Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

η φωτογραφια δρομου πρεπει να σου περναει και ενα μηνυμα..εδω προσπαθω να καταλαβω ποιο ειναι το μηνυμα της φωτογραφιας και δε μπορω..και εδωσα χρονο στην φωτογραφια αλλα δεν.

προσωπικα στελιο πιστευω οτι εχεις βγαλει ΠΟΛΥ καλυτερες φωτογραφιες δρομου και αυτη δε σου πετυχε..

Το ασπρομαυρο η οχι σε μια φωτογραφια δρομου ειναι το λιγοτερο...απλα η ασπρομαυρη την εντασσει αυτοματα σε πιο καλλιτεχνικη

Ισως φταιει οτι την συγκεκριμενη δεν την εβγαλα σαν φωτογραφια δρομου, δεν την βαζω σε καμια περιπτωση σε αυτην την κατηγορια γιατι δεν ηθελα να εστιασω στον ανθρωπο αλλα στο σημειο περισσοτερο. Για αυτο κιολας αν δεις στο καδρο η ανθρωπινη φιγουρα δεν υπερισχυει αλλα συμπληρωνει το καρε (τουλαχιστον στα δικα μου ματια).

Οσον αφορα την φωτογραφια δρομου τωρα, σε οσους ορισμους εχω δει οι περισσοτεροι την αναφερουν σαν φωτογραφια που συμβαινει καποιο δρωμενο. Δεν ειναι απαραιτητο να περναει καποιο μηνυμα και για να πω την αληθεια νομιζω οτι απεχω παρα πολυ ακομα απο το να βγαλω μια καλη φωτογραφια δρομου μιας και ειμαι στην φαση που ειμαι μαγκωμενος να σηκωσω την μηχανη και να βγαλω καποιον αγνωστο με ευκολια.

Η συγκεκριμενη θα μπει σε ενα σετ που ετοιμαζω για την Αθηνα, σκοπος μου ηταν να την βγαλω και να μην βγει απλα σαν καταγραφη του μερους αλλα να το παω ενα βημα παραπερα, για αυτο ειπα και πριν οτι περιμενα να γινει κατι για να ισορροπησει το καρε γιατι ετσι οπως ηταν πριν δεν μου καθοταν καλα στο ματι. Δεν ξερω αν το πετυχα μιας και ποτε δεν ειμαι αμεροληπτος οταν εχω μολις τραβηξει μια φωτογραφια, συνηθως οταν τις ξαναβλεπω μετα απο 3-4 μηνες βλεπω τα πραγματα πιο ξεκαθαρα.

[MENTION=45]PGM[/MENTION] με γειες η nx300, για τα χρηματα της ειναι καλη μηχανη και λογικα θα την χαρεις.

Έγινε επεξεργασία από snik
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο , προσπάθησες όντως Αλλά δεν πήρες το αποτέλεσμα που ήθελες και δεν κατάφερες να μεταφέρεις την μάτια σου και στους άλλους..Για αυτό σου λέω έχεις βγάλει πολύ καλύτερες.το δρώμενο μπορεί να συνδυαστεί και με μήνυμα.Όχι αποκλειστικά μονο σα κατάσταση.οκ, όλοι περπατάνε.η σύνθεση; σκιες; φορα; αντίθεση φιγουρων; τι; θελεις πχ να δείξεις εδώ; απλά έβαλες πιστεύω το στολίδι για σένα στη φωτογραφία σου για την καλύτερη ισορροπία..Αλλά χωρίς Όλα τα άλλα. Χωρίς Όλα αυτά, στην φωτογραφία δρόμου απλά θα σηκώναμε την μηχανή και θα τραβαγαμε ότι βρίσκαμε..η ροή το κάδρο ,η ανθρώπινη φιγούρα το πλάνο και το action είναι συνδυασμός για ενα καλο κλικ.δες το αρθρο(φωτογραφίες) του ιασονα με τα πρεζονια "μακρια απο τα παιδια"

Δεστην πάλι αργότερα και θα καταλάβεις τι εννοώ

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το jpeg σου βγήκε σε εμετικη ποιοτητα

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] ,Δεν μπορω να καταλαβω γιατι 'ανεβηκε' ετσι χαλια :( . Την μετεφερα απο την μηχανη στο κινητο και ισως μειωνει λογω μεγεθους την ποιοτητα

yut45.jpg

[MENTION=5110]qbiefox[/MENTION] , Θενκς - 399 απο Κατερελο :)

Έγινε επεξεργασία από PGM
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=45]PGM[/MENTION] κυριως..αλλα και αλλους.

