Jump to content



Καινουργιο desktop help!!!


dimitris777

Recommended Posts

Παιδιά καλησπερα επιστρέφω μετα απο καιρό γιατι θέλω και παλι την συμβουλή σας . Έκανα κατα κάποιο τροπο αυτο που μου είπατε μάζεψα κάποια λεφτα οποτε μπορω να πάρω μαζεμένα πράγματα (όχι ολα ) . Αλλα θέλω μια ακόμη βοήθεια γιατι τον τελευταίο καιρό ειμαι σε δίλημμα . Το ξέρω οτι σε κάποιους θα φανεί πολυ περίεργο αλλα εχω πάθει πλάκα με τον Mac book pro το τελευταίο με τα 1999 ευρω με τον I 5 πάνω . Θα μου πείτε ολοι καμία σχέση το ένα με το άλλο και σύμφωνω ολοι θ μου πείτε καλύτερα desktop . Απλα εχω μια αμφιβολία αν θα μπορέσω να πετύχω την εικόνα που σου προσφέρει ο Mac με την οθόνη retina που εχει και ολα τα αλλα που βγάζουν ένα απίστευτο αποτέλεσμα στο μάτι . Τι λέτε ;

Συγνώμη:

1) Tόσο καιρό όλοι (σωστά) σου λένε να μαζέψεις λεφτά και να πάρεις όλα τα parts μαζί γιατί αυτό σε συμφέρει κια δεν έχει νόημα να τα πάρεις ένα ένα

2) Λες ότι σου είναι δύσκολο αυτό για οικονομικούς λόγους γιατί με το ζόρι βγαίνεις

3) Τώρα θέλεις να πάρεις 2000€ Mac (λάθος 1999 για την ακρίβεια) επειδή έχει "retina" και βγάζει "απιστευτο αποτέλεσμα"

Συμπέρασμα: --> DOES NOT COMPUTE

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply
O-X-I

Ξερεις τι υπολογιστη μπορεις να φτιαξεις με τα μισα απο αυτα που θα δωσεις για τον imac?

κοιτα με τα μισα λεφτα δεν νομιζω αλλα για να το λες κατι μπορει να ξερεις αλλα επειδη δεν εχω ιδεα οσο αναφορα με τα γραφικα και τις οθονες θα καταφερω να βγαλω το ιδιο αποτελεσμα ?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη:

1) Tόσο καιρό όλοι (σωστά) σου λένε να μαζέψεις λεφτά και να πάρεις όλα τα parts μαζί γιατί αυτό σε συμφέρει κια δεν έχει νόημα να τα πάρεις ένα ένα

2) Λες ότι σου είναι δύσκολο αυτό για οικονομικούς λόγους γιατί με το ζόρι βγαίνεις

3) Τώρα θέλεις να πάρεις 2000€ Mac (λάθος 1999 για την ακρίβεια) επειδή έχει "retina" και βγάζει "απιστευτο αποτέλεσμα"

Συμπέρασμα: --> DOES NOT COMPUTE

Μαλλον εσυ δεν εχεις διαβασει καλα τα μηνυματα αλλα δεν πειραζει εδω ειμαι να σου εξηγησω .πρωτον δεν ειπα βρειτε μου εναν υπολογιστη υπερτουμπανο μεχρι 500 ευρω γιατι δεν μπορω να βρω τα λεφτα για να φτιαξω αυτο που θελω,οποτε ξαφνικα εφμανιζομαι και λεω α τελικα θελω να παρω mac 2000 .ειπα οτι θα φτιαξω εναν πολυ καλο υπολογιστη οσο και να παει αρκι να μου αρεσει εμενα σιγα σιγα.Οποτε πιστευω ειμαι σαφης στην ερωτηση που κανω.και ουτε ειπα οτι ειμαι μεσα στο μαγαζι και ετοιμαζομαι να δωσω ντουκου 2000 ευρω. Αν θελεις να με βοηθησεις στο αρχικο μου ερωτημα εχε καλος αλλιως δεν θα ηθελα την συμβουλη σου για τα οικονομικα μου θεματα και ειδικα με τετοιο υφος .Φιλικα παντα για να μην εχουμε παρεξηγησεις

Link to comment
Share on other sites

κοιτα με τα μισα λεφτα δεν νομιζω αλλα για να το λες κατι μπορει να ξερεις αλλα επειδη δεν εχω ιδεα οσο αναφορα με τα γραφικα και τις οθονες θα καταφερω να βγαλω το ιδιο αποτελεσμα ?

