Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Εγώ ποτέ δεν είχα θέμα με τους υπότιτλους με το Plex. Όλα τα άλλα τα dlna που είχα δοκιμάσει έτρωγα άκυρο και πολλές ώρες από την ζωή μου.

Νομιζω δεν εμφανιζε εξωτερικους. Θα δοκιμασω παλι αποψε.

Μπορεις να μου δωσεις ενα screenshot απο τις ρυθμισεις που εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Άμα σου πω ότι δεν ξέρω πώς λειτουργεί. Πρώτη smart tv είναι βλέπεις.

Είναι αυτό που βλέπει το Nas σαν δικτυακή συσκευή και πρέπει να τρέχει στο Nas το media server?

Αν ναι, τότε δεν μου παίζει ενσωματωμένους υπότιτλους.

αν ενσωματωμένους, λες αυτούς που είναι μέσα στο mkv, τότε ναι, δεν θα στους παίξει. 99,99% θα σου παίξει όμως τα srt.

Link to comment
Share on other sites

αν ενσωματωμένους, λες αυτούς που είναι μέσα στο mkv, τότε ναι, δεν θα στους παίξει. 99,99% θα σου παίξει όμως τα srt.

Ναι αυτούς λέω. Προς το παρόν κατεβάζω εξωτερικούς μέχρι να βρω λύση.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως είναι θέμα player της τηλεόρασης. δεν έχω καταφέρει να παίξω ενσωματωμένους στην tv εδώ και 4 χρόνια με διάφορους dlna servers. από την άλλη, ο moliplayer στα windowsphone μέσω dlna αρνείται να παίξει τα srt και παίζει τους ενσωματωμένους...

δοκίμασε εάν τους παίζει από usb stick. εάν όχι, δεν υπάρχει ελπίδα...

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγουμε λίγο, αλλά επαναλαμβάνω ότι από προσωπική εμπειρία το AllShare δεν έχει κάνένα θέμα να παίζει "ενσωματωμένους" υποτίτλους σε Samsung. Δοκίμασε να το στήσεις στο NAS σου ως εναλλακτική του Plex. Θα το βλέπεις κανονικά ως πηγή από την τηλεόραση (Source > AllShare).

Όταν ξεκινάς την αναπαραγωγή μιας ταινίας, με Tools > Subtitles στην τηλεόραση μπορείς να επιλέξεις ποιο ενσωματωμένο υπότιτλο θέλεις. Υποστηρίζει και πολλαπλούς.

Ένα θέμα που με ενοχλεί είναι ότι σώζει ένα .MTA με metadata σε κάθε φάκελο, οπότε σου χαλάει όλα τα timestamps των φακέλων.

Link to comment
Share on other sites

τότε προφανώς είναι θέμα έκδοσης του allshare το ότι στην δικιά μου δεν παίζει...

Αν σε βοηθά, θα βάλω μια υπενθύμιση να σου πω ποια έκδοση έχω. Περίμενε edit σε αυτό το μήνυμα κάποια στιγμή το βράδυ. ;)

Πάντως, από μνήμης θα έλεγα ότι με την πρώτη εγκατάσταση κατεβάζει αυτόματα ενημερώσεις μέχρι να καταλήξει στην τελευτάια.

Link to comment
Share on other sites

είναι αρκετά παλιά η τηλεόρασή μου (LE40C650) και δεν ασχολούμαι με updates... έκδοση firmware ή έκδοση allshare θα δεις;

Του AllShare: 2.1.0.12031_10. Για fw στην TV δε λέω τίποτα, γιατί μπορεί να μη θες να το αναβαθμίσεις έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί κόλλησε το μυαλό μου. Θες ss από την τηλεόραση ή από τις ρυθμίσεις του plex?

του plex

Βασικα δεν ειχα εγκαταστησει την εφαρμογη στην τηλεοραση, αλλα μονο τον plex media server, οποτε το εβλεπε σαν δικτυακο δισκο.

Χτες το εγκατεστησα και επαιζε τους ενσωματωμενους στο mkv υποτιτλους, αλλα οχι τους εξωτερικους σε srt.

