Jump to content



Ποτέ την Κυριακή;


wrong method

Ποια είναι η γνώμη σας;  

58 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Άρα συμφωνούμε ότι στην Ελλάδα οι νόμοι λειτουργούν κατά το δοκούν και τροποποιούνται αναλόγως τον επιχειρηματία εεε την περίσταση ήθελα να πω;

Εφόσον συμφωνούμε πιστεύω ότι γίνεται ευρέως κατανοητό ότι ο νόμος αυτός μελλοντικά θα φέρει έξτρα ξεζούμισμα στους εργαζόμενους. Άλλο ένα κάστρο των εργασιακών δικαιωμάτων πέφτει και επίσημα πλέον, δικαιώματα που κατακτήθηκαν κυριολεκτικά με αίμα.

Το χειρότερο είναι πως δεν υπάρχει διάθεση για αγώνα ενάντια στα συμφέροντα (γμτ σαν την Παπαρήγα μιλάω) και υπάρχει μία βουβαμάρα. Φταίνε τα ραντίσματα, βάζουν τίποτα στους φραπέδες που πίνουμε, μας υπνωτίζουν μέσω τηλεόρασης; Δεν ξέρω. Στην Ισπανία και στην Ιταλία ξεσηκώνονται. Εδώ......................:suicide:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=14822]AlCapone[/MENTION]

Φίλτατε για το ξεζούμισμα συμφωνώ εν μέρη, το έξτρα ξεζούμισμα όμως θέλω να φέρει έξτρα εισόδημα στον εργαζόμενο.

Είμαι υπέρ μιας ελεγχόμενα φιλελεύθερης νοοτροπίας, περισσότερη και σκληρότερη δουλειά θα πρέπει να επιτρέπετε μεν αλλά και να ανταμείβετε δε.

Γιατί να έχει δίκιο αυτός που θέλει να κάθετε θεμελιωδώς τη Κυριακή και άδικο αυτός που θέλει να δουλεύει κάθε μέρα 2 δουλειές?

Ας κάνει ο κάθε ένας ότι θέλει, αλλά να ανταμείβετε αναλόγως.

Εκεί θα πρέπει να δοθεί ο αγώνας για μένα, ο κόσμος έχει ανάγκη από δουλειά και χρήματα. Όχι από κατσιό και χαμηλές απολαβές.

[MENTION=7521]alexgk[/MENTION]

Πρέπει να το έχω ξαναπεί, αλλά αποδεικνύετε κάθε μέρα πλέον.

Δεν υπάρχει νόημα στις διαδηλώσεις, γιατί πολύ απλά δεν τους ενδιαφέρει το πολιτικό κόστος. Ούτε μας ψεκάζουν ούτε μας υπνωτίζουν.

Κάποτε μια μεγάλη απεργία-διαδήλωση-you name it σήμαινε δυσαρεστημένοι ψηφοφόροι.

Και κανένα κόμμα δεν ήθελε να χάσει ψηφοφόρους, και τις επόμενες εκλογές...

Πλέον αυτό έχει αλλάξει, κάνουν αυτό που θεωρούν σωστό(ή αυτό που η τρόικα πολλές φορές θεωρεί σωστό) και ελπίζουν ότι στις επόμενες εκλογές η κατάσταση της οικονομίας θα έχει καλυτερεύσει και όλα τα άλλα θα είναι μια κακή ανάμνηση.

Ο κόσμος θα τους ψηφίσει και η ζωή θα συνεχιστεί.

Πάρε παράδειγμα ΕΡΤ, Πανεπιστήμια, Δημοτική αστυνομία τους τελευταίους μήνες.

Παταγώδεις αποτυχίες παντού, πιστεύω ο κόσμος την πήρε χαμπάρι πλέον και δεν μπαίνει καν στο κόπο να αντιδράσει.

Αν αυτό είναι καλό ή κακό το αφήνω στην κρίση του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

ελεγχόμενα φιλελεύθερης

Οι δύο αυτές λέξεις, αναιρούν η μία την άλλη. Δεν μπορείς να έχεις φιλελευθερισμό [Οικονομικός φιλελευθερισμός σημαίνει ότι στην οικονομική σφαίρα δραστηριοτήτων προστατεύεται ή και ενθαρρύνεται η ατομική πρωτοβουλία. Ο οικονομικός φιλελευθερισμός έχει ταυτιστεί με μείωση του κρατισμού, περιορισμό των παρεμβάσεων του κράτους στην οικονομία και απελευθέρωση της ιδιωτικής πρωτοβουλίας από τη γραφειοκρατία και τις διοικητικές ρυθμίσεις. Συνοψίζεται συνήθως στη φράση "laissez faire - laissez passer", που θεωρείται το βασικό σύνθημα του ελεύθερου εμπορίου.] ο οποίος θα είναι ελεγχόμενος από το κράτος ή από κάποια άλλη ανεξάρτητη αρχή γιατί ο έλεγχος στην ουσία ακυρώνει την ιδέα του φιλελευθερισμού. Θα προτιμούσα απελευθέρωση της ιδιωτικής πρωτοβουλίας έχοντας σαν γνώμονα την οικονομική ευημερία της επιχείρησης όχι όμως σε βάρος της προσωπικής ευημερίας του ατόμου. Αυτό το ημισοβιετικό μοντέλο που έχουμε αυτή τη χρονική περίοδο σκοτώνει κάθε πρωτοβουλία και καταστρατηγεί κάθε έννοια φιλελευθερισμού σε κάθε επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

