Jump to content



Bitcoin Η επανάσταση του χρήματος


Recommended Posts

ναι συγκινητικοτατο... θα κατσει ο αλλος να ασχολειται με μικροσεντς και νανοσεντς και πικοσεντς προκειμενου να κανει συναλλαγες με το πιο ασταθες "νομισμα" του γαλαξια:D

Τελικα τι ειναι πιο σπαστικο? Οτι τα λεμε milli και microBTC η οτι ειναι πολλα τα δεκαδικα ψηφια? Οτι ακομα δεν μπορεις να αγορασεις τη μπυρα σου με 0.005 btc (5 mBTC) η οτι την αλλη βδομαδα μπορει η τιμη να ειναι τα μισα η τα διπλασια?

Εσυ προφανως δεν εμπαινες ποτε στον κοπο. Γιατι αλλωστε να ασχοληθεις με κατι τοσο ανουσιο οπως το bitcoin οταν μπορεις απλως να τρολλαρεις τα θεματα που το αφορουν :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 531
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατι αλλωστε να ασχοληθεις με κατι τοσο ανουσιο οπως το bitcoin οταν μπορεις απλως να τρολλαρεις τα θεματα που το αφορουν :p

Ε ναι... τι με αφορα το οτι καποιοι θελουν να επιβαλουν οικονομικο ελιτισμο μεσω ενος πανηλιθιου καρασπανιου νομισματος και να ξαναφερουν τους Λουδοβικους και την αριστοκρατεια?

Δεν ειναι τρολλαρισμα, παρτιζανα ειναι :p (οχι πως υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να συμβει τετοιο πραγμα αλλα λεμε τωρα... το πιο πιθανο ειναι βεβαια απλα να σκασει η φουσκα οπως συμβαινει συνηθως με τις φουσκες)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι... τι με αφορα το οτι καποιοι θελουν να επιβαλουν οικονομικο ελιτισμο μεσω ενος πανηλιθιου καρασπανιου νομισματος και να ξαναφερουν τους Λουδοβικους και την αριστοκρατεια?

Δεν ειναι τρολλαρισμα, παρτιζανα ειναι :p (οχι πως υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να συμβει τετοιο πραγμα αλλα λεμε τωρα... το πιο πιθανο ειναι βεβαια απλα να σκασει η φουσκα οπως συμβαινει συνηθως με τις φουσκες)

Το τρολλαρισμα ειναι οτι κανεις ερωτησεις και θετεις φαινομενικα προβληματα αλλα καμια απαντηση δεν σε καλυπτει και οταν δεν εχεις κατι να αντιπαραθεσεις απλα αλλαζεις το "προβλημα"

Απο τα πολλα δεκαδικα και τη δυσχρηστια μεταπηδας στην ασταθεια και απο κει στον ελιτισμο, παροτι εχουν ολα συζητηθει ηδη (ασχετα αν θεωρεις οτι τα συγκεκριμενα επιχειρηματα δεν επαρκουν) και το θεμα εχει λιγο πολυ εξαντληθει.

Και ολα αυτα για ενα αντικειμενο που μονιμως λες οτι δεν αξιζει και θα ξεφουσκωσει. Οποτε πραγματικα, γιατι ακομα ασχολεισαι και ποσταρεις συνεχεια εδω?

Κανονικα δεν θα απαντουσα καθολου απλως εχω ορεξη αυτη τη στιγμη να ακονισω τα meta-trolling skills μου (τρολλαρισμα στο τρολλαρισμα)

Link to comment
Share on other sites

Το τρολλαρισμα ειναι οτι κανεις ερωτησεις και θετεις φαινομενικα προβληματα αλλα καμια απαντηση δεν σε καλυπτει και οταν δεν εχεις κατι να αντιπαραθεσεις απλα αλλαζεις το "προβλημα"

Απο τα πολλα δεκαδικα και τη δυσχρηστια μεταπηδας στην ασταθεια και απο κει στον ελιτισμο, παροτι εχουν ολα συζητηθει ηδη (ασχετα αν θεωρεις οτι τα συγκεκριμενα επιχειρηματα δεν επαρκουν) και το θεμα εχει λιγο πολυ εξαντληθει.

