Jump to content



Mινι οδηγός για Litecoin/Feathercoin mining


hayabusa

Recommended Posts

Mιας που στο διαδίκτυο κυκλοφορούν αρκετοί μπερδεμένοι ή μη-ενημερωμένοι οδηγοί και με αφορμή μια συζήτηση σε άλλο θέμα ξεκινάω το παρόν thread με σκοπό να δώσω μερικά βήματα για το πώς μπορεί να ξεκινήσει κάποιος mining για εναλλακτικά νομίσματα του bitcoin όπως τα litecoins & feathercoins.

-Για αρχή θα πρέπει να βρούμε (και λογικά να γραφτούμε) κάποιο pool. Στο παρόν παράδειγμα θα χρησιμοποιήσουμε το WeMineFTC.com - Feathercoin Mining Pool αν και γενικά οι ρυθμίσεις και η φιλοσοφία είναι σε γενικές γραμμές παντού ίδιες.

-Μετά την εγγραφη πρέπει να δημιουργήσουμε τον πρώτο worker. Πηγαινουμε εδώ: http://www.wemineftc.com/accountworkers και βάζουμε ό,τι στοιχεία θέλουμε (τα οποία δεν υπάρχει λόγος να ειναι ίδια με τα στοιχεία εισόδου).

Εγώ πχ γράφτηκα με username hayabusagr και ονόμασα τον worker μου hayabusagr.1 με κωδικό 1.

-Στη συνέχεια κατεβάζουμε το προγραμματάκι GUIMiner-scrypt από εδώ GUIMiner-scrypt - a GUIMiner fork for mining Litecoin και επιστρέφουμε στη σελίδα του pool για να αναζητήσουμε τις ρυθμίσεις που πρέπει να χρησιμοποιήσουμε (κάθε pool έχει τις δικές του, oι οποίες και διαφοροποιούνται ανάλογα με το νόμισμα ).

Για το παράδειγμά μας οι ρυθμίσεις ειναι εδώ: WeMineFTC.com - Feathercoin Mining Pool

-Πλέον το μόνο που μένει είναι να επιστρέψουμε στο GUIMiner-scrypt και να δημιουργήσουμε έναν ή και περισσότερους miners (ανάλογα με το ποσους πυρήνες γραφικών έχουμε) από το file-->new miner

Στη συνέχεια στο πεδίο host γράφουμε τη διεύθυνση που μας δίνει το pool που χρησιμοποιούμε, εν προκειμένω: stratum.wemineftc.com.

Port : 3333

Username: hayabusagr.1

Pass.1

Πρακτικά πατωντας start η κάρτα ξεκινάει τo mining. Προτείνεται όμως να κάνετε μια σύντομη αναζήτηση στο διαδίκτυο ώστε να βρειτε τς βέλτιστες τιμές που ταιριάζουν στο μοντέλο σας για τα Thread concurrency,worksize & Intensity.

Για οποια απορία εδώ είμαστε, αν και ο γράφων ειναι και αυτός πολύ πρόσφατος στο άθλημα αυτό.

Επίσης θα είχε ενδιαφέρον να αναφέραμε τι hashrate/gpu έχει ο καθένας και με τις clocks.

Προσωπικά έχω 674khash/s με μια 5970 (735mhz core/1010mhz ram)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

έλα μαν έκανα τα παραπάνω και έχουμε και λέμε :jump1: την ξεσκίζει την κάρτα ούτε benchmark να ταν αρκετή καταπόνηση μιλάμε πιστεύω ότι δεν αξίζει

r9 280x 1100/1500 = 558-560 khash/s

αρκετή καταπόνηση μιλάμε πιστεύω ότι δεν αξίζει έφτασε 69% το φανάκι για να την κρατήσει στους 67 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

έλα μαν έκανα τα παραπάνω και έχουμε και λέμε :jump1: την ξεσκίζει την κάρτα ούτε benchmark να ταν αρκετή καταπόνηση μιλάμε πιστεύω ότι δεν αξίζει

r9 280x 1100/1500 = 558-560 khash/s

αρκετή καταπόνηση μιλάμε πιστεύω ότι δεν αξίζει έφτασε 69% το φανάκι για να την κρατήσει στους 67 βαθμούς

Για δες πόσες KWh έχεις στη προηγούμενη διμηνία στη ΔΕΗ. Άμα είσαι στο 80% του πληθυσμού και έχεις >1500 και < 2000 KWh, με ~350Wh κατανάλωση το PC πάει ~500ΚWh+ το δίμηνο. Από 2000ΚWh στις 2001 KWh η διαφορά ΜΟΝΟ στο πάγιο στη περίπτωση μου ήταν κατοστάρικο σε Γ1 τιμολόγιο.

