Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

θα το δω οταν θα παω σπιτι, αλλα απο την στιγμη που επεξεργαζομαι το raw αρχειο επεμβαινει η μηχανη πανω και βαζει τιμη που εχω ορισει στο sharpness; Αυτα δεν εφαρμοζονται μονο στο jpeg;

με αυτη τη λογικη δε θα κραταγε ουτε το WB ουτε color profile ουτε τπτ :p

Link to comment
Share on other sites

θα το δω οταν θα παω σπιτι, αλλα απο την στιγμη που επεξεργαζομαι το raw αρχειο επεμβαινει η μηχανη πανω και βαζει τιμη που εχω ορισει στο sharpness; Αυτα δεν εφαρμοζονται μονο στο jpeg;

Αυτο δοκιμαζα να κανω, να κανω προεστιαση στα 3 μετρα περιπου και να τραβαω αλλα δεν το εχω συνηθισει ακομα πληρως οποτε δεν απεδωσε οπως θα ηθελα. Που θα παει ομως θα την μαθω αλλα γενικα δεν εχασα πολλα καρε απο λαθος εστιαση, μονο οταν επεσε λιγο το φως που παλευα με τον 85αρη να εστιασω σε προσωπα στο 1.8-2.8 οπου εκει επιασα ας πουμε στις 10 τις 3-4.

Αν μιλάς για Nikon/Canon, οι ρυθμίσεις στα "picture profiles" ( Landscape, Vivid, Faithful, Neutral, Standard, etc ) εφαρμόζονται στα JPEG αλλά και στα RAW... υπό τις εξής συνθήκες:

Στο RAW Converter σου ( π.χ. Adobe Camera RAW ) να αναγνωρίζει αυτή την λειτουργία ( υποστηρίζει κανονικότατα τα Picture Control/Picture Styles των Nikon/Canon το ACR ) και να το επιλέξεις.

Αν αλλάξεις το profile εκεί εφαρμόζει τις ρυθμίσεις του εκάστοτε profile που επιλέγεις, ενώ μπορείς να φτιάξεις και custom profile με 0 ( μηδενικές ) αλλαγές στην εικόνα ώστε να παίρνεις το RAW απολύτως άθικτο.

Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι αν εχουμε θεμα για βιντεο αλλα ...

:p

tripod & locked focus next time αφού το αντικείμενο σου είναι στατικό ως πρός τον σένσορα σου.

Μου αρέσει που κούναγε το κεφάλι αριστερά-δεξιά σαν τα σκυλάκια με το ελατήριο που βάζανε στα αυτοκίνητα :D

Link to comment
Share on other sites

με εναν 28-105 mm @105μμ ειμαι στο χερι (και εστιαση σταθερη αναγκαστικά , η 60d δε focusαρει συνεχόμενα)

κριμας νομιζα οτι ηταν -σχετικα- σταθερο , ειμουν και ελάχιστα σκυφτός :p (παιζει να ειχε ενα ελαφρυ αερακι το Πασχα)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

εδω θα τσακωθουμε δυο φορες για τον οριζοντα αν γερνει η οχι. @PetrosD , απλα του ανεφερα ποιον φακο πρεπει να παρει για αυτο που σκεφτεται γιατι ο "φυσαει" δεν κανει για αυτη τη δουλεια.

Κι εγώ δε νομίζω ο Fisheye να κάνει για τη συγκεκριμένη φωτογραφία.

με αυτη τη λογικη δε θα κραταγε ουτε το WB ουτε color profile ουτε τπτ :p

Δεν τα κρατάει στο RAW, απλά εφαρμόζει τις ρυθμίσεις όταν ανοίγεις το RAW, τις οποίες ρυθμίσεις μπορείς να αλλάξεις εκείνη τη στιγμή. Όπως είπε και ο billpeppas δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν και τα ΜΜ είναι πάνω κάτω ίδια μεταξύ σαμιαμίδι + νίκον, απο τις φώτο του νίκον δεν μου αρέσει καμία ενώ απο το σαμιαμίδι έχω τρελαθεί...