Λογικα με αυτην εδω τη ρυθμιση θα παιξει κανονικα

https://support.plex.tv/hc/en-us/articles/200471133-Adding-Local-Subtitles-to-Your-Media

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πίστεψα ότι το έχεις εγκαταστήσει.. Εμένα παίζει παντού και πάντα σε όλες τις συσκευές τα πάντα. Ειδικά οι τελευταίες εκδόσεις. Παλιά είχα θέμα είτε με το κινητό δεν "έβλεπε" τον server του xpenology είτε δεν έπαιζε καμία συσκευή σωστά.

Τώρα όλα τα βλέπει αμέσως. Δεν θυμάμαι πάντως να πείραξα κάτι ιδιαίτερο. Δεν είμαι καν συνδεδεμένος με Plex λογαριασμό που παλιά μόνο έτσι μπορούσα να το βρω και όχι πάντα. Dlna ενεργοποιημένο και βιβλιοθήκη. Τίποτα άλλο.

Στην αρχή σκέψου δεν είχα καν τις καταλήξεις που αναφέρεις.. Τελευταία άρχισα να προσθέτω επειδή μου τα βγάζει άγνωστο και δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό όταν έχει πολλά :p

Έγινε επεξεργασία από Mer
Link to comment
Share on other sites

Ας επιστρέψουμε λίγο on topic.

Θέλω να προσθέσω δίσκους στο xpenology. Ποια είναι η διαδικασία? Τον αδειαζω τελείως και όταν τον βάλω πάνω μου ζητάει να τον κάνει φορμάτ? Ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να τον αδιάσεις τελείως γιατί τον κάνει format. Πρέπει επίσης να ορίσεις τι θα γίνει με το group εγώ ας πούμε τους θέλω ξεχωριστούς. Οπότε αναγκασιτκά έκανα για κάθε δίσκο καινούριο group

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά αγαπάω FreeNAS + plex plugin !

 

Μου πηρε ενα σαββ/κο (σχεδον, γιατι ειχαμε κ υποχρεωσεις), να καταλαβω πως θα στηθει σωστα και πως θα εχω ταινιες κλπ Media μεσα.

 

 Απο βδομαδα θα στηθει στον νεοαποκτηθεντα N36L

 

Το OS ....σε ενα Sandisk 8GB Cruzer Fit το λειτουργικο (FreeNAS 9.x.x  &  Plex Media Server plugin)

Τα data....σε 5χ2TB WS Black σε RAIDZ (~8.192 GB)

L2ARC.....σε εναν Kingston 30GB SSD 

Δικτυο... ..Αγοραστηκε μια Dual Gigabit HP καρτα (~35€) απο ebay.co.uk

 

 BIOS έχει αλλαχτει με ενα modded (ονομα The Bay) που επιτρεπει max 3GBps στις SATA 4&5 (ODD & esata) . Επισης θα μπει ενα 5.25 bay  της Icy Box που θα εχει συρταρακια για 1 x 2.5' και 1 x 3.5' δισκους (μοντελο IB-172 ~45€ συνολο με μεταφορικα).

 

Photozzzz οταν στηθει με το καλο
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To Plex το βάζετε για να εκμεταλλευτείτε τις "έξυπνες" TV or something?

Γιατί εγώ από την πρώτη μέρα έβαλα XBMC στο FireTV και δεν είχε κανένα θέμα να δει τις ταινίες του NAS, να κατεβάσει & παίξει subtitles etc.

Link to comment
Share on other sites

 Βασικα οι "εξυπνες" TV για να δουν τα αρχεια θελουν να δουν εναν DLNA server. Απο το να βαλω εναν απλο (miniDLNA, Twonky,κλπ) νομιζω ο Plex ειναι το ιδιο λειτουργικος, αλλα εχει κ ομορφα του, πχ κατεβασμα Info απο imdb η ενα αλλο για τις σειρες, και streaming εκτος δικτυου σε καποιες συσκευες. 

 

Και φυσικα τραβει και υποτιτλους Ελληνικους ή/και Αγγλικους (τονιζω το και, γιατι μπορω να εχω 2+ srt και να αλλαζω)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.