τριχες... θετω υπαρκτα προβληματα στα οποια δεν εχει δωθει καμια ΛΟΓΙΚΗ απαντηση, εκτος αν τα νανοσεντς και τα πικοσεντς ειναι ΛΟΓΙΚΗ απαντηση οποτε παω πασο...

Επισεις στις λογικες ερωτησεις που εχω θεσει περι αποπλυθωρισμου, σπανιοτητας, ελιτισμου, κτλ κτλ κτλ δεν εχω παρει ουτε μια απαντηση παρα "αλλα λογια ν αγαπιομαστε"...

Τωρα αν τα ζητηματα που θετω ειναι πολλα, συγνωμη αλλα δε φταιω εγω που η εν λογο φουσκα μπαζει απο παντου...

Αν εγω ο τεχνολογιαρης αριστερο-αναρχο-καγκουρας που δεν παραδεχομαι τα οικονομικα καν ως σοβαρη επιστημη μπορω και θετω τετοια ερωτηματα που εχουν βγαλει νοκ αουτ αυτη τη φουσκα, φαντασου τι τομους θα μπορουσε να παραθεσει ενας οικονομολογος που ειναι και τ αντικειμενο του και το παιρνει στα σοβαρα:D

Κανονικα δεν θα απαντουσα καθολου απλως εχω ορεξη αυτη τη στιγμη να ακονισω τα meta-trolling skills μου (τρολλαρισμα στο τρολλαρισμα)
skills αρνητικου lvl θες να πεις :D

Οκ, μη σε προσβαλω, δε φταις απλα προσπαθεις να υπεραμυνθεις κατι το οποιο ουτε λαοπλανος πολιτικος δε θα μπορουσε να βρει επιχηρρηματα να το "σωσει"

Link to comment
Share on other sites

Αν εγω ο τεχνολογιαρης αριστερο-αναρχο-καγκουρας που δεν παραδεχομαι τα οικονομικα καν ως σοβαρη επιστημη μπορω και θετω τετοια ερωτηματα που εχουν βγαλει νοκ αουτ αυτη τη φουσκα, φαντασου τι τομους θα μπορουσε να παραθεσει ενας οικονομολογος που ειναι και τ αντικειμενο του και το παιρνει στα σοβαρα:D

FWIW ειμαι οικονομολογος με μεταπτυχιακο σε finance. Ισως αν επαιρνα πιο σοβαρα το αντικειμενο μου να μπορουσα και εγω να σε συναγωνιστω σε αυτο το ξεμπροστιασμα που κανεις στη φουσκα του bitcoin.

Παντως συμφωνουμε σε ενα πραγμα τουλαχιστον. Ουτε εγω θεωρω τα οικονομικα σοβαρη επιστημη γι αυτο και δεν ασχοληθηκα επαγγελματικα με το αντικειμενο

skills αρνητικου lvl θες να πεις :D

Οκ, μη σε προσβαλω, δε φταις απλα προσπαθεις να υπεραμυνθεις κατι το οποιο ουτε λαοπλανος πολιτικος δε θα μπορουσε να βρει επιχηρρηματα να το "σωσει"

Πολυ αργα. Νιωθω βαθια προσβεβλημενος απο τα λογια σου και σημερα το βραδυ θα κλαιω μεχρι να με παρει ο υπνος :p

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή η ομιλία του Ανδρέα Αντωνόπουλου στο Los Angeles ενός από τους ποιο καταρτισμένους θεωρητικούς τις ιδέας του bitcoin και της επανάστασης που φέρνει στην ανθρώπινη ιστορία.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=bTPQKyAq-DM]Andreas M. Antonopoulos - L.A. Bitcoin Meetup - January 9, 2014 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Χαρισματικός ομιλητής, αλλά είναι χρήσιμο να κρατάει κανείς επιφυλάξεις όταν τον ακούει, για διάφορους λόγους. Χαίρομαι όμως που επανέρχεται το θέμα σε πιο ουσιαστικό προβληματισμό μετά από μερικές σελίδες γκρίνιας και προσωπικών επιθέσεων. ;)