Ίσως να θέλει μόνο ουρανό, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν άρεσε σε μένα που είναι και ο φακός μου. Βασικά σα να έχει λασπώσει είναι η φωτογραφία, ίσως η επεξεργασία στο resize να μην πέτυχε. Επίσης δε μου πολυαρέσει στα φώτα αυτό που φαίνεται.

Ίσως 1-2 στοπ κλειστότερος...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω πως είναι θέμα κάδρου... σιγά μην πείραζει το 2.8.

Ο Γιάσνας αν και κουλός που σπάει και πετάει κάτω την φωτογραφική του έχει καλό μάτι για ευρυγώνιο, ο Ζαννής θέλει λίγο δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9964]snik[/MENTION] ωραίες.. μπράβο που το τόλμησες. Αλλά πως και δεν είχες και τη Fuji; Φαντάζομαι θα βόλευε.

Δεν θα με βολευε η fuji λογω του μικρου εστιακου μηκους και του σταθερου φακου, δεν ηξερα τι θα συναντησω οποτε ηθελα να ειμαι ευελικτος στα καδρα μου μιας και δεν ειχα τοσο ελευθερια στις κινησεις μου λογω του πολυ κοσμου. Ασε που επρεπε να δικαιολογησει και τα λεφτα της η D7000 γιατι ολο με την fuji τραβαω τελευταια :hehe:

με αυτη τη λογικη δε θα κραταγε ουτε το WB ουτε color profile ουτε τπτ :p
Αν μιλάς για Nikon/Canon, οι ρυθμίσεις στα "picture profiles" ( Landscape, Vivid, Faithful, Neutral, Standard, etc ) εφαρμόζονται στα JPEG αλλά και στα RAW... υπό τις εξής συνθήκες:

Στο RAW Converter σου ( π.χ. Adobe Camera RAW ) να αναγνωρίζει αυτή την λειτουργία ( υποστηρίζει κανονικότατα τα Picture Control/Picture Styles των Nikon/Canon το ACR ) και να το επιλέξεις.

Αν αλλάξεις το profile εκεί εφαρμόζει τις ρυθμίσεις του εκάστοτε profile που επιλέγεις, ενώ μπορείς να φτιάξεις και custom profile με 0 ( μηδενικές ) αλλαγές στην εικόνα ώστε να παίρνεις το RAW απολύτως άθικτο.

Τελικα ειχατε δικιο, sharpness στο camera raw +25. Γενικα μου φαινεται οτι το εχω αμηλησει και πρεπει να ψαχτω λιγο παραπανω με τις ρυθμισεις της nikon, την ειχα σεταρει στην αρχη για αυτα που ηξερα μεχρι στιγμης και τα αλλα τα ειχα αμελησει γιατι ειχα χαθει λιγο στις πολλες ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με βολευε η fuji λογω του μικρου εστιακου μηκους και του σταθερου φακου, δεν ηξερα τι θα συναντησω οποτε ηθελα να ειμαι ευελικτος στα καδρα μου μιας και δεν ειχα τοσο ελευθερια στις κινησεις μου λογω του πολυ κοσμου. Ασε που επρεπε να δικαιολογησει και τα λεφτα της η D7000 γιατι ολο με την fuji τραβαω τελευταια :hehe:

Τελικα ειχατε δικιο, sharpness στο camera raw +25. Γενικα μου φαινεται οτι το εχω αμηλησει και πρεπει να ψαχτω λιγο παραπανω με τις ρυθμισεις της nikon, την ειχα σεταρει στην αρχη για αυτα που ηξερα μεχρι στιγμης και τα αλλα τα ειχα αμελησει γιατι ειχα χαθει λιγο στις πολλες ρυθμισεις.

ρε χεσε το camera raw.δες μεσα απο την μηχανη σου τι εχεις.

Πετρο , δεν ειναι θεμα τεχνικου οπως αναφερθηκε , αλλα καδρου καθαρα.ΔΕΝ βοηθαει ο φυσαει για τοπια , εκτος αν εχεις ματι τρελο και αποψη τρελη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.