Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

If it works, don't fix it :)

Έχω μείνει στην τελευταία 4.3 και δεν έχω δει τίποτα στην 5 που με κάνει να θέλω να μπω στην ταλαιπωρία και το ρίσκο.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Ναι δεν έχεις και άδικο, γιατί να το πειράξεις.

Απλά με τρώει και από πλευράς ασφαλείας να κάνουμε που και που αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να στήσω ένα μικρό server στο σπίτι που θα τρέχει 24/7 στο οποίο θέλω:

-Να αποθηκεύω αρχεία(ταινείες, φωτογραφίες, word κλπ)

-Να έχω πρόσβαση σε αυτά απο τους υπολογιστές στο δίκτυό μου αλλα και απο το web(σαν cloud φαση)

-Να μπορώ να streamarw κιολας σε συσκευες.

-Να μπορεί να κατεβάζει torrent

-Αν μπορεί να λειτουργήσει και σαν media pc(Να παίζει καμια τανιούλα στην TV η ακόμα και να σερφάρεις στο ίντερνετ ακόμα καλύτερα.

Τι λύση πρέπει να κοιτάξω(απο άποψη λογισμικού και Hardware)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να στήσω ένα μικρό server στο σπίτι που θα τρέχει 24/7 στο οποίο θέλω:

-Να αποθηκεύω αρχεία(ταινείες, φωτογραφίες, word κλπ)

-Να έχω πρόσβαση σε αυτά απο τους υπολογιστές στο δίκτυό μου αλλα και απο το web(σαν cloud φαση)

-Να μπορώ να streamarw κιολας σε συσκευες.

-Να μπορεί να κατεβάζει torrent

-Αν μπορεί να λειτουργήσει και σαν media pc(Να παίζει καμια τανιούλα στην TV η ακόμα και να σερφάρεις στο ίντερνετ ακόμα καλύτερα.

Τι λύση πρέπει να κοιτάξω(απο άποψη λογισμικού και Hardware)

Ξεκινάς να διαβάζεις το θέμα από την αρχή μιας και μπήκες στο ιδανικό θέμα με τις πληροφορίες που ζητάς ή αγοράζεις έτοιμο server της Synology (NAS), με κάποια χρήματα παραπάνω και δε μπαίνεις καν στις διαδικασίες που γράφουμε.

Επίσης δε ξέρω αν πωλείται πλέον το Ν54L, πρέπει να εχει σταματήσει η κυκλοφορία του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να στήσω ένα μικρό server στο σπίτι που θα τρέχει 24/7 στο οποίο θέλω:

-Να αποθηκεύω αρχεία(ταινείες, φωτογραφίες, word κλπ)

-Να έχω πρόσβαση σε αυτά απο τους υπολογιστές στο δίκτυό μου αλλα και απο το web(σαν cloud φαση)

-Να μπορώ να streamarw κιολας σε συσκευες.

-Να μπορεί να κατεβάζει torrent

-Αν μπορεί να λειτουργήσει και σαν media pc(Να παίζει καμια τανιούλα στην TV η ακόμα και να σερφάρεις στο ίντερνετ ακόμα καλύτερα.

Τι λύση πρέπει να κοιτάξω(απο άποψη λογισμικού και Hardware)

Δες προς qnap μερια για συσκευη που τα κανει ΟΛΑ μαζι (πλην του web surfing). Εχει βγαλει η συγκεκριμενη εταιρεια καποια nas που εχουν hdmi out και τρεχουν xbmc, ωστε να μπορεις να το κουμπωσεις πανω σε τηλεοραση.

Η τηλεοραση σου ειναι μηπως smart tv? Αν ναι, τοτε υπαρχει περιπτωση να εχει πανω της plex client, οποτε δεν χρειαζεσαι το συγκεκριμενο nas και μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και με synology ή οτιδηποτε εχει plex server.

Link to comment
Share on other sites

Δες προς qnap μερια για συσκευη που τα κανει ΟΛΑ μαζι (πλην του web surfing). Εχει βγαλει η συγκεκριμενη εταιρεια καποια nas που εχουν hdmi out και τρεχουν xbmc, ωστε να μπορεις να το κουμπωσεις πανω σε τηλεοραση.

Η τηλεοραση σου ειναι μηπως smart tv? Αν ναι, τοτε υπαρχει περιπτωση να εχει πανω της plex client, οποτε δεν χρειαζεσαι το συγκεκριμενο nas και μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και με synology ή οτιδηποτε εχει plex server.

Τι με συμφέρει παραπάνω έτοιμη λύση ή DIY φάση?

Link to comment
Share on other sites

Σε κόστος το φτηνό DIY αλλά θα έχεις βουητό από τους ανεμιστήρες του τροφοδοτικού + case, μπορεί να σε ενοχλεί όταν ακους μουσική ή βλέπεις ταινία. Βέβαια μπορείς να πας και σε κάτι τέτοιο http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/hd-plex-h1-s-terataki-pc-me-132658.html DIY αλλά δεν είναι καθόλου φτηνό.

Από την άλλη, κάτι τέτοιο http://www.thelab.gr/eidiseis/hs-251-to-neo-silent-nas-tis-136605.html που κάνει ακριβώς αυτά που θες, και ήσυχα, στοιχίζει ~500Ε !!

Υπάρχουν και πιο φτηνά nas (~300) που μπορεί να σου κάνουν όπως τα asustor 202TE/302T αλλά και αυτά έχουν ανεμιστήρα.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Περιμένω το n54l με 4 gb μνήμη. Διαθέτω ένα σκληρό 2tb και διάφορα flash disks. Με ενδιαφέρει να κάνω το εξής:

1) Να παίζουν Windows 7 η 8 η κάποια server έκδοση

2) Να λειτουργεί ως nas για διαμοιρασμό αρχείων, κατέβασμα από το διαδίκτυο και μελλοντικά media player.

Θα ήθελα να μάθω με ποιο τρόπο να το στήσω ώστε να τρέχουν όλα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και χωρίς κολλήματα.

Να τονίσω ότι με ενδιαφέρουν τα features των synology nas.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.