Ναι πιστευω πως μπορεις να βγαλεις το ιδιο αποτελεσμα υπο προυποθεσεις και απο θεμα γραφικων αλλα και απο θεμα οθονης.βεβαια οθονες σαν των imac ειναι αρκετα ακριβες στην αγορα αλλα μην ξεχνας οτι το desktop θα μπορεις να το αλλαζεις εις βαθος χρονου αναλογα με τα οικονομικα σου αλλα και τις απαιτησεις σου.Μια οθονουλα με 1440p νομιζω θα σε αφησει ικανοποιημενο!Οπως ειπα ομως θα ειναι τσιμπημενες οι τιμες.Για αυτο καλο θα ηταν να πεις ενα συγκεκριμενο ποσο που εισαι διατεθιμενος να φτιαξεις για να σου βγαλουν και τα παιδια την αναλογη συνθεση και την καταλληλη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εσυ δεν εχεις διαβασει καλα τα μηνυματα αλλα δεν πειραζει εδω ειμαι να σου εξηγησω .πρωτον δεν ειπα βρειτε μου εναν υπολογιστη υπερτουμπανο μεχρι 500 ευρω γιατι δεν μπορω να βρω τα λεφτα για να φτιαξω αυτο που θελω,οποτε ξαφνικα εφμανιζομαι και λεω α τελικα θελω να παρω mac 2000 .ειπα οτι θα φτιαξω εναν πολυ καλο υπολογιστη οσο και να παει αρκι να μου αρεσει εμενα σιγα σιγα.Οποτε πιστευω ειμαι σαφης στην ερωτηση που κανω.και ουτε ειπα οτι ειμαι μεσα στο μαγαζι και ετοιμαζομαι να δωσω ντουκου 2000 ευρω. Αν θελεις να με βοηθησεις στο αρχικο μου ερωτημα εχε καλος αλλιως δεν θα ηθελα την συμβουλη σου για τα οικονομικα μου θεματα και ειδικα με τετοιο υφος .Φιλικα παντα για να μην εχουμε παρεξηγησεις

Δεν υπάρχει διάθεση για παρεξήγηση τα πράγματα είναι απλά, όπως σου είπαν και οι άλλοι, μην παιρνεις τα parts σιγα σιγα, δεν έχει κανένα νόημα. Επιπλέον δε μας έχεις πει:

1. Για ποιον λόγο θες τον υπολογιστή (το "για διάφορα ναουμ και κανα παιχνιδάκι" δεν είναι λόγος, πρέπει να είσαι πιο ξεκάθαρος).

2. Μέχρι πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις;

Χωρίς αυτά τα πολύ απλά πράγματα δε μπορεί να σου προτείνει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σας κουραζω παιδια επειδη εχετε και εσεις τα δικια σας οτι δεν σας δεινω αρκετες πληροφοριες εχω κατασταλαξει στα πραγματα που θα βαλω στο desktop (αν φτιαξω τελικα )

απλα θελω βοηθεια στο θεμα των γραφικων και της οθονης οπως ειπα και πιο πανω γιατι θα ηθελα να πετυχω οσο το δυνατον την ιδια εικονα που σου προσφερει ενα mac .αν διαθεσω το πολυ 800 ευρω για οθονη και καρτα γραφικων πιστεύετε οτι τα καταφέρνω ?Για τελος θελω να πω οτι το pc τον θελω για επεξεργασία φωτογραφιας αλλα που και που να μπορω να παιζω και κανενα παιχνιδι. Πιστεύω τωρα οτι σας βοηθησα λιγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σας κουραζω παιδια επειδη εχετε και εσεις τα δικια σας οτι δεν σας δεινω αρκετες πληροφοριες εχω κατασταλαξει στα πραγματα που θα βαλω στο desktop (αν φτιαξω τελικα )

απλα θελω βοηθεια στο θεμα των γραφικων και της οθονης οπως ειπα και πιο πανω γιατι θα ηθελα να πετυχω οσο το δυνατον την ιδια εικονα που σου προσφερει ενα mac .αν διαθεσω το πολυ 800 ευρω για οθονη και καρτα γραφικων πιστεύετε οτι τα καταφέρνω ?Για τελος θελω να πω οτι το pc τον θελω για επεξεργασία φωτογραφιας αλλα που και που να μπορω να παιζω και κανενα παιχνιδι. Πιστεύω τωρα οτι σας βοηθησα λιγο παραπάνω.

Dell UltraSharp U2713HM | Skroutz.gr oθονη

Club3D Radeon HD7970 3GB royalQueen | Skroutz.gr καρτα γραφικων ή Gigabyte GeForce GTX760 4GB WindForce 3X OC | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, την εποχη των powerpc / mac υπηρχε το σλογγαν "linux for developing, mac for productivity, windows for... sollitarium" αλλα εκεινη την εποχη οι mac ειχαν εντελως διαφορετικη αρχιτεκτονικη (οχι intel επεξεργαστες του κιλου που βρισκεις και στα περιπτερα) και εβλεπες συστηματα με 4, 8 16 επεξεργαστες, και φυσικα με τις αναλογες τιμες (χαλαρα εβλεπες και 3-10 εκατ. δρχ υλοποιησεις). Ναι μεν ελιτισμος, αλλα ειχαν δυνατα εργαλεια που αγοραζαν για βαρια επαγγελματικη δουλεια graphics design, video, sound production κτλ και φυσικα στα μεγαλα επαγγελματικα στουντιο δεν θα εβρισκες κατι αλλο.

