Jump to content



Νέος υπολογιστής - 650€ - επιτέλους


PetranEVO

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μιας που πούλησα το λάπτοπ μου και έχω κάποια χρήματα στην άκρη, συνολικά το ποσό ΔΕΝ ξεπερναέι τα 650€ ,τώρα αν βγεί 660€ δεν πειράζει αλλά πιο πάνω δεν θα το ήθελα.

Ποσό που διαθέτουμε : 650€

Χρήση υπολογιστή : Gaming - Ταινίες σύνδεση με 50" LED TV Samsung

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κανένα.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. : Ναι,χρειαζόμαστε.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Πληκτρολόγιο και ποντίκι προς στιγμή έχω με καλώδιο μελλοντικά θα πάρω ασύρματα γιατί θέλω να κάθομαι στον καναπέ και να ασχολούμε με τον υπολογιστή που απο πάνω θα έχει την 50" οθόνη.

Ήχεία όμως θα χρειαστώ. Δεν ξέρω προτιμότερο ,αν είναι το 2.1 ή το 5.1 ,γιατί παλιά είχα τα X-530 και ήμουν ευχαριστημένος αλλά πολύ καλώδιο ρε παιδί μου.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?Δεν με ενδιαφέρει θα τα κάνω όλα μόνος ακόμα και αν είναι απο εξωτερικό.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Απο εμένα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .- Κανένα θα βάλω δικό μου.

Γενικότερα αυτά, ο υπολογιστής θα παίζω κυρίως παιχνίδια και λίωσιμο σε μουσική θα το συνδέσω με HDMI στην οθόνη και θα ήθελα όταν πάρω πληκτρολόγιο με ποντίκι ασύρματο να αράζω στον καναπέ 2 μέτρα μακρία και να το χειρίζομαι και να παίζω απο τον καναπέ.

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ : Αν χωράει στο σύστημα ηχεία ,και ποντίκι και πληκτρολόγιο ασύρματό κτλ . ΔΕΝ θα με χαλάσει καθόλου και θα το εκτιμήσω.

Αυτά εν συντομία

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω. Πιστεύω σε καλύπτει για τις απαιτήσεις σου και όχι μόνο...

CASE BITFENIX MERC ALPHA BLACK - - CASES -

MOBO ASUS B85M-G RETAIL - -

CPU INTEL CORE I5-4440 3.30GHZ LGA1150 - BOX - - CPU -

PSU CORSAIR CX500 - 80 PLUS BRONZE CERTIFIED POWER SUPPLY - -

GPU SAPPHIRE RADEON R7 260X OC 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - -

SSD SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - -

RAM KINGSTON KHX16C10B1B/8 8GB DDR3 1600MHZ HYPERX BLACK SERIES - RAM -

DVD-ROM SAMSUNG DVD-RW SH-224DB/BEBE SATA BLACK BULK - -

COOLER ARCTIC COOLING FREEZER 7 PRO REV.2 - -

Μπορεί να βγήκε 670 αλλά για 10 euro παραπάνω απ' το budget σου πιστεύω αξίζει να τα δώσεις. Περιφερειακά παίρνεις και αργότερα κάνε δουλειά σου με αυτά που έχεις προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

overclocking θα παίξει?

κάποια προτίμηση σε amd/intel/nvidia?

προτίμηση παντα ειχα σε intel και ati αλλα δεν εχω κανενα θεμα να παω και σε κατι διαφορετικο πχ amd που απο οτι ακουω παει καλα. Μελλοντικα θα πεσει πιστευω...