Προσωπικά, όταν τον ακούω σκέφτομαι τι ελπίζουμε όλοι να γίνει το bitcoin. Η πραγματικότητα είναι πολύ πιο πεζή, ενώ υπάρχουν και πολλοί περισσότεροι άνθρωποι με ταπεινά κίνητρα από ό,τι είναι διατεθιμένος να παραδεχτεί σε μια δημόσια ομιλία για το θέμα στο οποίο έχει επενδύσει την καριέρα του και τα λεφτά του.

Αλήθεια, πώς και δε σχολίασε κανείς τον πανικό γύρω από τον υποτιθέμενο κίνδυνο να ξεκινήσει 51% attack από το ghash.io και τα επακόλουθα; :p

Link to comment
Share on other sites

Όντος έχει γίνει ένα ψιλοπανικός με το ghash.io και το μεγάλο του share που έχει στο mining που πλέον πάει να ξεπεράσει το 50%. Πάντως υπάρχουν και αρκετοί που τον θεωρούν αδικαιολόγητο και δεν βλέπουν που είναι το πρόβλημα. Εγώ είμαι στο slush pool από τα μικρά δλδ αλλά μου δίνει μια χαρά share καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μυνημα το είχα γράψει σε ένα άλλο forum αλλά το ανεβάζω και εδώ γιατί έχει αρκετές πληροφορίες για όποιον θέλει να ασχοληθεί με τα bitcoin

Υπάρχει ένα πορτοφόλι που είναι σε μορφή αρχείου και έχει μέγεθος κάποια kb που το έχεις αποθηκευμένο στον υπολογιστή σου και εκει μεταφέρονται όσα bitcoin παράγεις. Αυτό το αρχείο είναι κλειδωμένο με έναν κωδικό που φυσικά βάζεις εσύ ότι θέλεις. το θέμα είναι ότι αν σου χαλάσει ο σκληρός τότε πάει όλο το πορτοφόλι μαζί με τα bitcoin που έχεις μέσα. Είναι γνωστή η ιστορία με τον τύπο που πέταξε το pc του με εκατοντάδες bitcoin αποθηκευμένα και τώρα τον ψάχνει σε μια χωματερή να τον βρει. Γιαυτό αυτό το αρχείο είναι καλό να το κάνουμε συχνά backup σε διαφορά σημεία ακόμα και σε κάποιο usb.

H κατάσταση με τα pool είναι ότι αυτή την στιγμή κοντά το 50% είναι στο ghash.io

ghash.io

οι υπηρεσίες τους εκεί είναι σε cloud δλδ αγοράζεις επεξεργαστηκή δύναμη με bitcoin και κάνεις mining cloud. Το κάθε gh/s κοστίζει εκεί αυτή την στιγμή στα 0.044 btc

Εγώ προτιμώ τα μικρά pool αν και δεν έχω δοκιμάσει να πάω ποτέ σε κάποιο μεγάλο γιατί μια χαρά drop μου δίνουν. Ξεκίνησα με το slush pool και συνεχίζω εκεί.

mining.bitcoin.cz

Τώρα για το bitcoin και αν μπορείς να βγάλεις λεφτά. Πιστεύω ότι αν κάποιος επενδύση αυτή την στιγμή με την ισοτιμία όπως είναι διαμορφωμένη 200 ευρώ δεν θα τα βγάλει ποτέ. Αν επενδύσει όμως πάνω από 600 ευρώ θα τα βγάλει. Το θέμα είναι ότι όλοι περιμένουν ότι θα έχουμε μεγάλη αύξηση στην ισοτιμία και έτσι κάπως θα βγούνε τα έξοδα που έχουμε κάνει για το mining αλλά για να σου πω την αλήθεια είναι και αυτός ο nerd geek ψυχαναγκασμός που σε οδηγεί στο να αυξάνεις το mining rig σου προσθέτοντας νέα usb η μηχανήματα.

