Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

[MENTION=9964]snik[/MENTION]

Πολύ καλό σημείο !

Σε ποια περιοχή είναι ;

Γενικά θα έλεγα πως μετα τις 11 ειναι αρκετά καλά για τέτοιες φωτογραφίες και προσωπικά εγώ προσπαθώ να συνδυάζω και την έλλειψη σελήνης για ακομη καλύτερα αποτελέσματα.

Ειναι στην παρνηθα, αν ξερεις το Ξενια ειναι ακριβως απεναντι το πρωτο σημειο (google παρκο των ψυχων). Γενικα εχει καποια ενδιαφεροντα πραγματακια και ηδη εχω μια φωτογραφια στο μυαλο μου εξω απο το Ξενια τετοιου τυπου αλλα επειδη ειδα κατι αυτοκινητα εκει οταν ανεβηκα δεν το δοκιμασα, θελει σιγουρα 1-2 ατομα ακομα μαζι για ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο μπαμπας..

Πες του να σε πεισει να παρεις carl zeiss jena 135mm f3.5 ή meyer orestor (gorlitz) 135mm f2.8..αντε στη χειροτερη εναν -ακομα- jupiter 37a. :p

Eναλλακτικα..αν οντως ακομα χρησιμοποιεις τη canon παρε 100μμ f2 usm χωρις κανενα ενδοιασμο.

Δε με βολεύει να εστιαζω με την οθόνη της Μ1 σε πάνω απο 100μμ και θέλω VF. Γι αυτό το λόγο χρησιμοποιώ(λέμε τώρα) την 1100.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στην παρνηθα, αν ξερεις το Ξενια ειναι ακριβως απεναντι το πρωτο σημειο (google παρκο των ψυχων). Γενικα εχει καποια ενδιαφεροντα πραγματακια και ηδη εχω μια φωτογραφια στο μυαλο μου εξω απο το Ξενια τετοιου τυπου αλλα επειδη ειδα κατι αυτοκινητα εκει οταν ανεβηκα δεν το δοκιμασα, θελει σιγουρα 1-2 ατομα ακομα μαζι για ασφαλεια.

Επειδή κι εγω έχω κάποια ιδέα για εκεί σε night/astrophotography, αν είναι ψήσου να κανονίσουμε να πάμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξω λίγο αργότερα ένα θέμα για "φωτο-εξορμήσεις" να μην χαλάμε το thread αυτό και να μπορούμε γενικότερα να συνεννοούμαστε πιο εύκολα για τέτοιες φάσεις ?

Γιατί ειδικά όταν πρόκειται για αστροφωτογράφιση που θέλει ένα κάρο συνθήκες θέλει πρόγραμμα και "μελέτη" το πράμα.

Είμαστε πολλοί βλέπω, οπότε δεν θα έχουμε θέμα με τίποτα πρεζάκια που μπορεί να εμφανιστούνε στον τόπο ( αν και συνήθως εκεί πιο συχνά βρίσκεις μεταλλάδες να παίζουνε "μουσική" παρά "επικίνδυνο κόσμο" ).

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα και εγώ να έρθω με το σαπάκι μου πιο πολύ για την παρέα και για να μάθω 2-3 πράγματα.

Πάντως όσο προχωράμε στον μήνα το φεγγάρι γεμίζει και θα έχει φωτορύπανση.

Καλύτερα θα είναι από τις 23 έως τις 30 του μήνα που δεν θα έχει φεγγάρι και από 22:30 μέχρι τις 03:00 ανάλογα την μέρα,που είναι ψηλά ο γαλαξίας :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ανοίγουμε ένα θέμα με τίτλο "Δελαμπιτικη συμμαζωξη φωτο-τεστ ver." ακολουθούμενο από έναν αριθμό. Τώρα είμαστε στο νούμερο 6.

Και ένα quote του ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΥ [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] με ημερομηνία 06-10-2012, από την προηγούμενη συνάντηση!!

ναι pixel pitch..καταλαβες

Με τον 500αρη.Γαματη ε ;

Ε δε το σκεφτηκα.Στην επομενη.σε 2 χρονια δλδ.lol

οχι δεν ειχε πει κανεις...αλλα στην πορεια οσο σε περιμεναμε το αποφασισαμε :p

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο σαν ληψη.

Ενσταση στη μουσικη και περνατο και απο ενα deflicker.

(κοιτα τα video απο uniqlo calendar που εχουν ενα retouch στα κλασσικα κομματια και ταιριαζουν με την ταχυτητα του timelapse)

Έγινε επεξεργασία από aggelopas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.