Jump to content



πρόβλημα με καρτα γραφικών δεν την βλέπει


panos 12

Recommended Posts

παιδια καλησπέρα άγορασα καινουρια μητρική επεξεργαστή και μια καρτα γραφικών (asrock fatality 1150-intel core I5 4670-amd R7260x

βαζω την καρτα γραφικών δεν κανει κανενα μπιπ, την δοκιμσα και στα 2 σλοτ που εχει, αλλά επειδη έχει κατι ρυθμισεις μεσα το bios μηπως κατι πρεπει να κανω απο εκει περα,

1) primary card εβαλα την pci erpress x16,εχει επιλογη μετα για onboard και pci σκετο

2)hdmi combatibility αυτο το εχω enable

3)multy gpu κι αυτο το εχω enable

4)εχει και μια αλλη επιλογη που λεει pci exrpess2 αυτο ειναι στο auto, μετα εχει gen 1 gen 2 και gen 3

πειτε μου λιγο πως πρεπει να τα βαλω αυτα για να δουλεψει η καρτα γραφικων,

να πω επισης οτι οταν ειμαι με την ενσωματομενη ανοιγει κανονικα ο υπολογιστης, με την καρτα γραφικων δεν ανοιγει καν, και δεν κανει κανενα μπιπ

οι μνημες μου ειναι 2χ4 8gb και το τροφοδοτικο corsair 650w version2

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ολο το συστημα δουλευει κομπλε χωρις καρτα γραφικων ... τοτε ειναι η καρτα , καλο θα ηταν ομως να την δοκιμασεις και σε καποιο αλλο pc ....

δεν εχει νοημανα πειραζεις το bios σε θεματα "δεν βλεπει καρτα γραφικων" , ειναι σεταρισμενα απο μαμα μετο που δουνε pci gpu να δωσουν προτεραιοτητα εκει .

Αλλα για παν ενδεχομενο οτι εκανες κατι περιεργο .... κανε πρωτα ενα reset to default , βαλε την καρτα , και αμα παλι δεν κανει τιποτα.... πηγαινε την πισω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα και bios update μηπως και λυθει το θεμμα αλλά τίποτα, το μόνο που κατάφερα ήτανε να παει πιο γρήγορα ο υπολογιστής tωρα αυτη ειναι pci express 3 και την εβαλα στην μητρικη που λεει pci express 3 αλλα και στο κατω σλοτ και παλι τιποτα, δεν κανει κανενα μπιπ, αλλα με παρεξενεψε που και τωρα που ειμαι με την onboard το ηχειακι δεν κανει μπιπ, κανει μπιπ μονο οταν θελω να μπω στο bios

αχ βρε παιδια αυτες τις μητρικες δεν της συνηθησα (1150) εγω ειμουνα να φανταστειτε ακομα με το σοκετ 775 και το αρχαιο bios τοσο μοντερνα πραγματα πρωτη φορα βλεπω, καλά το πονικακι στο bios ειναι ολα τα λεφτα:jump:

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα δεν γινεται τιποτα, μαλον ειναι καμμενη, γιατι οταν την εβαλα δεν μπηκε ολοκληρη μεσα μπηκε η μιση λογω οτι το κουτι ειναι λιγο στραβο, και την ζορισα να την βαλω, πηρε ρευμα και σταματισε, γυρισε λιγο ο ανεμιστηρας και τελος, μετα που την εβαλα κανονικα γυριζει μονο ο ανεμιστηρας της

Link to comment
Share on other sites

Ποια asrock fatal1ty εχεις?

Αν εχεις την B85 ή την H87 τοτε αγνοησε αυτο που λεω γιατι εχεις ηδη δοκιμασει.

Αν εχεις ομως καποια απο τις Z87 , την killer ή την professional, τοτε δοκιμασε να βαλεις την καρτα στην τελευταια (τριτη) θυρα (που ειναι 4x πραγματικα).

Αν παιξει εκει, τοτε η καρτα ειναι ΟΚ και ή εχει προβλημα η μητρικη ή ο επεξεργαστης, με συντριπτικα πιθανοτερη τη μητρικη, και δυστυχως αν ειναι αυτο, μαλλον εσυ εχεις κανει βλακεια και εχει στραβωσει πινακι οταν εγκατεστησες το cpu... Το καλο της υποθεσης ειναι οτι αν συμβαινει αυτο, μαλλον 1 πινακι ειναι λιγο κουνημενο και το ισιωνεις ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

εχω την fatality h87 τον επεξεργστη μου τον εβαλαν οι τεχνικοι, και ητανε ειδη επανω, τωρα ειναι η 2, η πρωτη δεν δουλεψε καθολου γιατι ειχε προβλημμα στο bios ητανε ελλατωματικη απο την αρχη, οι τεχνικοι λενε την δοκιμασαν και ειδαν οτι δουλευει γι αυτο και με αφησαν τον επεξεργαστη επανω οταν την πηρα, αλλά δεν ξέρω έαν την δοκίμασαν με on board καρτα ή καρτα επεκτασης

Link to comment
Share on other sites

-Αγόρασες μητρική επεξεργαστή και κάρτα λες στο 1ο ποστ (υποτίθεται καινούργια όλα).

