Jump to content



επιλογη καρτας εως 250 ευρω


dimitris777

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα φτασαμε στο πιο δυσκολο κομματι πιστευω για εναν deskto που ειναι η καρτα γραφικων,οπως εχω πει και σε ενα αλλο μου post με ενδιαφερει η καλη καρτα σε συνδιασμο με μια καλη οθονη να βγαλω εναν καλο αποτελεσμα.Οποτε θελω την επιλογη σας εως 250 ευρω για μια καρτα.να πω επισης οτι δεν ειμαι φανατικος gamer αλλα θα παιζω που και που παιχνιδια αλλα ειμαι τρελος με την φωτογραφια και την αναλυση και την επεξεργασια της.ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν είσαι φανατικός για παιχνίδια δίνεις πολλά για την κάρτα, δώσε καλύτερα στην οθόνη κάτι παραπάνω και άμα παίζεις περιστασιακά πάρε κάμια 7790 στα ~120€.

Άμα εξακολουθείς να θέλεις gaming card, σε αυτά τα χρήματα στο ελλαδιστάν παίζει η gtx 760 στα ~230€. Άμα δε σε νοιάζει να το κυνηγήσεις από έξω, μπορείς να βρεις κάποια 7970 σε αυτά τα χρήματα (250).

Απλά να σε ενημερώσω ότι στα 275 υπάρχει και η r9 280x στην ελλάδα, κάρτα που είναι σημαντικά πιο γρήγορη από την 760, τα αξίζει τα 25-30€ παραπάνω. Η έκδοση της gbyte έχει και 3 χρόνια εγγύηση και ψηλά ρολόγια από μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν είσαι φανατικός για παιχνίδια δίνεις πολλά για την κάρτα, δώσε καλύτερα στην οθόνη κάτι παραπάνω και άμα παίζεις περιστασιακά πάρε κάμια 7790 στα ~120€.

Άμα εξακολουθείς να θέλεις gaming card, σε αυτά τα χρήματα στο ελλαδιστάν παίζει η gtx 760 στα ~230€. Άμα δε σε νοιάζει να το κυνηγήσεις από έξω, μπορείς να βρεις κάποια 7970 σε αυτά τα χρήματα (250).

Απλά να σε ενημερώσω ότι στα 275 υπάρχει και η r9 280x στην ελλάδα, κάρτα που είναι σημαντικά πιο γρήγορη από την 760, τα αξίζει τα 25-30€ παραπάνω. Η έκδοση της gbyte έχει και 3 χρόνια εγγύηση και ψηλά ρολόγια από μαμά.

Οταν λέω δεν ειμαι φανατικός εννοώ δεν εχω χρόνο μα παίζω αλλοως τα παιχνίδια μου αρέσουν παρα πολυ οποτε αμα βρω χρόνο θα ήθελα να παίξω ένα καλο παοχνιδακι . Άρα αξίζει αυτή με τα 270 ε ; Θα ειμαι απο όλες τις απόψεις καλυμμένος ;

Link to comment
Share on other sites

Αν ασχολεισαι σοβαρα με image editing ΦΥΣΙΚΑ και θελεις τουλαχιστον gaming card (τουλαχιστο για τα λογικα budget γιατι οι επαγγελματικου επιπεδου ξεφευγουν).

Αυτο που γνωριζω απο ανθρωπους που ασχολουνται επαγγελματικα με το θεμα εικονα (φωτογραφια, γραφιστικα, 3d κτλ) ειναι πως οι gtx570 gtx670 και gtx770 ειναι στην πραγματικοτητα quadro cards με 40 render processors η 570 και 32 οι 670 και 770 καταλληλες για υψηλου επιπεδου 3d, επαγγελματικου επιπεδου image editing κτλ με διαφορετικους drivers, και για τη gtx 570 υπαρχουν tutorials για να περαστουν οι quadro drivers και να δουλεψει κανονικα (μορει να εχουν και για τις αλλες, αλλα δεν εχω δει) και πολλοι ανθρωποι στο deviantart την εκθειαζουν ως την καλυτερη οικονομικη καρτα που κυκλοφορει.

Αν σε καλυπτει σε επιπεδο gaming ψαχτην (ειναι και οικονομικοτατη γυρω στα 200 ευρω) διαφορετικα πας σε 670.

