Jump to content



Γιατί κολλάει ;


PetranEVO

Recommended Posts

Καινούργιος υπολογιστής στα καλά του καθομένου με τα βασικά προγράμματα, κολλάει το ποντίκι και μόνο ,δηλαδή σαν το LAG που έχουμε στα Game,κολλάει ανα 0,5 δευτ. για 1εκ. και ξανα ξεκινάει ,και ταυτόχρονα κολλάει όλο το Mozilla ή το άνοιγμα αρχείου ενός φακέλου.

Windows 7 x64

Ασύρματο ποντίκι πληκτρολόγιο / καινούργια με καινούργιες μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

Αμα έχεις SSD και HDD δίσκους , μπορεί να κολλάει οταν πας να ανοίξεις ενα αρχείο , επειδή κάνει spin-up ο hdd . Το οποίο είναι φυσιολογικό . Η μπορεί να είναι κάποιο bug του adobe flash . Εγω το πρώτο πράγμα που θα έκανα στην θέση σου είναι update όλους οδηγούς και το flash και το firefox . Και αμα δεν φτιάξει εδώ ειμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα έχεις SSD και HDD δίσκους , μπορεί να κολλάει οταν πας να ανοίξεις ενα αρχείο , επειδή κάνει spin-up ο hdd . Το οποίο είναι φυσιολογικό . Η μπορεί να είναι κάποιο bug του adobe flash . Εγω το πρώτο πράγμα που θα έκανα στην θέση σου είναι update όλους οδηγούς και το flash και το firefox . Και αμα δεν φτιάξει εδώ ειμαστε :)

Ναι,για το HDD/SSD κτλ το ξέρω που κάνει λίγη ώρα να ανοίξει κτλ.

Προς στιγμή και τώρα που γράφω σε εσένα και κουνάω λίγο το ποντίκι ψιλο-κολλάει και αν ανοίξω youtube ειδικά;πανδεμόνιο.

Ενώ στα παιχνίδια,σφαίρα! :zzz:

Link to comment
Share on other sites

όλα καινούργια, 1 εβδομάδας υπολογιστής είναι. :whip:

Μου τυχαίνει περιστασιακά και εμένα το ίδιο.. συνήθως σε browsing και με Firefox και με GChrome.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών και τους drivers της (είναι το μόνο που άλλαξα, και έχω την εντύπωση ότι μετά την αλλαγή έχω αυτά τα συμπτώματα)

Flash, FF, GC, drivers και μέχρι και το bios γίνανε update (το σύστημα της υπογραφής). Απλά το αγνοώ καθώς συμβαίνει σπάνια και κρατάει μερικά δευτερόλεπτα (ποτέ κατά την διάρκεια gaming).

To pc είναι καθαρό από ιούς, και από προγράμματα δεν τρέχει κάτι ιδιαίτερο..

Link to comment
Share on other sites

Μου τυχαίνει περιστασιακά και εμένα το ίδιο.. συνήθως σε browsing και με Firefox και με GChrome.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών και τους drivers της (είναι το μόνο που άλλαξα, και έχω την εντύπωση ότι μετά την αλλαγή έχω αυτά τα συμπτώματα)

Flash, FF, GC, drivers και μέχρι και το bios γίνανε update (το σύστημα της υπογραφής). Απλά το αγνοώ καθώς συμβαίνει σπάνια και κρατάει μερικά δευτερόλεπτα (ποτέ κατά την διάρκεια gaming).

To pc είναι καθαρό από ιούς, και από προγράμματα δεν τρέχει κάτι ιδιαίτερο..

πάλι θέματα με τους drivers της gpu ;τους τελευταιους εχω για την R9 270X αμαν μια αυτο μια το φλικρ που κανει πανω δεξια,τι αλλο δηλαδη;

ολα update εχουν γινει τα παντα.

Ναι με ολα,και καμια φορα στην επιφανεια εργασιας απο μονο του.:rubik:

Link to comment
Share on other sites

πάλι θέματα με τους drivers της gpu ;τους τελευταιους εχω για την R9 270X αμαν μια αυτο μια το φλικρ που κανει πανω δεξια,τι αλλο δηλαδη;

ολα update εχουν γινει τα παντα.

Ναι με ολα,και καμια φορα στην επιφανεια εργασιας απο μονο του.:rubik:

είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με AMD drivers, Adobe Flash και firefox.

Ξήλωσε τους drivers της AMD με το ATIMAN uninstaller

http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/atiman-catalyst-uninstaller-software-78824-37.html#post1063625900

Ξήλωσε Adobe Flash player και firefox αφού πάρεις backup με το MozBackup.

Στήσε ξανά drivers της AMD (official από το site), μετά Firefox. Κάνε restore με το mozbackup και μετά πέρνα adobe flash player.

Λογικά θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με AMD drivers, Adobe Flash και firefox.