Οταν ανεβαζετε εικονες σαν attachments μη περνατε το οριο των 500kb που προτεινει το φορουμ γιατι μετα θα πεσει τρελλη συμπιεση.

Η πρωτη εχει πεσει στα 61κβ για παραδειγμα.

Επισης..σαν δευτερο ..ξεχαστε φ16...δεν υπαρχει φ16 στη μηχανη σας (εκτος αν εχετε φφ και μεγαλυτερο φορμα)

Μεχρι φ11 που και για cropp παλι πολυ ειναι αλλα οκ.

[MENTION=9964]snik[/MENTION]

Στο ολο συνολο θεωρω οτι την χαλαει η ταμπελα "το καφε του γιωργου".

ΠΑραδοξως δεν συμβαινει και κατι ιδιαιτερο απο το υψος αυτο και πανω, οποτε ειμαι υπερ του croparismatos.

Σε παιρνει -για τη δικη μου αποψη- να κοψεις ελαχιστα πιχελς απο αριστερα και καμποσα απο αριστερα ωστε να εχεις αναλογια 2-3 στο καδρο..-αν αυτο σε ενδιαφερει βεβαια.

Θεωρητικα μπορεις να σβησεις και την ταμπελα αν ντε και καλα θες να κρατησεις το πρωτο μπαλκονι μεσα στο καδρο.

Τελος θα την ηθελα λιιιγο πιο σκληρη απο πλευρας microcontrast και χρωματων(ακομα και σε bw δειχνει αν το κυνηγησεις λιγο).

Ξερω οτι δε τρελλαινεσαι να σου πειραζουν εικονες οποτε και δεν ανεβαζω τα pp (color+bw).

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο , προσπάθησες όντως Αλλά δεν πήρες το αποτέλεσμα που ήθελες και δεν κατάφερες να μεταφέρεις την μάτια σου και στους άλλους..Για αυτό σου λέω έχεις βγάλει πολύ καλύτερες.το δρώμενο μπορεί να συνδυαστεί και με μήνυμα.Όχι αποκλειστικά μονο σα κατάσταση.οκ, όλοι περπατάνε.η σύνθεση; σκιες; φορα; αντίθεση φιγουρων; τι; θελεις πχ να δείξεις εδώ; απλά έβαλες πιστεύω το στολίδι για σένα στη φωτογραφία σου για την καλύτερη ισορροπία..Αλλά χωρίς Όλα τα άλλα. Χωρίς Όλα αυτά, στην φωτογραφία δρόμου απλά θα σηκώναμε την μηχανή και θα τραβαγαμε ότι βρίσκαμε..η ροή το κάδρο ,η ανθρώπινη φιγούρα το πλάνο και το action είναι συνδυασμός για ενα καλο κλικ.δες το αρθρο(φωτογραφίες) του ιασονα με τα πρεζονια "μακρια απο τα παιδια"

Δεστην πάλι αργότερα και θα καταλάβεις τι εννοώ

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

τωρα καταλαβα καλυτερα τι θες να πεις Ιασονα, πριν ηταν λιγο ασαφες για αυτο και εμεινα κιολας στο κομματι του μηνυματος. Ειναι απο αυτες που σιγουρα θα τις ξαναδω καποια αλλη στιγμη στο μελλον, οπως θα δω και το αρθρο με τα πρεζονια του Ιασονα που να σου πω την αληθεια με μια γρηγορη ματια δε μου ειπε κατι, θα το δω ομως με την ησυχια μου καποια στιγμη εκτενεστερα.

