Jump to content



ASUS R9 270X 2GB


johnIV

Recommended Posts

Καταρχήν χρόνια πολλά και ευτυχισμένος ο καινούριος χρόνος

Θα ήθελα να μου πείτε αν η ASUS R9 270X 2GB είναι to match για το δικό μου σύστημα μήπως δηλαδή φάω κανα botleneck και ψυχραθώ μέρες που είναι και κλαίω το 200άρι.:wall:

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

CPU: QuadCore AMD Phenom II X4 Black Edition 955, 3200 MHz

Motherboard: Gigabyte GA-790FXTA-UD5 http://www.gigabyte....spx?pid=3258#ov

RAM: 8GB

PSU: Corsair VX550W http://tweakers.net/...air-vx550w.html (αυτήν την στιγμή έχω πάνω του κουμπωμένες 2 κάρτες 5770 σε crossfire)

Monitor: SAMSUNG SyncMaster T200 20" με ανάλυση 1680 Χ1050

Operating System: Windows 8.1 Professional

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μια χαρά θα δεις βελτιώσεις στις επιδόσεις,αλλά ο phenom ΙΙ δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τη δύναμη της κάρτας. Εγώ έχω τον 965 (3.4ghz) με την 6850 και σε κάποια παιχνίδια βαράει 100% ο επεξεργαστής με τη κάρτα να κάθεται στα 80%. Φυσικά το να φτιάξεις ένα σύστημα με 0% bottleneck είναι μεγάλη δουλειά,απ τη στιγμή που υπάρχουν τόσοι διαφορετικοί συνδιασμοί εξαρτημάτων.

Η 270x έχει αρκετά δυνατότερη επεξεργαστική ισχύ σε σχέση με την 6850. Ένας γρηγορότερος επεξεργαστής θα την αξιοποιούσε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα δεις βελτιώσεις στις επιδόσεις,αλλά ο phenom ΙΙ δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τη δύναμη της κάρτας. Εγώ έχω τον 965 (3.4ghz) με την 6850 και σε κάποια παιχνίδια βαράει 100% ο επεξεργαστής με τη κάρτα να κάθεται στα 80%. Φυσικά το να φτιάξεις ένα σύστημα με 0% bottleneck είναι μεγάλη δουλειά,απ τη στιγμή που υπάρχουν τόσοι διαφορετικοί συνδιασμοί εξαρτημάτων.

Η 270x έχει αρκετά δυνατότερη επεξεργαστική ισχύ σε σχέση με την 6850. Ένας γρηγορότερος επεξεργαστής θα την αξιοποιούσε καλύτερα.

Φίλε alithine δεν τίθεται θέμα αλλαγής επεξεργαστή τον έχω 3 χρόνια και τον θεωρώ ακόμη καινούριο (άσχετα που η τεχνολογία τρέχει με ιλιγγιώδη ταχύτητα που αν την ακολουθούσαμε πιστά θα έπρεπε κάθε έξι μήνες να κάνουμε αναβάθμιση) όπως είπε και ο προ λαλλήσαντας υπάρχει και η λύση του overclock εγώ το μόνο που θέλω είναι να μπορώ να παίζω κάποια παιχνίδια με τις ρυθμίσεις στο high χωρίς να ''κολλάει το σύμπαν'' δεν έχω την τρέλα να μετράω όλη την ώρα τα Frames.:)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα δεις βελτιώσεις στις επιδόσεις,αλλά ο phenom ΙΙ δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τη δύναμη της κάρτας. Εγώ έχω τον 965 (3.4ghz) με την 6850 και σε κάποια παιχνίδια βαράει 100% ο επεξεργαστής με τη κάρτα να κάθεται στα 80%. Φυσικά το να φτιάξεις ένα σύστημα με 0% bottleneck είναι μεγάλη δουλειά,απ τη στιγμή που υπάρχουν τόσοι διαφορετικοί συνδιασμοί εξαρτημάτων.