Ξήλωσε τους drivers της AMD με το ATIMAN uninstaller

http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/atiman-catalyst-uninstaller-software-78824-37.html#post1063625900

Ξήλωσε Adobe Flash player και firefox αφού πάρεις backup με το MozBackup.

Στήσε ξανά drivers της AMD (official από το site), μετά Firefox. Κάνε restore με το mozbackup και μετά πέρνα adobe flash player.

Λογικά θα στρώσει.

Το κάνω σε 5' και λέω απόψεις.

Σε ευχαριστώ. :beer:

Link to comment
Share on other sites

Ξανά άρχισε τα ίδια.

Έβαλα με USB ποντίκι και πάει σφαίρα χωρίς κολλήματα κτλ.

Τι φάση;

Καινούργιες μπαταρίες και σε λιγότερο απο μισό μέτρο στο πίσω μέρος του πύργου ο πομπός για το ασύρματο και τους χωρίζει ένα ξύλο 20 εκ. τι στο καλό χάνει τόση ποιότητα;:boxed:

Link to comment
Share on other sites

Ξανά άρχισε τα ίδια.

Έβαλα με USB ποντίκι και πάει σφαίρα χωρίς κολλήματα κτλ.

Τι φάση;

Καινούργιες μπαταρίες και σε λιγότερο απο μισό μέτρο στο πίσω μέρος του πύργου ο πομπός για το ασύρματο και τους χωρίζει ένα ξύλο 20 εκ. τι στο καλό χάνει τόση ποιότητα;:boxed:

Χαζό αλλά δοκίμασες να

1) φέρεις τον "πομπό-δέκτη" μπροστά και -προφανώς- σε άμεση οπτική επαφή με το ποντίκι .. ;

2) αλλάξεις drivers k/b & mouse .. ;

Από περιέργεια και μόνο, δοκίμασε!

Link to comment
Share on other sites

Χαζό αλλά δοκίμασες να

1) φέρεις τον "πομπό-δέκτη" μπροστά και -προφανώς- σε άμεση οπτική επαφή με το ποντίκι .. ;

2) αλλάξεις drivers k/b & mouse .. ;

Από περιέργεια και μόνο, δοκίμασε!

Τον πήγα μπροστά απο τον πύργο αλλά και πάλι θεωρείτε σχετικά πολύ μπροστά ενώ το ποντίκι πλεόν είναι πιο πίσω,πάλι τίποτα ενώ με το πληκτρολόγιο πάει ΣΦΑΙΡΑ και μπρός και πίσω που το έχω το πληκτρολόγιο πάει τέρμα.

Πήρα προέκταση USB απο πίσω απο τον υπολογιστή το έφερα πάνω και το έκρυψα πίσω απο την τηλεόραση,πλέον δεν έχει ούτε 30 εκ. απόσταση , και δουλεύει πολύ πολύ πολύ πολύ καλύτερα απο οτι πριν.

Αλλάξα και μπαταρίες άλλαξα και λογισμικό 1/10 αν κολούσε αυτό.

Αϊ να δώ! :banging:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σετάκι έχεις πάρει? Βλέπεις και με τις μπαταριές πως θα πάει αλλιώς έχει θέμα το ποντίκι. Πας και στο αλλάζουν.

Εγώ μ'ένα σετ της logitech και στα 5m να πάω δεν έχει κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σετάκι έχεις πάρει? Βλέπεις και με τις μπαταριές πως θα πάει αλλιώς έχει θέμα το ποντίκι. Πας και στο αλλάζουν.

Εγώ μ'ένα σετ της logitech και στα 5m να πάω δεν έχει κανένα θέμα.

Microsoft Wireless SET 2000.

Link to comment
Share on other sites

Απο την ημέρα που τον πήρα επίσης ,έχει χτυπήσει μερικά BSOD.

Χωρίς λόγο,το FAN απο κάρτα γραφικών να δουλεύει στο φούλ έχω δώσει +10 % ρεύμα.

ΜΟΝΟ όταν παίζω παιχνίδια , πχ Battlefield 4.

Τώρα να ανοίξω πάλι καινούργιο θέμα; :jump:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα παιδιά

Έχω πρόβλημα με το ποντίκι μου,όταν το κουνάω για να πάει πάνω και κάτω

μερικές φορές κολλάει σε ένα σημείο και δεν πηγαίνει ούτε πάνω ούτε κάτω αλλά μόνο δεξιά και αριστερά και αυτό με σε μία μικρή περιοχή της οθόνης που θα κολλήσει και μετά από 1 λεπτό όλα κανονικά

λέτε να έχει κάποιο πρόβλημα το ποντίκι ή να μην έχω τους σωστούς drivers;

αν και έχω βάλει τους τελευταίους drivers από official σελίδα

το ποντίκι μου είναι : Logitech T620

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.