[MENTION=9964]snik[/MENTION]

Στο ολο συνολο θεωρω οτι την χαλαει η ταμπελα "το καφε του γιωργου".

ΠΑραδοξως δεν συμβαινει και κατι ιδιαιτερο απο το υψος αυτο και πανω, οποτε ειμαι υπερ του croparismatos.

Σε παιρνει -για τη δικη μου αποψη- να κοψεις ελαχιστα πιχελς απο αριστερα και καμποσα απο αριστερα ωστε να εχεις αναλογια 2-3 στο καδρο..-αν αυτο σε ενδιαφερει βεβαια.

Θεωρητικα μπορεις να σβησεις και την ταμπελα αν ντε και καλα θες να κρατησεις το πρωτο μπαλκονι μεσα στο καδρο.

Τελος θα την ηθελα λιιιγο πιο σκληρη απο πλευρας microcontrast και χρωματων(ακομα και σε bw δειχνει αν το κυνηγησεις λιγο).

Ξερω οτι δε τρελλαινεσαι να σου πειραζουν εικονες οποτε και δεν ανεβαζω τα pp (color+bw).

Η αληθεια ειναι οτι και εγω δεν ξερω αν το καφε του γιωργου φτιαχνει η χαλαει την φωτογραφια, θα κανω μια δοκιμη να σβησω την ταμπελα οταν βρω χρονο και θα δω πως θα βγει. Οσο για τις εικονες το βρισκω λιγο ασκοπο το πειραγμα για τον εξης λογο, αν την θες για εσενα πολυ ευχαριστως να στην στειλω σε full αναλυση να την πειραξεις και να την κρατησεις απλα αν ειναι το πειραγμα με την λογικη να παρω ιδεες και να την ξανακανω αυτο ειναι κατι που σπανια συμβαινει. Δυσκολα ξαναγυρναω να επεξεργαστω μια φωτογραφια μιας και τελευταια προτιμω να ειμαι εξω και να βγαζω φωτογραφιες παρα να ριχνω τοσο πολυ βαρος στην επεξεργασια τους. Συνηθως αν ποτε ξαναπειραξω καποια θα ειναι το λιγοτερο μετα απο ενα 6μηνο, για αυτο κιολας το θεωρο λιγο ασκοπο να σπαταλησει καποιος τον χρονο του για τις φωτογραφιες μου.

Αν σε καποιο σημειο ακουστηκα λιγο "καπως" ζηταω συγνωμη, οχι και τιποτα αλλο μ'αρεσουν πολυ αυτες οι συζητησεις με την κριτικη στις φωτογραφιες και το πλατιασαμε λιγο το θεμα :p

Έγινε επεξεργασία από snik
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον...

Έχω φτιάξει ένα αυτόνομο φωτοβολταϊκό στο χωράφι ενός θείου, για να φωτίσει μια εκκλησία που έχει τις νύχτες.

Πήγα και έκανα μια βόλτα για να βγάλω μερικές φωτογραφίες...

Ενδεικτικά παραθέτω 3..

VZdLTNL.jpg

LmqF8e5.jpg

B8i0lqg.jpg

Υπάρχουν και raw για όποιον θέλει να ασχοληθεί λίγο παραπάνω.

Είναι τραβηγμένες στην τριπλέτα για HDR. Αυτή είναι η φωτεινή φωτογραφία από τις 3.

Αν κάποιος είναι πρόθυμος να βοηθήσει, αν βλέπει κάτι που να φτιάχνεται, παρακαλείται να στείλει pm.

Έγινε επεξεργασία από paparoach
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8745]Jason[/MENTION] :T:

Η φώτο με τα καθίσματα δεν θα έδειχνε πιο αισθητά την προοπτική, αν είχε λίγο μεγαλύτερο βάθος πεδίου, έτσι ώστε να φαίνονται πιο "καθαρά" μερικά από τα υποβραχιόνια των καθισμάτων;

Έχεις καμία -από το ίδιο θέμα- τραβηγμένη "μέσα" από τα χερούλια των καθισμάτων, να μοιάζει κάπως σαν "τούνελ");

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.