Αν τωρα απλα θες να κανεις 2-3 απλα πραγματακια στο photoshop χωρις τρελες απαιτησεις τοτε οποιαδηποτε gaming card σε καλυπτει (με την 560ti ημουν απολυτα ικανοποιημενος και για μετριου προς υψηλου επιπεδου image editing/photomanip/digi-art αρκετα υψηλων αναλυσεων αλλα σε ερασιτεχνικο επιπεδο αφου ειναι απλα ενα απο τα χομπυ μου)

Για καρτες amd δεν ξερω ποιες ειναι αντιστοιχες

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα όχι δεν θα φτάσω στο επαγγελματικό επίπεδο της επεξεργασία αλλα θέλω πολυ καλη ποιότητα για αυτο και θα πάρω καλη οθόνη . Οποτε αυτή που λέει το παλικάρι με τα 270 ειναι οκ ; Η μια αυτο αυτές που λες εσυ .

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν είσαι φανατικός για παιχνίδια δίνεις πολλά για την κάρτα, δώσε καλύτερα στην οθόνη κάτι παραπάνω και άμα παίζεις περιστασιακά πάρε κάμια 7790 στα ~120€.

Άμα εξακολουθείς να θέλεις gaming card, σε αυτά τα χρήματα στο ελλαδιστάν παίζει η gtx 760 στα ~230€. Άμα δε σε νοιάζει να το κυνηγήσεις από έξω, μπορείς να βρεις κάποια 7970 σε αυτά τα χρήματα (250).

Απλά να σε ενημερώσω ότι στα 275 υπάρχει και η r9 280x στην ελλάδα, κάρτα που είναι σημαντικά πιο γρήγορη από την 760, τα αξίζει τα 25-30€ παραπάνω. Η έκδοση της gbyte έχει και 3 χρόνια εγγύηση και ψηλά ρολόγια από μαμά.

αυτη εδω λες?Κάρτα Γραφικών (VGA) Gigabyte AMD Radeon R9 280X OC (3GB, DDR5, 384bit) | www.you.gr ειναι λιγο τσουχτερη ε?χαμος γινεται πολλεσ καρτες βρε παιδι μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα όχι δεν θα φτάσω στο επαγγελματικό επίπεδο της επεξεργασία αλλα θέλω πολυ καλη ποιότητα για αυτο και θα πάρω καλη οθόνη . Οποτε αυτή που λέει το παλικάρι με τα 270 ειναι οκ ; Η μια αυτο αυτές που λες εσυ .

δεν το λεω εγω, απλα το μεταφερω απο τους ανθρωπους που ασχολουνται επαγγελματικα με το αθλημα.

αν χτυπησεις στο google gtx570 quadro θα δεις οτι πολυς κοσμος ασχολειται με το αθλημα με αυτες τις καρτες.

Επισεις μολις ειδα πως σπασαν και την 670 και την 770 και η gtx690 γινεται τελικα μια ωραιοτατη quadro Κ5000 (καρτα 2000 ευρω) Tweaker Turns GeForce GTX 690 Into a Quadro K5000

Αφου δειχνει πως αυτα ισχυουν λοιπον, μιλαμε για χοντρη π...στια της nvidia (προς τους επαγγελματιες φυσικα, οχι τον απλο κοσμο που ειναι προς ωφελος του)

Απο κει και περα δε γνωριζω τι παιζει με τις amd καρτες, δεν αποκλειεται να ειναι εφαμιλες η και καλυτερες (η και χειροτερες)... τεχνικα ως προς τα spects δειχνουν πραγματικα πολυ καλες

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι μου λες αλλα επειδη εχω πολλα χρονια να ασχοληθώ με κάρτες δεν θέλω μα πολυ μπλέξω με ολα αυτα που μου λες γιατι σαν τα εχω παρακολουθήσει . Θέλω να κάτω πολυ καλη κάρτα περίπου μέχρι τα λεφτα που λέω να βάλω απλα τους drivers και να ειμαι οκ .δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις

Link to comment
Share on other sites

ok, ολα αυτα εδω ειναι photoshop benchmarks με μαμισιους drivers...

