ένα μικρόφωνο για camera λέει ότι παίρνει τροφοδοσία, το συγκεκριμένο 1,5 V-battery Type AAA

the t.bone CM Quad - Thomann Greece

πιθανόν το δικό σου αν ήταν mic που πήγαινε μαζί με την camera η ηταν για την συγκεκριμένη να έπαιρνε ρεύμα από την μπαταρία της και να μην χρειαζόταν εξωτερική

Link to comment
Share on other sites

τότε προφανώς θα έπαιρνε τροφοδοσία από τη μπαταρία της κάμερας.

Ισως γι αυτό ακούγεται χαμηλά σε ένταση (εκτός αν το ενισχύσω +10db μέσω του λογισμικού της realtek αλλά τότε μικροφωνίζει κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ρεύματος είναι σίγουρα , μπορείς να συνδέσεις μια μπαταρία με τα αντίστοιχα βατ και να αυξήσεις της επιδόσεις

Μου θυμίζει πατέντες που έκαναν οι ραδιοπειρατές με μικρόφωνα από κασετόφωνα

αν υπάρχει κανένας στο φόρουμ θα σε βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην το υποστηριζει η καρτα ηχου- μητρικη σου, το εχεις κοιταξει?

υποστηρίζει.

προσεξε μην βραχυκυκλωσεις καμια μητρικη με λαθος συνδεσμολογια!!

αυτό φοβάμαι.

Αν και μάλλον είναι ΟΚ τώρα αφού παίζει κανονικά.

Μάλλον θα το παρατήσω το project...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα και που παιζει τωρα δεν σημαινει κατι.Μπορει σιγα σιγα να φθείρετε κατι εσωτερικα. Μπορει να ακουγετε υπερβολικο αυτο που λεω αλλα το ρισκαρεις?

Πιστευω οτι με ενα μικροφωνο της ταξης τον 10 ευρω θα κανεις αριστα την δουλεια σου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.