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ : OPTICAL DRIVER + HDD υπαρχει. Οποτε προτιμω να βαλω SSD . Επισης καποιο ησυχο κουτι να παρω καλο...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Quad core FM2 π.χ. 750Κ κάπου στα 70€, μητρική FM2+ με Α88Χ chipset, όχι κατ ανάγκη ακριβή, κάπου στα 70€, π.χ. ASRock, κάρτα γραφικών μια 7770 ή μια 7790 κόστος κάπου στα 95-120€. 8GB RAM, ακόμα και αργή στα 1333MHz περίπου στα 50-60€. Αυτά θα πάνε γύρω στα 300€ οπότε σου μένουν 360€ για τα υπόλοιπα που πιστεύω ότι είναι υπέρ αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] με αρεσει αυτο που προτεινεις. [MENTION=190]panoc[/MENTION] δεν ειπα και extreme gaming. Καποια σχετικα καλη να αντεχει παιχνιδια σχετικα...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που ειπε ο yanni ..μη παρεις 1333αρες.Κριμα ειναι..

Με 5-10€ παιρνεις παραπανω παιρνεις και 2133 και 2400 που ο fm2 με τη μαμα καρτα τις χρειαζεται.

Θα μου πεις θα βαλεις ξεχωρη...οκ..αλλα και παλι κριμα..και για τις μνημες ..(και να πας σε fm2 αφου θα βαλεις ξεχωρη :p)

Θα το παιζα αλλιως παντως το ολο θεμα..

Τα λεφτα ειναι λιγα ..οποτε για ολα δε σου βγαινει..Η θα παρεις "χαλια" ολο το pc ..ή θα σφαξεις κατι.

Οθονη ..P2314H ~190€

Κουτι ...silencio 450 ή CARBIDE 300R ~65€

Τροφοδοτικο xfx 550w (σου φτανει και με το παραπανω) ~60€

Μητρικη ..Καποια Η87 @ 70€ ...πχ Asrock-H87M-Pro4

Επεξεργαστης ι5 4440 ..(τη βγαζεις και με ι3 ..αλλα θα σε πιασει το αγχος και η μουρμουρα αλλων)....~165€

Μνημες ..καποιες 2133-2400 των ~75€

Συνολο μεχρι εδω.. 625€

ssd θα πρεπει να περιμενει..Κανε φορματ το δισκο που εχεις ..κανε ενα παρτιτιον 120gb..βαλε λειτουργικο..κλπ..και στη πρωτη ευκαιρια κανεις ενα clοne (backup-restore καλυτερα) και εισαι ετοιμος να bootareis με τον ssd.

Τωρα αν και εχεις γραφικα στην παραπανω συνθεση ..για web παιχνιδια θα σε καλυψουν αλλα για κατι καλυτερο ..μαλλον θα πρεπει να κανεις την υπερβαση για 7770-7790.

Μπορεις να πας σε ι3 4340 (114€) και να μη φανει η "υπερβαση".

Θεωρητικα μπορεις να κοψεις λιγα απο την οθονη ..και λιγα απο το κουτι ..αλλα κριμα ειναι.Ειναι τα μονα που θα βλεπεις επι μονιμου βασεως..(βγαινει παντως ενα 50€ ψιλοανετα αν θες στριμωχτεις για κατι αλλο).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο Ελλάντα δεν βλέπω φτηνές και γρήγορες μνήμες, για αυτό και πρότεινα 1333MHz. Η εξοικονόμηση δείχνει να είναι πάνω από 5-10€ που μπορεί να επενδυθεί κάπου αλλού

https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46386_46394_46403/%CE%91%CF%80%CF%8C-6-1-%CE%AD%CF%89%CF%82-8GB-DDR3-Desktop.html

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες μονο ..στο 50αρικο που δειχνεις ...αλλιως

Mushkin Blackline 8GB DDR3-2400MHz (992123R) | Skroutz.gr

(και επειδη βαριομουν να ψαξω ποιες 2133 αξιζουν με λιγα € παραπανω ..~75€ πχ)

Απλα το fm2 το παιρνεις για τα μαμα γραφικα..Αλλιως διαλεγεις τυχαιο ιντελ πχ Intel Pentium G3420 | Skroutz.gr και εξοικονομεις λιγα € ακομα...

Δε παιζει να διαφερουν και πολυ σε επιδοσεις ασχετως πυρηνων.

