Jump to content



Πρόβλημα με εξωτερικούς σκληρούς δίσκους


Topdim2

Recommended Posts

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα με κάποιους εξωτερικούς σκληρούς μου. Ενώ κλείνω τον υπολογιστή, μερικές φορές δεν σταματάνε να λειτουργούν και ακούγονται και πρέπει να ξανανοίξω τον υπολογιστή και να ξανακάνω τερματισμό, για να κλείσουν τελείως (σωπάσουν).

Έχει ιδέα κάνεις τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε adikos, οι εξωτερικοί που συνήθως το κάνουν είναι ένας Seagate (συνδεδεμένος με USB) και ένα ICYBOX docking station (συνδεδεμένο με eSATA καλώδιο). Το ζήτημα είναι παίζει πρόβλημα τροφοδοσίας του PSU ή κάτι με το mobo?

Φίλε slalom τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

μερικές θύρες usb τροφοδοτούν ρεύμα ακόμα και με κλειστό pc για να φορτίζεις κινητό, δες το manual της μητρικής.

Είναι αυτό που λέει.

Μπορεί κάποιες θύρες αντί για 5v να τροφοδοτούνται με 5v vsb.

Βέβαια όχι απαραίτητα για να φορτίζεις κινητό, αλλά για διάφορους λόγους, όπως εκκίνηση του υπολογιστή κλπ.

Πρέπει να συμβουλευτείς το εγχειρίδιο της μητρικής σου.

Link to comment
Share on other sites

Χλομό το κόβω να υποστηρίζει τέτοια λειτουργία η μητρική μου, γιατί έχω την εντύπωση ότι μεταγενέστερες γενιές είχαν αυτή την δυνατότητα με τα USB + ότι σε εμένα μου το κάνει και στην eSATA, που από ότι γνωρίζω τέτοιες θήρες με ρεύμα αρκετό για να λειτουργήσει ο εξωτερικός σκληρός, ακόμη δεν έχουν βγει (ήταν να βγουν από ότι θυμάμαι από ένα άρθρο που είχα διαβάσει πριν από κανά χρόνο+)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι καινούρια τεχνολογία (για usb πάντα).

Υποστηρίζεται (& από την Asus) πολλές γενιές πριν από τη δικιά σου.

Βέβαια το ότι το κάνει & στην esata είναι το περίεργο (γι'αυτό σε ρώτησα στην αρχή σε τι θύρες) αλλά μη ξεχνάς πως το dock σου έχει εξωτερική τροφοδοσία. Η θύρα χρησιμοποιείται μόνο για τη μεταφορά του σήματος. Δεν είναι περίεργο να μένει αναμμένο αφού δεν το βγάζεις από τη πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.