Για να ανταλάξεις τα btc σου υπάρχουν διάφορες υπηρεσίες στο internet αλλά κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα να τα αφήσεις εκεί που είναι καθώς σε λίγο θα αγοράζεις τα πάντα μέσω internet με bitcoin. Tα καλύτερα ανταλακτήρια είναι

bitstamp όπου μπορείς και να αγοράσεις bitcoin

https://www.bitstamp.net/

cashinto coins

https://cashintocoins.com/

mt.cox

https://www.mtgox.com/

Local bitcoins

https://localbitcoins.com/

Για το bitcoin mining τώρα έτσι όπως έχει διαμορφωθεί στην αγορά. Καταρχήν να τονίσω για άλλη μια φορά ότι υπάρχει τεράστια απάτη στο διαδίκτυο με εταιρείες μαϊμού που πουλάνε προϊόντα φάντασμα. Γιαυτό παίρνουμε πάντα μηχανήματα δοκιμασμένα και κάνουμε προπαραγγελίες μόνο από εταιρείες που εμπιστευόμαστε. Το καλύτερο forum για να ενημερωνόμαστε είναι στο bitcointalk

https://bitcointalk.org/

Στα μηχανήματα υπάρχουν τα usb και τα ολοκληρωμένα mining μηχανήματα που κάνουν κάτι χιλιάδες ευρώ αλλά έχουν τεράστια επεξεργαστική δύναμη. Θα αναφέρω αυτά που τα αγοράζουν σχεδόν όλοι και που υπάρχουν στην κυκλοφορία αυτή την στιγμή.

Από usb πάρα πολύ δημοφιλή είναι τα antminer usb που το καθένα βγάζει 1.6gh/s και κάνουν από 60-80 eurw. Τα βρίσκει κανείς στο ebay

antminer | eBay

Μετά άλλη μια καλή λύση είναι τα nanofury που και αυτά μπορεί να τα βρει κανείς στο ebay με τιμές από 100-150 ευρώ και βγάζουν στα 2.6 gh/s

nanofury | eBay

ενώ στην ίδια επεξεργαστική ισχύ είναι και τα redfury που και αυτά τα βρίσκεις στα 120-180 ευρώ και βγάζουν 2.6gh/s

redfury | eBay

Πολύ καλή περίπτωση για μένα είναι τα bifury που βγάζουν 5gh/s και τα παίρνεις κατευθείαν από το ευρωπαϊκό τους site και έρχονται με ups. Έχω αγοράσει και έχει έρθει πολύ γρήγορα. Το καθένα βγάζει από 4-5gh/s και κάνουν από 180-230 ευρώ

Products | Crypto Store

ενώ ένα άλλο ευρωπαϊκό κατάστημα είναι το minecoin με τα twinfury αλλά το κακό είναι ότι εκεί μπορείς να αγοράσεις μόνο με bitcoin

Products | Minecoin

Από ποιο δυνατά μηχανήματα αυτά που είναι αρκετά περιζήτητα αυτή την στιγμή είναι το cube που κάνει περίπου στα 500-700 ευρώ και βγάζει στα 30 gh/s και το βρίσκει κανείς στο ebay αν και δυσεύρετο αρκετά

block erupter cube | eBay

ενώ πολύ τις μόδας και με καλά σχόλια είναι αυτή την στιγμή τα antminer s1 από την bitmain που βγάζουν 180gh/s και κάνουν στο officiel site τους 2.65bc δεν δέχονται άλλο νόμισμα

https://www.bitmaintech.com/productDetail.htm?pid=00020140107162747992Ce5uBuxW06D6

ενώ μπορείς να τα βρείς στο ebay από 1000 μέχρι 3000 ευρώ

antminer s1 | eBay

σε αυτές τις περιπτώσεις η αγορά με bc συμφέρει περισσότερο.