και ενα 30αρι πιο πανω απο τον φμ2 παιζει ι3 πλεον..

Σφαξιμο στο σφαξιμο βεβαια προκειμενου να χωρεσει κατι αλλο..αλλα οκ.

Προσωπικα θα πηγαινα σε 7790 με ι3..αν με ενδιεφεραν τα παιχνιδια .(για το συγκεκριμενο budget παντα και για οσα θελει να παρει).

Αλλιως μονο ι5 και αναμονη...

Link to comment
Share on other sites

Το FM2+ το παίρνεις και χωρίς γραφικά. Το ότι έχει καλά γραφικά πάνω στα APU η AMD δεν καθιστά τα μοντέλα που δεν έχουν γραφικά ως κακή/λανθασμένη/οτιδήποτε αγορά. Μια χαρά είναι ως επιλογή, κατά την γνώμη μου, για κεντρικοί επεξεργαστές. Κανένας λόγος να πάει να δώσει τα επιπλέον χρήματα του i3, χρήματα που για την αγορά των καρτών γραφικών μέχρι τα 200€ μπορούν να σου εξασφαλίσουν ακόμα και πάνω από 20-30% επιπλέον επιδόσεις. Τα 45€ επιπλέον που ζητάει ο i3 είναι η διαφορά από την 7770 στην 650Ti boost ή από την 7790 στην 660.

Ο Pentium είναι έτσι και αλλιώς κακή αγορά διότι όλα τα μελλοντικά games, λόγω κονσολών, θα είναι heavily multithreaded. Σε αρκετά σημερινά games ίσως να αποδίδει το ίδιο ή και καλύτερα, ενδέχεται όμως πριν περάσει το 14 να είναι πολύ πίσω από τον οποιοδήποτε quad core.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω και πολυ σε οτι λες..

Με ενοχλει λιγο το heavily multithreaded.(heavily parallelism το βρισκω πιο δοκιμο).

4 χαλια πυρηνες θα αποδωσουν χειροτερα απο 2 καλους.

Και ναι ο φμ2 ειναι αρκετος για αυτα που θελει ενας μεσος χρηστης σαν επεξεργαστης ειναι περιπου @~ q6600(!?!) που επαιζε προ 6ετιας..που επισης την παλευει αν δεν εχεις απαιτησεις.

Στην ιδια λογικη -που δε με βρισκει και αντιθετο- παιρνει εναν τετοιο αν εχει 775 και μια gtx 780...αντε και ενα τροφοδτικο για αυτην αν δεν εχει της προκοπης.

Πριν φυγει το '14 δινει ενα 100αρικο και παιρνει (mtx) 4570Κ με το s1150 αν τον χρειαζεται.Στον Φμ2 τι κανει?(ξανα μητρικη επεξεργαστη ..και ισως μνημες ελεω ddr4)

Link to comment
Share on other sites

Στο FM2+ μια χαρά μπορεί να αναβαθμίσει αν χρειαστεί. Το σενάριο DDR4/νέα μητρική/κ.τ.λ. παίζει και στην Intel πλατφόρμα. Βασικά η Intel χρόνια τώρα σε ωθεί κάθε 6-12 μήνες σε πλήρη αλλαγή πλατφόρμας αν θέλεις το νεώτερο μοντέλο, σε πλήρη αντίθεση με την AMD. Επιπλέον η συνεχής αλλαγή μοντέλων και η ηγεμονία της Intel εγγυάται ότι μόνο σε μεταχειρισμένα θα βρεις καλές τιμές για αναβάθμιση, όπου και εκεί το "καλές τιμές" δεν είναι εγγυημένο. Το μόνο που ενδεχομένως σου μένει σε μια Intel πλατφόρμα μετά την αναβάθμιση είναι η ψήκτρα. Οπότε η κατάσταση είναι πρακτικά καλύτερη στην AMD πλατφόρμα με την Intel πλατφόρμα να αποτελεί μονόδρομο μόνο όταν σκοπεύει κάποιος σε κορυφαίες επιδόσεις στον τομέα του cpu.

