Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Ρε παιδιά επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για να πάρω το n54l. Μπορείτε να μου πείτε κατά πόσο είναι αθόρυβος;

Είναι πιο αθόρυβος από έναν τυπικό προσωπικό υπολογιστή. Δεν είναι εντελώς αθόρυβος. Από τη δική μου εμπειρία θα έλεγα ~35dB.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.Για να καταλάβω σε 2 μέτρα απόσταση θα μπορώ να κοιμηθώ άμα οι σκληροί δεν ακούγονται; Είμαι λίγο περίεργος με τον θόρυβο αλλά το να ακούγεται το φύσημα του ανεμιστήρα σε χαμηλές στροφές προφανώς δεν με πειράζει. 35db δηλαδή περίπου πόσο είναι αυτό; :p

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς θεωρείται ότι δεν κάνει πολύ θόρυβο, αλλά στη δική μου περίπτωση - βλ. είχα φροντίσει να έχω αθόρυβο σύστημα - ο Microserver κάνει τον περισσότερο θόρυβο στο δωμάτιο.

[Εξαιρείται ένα μικρο NAS της Zyxel (NSA-210) το οποίο έχει έναν σπαστικό μικρό ανεμιστήρα - αλλά αυτό το ανοίγω μόνο για να πάρω backup και ξανακλείνει.]

Έκανα μία απόπειρα να αλλάξω τον stock fan με έναν Noiseblocker που είχα, αλλά δυστυχώς ο συγκεκριμένος ΝΒ δεν είναι PWM οπότε δεν έκατσε η αλλαγή (η motherboard θεωρεί ότι σταμάτησε ο ανεμιστήρας και κλείνει τον server). Εν αναμονή αθόρυβου PWM, λοιπόν.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.Για να καταλάβω σε 2 μέτρα απόσταση θα μπορώ να κοιμηθώ άμα οι σκληροί δεν ακούγονται; Είμαι λίγο περίεργος με τον θόρυβο αλλά το να ακούγεται το φύσημα του ανεμιστήρα σε χαμηλές στροφές προφανώς δεν με πειράζει. 35db δηλαδή περίπου πόσο είναι αυτό; :p

Είναι ακριβώς αυτό. Ξέρεις ότι γυρνάει ένας ανεμιστήρας σε χαμηλές στροφές, αλλά δεν ενοχλεί, ακόμη και στα 2m.

Link to comment
Share on other sites

ξεκοίλιασμα του ανεμιστήρα (αφαίρεση του sticker), λάδι singer ανακατεμένο με γραφίτη από πράκτικερ, μονωτική.

πιθανώς να δουλέυει και γράσο λιθίου, αλλά δεν έχω κάνει benchmarks να δω πιο είναι το καλύτερό... ίσως μια ιδέα για το εργαστήριο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει θόρυβο ο ανεμιστήρας, δεν αξίζει η παραπάνω διαδικασία. Το Airflow μόνο ακούγεται. Αν θες να μειώσεις αυτό θα πρέπει να ρίξεις τις στροφές.

Από την άλλη δεν ξέρω αν αξίζει μιας και με αυτόν τον 1 ανεμιστήρα, δίσκοι και CPU κρατάνε εξαιρετικές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή fan είναι πανεύκολη, πάντως, αν κάποιον τον ενοχλεί o stock fan της Delta (υπάρχει και video στο site της HP). Το μόνο σημείο που θέλει προσοχή είναι να πας σε κάποιο PWM fan και να αλλαχτούν τα pins όπως περιγράφεται εδώ.

Και 1-2 φώτο που τράβηξα όταν τον έλυσα για να προσθέσω RAM, να πειραματιστώ με τον ανεμιστήρα και να "κρύψω" έναν SSD πίσω από το LED (χρησιμοποιείται ως cache drive στο unRAID).

Επόμενη μόντα - πέρα από το fan που περιμένω - είναι να μπει ένα φίλτρο στο πορτάκι.

Γενικά ωραίο εργαλείο. Καταλαβαίνεις γιατί υπάρχουν "εθισμένοι" που καταλήγουν με 2-3 από δαύτα.

post-616-1416078159,0253_thumb.jpg

post-616-1416078159,087_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λεω να περιμενω να φερουν τον g8 στην Ελλαδα με intel cpu usb 3 κτλ πιστευω αξιζει!

Καλά όλα αυτά, αλλά οι περισσότεροι έχουμε πάρει τα Gen6/Gen7 με cashback, τελική τιμή κάτω από 200€, μαζί με το ΦΠΑ :).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.