Jump to content



WD my cloud 4 tb


metoxos76

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

να ρωτήσω κάτι? αν ξέρει κάποιος. η συσκευή μέσω dashboard - καρτέλα settings - general - connection status αναφέρει ότι είναι connected αλλά " Connected (Relay connection established) For best performance, enable UPnP on your router to establish a direct connection." μα το upnp στο ρουτερ (zte h108ns) ειναι enabled. όχι όμως το auto configured.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν από άλλο pc σε άλλο δίκτυο άλλου σπιτιού δεν μπαίνει. μου λέει ότι και στο κινητό "cannot access device".

βλέπει τη συσκευή στην αναζήτηση μέσω log in στο mycloud.com αλλά σαν να μην αφήνει κάτι την πρόσβαση στο υλικό του cloud

Έγινε επεξεργασία από metoxos76
Link to comment
Share on other sites

ξαφνικα με μια επανεκκίνηση βγάζοντας το από τη πρίζα αφού είχε κολλήσει και δεν έκανε reboot μέσω του λογισμικού του , επέστρεψε στην οθόνη και λέει " Port forwarding connection established" . πάω σε άλλο σπίτι πάλι να δοκιμάσω το remote access.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το τσέκαρα με pc windows 7 και έχω πρόσβαση εκτός σπιτιού με την εφαρμογή της wd για desktop pc. Ας το γιορτάσω για όσο κρατήσει και το λέω αυτό γιατί από την ώρα που συνέβη συνεχώς εναλάσσεται μεταξύ " port forwarding connection established" και "no internet access" ασ ελπίσουμε για το καλύτερο. πάντως τα διαγνωστικά email που μου στέλνω έρχονται κανονικά. σε λίγο θα το δοκιμάσω και απο android samsung galaxy s2.

Link to comment
Share on other sites

εχω το μοντέλο 3ΤΒ και δε μπορώ να ενεργοποιήσω το Port forward με τίποτα. Θυρες ανοιξα κανονικά στο ρουτερ. δε μπορώ να το δω το μηχανάκι από έξω, μόνο τοπικά.

ποια θύρα άνοιξες εσύ για το http ;;;

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο 3ΤΒ μέσω του app της WD βλέπει αρχεία (όχι τοπικά). Εκτός τοπικού δικτύου σε αρκετά αρχίζει να τα κατεβάζει αντι να τα κάνει streaming αλλά μικρό το κακό.

Link to comment
Share on other sites

my cloud απευθειας στο router. στη μία θύρα του ρουτερ ο υπολογιστης , στη δεύτερη το mycloud στην τριτη ενα switch που στέλνει σε media player και στα άλλα δύο δωμάτια. όλα δουλεύουν τέλεια. και το my cloud στο σπίτι μέσα δουλεύει πολύ τέλεια. από άλλα σπίτια δεν το βλέπω ακθόλου. μου βγάζει συνέχεια "cannot access device(0)"

Πώς μπαίνεις; Μέσω FTP; Μέσω του wd2go.com; Ή από κάπου αλλού/κάπως αλλιώς; Αν έχεις κινητό android ή iPhone, υπάρχει εφαρμογή ώστε να έχεις πρόσβαση και από εκεί. Αν έχεις μπορείς να το δοκιμάσεις αν μπαίνει από εκεί;

Link to comment
Share on other sites

μπαίνει κανονικά από android samsung galaxy με την wd mobile app. και μέσω wifi σε άλλα σπίτια - γραφεία - καφέ και μέσω 3g. επίσης από σταθερό p/c με το wd desktop app ή απευθείας από "wd2go.com" .φυσικά ανάλογα με την ταχύτητα του κάθε δικτύου στο οποίο βρίσκομαι την κάθε στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

μπαίνει κανονικά από android samsung galaxy με την wd mobile app. και μέσω wifi σε άλλα σπίτια - γραφεία - καφέ και μέσω 3g. επίσης από σταθερό p/c με το wd desktop app ή απευθείας από "wd2go.com" .φυσικά ανάλογα με την ταχύτητα του κάθε δικτύου στο οποίο βρίσκομαι την κάθε στιγμή.

Άρα απ'ότι περιγράφεις, όταν είσαι εκτός του δικού σου δικτύου (πχ κάποιο άλλο σπίτι), όταν προσπαθείς να μπεις από κάποιο pc μέσω του wd2go.com σου λέει cannot access device.. Το λέει μόνο από τα pc? Ή και από το κινητό; Στο pc μπορεί να θέλει java, disable το firewall, μπορεί να σε κόβει το spi firewall του router (πολύ σπάνιο) ή απλά μπορεί να είναι παλιό το pc και να μην μπορεί να φορτώσει το java πρόγραμμα που κάνει την εικονική αντιστοίχιση του δίσκου.. Δοκίμασε να κλείσεις τα παραπάνω αν έχεις ακόμα πρόβλημα, και το σημαντικότερο, κατέβασε την τελευταία έκδοση java.. Λογικά δεν θα έχεις κάποιο θέμα μετά..

Link to comment
Share on other sites

Οι NAS της WD έχουν ένα μικρό bug που το βρήκα μετά από πολύ google-ζαλούρα..

Αν κατά την πρώτη προσπάθεια δημιουργίας του connection δεν βρει ανοιχτές port ή κάνει relay connection, τότε ότι και να κάνεις μετά δεν στρώνει με τίποτα, είτε έχεις σωστό port forward είτε ανοίξεις upnp. Η λύση είναι σχετικά απλή..

- Απενεργοποιείς remote από το dashboard

- Restart NAS

- Ενεργοποιείς remote με automatic connection μέσω upnp

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια χαρά σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αναφορικά με τον WD My cloud 2TB 3.5". Εκ των προτέρων δηλώνω πως είμαι άσχετος με τα ζητήματα πληροφορικής και είμαι απλά και μόνο χρήστης. Εφόσον λοιπόν συνδεθεί ο WD στη θύρα ETHERNET του router αυτό σημαίνει ότι θα μπορώ να τον βλέπω ασύρματα μέσα από το σπίτι από το laptop και το tablet, χωρίς να χρειάζεται να μπαίνω σε εφαρμογή μέσω browser (λειτουργία όπως τα Wifi) ή θα πρέπει να αγοράσω τον INTENSO 2.5" Wifi-Ethernet. Σκοπός μου είναι να μπορώ απευθείας να αποθηκεύω στον σκληρό δίσκο από το laptop χωρίς όμως να χρειάζεται να κάνω την διαδικασία σαν να ήμουν εκτός σπιτιού.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.