Όσον αφορά τους 4 χάλια πυρήνες, καθόλου χάλια δεν είναι και μια χαρά θα κάνουν την δουλειά τους και με πολύ νεώτερη πλατφόρμα με όλα τα νέα φρου φρου και αρώματα, που δεν θα διέθετε μια 775 μητρική για παράδειγμα. Θα την κάνουν ακόμα καλύτερα σε σχέση με ένα σύγχρονο dual core σε περιβάλλον desktop, office, browsing, γενικά καθημερινή χρήση. Ειλικρινά δεν έχει νόημα να μιλάμε για αγορά dual core στα τέλη του 2013 και είναι και λάθος να αναφερόμαστε σε 775 ή ΑΜ2/3 διότι οι νεώτεροι επεξεργαστές δεν είναι δύο πυρήνες εκείνης της εποχής. Έχουν γίνει αρκετά optimizations από τότε μέχρι σήμερα. Αλλιώς και εγώ θα κράταγα ακόμα τον 9550 και άλλοι θα βάζανε Titan στους Q6600.

Link to comment
Share on other sites

εχω χαθεί προσωπικα πιστευω το FM2+ να με καλυπτει ισως με μια καλη σχετικα καρτα γραφικων ? Οθονη Samsung λογικα 23. Σκεφτομαι λαθος?

Παιχνιδια φαση θα ειναι lol,minecraft,left4dead ,call of duty,battlefield4 κτλ. να παιζουν νορμαλ και ομορφα στηβ τηλεοραση πχ... :)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι με ένα τόσο χαμηλό ταβάνι όπως τα 650€, το FM2+ είναι μονόδρομος. Αν μπορείς να πας ποιο πάνω 100€-300€, λάβε σοβαρά υπόψιν το σχόλιο του [MENTION=190]panoc[/MENTION] ποιο πάνω και πήγαινε σε Intel με την βοήθεια του [MENTION=699]ΝTG[/MENTION].

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χαλια fm2 και οχι fx 4300?

10€ τους χωριζουν?

Δεν αντιλεγω στα οσα αναφερεις στο προηγουμενο ποστ..αλλα δεν εξοικονομεις τιποτα στο fm2 με επεξεργαστη στα 70€ και μητρικη αλλα τοσα.

Ισα ισα που δινεις σχεδον τα ιδια για να πας στο χειροτερο δυνατο αυτη την εποχη.

(που ναι..οκ ..τον καλυπτει...αλλα σαν επιλογη δεν ειναι και οτι καλυτερο απο τη στιγμη που παει για ξεχωρη καρτα).

Καθημερινη χρηση επισης (browsing ,office klp) ,καλυπτει τον οποιοδηποτε και ενας διπυρηνος.Δεν απαιτει κατι extreme αυτη η χρηση.Mη τρελλαθουμε κιολας.

υ.γ

Δδρ4 επισης θα παρουν και οι επομενοι amd ..οταν με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χαλια fm2 και οχι fx 4300?

10€ τους χωριζουν?

Δεν αντιλεγω στα οσα αναφερεις στο προηγουμενο ποστ..αλλα δεν εξοικονομεις τιποτα στο fm2 με επεξεργαστη στα 70€ και μητρικη αλλα τοσα.

Ισα ισα που δινεις σχεδον τα ιδια για να πας στο χειροτερο δυνατο αυτη την εποχη.

(που ναι..οκ ..τον καλυπτει...αλλα σαν επιλογη δεν ειναι και οτι καλυτερο απο τη στιγμη που παει για ξεχωρη καρτα).

Καθημερινη χρηση επισης (browsing ,office klp) ,καλυπτει τον οποιοδηποτε και ενας διπυρηνος.Δεν απαιτει κατι extreme αυτη η χρηση.Mη τρελλαθουμε κιολας.

υ.γ

Δδρ4 επισης θα παρουν και οι επομενοι amd ..οταν με το καλο.