α)Τα πήγες σήμερα και έκαναν διάγνωση ότι έχει πρόβλημα το pci-e?

β)Σου έδωσαν την μητρική με κουμπωμένο το cpu ή τα έστησες εσύ και τα πήγες πακέτο

για να στα ελέγξουν?

γ)Σου είπαν ότι το πρόβλημα το προκάλεσες εσύ ή ήταν εξαρχής ελαττωματική η μητρική και αν ναι τους είπες να στην αντικαταστήσουν?

δ)Η κάρτα δουλεύει?

Αυτά στα ρωτάω για να καταλάβουμε τι έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον την πρωτη φορα ητανε καμμενη η μητρικη, οχι απο εμενα ετυχε, την δευτερη φορα ενω ηρθε αλλη μητρικη, αυτοι ειχανε και τον επεξεργαστη και μου τα δοκιμαν ολα, και ειπανε οτι ειναι ενταξει, οταν την πειρα την μητρικη τα εβαλα ολα μονος μου, παρατηρησα οτι η ψυκτρα τα 2 ποδαρακια ητανε κουμπομενα, τα αλλα 2 ητανε απ εξω οποτε εβαλα την ψυκτρα καλα μεσα να πατησει, τελειωσε αυτο, οταν τα εβαλα ολα μεσα δεν ξεκινησε δεν εκανε μπιπ, ητανε λιγο στραβωμενο το κουτι δεν πατησε ολη καρτα μεσα, και απλα γυρισε λιγο ο ανεμιστηρας και σταματησε, μετα εβαλα την onboard και ειδα οτι λειτουργει, εβαλα και το τελευταιο bios της μητρικης οπως με ειπε και ο τεχνικος να κανω, αλλά παλι τιποτα, κανενα μπιπ, τωρα ειμαι με την onboard της μητρικης

Link to comment
Share on other sites

να σου πω μια αληθεια , εισαι κακος στο να λες ιστοριες XD

αρχικα εγω καταλαβα ,

πως πηρες εναν υπολογιστη καινουργιο [asrock fatality 1150-intel core I5 4670-amd R7260x ] , οπου την πρωτη φορα δεν δουλευε καθολου , και ετσι το πηγες πισω

την δευτερη φορα , εφοσον σου ξαναδωσανε τα πραματα , τοτε δεν δουλευε η γραφικων

[και οχι , το να πιεσεις τα 2 ποδαρακια της ψυχτρας , θελει πολυ κοπο και γκαντεμια για να γινει κατι κακο]

ερωτηση

επιδη εχει κενα το story σου

πηρες ΟΛΟΚΛΗΡΟ pc απο καποιο μαγαζι , η πηρες τα κομματια διασπαρτα ? (λογο του οτι εστειλες μονο την μητρικη + cpu για ελενχο και οχι ολοκληρο)

πιο κουτι ηταν στραβομενο ? ....

Link to comment
Share on other sites

πηρα μια μητρικη, εναν επεξεργαστη, και μια καρτα γραφικων, ολα τα υπολοιπα τα ειχα, την πρωτη φορα βρεθηκε προβλημμα στην μητρικη, την πηγα πισω μαζει με τον επεξεργαστη, και μου ειπανε οτι οντως ειναι καμενη, φερανε αλλη και μετα την δοκιμασαν με τον δικο μου επεξεργαστη και ειδανε οτι ολα ειναι ενταξει, ερχομαι σπιτι εγω με την μητρικη και τον επεξεργαστη μεσα στην μητρικη ετοιμο και την ψυκτρα μισοκουμπωμενη ευτηχως το προσεξα και την εβαλα καλα μετα ομως η που τα εβαλα ολα δεν εκανε beep αρχικα σκεφτηκα οτι ειναι οι μνημες δοκιμασα και με αλλη μνημη τιποτα, μετα που εβαλα την καρτα γραφικων της μητρικης δουλεψε, οποτε καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα με την καρτα γραφικων

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδακι μου , ολα αυτα τα πηρες απο κανα πλαισιο για παραδειγμα? γιατι δεν πηγες με ολοκληρη την μοναδα? κανεις δεν θα σου πει "ει αυτο το κουτι δεν ειναι απο εμας -.- "

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.