Με 560 hash και παρούσα δυσκολία/τιμή βγάζεις €120/διμηνο (κόστος KWh = 0.12 με ΦΠΑ) χωρίς τα pool fees κτλ. Πες 1.5% fee και κάνα 5% στην τράμπα LTC>EUR πάει 112,2€. Άμα είσαι στο προαναφερθέν κλιμάκιο 1500-2000ΚWh θα σχίσεις τη κάρτα σου για 2 πακέτα τσιγάρα. Όχι δεν αξίζει :p

Και αυτό μόνο άμα διατηρήσει τέτοιο χαμηλό επίπεδο δυσκολίας και τόσο καλή τιμή.

Με νυχτερινό*/κοινόχρηστο/εργοταξιακό/whatevah, 2-3 7970/r9 280x, κάτω από 4k επίπεδο δυσκολίας και τη τιμή του LTC ως έχει κάτι γίνεται.

*άμα δε σε αλλάζει κλίμακα στις υπόλοιπες 16 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

@Volrath δεν αξίζει όπως είπες ... επίσης πόσο σωστό είναι να πουσάρουμε τις κάρτες μας με αυτόν τον τρόπο ? εγώ την είδα και την λυπήθηκα και το έκλεισα μετά από 5 λεπτα μου έκανε και κάτι Pixelιάσματα στα emotions του thelab και είπα κλείστην κλείστην μην πιάσει φωτιά :p

πάντως έχω το μέσο να στήσουμε καμιά 100 αρια κάρτες μέσα στην ΔΕΗ οπότε zero έξοδα ρεύματος :p

Link to comment
Share on other sites

χοντρικά: καταναλώνεις ενέργεια (ρεύμα) παράγοντας θερμότητα (gpu), για να δημιουργήσεις χρήμα που θα καταναλώσεις για καταναλωτικά προϊόντα (gadgets), να πληρώσεις την ΔΕΗ κ.α.

Πράσινη ανάπτυξη, περίπου :p :P :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει στα γρηγορα και σε εμάς τα noobs τι ακριβώς είναι αυτά τα coins και τι γίνετε με αυτά? :p

1.Έχεις AMD κάρτα γραφικών.

2.Τρέχεις ένα script =>100% load η κάρτα=>προσπαθεί να λύσει κάποιο πρόβλημα.

3. Άμα λύσεις το "πρόβλημα" η "απάντηση" είναι ένα ποσο από LTC (50 = $1150). Μιας και η πιθανότητα να το λύσεις το πρόβλημα αυτό είναι πολύ μικρή (θα χρειαστείς κοντα στο χρόνο με μία 7950 24/7), μπαίνεις σε ένα mining pool. Πολλές κάρτες γραφικών = πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να το λύσει = παίρνεις ποσοστο% ανάλογα την απόδοση.

4. Τα ltc στα στέλνουν στο wallet σου. Μπορείς να πας σε κάποιο από τα online site, να πουλήσεις τα νομίσματα σου και να σου στείλουν σε paypal $/€/whatevah. Κάποτε δηλαδή γινόταν με paypal, τώρα νομίζω το έχει απαγορεύσει, δε ξέρω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

πάντως έχω το μέσο να στήσουμε καμιά 100 αρια κάρτες μέσα στην ΔΕΗ οπότε zero έξοδα ρεύματος :p
Και εγώ έχω μέσο, να στήσω τσαντίρι σε καταυλισμό. Τζάμπα και εκεί !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

@Volrath δεν αξίζει όπως είπες ... επίσης πόσο σωστό είναι να πουσάρουμε τις κάρτες μας με αυτόν τον τρόπο ? εγώ την είδα και την λυπήθηκα και το έκλεισα μετά από 5 λεπτα μου έκανε και κάτι Pixelιάσματα στα emotions του thelab και είπα κλείστην κλείστην μην πιάσει φωτιά :p

πάντως έχω το μέσο να στήσουμε καμιά 100 αρια κάρτες μέσα στην ΔΕΗ οπότε zero έξοδα ρεύματος :p

Μπα, δεν είναι για να κάνεις mining με το κανονικό σου σύστημα.

Θα πεις θα δώσω 1 χιλιάρικο και κάτι ψιλά σε hw (3 280x και ένα χιλιάρι psu), θα κάνω κομπίνα με το ρεύμα.

θα κάνω mine μέχρι που να μη συμφέρει, μετά θα βρω τα κορόιδα στο ebay να πάρουν τις κάρτες που σε 4-5 μήνες χρήσης θα έχουν τόση φθορά, όσο θα είχαν άμα δουλευαν για 4-5 χρόνια τυπικού gaming.

Αρπαχτές είναι.