Θα αρχίσω λίγο ανάποδα ρωτώντας πολύ απλά

Γιατί γίνεται αναφορά σε μια μνήμη (DDR4) η οποία ακόμα αργεί, θα είναι αρχικά πανάκριβη και στην τελική δεν μας ενδιαφέρει διότι κανένα σημερινό σύστημα δεν την υποστηρίζει;

Από εκεί και πέρα ο 4300 δεν έχει 10€ παραπάνω. Ο 750Κ είναι στα 70€ σε μισή ντουζίνα μαγαζιά. Ο 4300 είναι στα 82€ σε ένα μαγαζί, με αμφιλεγόμενη διαθεσιμότητα και σε μορφή tray(οπότε αυτομάτως προστίθεται επιπλέον κόστος για την ψήκτρα). Διαθέσιμος και σε BOX μορφή έχει χοντρικά 25€ ποιο ακριβά από τον 750Κ. Το ΑΜ3+ είναι καλή επιλογή αν θέλουμε εξ αρχής να πάμε σε 6core ή 8core cpu(που τους θεωρώ καλύτερες επιλογές από τον i3), αλλά με την AMD να μην ανακοινώνει νεότερα μοντέλα και να παραμένει στους κλασικούς Vishera από ότι φαίνεται για όλο το 2014, δεν το θεωρώ πλέον ως την καλύτερη επιλογή. Αντίθετα δεν θα μου έκανε εντύπωση αν μέσα στο 2014 δούμε 6core ή 8core cpus(όχι apus) για το FM2+, χωρίς όμως αυτό να είναι και σίγουρο.

Όσον αφορά το dual core για π.χ. browsing, αν έχεις πολλές εφαρμογές στο background την διαφορά του με έναν quad core την νιώθεις. Δεν λέω ότι δεν κάνεις την δουλειά σου μια χαρά, απλά λέω ότι η αίσθηση είναι διαφορετική και εφόσον οι τιμές είναι παρόμοιες, καλύτερα ένας quad core που δεν σπάει τα ρεκόρ στο single thread test του cinebench παρά ένας dual core.

:)

Link to comment
Share on other sites

2 (βαρια 3) browsers ,μουσικη ,ταινιες και photoshop παντα ανοιχτο και που παντα πεφτει σε sleep εδω και παρα πολυ καιρο (με εξαιρεση shutdown για αλλαγη δισκου/λειτουργικου) σου κανει για διπυρηνο?

Εμενα μου κανει (αλλαγη απο ι7-920 σε 2130 μιας και δε με εξυπηρετουσε ουτως η αλλως. Kαι οι δοκιμες για το αν μου κανει εγιναν τον στον 920 κοβωντας οτι χρειαζοταν προκειμενου να το διαπιστωσω).

Ενας μεσος χρηστης δε θελει πολλους πυρηνες ..δε τον εξυπηρετουν.Δεδομενο οσο και αν φαινεται απιστευτο.Κανεας μεσος χρηστης δε προκειται να επωφεληθει στο gaming απο 24-πυρηνο abu dhabi πχ (που μου εχει κολλησει το τελευταιο καιρο)..Δεν εχει νοημα να στραφει η αγορα-βιομηχανια εκει.(για τον μεσο χρηστη παντα μιλωντας)

Aναγκαστικα θα πρεπει να στραφει σε συνδιασμο καλου ipc ,πολυ υψηλου χρονισμου με 4 πυρηνες κατα βαση ως ελαχιστον και εφοσον θελει ο χρηστης το κατι παραπανω, στα οριο του εκαστοτε tdp πριν αρχισει να θεωρειτε βλασφημια (βλ 9590).Ασχετα αν λιγο πολυ ολοι εκει παιζουν με το o/c.

Η ddr4 αναφερθηκε απο σποντα ..Oλο και κατι θα βρεθει γενικα να σε κανουν να αλλαξεις πλατφορμα για το κατι παραπανω.Δε ριχνω υπαιτιοτητα στην intel πχ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.