Άλλο ένα ευρωπαϊκό μαγαζί είναι το mining hardware

Mining Hardware

πανάκριβα μηχανήματα με προπαραγγελία και με μια γεννήτρια ρεύματος να θέλεις μαζί για να τα τροφοδοτήσεις.

Ενώ καλή περίπτωση είναι και αυτά εδώ τα blade που στοιχίζουν φτηνά σχετικά βγάζουν καλή επεξεργαστική ισχύ και μπορείς να τα βάλεις σε συστοιχία. Και αυτά μπορείς να τα βρεις στο ebay

BFSB H-card v1.2 | BitFuryStrikesBack

ενώ γενικά για όσους πουλάνε hardware μια λίστα και με τις κριτικές για την κάθε εταιρεία μπορείτε να βρείτε εδώ

https://bitcointalk.org/index.php?topic=403459.0

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πώς και δε σχολίασε κανείς τον πανικό γύρω από τον υποτιθέμενο κίνδυνο να ξεκινήσει 51% attack από το ghash.io και τα επακόλουθα; :p

Το συζηταει στην ομιλια στο 49ο λεπτο, ικανοποιητικα κατα τη γνωμη μου.

Πολυ σημαντικοτερα προβληματα απο αυτο και το ενδεχομενο sha256 compromise (που επισης αναφερεται) ειναι αυτα που λεει στο τελευταιο 20λεπτο τοπυ βιντεο, και συγκεκριμενα για το fungibility και τη δυνατοτητα blacklisting

Link to comment
Share on other sites

Ενα άλλο πρόβλημα που αναφέρει είναι για hack που μπορεί να γίνει γενικά στον κώδικα του bitcoin να κάνει δλδ κάποιος mining cheating για καιρό χωρίς να τον πάρει κανείς χαμπάρι. Με αυτό τον τρόπο θα έχει καταρρεύσει όλο το σύστημα και η αξιοπιστία του ίδιου του bitcoin και θα αναγκαστούν να δημιουργήσουν το bitcoin 2.

Link to comment
Share on other sites

Το συζηταει στην ομιλια στο 49ο λεπτο, ικανοποιητικα κατα τη γνωμη μου.

Πολυ σημαντικοτερα προβληματα απο αυτο και το ενδεχομενο sha256 compromise (που επισης αναφερεται) ειναι αυτα που λεει στο τελευταιο 20λεπτο τοπυ βιντεο, και συγκεκριμενα για το fungibility και τη δυνατοτητα blacklisting

Το βίντεο το είδα. Όπως είπα, μου φάνηκε πως ήταν μια κάπως αισιόδοξη προσδοκία του τι μπορεί να είναι το bitcoin. Κι εγώ δε θεωρώ πολύ πιθανό ένα 51% attack, αλλά ήταν το θέμα των ημερών στα μέσα. Απλά ξαφνιάστηκα που δε σχολιάστηκε εδώ.

Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον και οι sacramento kings δέχονται bitcoin για την αγορά εισιτηρίου καθώς και για την αγορά από την μπουτικ τους.

Μια άλλη σκέψη που έχω είναι ότι η μορφή και η δομή των bitcoin θα μπορούσε να γίνει το default νόμισμα του διαστήματος και σίγουρα ένα τέτοιο νόμισμα θα ακολουθήσει την ανθρωπότητα στις μελλοντική της αποίκιση του διαστήματος.

Και προτού αρχίσετε τις ειρωνείες και τον χλευασμό όπως γίνετε πάντα σε κάθε τι που φαίνεται ουτοπία δείτε εδώ τις πρώτες προσπάθειες

Bitcoins in Space: Hacker to Fire Digital Currency Into Orbit

Bitcoins in Space: Hacker to Fire Digital Currency Into Orbit | Wired Enterprise | Wired.com

το μέλλον είναι πλέον εδώ!