Έτσι και λίγα maths - και πες ότι δεν υπάρχει αλλαγή στη κλίμακα στη ΔΕΗ.

Δίνεις €1200 για 3x R9 280x, ένα 1050ρι psu μία mobo με 3xCF και το υπόλοιπο σύστημα της πλάκας.

To Μάη ήταν κοντά στα 600 difficulty, τώρα είναι 3100, πες στο 6μηνο από τώρα να πάει ~4500 συντηρητικά.

Θα ξεκινήσεις με €240/μήνα στο τέλος του εξαμήνου θα έχει φτάσει €140/μήνα. Πολύ χοντρικά €190/μήνα = €1140/εξάμηνο. Οπότε έχεις βγάλεi σχεδόν το αρχικό κεφάλαιο και κρατάς το gear.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω 674khash/s με μια 5970 (735mhz core/1010mhz ram)

Προσωπικά νομίζω ότι δεν αξίζει το GPU mining ούτε για χαβαλέ, εντελώς ασύμφορο όπως και να το δει κανείς.

Ποιος ο λόγος να βάλει κανείς κάρτα 250W να σκάβει για 700khash/sec όταν μπορεί να πάρει USB miner με 50 ευρώ (2.5W, 300+ Mhash/sec)

Π.χ. [ame]http://www.amazon.co.uk/ASICMINER-Block-Erupter-336MH-Generation/dp/B00CUJT7TO/[/ame]

Και μιλάμε ότι όταν πρωτοείδα αυτούς τους miners στον Αμαζόνα, είχαν 6-10 λίρες...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω ότι δεν αξίζει το GPU mining ούτε για χαβαλέ, εντελώς ασύμφορο όπως και να το δει κανείς.

Ποιος ο λόγος να βάλει κανείς κάρτα 250W να σκάβει για 700khash/sec όταν μπορεί να πάρει USB miner με 50 ευρώ (2.5W, 300+ Mhash/sec)

Π.χ. http://www.amazon.co.uk/ASICMINER-Block-Erupter-336MH-Generation/dp/B00CUJT7TO/

Και μιλάμε ότι όταν πρωτοείδα αυτούς τους miners στον Αμαζόνα, είχαν 6-10 λίρες...

δεν παίζει ρόλο το hashrate στη σύγκριση που κάνεις αλλά το τι σου αποφέρει το καθένα.

Πρακτικά σκάβοντας με το μηχανάκι του Amazon για bitcoins μπαίνεις μέσα ή βγάζεις μερικά cents στην καλύτερη.

Αντίθετα μια κάρτα γραφικών (ή και περισσότερες φυσικα), για την ώρα τουλάχιστον, σου αποφέρει ένα κέρδος έχοντας βγάλει για πλάκα τα μηνιαία έξοδα ρεύματος μέσα στις πρώτες 3 μέρες του μήνα.

Αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι η κάρτα σκάβει με αλγόριθμο διαφορετικό από αυτόν του BTC. (aka ltc,ftc ή κάτι άλλα που δε τα ξέρω)

ΥΓ: Αυτά τα usb miners δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ltc/ftc/whatever mining παρά μόνο για όσα coins έχουν τον αλγόριθμο (και προφανώς την αυξημένη δυσκολία) του BTC

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες πρέπει να είναι ζευγαρωμένες ή δεν είναι απαραίτητο το crossfire και μπορούν δυο ίδιες να δουλεύουν ανεξάρτητα?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Δε δουλεύει με crossfire. Οι κάρτες δουλεύουν ανεξάρτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δε δουλεύει με crossfire. Οι κάρτες δουλεύουν ανεξάρτητα.

επειδή δεν το κατέχω ιδιαίτερα αυτό μπορεις να το εξηγήσεις λιγο;

Για να έχεις δύο κάρτες στο σύστημα δεν πρέπει να είναι αναγκαστικά σε crossfire ;

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν το κατέχω ιδιαίτερα αυτό μπορεις να το εξηγήσεις λιγο;

Για να έχεις δύο κάρτες στο σύστημα δεν πρέπει να είναι αναγκαστικά σε crossfire ;

Όχι. Αφου βάζεις ένα miner ανά κάρτα. Δε σε ενδιαφέρει το crossfire. Μπορείς να κάνεις mine με μία 5870, μία 6970 και μία 7970 στην ίδια μητρική χωρίς πρόβλημα π.χ.

edit: Και γενικά δε "χρειάζεται" να έχεις crossfire/sli bridge για 2+ κάρτες. Άμα θες να τις δουλεύεις όμως σαν μία (games π.χ.) τότε ναι, χρειάζεται. Στα w7/linux μπορείς να έχεις όσες ανεξάρτητες κάρτες γραφικών θες, και να δουλεύουν ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.