Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Η εντελώς ερασιτεχνική μου άποψη είναι πως ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της φωτογραφίας -και ειδικά στο καδράρισμα- είναι να έχεις την ικανότητα να περάσεις στον θεατή το δυνατό κομμάτι της φωτογραφίας. Να μπορείς να αναγνωρίσεις και να δώσεις έμφαση στα δυνατά σημεία ενός κάδρου (ή το απολύτως αντίθετο).

Νομίζω επίσης πως μια φωτογραφία η οποία δεν ξυπνάει συναισθήματα (είτε αρνητικά είτε θετικά) είναι "ερασιτεχνική". Θέλω την φωτογραφία είτε να την λατρέψω είτε να την μισήσω.

Ο λόγος που το λέω είναι η φωτογραφία που ανέβασε ο φίλτατος ts0gl1s με το GTO. Το δυνατό σημείο της φωτό προφανώς είναι το αυτοκίνητο, το οποίο εχει λατρευτεί για την ΜΟΥΤΡΑΚΛΑ που έχει... Η φωτό πιστεύω πως το αδικεί. Θα ήθελα ολη τη μούρη να γεμίζει το κάδρο ή το GTO να θυμίζει μικρομηχανή στο τοπίο... Με απολύτως κανένα ύφος κριτικής, μην παρεξηγηθώ κιόλας. :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ultra-wide φακό δύσκολο αυτό που ζητάς ( αν και απόλυτα σωστό θα έλεγα, το αμάξι αυτό όπως και τα περισσότερα "ζωντανεύουνε" στις photo όταν είναι up close & personal και με την προοπτική που δίνουνε οι ultra-wide )

Link to comment
Share on other sites

θα μου αρεσε να ειχε συμπιέσει λιγο το φοντο ζουμάροντας με το αυτοκινητο στο κεντρο του καδρου. πχ(ο φοντος ειναι "συμπιεσμενος" και το αυτοκινητο δειχνει τις λεπτομεριες του) vintage-car-photography-hd-wallpaper-1920x1080-7207.jpg

μπορει να βγαλει και καλο πορτραιτο αν ειναι στη θεση του οδηγου :p

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

θα μου αρεσε να ειχε συμπιέσει λιγο το φοντο ζουμάροντας με το αυτοκινητο στο κεντρο του καδρου. πχ(ο φοντος ειναι "συμπιεσμενος" και το αυτοκινητο δειχνει τις λεπτομεριες του) vintage-car-photography-hd-wallpaper-1920x1080-7207.jpg

μπορει να βγαλει και καλο πορτραιτο αν ειναι στη θεση του οδηγου :p

Μαζί σου. Μεχρι και το κουβαδακι-αλμεράκι μου βγαίνει ομορφο έτσι. Το χα βάλει και δώ πριν καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη γιατί του έκοψες τον κώλο? (κυριολεκτικά?)

Την δεύτερη δοκίμασε πιο σφιχτό κάδρο στην μάπα του.

Απο φοκους/χρώμα δεν έχω να πω κάτι όπως συνήθως :T:

για το άλλο που ξέχασα να σου απαντήσω, ΝΑΙ, αλλά θα σε πάρω σήμερα.

:kiss:

Link to comment
Share on other sites

γτ ο κωλος δεν θα εδινε κατι παραπανω ασε που θα ειχες αλλο καδρο και αποκτας παραπανω αερα οπου χανεις το πορτρετο.

για το πιο σφικτο καδρο , εχω αλλα ηθελα την ροη του σωματος του , επισης αυτος ειναι ενα τετραποδο κομπρεσερ..ο φακος δεν ηξερε που να εστιασει και που εχω αυτην , ειμαι τυχερος.Lol

για το αλλο , γραψε μου hangouts η πμ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες.

Ποιο προγραμματακι εχετε πει οτι ειναι το τοπ για noise reduction?

εψαξα μερικες σελιδες πισω που θυμαμαι καπου το ειχε αναφερει, νομιζω ο Ιασωνας, αλλα δεν το βρισκω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες.

Ποιο προγραμματακι εχετε πει οτι ειναι το τοπ για noise reduction?

εψαξα μερικες σελιδες πισω που θυμαμαι καπου το ειχε αναφερει, νομιζω ο Ιασωνας, αλλα δεν το βρισκω

http://www.thelab.gr/ektypwtes-kai-psifiaki-fwtografia/photoshops-thread-28466-19.html#post1063696960 :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ρωτάω εδώ αν και δεν ξέρω αν πρέπει.

Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο πιο απλά γιατί δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος όρος για αυτό!

Σε κάποιες φωτογραφίες,ενώ στο lightroom τις βλέπω μια χαρά μόλις κάνω export σε jpeg και πέρασμα στο ps για κάποια επεξεργασία παρατηρώ ένα "pixelιασμα" σαν επίπεδα φωτεινότητας..

Δηλαδή για παράδειγμα έχω βγάλει το φεγγάρι και γύρω γύρω βλέπω κύκλους (:p) χωρισμένους σε φωτεινότητες κατα κάποιο τρόπο αντί να είναι ομοιόμορφη η εικόνα.

Έχει να κάνει με το export ή είναι κάτι που πρέπει να πειράξω στο ps;

Ελπίζω να καταλάβατε και να βγεί κάποια άκρη :p

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ειναι απο τα 8bit που ανοιγουμε , απο τα επιπεδα επεξεργασιας που κανουμε και απο το compression που γινεται.Ολα μαζι.

προσπαθησε να ανοιγεις ασυμπιεστα αρχεια.PNG / Tiff 16bit πχ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.