Link to comment
Share on other sites

«Ξέπλεναν» χρήμα μέσω Bitcoin

«Ξέπλεναν» χρήμα μέσω Bitcoin

Με την κατηγορία του ξεπλύματος χρήματος συνελήφθησαν στις ΗΠΑ δύο ιδιοκτήτες ανταλλακτηρίων ψηφιακού νομίσματος. Πρόκειται για τους ο Robert Faiella του BTCKing και ο Charlie Shrem του BitInstant.com.

Σύμφωνα με τις αμερικανικές αρχές οι δύο άνδρες πούλησαν πάνω από 1 εκ δολάρια σε bitcoins σε κυκλώματα διακίνησης ναρκωτικών και εγκληματιών μέσω της μιας διαβόητης μαύρης online αγοράς σκευασμάτων, της Silk Road. Η πώληση έγινε στους «πελάτες» της Silk Road οι οποίοι αγόραζαν ναρκωτικά με εικονικά νομίσματα τα οποία είχαν πληρωθεί πριν σε πραγματικά. Η εν λόγω ιστοσελίδα έχει κλείσει από τα τέλη του περασμένου έτους και ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης της έχει συλληφθεί.

Πηγή: «Ξέπλεναν» χρήμα μέσω Bitcoin :: fpress

Σχόλιο: Ανωνυμία, ουτοπία, επανάσταση ενάντια στον καπιταλισμό κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ξέπλυμα χρημάτων αυτό. Το ξέπλυμα είναι να πάιρνεις το χρήμα που δε μπορείς να δηλώσεις και να το περάσεις με κάποιο τρόπο σε "νόμιμη" επιχείρηση ώστε να μπορείς να το δηλώσεις.

Π.χ. βγαζεις ένα μύριο από κάποια πηγή που δε μπορείς να δηλώσεις, έχεις φτιάξει μια εικονική εταιρία έξω που τροφοδοτείς τα χρήματα αυτά, τα δηλώνεις σαν εισόδημα της εταιρίας αυτής και τσουπ τα έχεις νόμιμα.

Αυτό που έκαναν οι τύποι ήταν απλά πούλαγαν σε BTC, και τα έκαναν $ είτε μέσω τοπικών συναλλαγών, είτε μέσω των τυπικών online συναλλαγών σε λογαριασμούς ATM από πρεζάκια π.χ. Τα χρήματα αυτά όμως δεν είναι δηλωμένα, οπότε δεν μιλάμε για ξέπλυμα.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε αυτή την σύλληψη αυτού του γνωστού μέλους στην κοινότητα του bitcoin που κατηγορείτε για συμμετοχή στο παράνομο δίκτυο silk road και γενικά δείχνει πόσο ρευστό είναι το σκηνικό με το bitcoin. Κάθε μέρα υπάρχουν καλά νέα και άσχημα για τον κόσμο του bitcoin και προσωπικά μου δείχνει καθαρά κάτι νεό που δημιουργείτε και προσπαθεί να πάρει τον ρόλο του στον κόσμο.

Στην Αμερική υπάρχει μεγάλο ρεύμα υπέρ του bitcoin και νομίζω δεν θα αργήσει η μέρα που θα αναγνωριστεί και επίσημα από το κράτος σαν κανονικό χρήμα συναλλαγής. Σήμερα έχουμε την ακρόαση από το New York Department of Financial Services.

Μια άλλη είδηση που ταρακούνησε αυτές τις μέρες τον κόσμο του bitcoin και δείχνει την κατάσταση που υπάρχει στις εταιρείες παραγωγής και preorder bitcoin mining μηχανημάτων είναι το κανόνι που βάρεσε η TerraHash

TerraHash shuts down, bitcoin miners upset with 50% refund

όπως γίνετε στον κόσμο του bitcoin mining αυτή η εταιρεία υποσχόταν ότι θα δημιουργήσει μηχανήματα με εξωφρενική δυνατότητα mining, είχε ανοίξει τις παραγγελίες από τον Ιούλιο με εξωφρενικές τιμές φυσικά αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει αυτά τα μηχανήματα και να τα διαθέσει. Ο κόσμος άρχισε να κάνει refund τα χρήματα του όσοι πρόλαβαν δλδ και τελικά η εταιρεία κάτω από το βάρος της οικονομικής αιμορραγίας κατέρευσε. Οσοί δεν πρόλαβαν να πάρουν όλα τα χρήματα τους πίσω θα πάρουν από τι λεει και η εταιρεία το 50% τών χρημάτων τους

