Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Να βάλω και τα 20TB μαζι ή να βάζω πχ 2-3tb καθε φορά;

Λογικά θα κανει καμια βδομάδα copy/paste...

Ε τοσο θα βαζεις, τοσο χωραει και ενας δισκος πανω κατω

Που ειπαμε ότι μενεις? Εχω κανα 2ΤΒ φορητά lol

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις εγκατεστησα το XPEnology στον N54L και εχω μερικες αποριες.

1. Πως αποκτω προσβαση απομακρισμενα; Ειδα τον οδηγο εδω, αλλα το ρουτερ μου δεν ειναι στη λιστα και ανοιξα μερικες πορτες απο τον οδηγο εδω

Συγκεκριμενα ανοιξα: 16881, 5000, 5001

Μετα τι πρεπει να κανω; να φτιαξω DDNS? βασικα δεν εχω ιδεα τι ειναι και τι κανει...

2. Πρεπει να αλλαξω mac address και serial number?

XPEnology NAS • View topic - Guide: Edit serial number and MAC address for your XPEnology

3. Πηρα εναν 3TB RED και εβαλα πανω για τις δοκιμες, αλλα δεν τον εχει δει/ετοιμασει ακομα. Λεει verifying hard disk in the background. Λογικα ετσι πρεπει να κανει, σωστα;

Aυτα για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

3) έτσι πρεπει να κανει

1) κάνε ενα λογαριασμό σε μια δωρεαν υπηρεσία. Εγω διάλεξα το no ip.

Μετα στο ddns θα βαλεις τη σελιδα σου πχ giannis.no-ip.me το μαιλ και το κωδικο με τον οποιο γραφτηκες

Υπαρχει στο μενού μια επιλογή internet ... Ειναι σαν οδηγός και σου ανοιγει μονο του πορτες στο ρουτερ- νομιζω 2ο ή 3ο εικονιδιο στο μενου

2) εγώ δε το έκανα δε το θεωρησα σκοπιμο

Link to comment
Share on other sites

3) έτσι πρεπει να κανει

1) κάνε ενα λογαριασμό σε μια δωρεαν υπηρεσία. Εγω διάλεξα το no ip.

Μετα στο ddns θα βαλεις τη σελιδα σου πχ giannis.no-ip.me το μαιλ και το κωδικο με τον οποιο γραφτηκες

Υπαρχει στο μενού μια επιλογή internet ... Ειναι σαν οδηγός και σου ανοιγει μονο του πορτες στο ρουτερ- νομιζω 2ο ή 3ο εικονιδιο στο μενου

2) εγώ δε το έκανα δε το θεωρησα σκοπιμο

1. Δεν τις ανοίγει μόνο του, μάλλον δεν υποστηρίζει το ρουτερ μου, sky hub sagem sr101.

Θα το φτιάξω αύριο το ddns.

Sent from my Migato GT-N7105

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα του πως να ανοιξεις πόρτα στο router σου

http://www.skyuser.co.uk/forum/sky-broadband-tutorial-section/10975-how-set-up-port-forwarding-internal-web-server.html

Για να δεις το web interface του synology θα πρέπει να ανοιξεις access γισ την πόρτσ 5000 στην internal ip του microserver (192.168......)

Εξωτερικά μπορεί να ακούει σε όποια θες.

Δεν χρειάζεται άλλη πόρτσ για να το δειε από έξω, τουλάχιστον το απλό http. Αν θες https θα πρέπει να κάνεις το ίδιο αλλά για την 5001

Αν θες βοήθεια με το ddns σφύρα. Φτιάξε ένα accoumt στο noip.com, από εκεί και πέρα είνσι απλή υπόθεση.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κοιταξω το βραδυ που θα γυρισω απο δουλεια.

Ενα αλλο προβλημα κουφο, ειναι οτι πηγα να δοκιμασω να κατεβασω 2 τορρεντ απο το downloader προγραμμα που εχει και μου λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμος χωρος. Ενω, στον συγκεκριμενο φακελο δοκιμασα και περασα δυο μεγαλα αρχεια απο τον υπολογιστη μου.