@AlCapone

Φίλτατε για το ξεζούμισμα συμφωνώ εν μέρη, το έξτρα ξεζούμισμα όμως θέλω να φέρει έξτρα εισόδημα στον εργαζόμενο.

Είμαι υπέρ μιας ελεγχόμενα φιλελεύθερης νοοτροπίας, περισσότερη και σκληρότερη δουλειά θα πρέπει να επιτρέπετε μεν αλλά και να ανταμείβετε δε.

Γιατί να έχει δίκιο αυτός που θέλει να κάθετε θεμελιωδώς τη Κυριακή και άδικο αυτός που θέλει να δουλεύει κάθε μέρα 2 δουλειές?

Ας κάνει ο κάθε ένας ότι θέλει, αλλά να ανταμείβετε αναλόγως.

Εκεί θα πρέπει να δοθεί ο αγώνας για μένα, ο κόσμος έχει ανάγκη από δουλειά και χρήματα. Όχι από κατσιό και χαμηλές απολαβές.

Έχει χιλιοειπωθεί και χιλιοτεκμηριωθεί ότι οι έξτρα ώρες/ημέρες εργασίας την εβδομάδα στην Ελλάδα της κρίσης μόνο στη τσέπη του εκάστοτε αφεντικού θα φέρουν έξτρα εισόδημα, δε χρειάζεται να το αναλύσουμε πάλι και δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένετε ορισμένοι να πιστεύεται ότι στην Ελλάδα του 2013 ΘΑ τηρηθούν τα εργασιακά δικαιώματα και οι νόμοι όταν αυτό δεν έγινε σε καλύτερες εποχές που ο εργαζόμενος είχε ευνοϊκότερες συνθήκες.

Ελεγχόμενος φιλελευθερισμός δεν υπάρχει, αυτοαναιρούνται οι λέξεις μόνες τους δίχως ιδιαίτερο κόπο.

Φυσικά και είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει και 3 και 5 δουλειές αν μπορεί, δε πιστεύω να είπε κανείς ότι είναι το θέμα μας αυτό στο νήμα, το θέμα μας είναι το 5νθήμερο 8ώρο.

Εγώ που θέλω να δουλεύω 8 ώρες τη μέρα επί 5 μέρες την εβδομάδα τι φταίω; Αυτό δεν ορίζει άλλωστε ο νόμος; Δεν μιλάμε για εξαιρέσεις που θα χρειαστεί να κάτσεις υπερωρίες ή για επαγγέλματα που είναι από τη φύση τους να δουλεύουν σε αργίες και γιορτές, τα επαγγέλματα όμως που στηρίζονται αποκλειστικά στις αργίες της πλειοψηφίας και προσφέρουν υπηρεσίες σε όσους δε δουλέυουν δε θα τους δημιουργήσει πρόβλημα το μέτρο αυτό;

Ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, όλο αυτό το σκηνικό μου θυμίζει το γνωστό ανέκδοτο με τους αλλοδαπούς που φταίνε για όλα και κυρίως για τη πτώση και τη κατάντια του βιοτικού επιπέδου, αλλά εγώ στη δουλειά μου θα πάρω τον αλλοδαπό γιατί μου έρχεται φθηνότερος, με ελεύθερο ωράριο εργασίας, χωρίς ή με ελάχιστα ένσημα και... αναλόγως τις συνθήκες βεβαίως βεβαίως, έξω από τη χώρα οι υπόλοιποι ξένοι, μόνο αυτοί που μας βολεύουν για να τα κονομάμε θα μείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι πως δεν υπάρχει διάθεση για αγώνα ενάντια στα συμφέροντα (γμτ σαν την Παπαρήγα μιλάω) και υπάρχει μία βουβαμάρα. Φταίνε τα ραντίσματα, βάζουν τίποτα στους φραπέδες που πίνουμε, μας υπνωτίζουν μέσω τηλεόρασης; Δεν ξέρω. Στην Ισπανία και στην Ιταλία ξεσηκώνονται. Εδώ......................:suicide:

Σε λίγο θα βάζουν και στα κύματα του free wifi.