Τέλος η bitfure strikes back άνοιξε τις παραγγελίες στο ευρωπαικό κατάστημα της. Είναι νόμιμο κατάστημα και έχει διαθέσιμα τα προιόντα που αναφέρονται εδώ

Products | BitFuryStrikesBack

υπάρχουν τα redfury σε πολύ καλή τιμή και για όσους κατέχουν λίγο από τεχνολογία και έχουν διάθεση να ασχοληθούν σοβαρά υπάρχουν αυτά τα board μαζί με τις βάσεις τους που μπαίνουν σε raspberry και δίνουν πολύ καλές ταχύτητες γύρω στα 30-40Gh/s

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ξέπλυμα χρημάτων αυτό. Το ξέπλυμα είναι να πάιρνεις το χρήμα που δε μπορείς να δηλώσεις και να το περάσεις με κάποιο τρόπο σε "νόμιμη" επιχείρηση ώστε να μπορείς να το δηλώσεις.

Π.χ. βγαζεις ένα μύριο από κάποια πηγή που δε μπορείς να δηλώσεις, έχεις φτιάξει μια εικονική εταιρία έξω που τροφοδοτείς τα χρήματα αυτά, τα δηλώνεις σαν εισόδημα της εταιρίας αυτής και τσουπ τα έχεις νόμιμα.

Αυτό που έκαναν οι τύποι ήταν απλά πούλαγαν σε BTC, και τα έκαναν $ είτε μέσω τοπικών συναλλαγών, είτε μέσω των τυπικών online συναλλαγών σε λογαριασμούς ATM από πρεζάκια π.χ. Τα χρήματα αυτά όμως δεν είναι δηλωμένα, οπότε δεν μιλάμε για ξέπλυμα.

ξέπλυμα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατηγορείτε για ξέπλυμα αλλά για συμμετοχή και ότι κάτι σαν ενδιάμεσος στις συναλλαγές του silkroad. Δλδ με την εταιρεία του διευκόλυνε την αγορά bitcoin μέσα από συμφωνίες που είχε κάνει μαζί τους που στην συνέχεια οι ίδιοι τα χρησιμοποιούσαν σαν μέσο συναλλαγής στο silkroad.

Link to comment
Share on other sites

Oσο πιο πολλα ακουω για bitcoin τοσο πιο πολυ θελω να μεινω μακρυα.Δε μου κανει εντυπωση που εχει "πιασει" στην Αμερικη παντως.Ο αμερικανος το χει στη φυση του το κυνηγι του να πιασω την καλη απο την εποχη της αποικησης.(Gold miners) φυσικα ομως εις βαρος της ηθικης συνειδησης παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατηγορείτε για ξέπλυμα αλλά για συμμετοχή και ότι κάτι σαν ενδιάμεσος στις συναλλαγές του silkroad. Δλδ με την εταιρεία του διευκόλυνε την αγορά bitcoin μέσα από συμφωνίες που είχε κάνει μαζί τους που στην συνέχεια οι ίδιοι τα χρησιμοποιούσαν σαν μέσο συναλλαγής στο silkroad.

νιαου νιαου

EDIT:

Ο BTCKing διευθετούσε την αγοραπωλησία παράνομων προιόντων,

BTCKing είχε πολλαπλά account στο bitinstance, όπως του υπέδειξε ο shem για να είναι κάτω από το radar της AML διαδικασίας και του έκανε πλάτες όταν εγείρονταν ερωτήματα για τις "περίεργες συναλλαγές του" από την τράπεζα.

Έγινε επεξεργασία από thaaanos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.