Η 270x έχει αρκετά δυνατότερη επεξεργαστική ισχύ σε σχέση με την 6850. Ένας γρηγορότερος επεξεργαστής θα την αξιοποιούσε καλύτερα.

Αre u sure?

Εγώ με τον 9550 που ειναι αρκετα κατωτερος και με 6870, ποτε δεν εχω δει κατι παρομοιο, εκτος αν ειναι cpu bound το παιχνιδι.

πχ στο bf3 και τα 2 ειναι 100%

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα δεις βελτιώσεις στις επιδόσεις,αλλά ο phenom ΙΙ δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τη δύναμη της κάρτας. Εγώ έχω τον 965 (3.4ghz) με την 6850 και σε κάποια παιχνίδια βαράει 100% ο επεξεργαστής με τη κάρτα να κάθεται στα 80%. Φυσικά το να φτιάξεις ένα σύστημα με 0% bottleneck είναι μεγάλη δουλειά,απ τη στιγμή που υπάρχουν τόσοι διαφορετικοί συνδιασμοί εξαρτημάτων.

Η 270x έχει αρκετά δυνατότερη επεξεργαστική ισχύ σε σχέση με την 6850. Ένας γρηγορότερος επεξεργαστής θα την αξιοποιούσε καλύτερα.

σε πια παιχνιδια αναφερεσαι που ο επεξεργαστησ βαραει 100% ???

Link to comment
Share on other sites

@1680x1050 νομίζω ότι μια HD7950 ή R9 270X που είναι σχεδόν ίδιες ότι είναι ψιλο-overkill.

Πιστεύω ότι και με μια μεταχειρισμένη HD6970 που είναι λιγάκι καλύτερη από μια 260X μια χαρά και οικονομικότερα θα κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να έχεις και πρόβλημα με τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

προχωρα στην αγορα, και μην φοβασαι τιποτα!! για να σε απαντησει καπιοσ στην ερωτηση σου πρεπει να εχει τον ιδιο επεξεργαστη και την ιδια καρτα με αυτη που θελεισ να παρεισ!!! οπωσ και να σε δωσει live ενδειξεισ τι στιγμη που παιζει.. ολλα τα αλλα ειναι φτωχια ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει σε κάποια εξειδικευμένα φόρουμ για κάρτες γραφικών πως οι R9 260X, 270X & 280X είναι ξαναζεσταμένο πιάτο των 7790, 7870 & 7970 αντίστοιχα και πως μόνο η 290Χ αξίζει τα λεφτά της και άρχισα να το σκέφτομαι για την αγορά της.

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά σε benchmarks είναι λίγο πιο πάνω η 270x απο την 7870,κινήσε ανάλογα με το budget σου αν και είναι πολύ κοντά σε τιμή.

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Πηρε πριν μερικες μερες φιλος μου την εν λογο καρτα (δεν θυμαμαι υλοποιηση) και ειναι πολυ ευχαριστημενος.Δεν νομιζω να εχεις bottleneck και ειμαι σιγουρος οτι θα μεινεις απωλυτα ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος διατύπωση δικιά μου ήθελα να πω πως προτιμότερο είναι να πάω στην αγορά μιας

7870 παρά σε μία R9 270X.:slap:

Ούτε ΚΑΝ!!!

Άμα είσαι gamer της κατηγορίας 1080p/1200p τότε πάς σε 270Χ.

Προσωπικά θα σου έλεγα να πάρεις αυτήν που έχω στην υπογραφή μου, είναι απλά ΑΣΤΕΡΙ η καλύτερη υλοποίηση για μένα απο όλες τις απόψεις. Γενικά να ξέρεις πάντως ότι η 270Χ πλέον θεωρείται το καλύτερο VFM για το 1080p gaming σε Ultra settings!

Link to comment
Share on other sites

Μια κ το πιάσατε το θεμα... κ εγω τον 955 εχω με μια gtx570 κ έλεγα να την αντικαταστησω με μια r9 280x.. ποια η γνώμη σας; :confused:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.