αο κει και περα βλεπεις πως αρκετες gaming καρτουλες ειναι οντως παρα πολυ καλες, αλλα οχι ολες, το ψαχνεις λοιπον, τα ζυγιζεις και επιλεγεις

Adobe Photoshop CS6 GPU Acceleration - Puget Custom Computers

Link to comment
Share on other sites

Καλα βγαίνουν κάρτες μονο και μονο για Photoshop ? το έχασα λιγο βλέπω νά παίρνω καμία κάρτα οτι να ναι και να την πατάω . Δεν μπορω να το καταλάβω πάντως , αμα παρεις μιας καλη κάρτα μέχρι τα λεφτα που λέω δεν θα κανει για ολα ; Δηλαδη εσείς ρε παιδιά με αυτα τα λεφτα τι θα αγοράζετε ; Δεν υπάρχουν 4-5 πολυ καλές κάρτες ;

Link to comment
Share on other sites

Για επεξεργασια εικονας στο photoshop δεν χρειαζεσαι καν καρτα ποσο μαλλον quadro.

Χωρια απο αυτο που εγραψα..

"the PCI Device ID can be changed so that the system drivers believe that it is actually running a Quadro card. We do know if the system sees the card as a Quadro K5000 card, but we cannot be sure about whether it actually performs like one or if it is entirely bug-free. Nvidia's Quadro cards carry ECC enabled memory that the consumer graphics cards lack."

Μη ψαρωνετε με οτι γραφετε στο internet.

Για χρηση που θελει να κανει καποιος δε θελει καρτα.(με την on-die δλδ υπερκαλυπτεται).

Εκτος αν θελει να κανει rendering ..ή θελει ντε και καλα 10bit support.

Που για το 99% των περιπτωσεων οσων κανουν επεξεργασια εικονας ...απλα τους ειναι αχρηστο.

Παρε μια καλη οθονη με τα κριτηρια που "θεωρεις" καλη..και τα λεφτα της καρτας παρε ενα calibrator αν σε ενδιαφερει η ποιοτητα.

Για games απλα βρες μια καρτα που να σε καλυπτει..."Ποιοτικα" θα σε καλυψει οποια και να ειναι για το photoshop.Τα ιδια bits βγαζουν για χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για οθόνη MONITOR :: Asus LCD LED 23'' MX239H Full HD Silver - Visionstudio.gr λέω αυτή . Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή γιατι εχει αρχίζει και περιπλέκεται το θέμα και μπερδεύομαι περισσότερο , δεν ειναι επαγγελματίας φωτογράφος αλλα ασχολούμε με τις dslr μηχανές και την επεξεργασία της φωτογραφίας . Μου αρέσει να παίζω παιχνίδια οταν τα καταφέρω με τον χρόνο μου , άρα θέλω μια καρτα μέχρι 250 ευρω το πολυ . Άρα σας εμπιστεύομαι μου λέτε 2-3 επιλογές και απλα πάω και παίρνω μια απο αυτές .

Link to comment
Share on other sites

Aφηνωντας την οθονη στην αποξω..

r9-270x και 760gtx ειναι οι επιλογες σου.

Gigabyte Radeon R9 270X 2GB WindForce 3X OC | Skroutz.gr

Asus GeForce GTX760 2GB DirectCU II OC | Skroutz.gr

Λιγο πιο πανω απο το budget σου παιζει η r9-280x

και καλη επιλογη ειναι και αυτη στο budget σου...ΑΝ την βρεις

XFX RADEON HD 7950 3GB GDDR5 PCI-E

Link to comment
Share on other sites

Aφηνωντας την οθονη στην αποξω..

r9-270x και 760gtx ειναι οι επιλογες σου.

Gigabyte Radeon R9 270X 2GB WindForce 3X OC | Skroutz.gr

Asus GeForce GTX760 2GB DirectCU II OC | Skroutz.gr

Λιγο πιο πανω απο το budget σου παιζει η r9-280x

και καλη επιλογη ειναι και αυτη στο budget σου...ΑΝ την βρεις

XFX RADEON HD 7950 3GB GDDR5 PCI-E

ωραια μια χαρα τωρα άρα θ επιλέξω μια απο αυτές . Οθόνη γιατι μου είπες άστην απέξω ;
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.