Εκεί ξεσηκώνονται (λέμε τώρα. Πανηγυρτζήδες σαν και εμάς είναι). Εδώ μας μαμάνε, αλλά συνεχίζουμε να δουλεύουμε, γιατί ίσως/μπορεί/κάποτε στο μέλλον ο ΜΛΚΣ ο εργοδότης θα αλλάξει και θα τα πάρουμε τα λεφτά.....και φταίει μόνο το κράτος και οι Κυριακές.

Link to comment
Share on other sites

Στη δικιά μου λογική δεν αναιρεί το ένα στο άλλο ρε σεις, μπορεί και πρέπει να υπάρχει κρατικός παρεμβατισμός.

Περιορισμένος όμως, όχι το σοβιετικό μοντέλο που λέει και ο Astro.

Απόλυτα φιλελεύθερο δεν υπάρχει ούτε στην Αμερική που είναι η μάνα του φιλελευθερισμού...

Αν κολλήσατε στη λέξη πέστε το "ιδιωτικής πρωτοβουλία" αντί για φιλελευθερισμό, το νόημα πιστεύω είναι το ίδιο.

Ο νόμος ορίζει 40ώρες, χοντρά χοντρά, εργασίας.

Και αυτό που κάναν με το νόμο που κουβεντιάζουμε είναι να αλλάξουν τις μέρες ή τις ώρες κάθε μέρα που δουλεύει ο υπάλληλος, όχι όμως το σύνολο των ωρών που δουλεύει.

Οι φόβοι για το αν θα τηρηθούν οι νόμοι είναι άλλη κουβέντα, στο χέρι μας είναι να τηρηθούν στο κάτω κάτω.

Ας πατήσουμε σε ένα πετυχημένο μοντέλο(Γερμανικό??) μέσης λύσης και ας προοδεύσουμε, αυτό δεν είναι το ζητούμενο?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι υποστηρίζουν το άνοιγμα τις Κυριακές, ας αναρωτηθούν αν θα ήθελαν οι ίδιοι να δουλεύουν 31 ημέρες το μήνα.

Αν τηρείται το 5ήμερο και το 40ωρο, προσωπικά δεν θα είχα θέμα. Προφανώς όποιος λέει ναι δεν εννοεί να καταργηθεί το 5ήμερο. Κανείς δεν θα ήθελε να βρίσκεται σε μια δουλειά που να μην υπάρχει έστω μία μέρα την εβδομάδα που να σηκωθεί από το κρεβάτι το πρωί χωρίς να έχει να πάει κάπου εκείνη την μέρα. Ακόμα και αν κάποιος δούλευε μόνο 35 ώρες την εβδομάδα ή και 28 ώρες την εβδομάδα, 5ωρο και αντίστοιχα 4ώρο την μέρα αλλά, κάθε μέρα, θα φρικάριζε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Η γυναίκα του συνάδελφου εργαζόταν στην La Prairie, εταιρία καλλυντικών που ανήκε στον όμιλο του κ. Λαυρεντιάδη.

Έκλεισε την εταιρία, τους απέλυσε όλους, έψαχνε μήνες να βγάλει άκρη, της έδιναν ακάλυπτες επιταγές και της έλεγαν να πάει να πάρει άλλη, πάλι ακάλυπτη και δεν της είχαν δώσει ούτε τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να πάει στον ΟΑΕΔ. Έκανε καταγγελία στην Επ.Εργ. και της έλεγαν ότι η εταιρία αυτή δεν υπάρχει καν! Ο κύρος αυτός δε, κυκλοφορεί ελεύθερος κι ωραίος...

FYI ο Λαυρέντης είναι κάτοικος Κορυδαλλού

Link to comment
Share on other sites

Μπαράζ ενταλμάτων κατά στελεχών του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου και επιχειρηματιών ........................

Ένταλμα για παράνομες δανειοδοτήσεις έχει εκδοθεί και σε βάρος του Λαυρέντη Λαυρεντιάδη, ο οποίος είναι προφυλακισμένος για άλλη υπόθεση.

Εντάλματα για Κοντομηνά, Φιλιππίδη και άλλους 20 για τα... - Newpost.gr

Δημοσίευση 8 Ιανουαρίου 2014, 23:34

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορκίδης: Τέλος από τη ΝΔ λόγω του ανοίγματος των καταστημάτων τις Κυριακές

Μάλιστα ο κ. Κορκίδης τόνισε ότι έχει ήδη υπογραφεί η απόφαση για το άνοιγμα των καταστημάτων και τις 52 Κυριακές του έτους σε 13 περιοχές της χώρας.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.