Το βαζω στον φακελο home/downloads ή στον homes/admin/downloads.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις δώσει access στον φάκελο για τον χρήστη που χρησιμοποιεί το process

Μονο ενα χρηστη εχω, τον admin. Με τον ιδιο χρηστη αντιγραφω αρχεια απο το pc.

Link to comment
Share on other sites

για αυτο το λογο και για να μην μπλεκουμε, οταν μπουταρει το xpenology, κατευθειαν βγαζουμε το στικακι. Υπαρχουν παιδια που πανω στο installation μπλεχτηκαν και δημιουργησαν volume πανω στο στικακι, το εκαναν corrupt και μετα ψαχνοντουσαν γιατι διαλυθηκε το συστημα :)

Για το mac address:

- χρειαζεται να το αλλαξεις στο κανονικο (και οχι αυτο το "ψευτικο" που δινει το xpenology) αν θες να χρησιμοποιησεις την υπηρεσια ddns της synology

- αν θες να χρησιμοποιησεις τη δυνατοτητα WoL

δεν χρησιμοποιω κανενα απο τα δυο μιας και το συστημα το εχω ανοιχτο 24/7 και χρησιμοποιω noip.com

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη δεν ειχα στικακι ευκαιρο, εχω βαλει σε μια microsd το boot. Μπορω να το αντιγραψω σε αλλο στικακι/καρτα χωρις να χρειαζεται να ξαναεγκαταστησω ολο το xpenology απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη δεν ειχα στικακι ευκαιρο, εχω βαλει σε μια microsd το boot. Μπορω να το αντιγραψω σε αλλο στικακι/καρτα χωρις να χρειαζεται να ξαναεγκαταστησω ολο το xpenology απο την αρχη;

Ναι και δεν θα χαλάσει τίποτα. Ίσως βολευει να το κρατήσεις στην καρτουλα για να εκμεταλλευτεις το γεγονός ότι έχει write protect.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι και δεν θα χαλάσει τίποτα. Ίσως βολευει να το κρατήσεις στην καρτουλα για να εκμεταλλευτεις το γεγονός ότι έχει write protect.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Για πες και τον τρόπο να ξέρουμε...

Sent from my Migato GT-N7105

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε update, ο πρώτος θαραλλέος, να μας πει αν δουλεύει

Version: 5.0-4482 (Changelog)

(2014/04/24)

Compatibility and Installation

After installing this version of DSM on DS214play, the device will shut down and then power on automatically after two minutes.

Change Log

Added the GeoIP* feature in Firewall settings, enabling you to allow or block IP addresses from certain countries.

Added an option to save files in UTF-8 (with BOM) format in Text Editor.

Fixed a security issue of Windows File Service to prevent remote attackers from obtaining access. (CVE-2013-4496)

Fixed several security issues related to cURL. (CVE-2014-0139, CVE-2014-0015, CVE-2013-6422)

Fixed an issue where CGI programs could not run on Personal websites.

Added feature to disconnect user connections to HTTP(S) services after a user's password is changed.

Improved the stability of iSCSI target service.

Improved the stability of file transfers via Apple File Protocol.

Βρήκα το εξής:

Clean install prob needs a newly updated gnoboot kernel, and upgrade won't work, it only works for minor updates.

Έγινε επεξεργασία από eicr
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα του πως να ανοιξεις πόρτα στο router σου

How to set up port forwarding to an internal web server

Για να δεις το web interface του synology θα πρέπει να ανοιξεις access γισ την πόρτσ 5000 στην internal ip του microserver (192.168......)

Εξωτερικά μπορεί να ακούει σε όποια θες.

Δεν χρειάζεται άλλη πόρτσ για να το δειε από έξω, τουλάχιστον το απλό http. Αν θες https θα πρέπει να κάνεις το ίδιο αλλά για την 5001

Αν θες βοήθεια με το ddns σφύρα. Φτιάξε ένα accoumt στο noip.com, από εκεί και πέρα είνσι απλή υπόθεση.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Λοιπον ανοιξα πορτες, εφτιαξα account στο no-ip αλλα με καταληξη no-ip.biz, δεν βγαζει την .com.

To θεμα ειναι οτι οταν παω στο nas να βαλω το dns (control panel<external access<add dns), βγαζει μονο το no-ip.com και δεν αναγνωριζει το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.