Σημερα κατα την προσωπικη μου γνωμη η πλεον βλαχο-ελιτιστικη καγκουρια ειναι να παρει καποιος mac, γιατι η -ομολογουμενως πολυ πιο αχορταγη απο την m$- apple παρατησε τη δικη της πλατφορμα και τις πανισχυρες cpu και για λογους οικονομιας εκανε συμφωνιες με την intel υποβαθμιζοντας κατακορυφα το προιον της, με αποτελεσμα ενα ταπεινο pc που καποιος θα φτιαξει με φροντιδα και γνωσεις να ειναι απειρες φορες καλυτερο απο οποιοδηποτε mac.

Φυσικα προσεγγισε ετσι το ευρυ κοινο που καποτε ηθελε μεν αλλα δεν μπορουσε να αποκτησει ενα mac, αλλα ειναι mac αυτο που αποκταει η μια υβριδικη ηλιθιοτητα?

Οκ απο θεμα software το ios ειναι πραγματικα αριστο, εχει bsd πυρηνα (unix like οπως το linux)... ε και? Αν καποιος θελει bsd ας μαθει bsd που μπορει να τρεξει σε οποιαδηποτε πλατφορμα (ακομα και οι κατσαρολες αν ειχαν επεξεργαστες θα ηταν το μοναδικο λειτουργικο που θα ετρεχε:hehe: ), αν παλι θελει να ερευνησει unix συστηματα ας ασχοληθει με linux που ειναι και πιο διαδεδομενο, η αν τελος θελει την ομορφη εμφανιση ας στρωσει τον απαυτο του να τη φτιαξει μονος του, γιατι στο θεμα hw η apple ειναι ενα ξοφλημενος θρυλος και τιποτα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κοιταμε αντιθεση να ειναι led και αναλυση?αυτα κανουν την καλη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κοιταμε αντιθεση να ειναι led και αναλυση?αυτα κανουν την καλη διαφορα?

Δυστυχως Led λογο χρηματων αλλιως θα σου προτινα κατι σε ips panel.Που εχω διαβασει γενικα σε διαφορα φορουμ αλλα και εδω μεσα στο thelab παρα πολλα ατομα ειναι ευχαριστημενα απο τις οθονες τις Dell.Mια αλλη λυση ειναι να πας σε 1080 οπως αυτην LG 23EA63V | Skroutz.gr και με μια δυνατη καρτουλα!Οτιδηποτε πανω απο 24'' σε 1080p θα εχεις θεμα με τα pixel αν εισαι κοντα στην οθονη.Μεχρι 24'' ειναι το οκ για τα 1080p,οχι οτι δεν μπορεις να πας παραπανο αλλα εξαρταται απο την αποσταση απο την οποια θα εχεις

Link to comment
Share on other sites

ναι ειμαι κοντα στην οθονη και εγω λεω για 23-24 απο 500 παντως που ηταν η αλλοι τωρα σε 150? κατι δεν παει καλα?μπερδευτικα λιγο να πω την αληθεια.δεν εχω διαβασει και τιποτα ρε γαμωτο για τις οθονες ποτε για να ξερω τι μου γινεται , μονο για αναλυση και αντιθεση.η αλλη που μου εδειξες πριν 1080p ειναι?

Link to comment
Share on other sites

κοιτάς η οθόνη που θα πάρεις να έχει το ίδιο panel με της Apple. Δε θυμάμαι αν η παραπάνω έχει αυτό το panel αλλά δες και στο TFT Central - LCD Monitor Information, Reviews, Guides and News για να πληροφορηθείς περισσότερο. Ή στο PRAD | Online Testmagazin fόr Monitore, TV sowie Beamer & Projektoren. Αν θυμάμαι είχε και η HP εκτός από την Dell οθόνη με το ίδιο panel. Κι υπάρχουν κάποιες κορεάτικες σε φτηνότερες τιμές αλλά με κάποια βαβούρα στην εισαγωγή.

Edit: Με 800€ για παρόμοια οθόνη με την Apple συν καλή κάρτα γραφικών είναι λιγάκι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειμαι κοντα στην οθονη και εγω λεω για 23-24 απο 500 παντως που ηταν η αλλοι τωρα σε 150? κατι δεν παει καλα?μπερδευτικα λιγο να πω την αληθεια.

Η αρχικη που σου εβαλα ειναι σε μεγαλυτερη αναλυση αρα καλυτερη ποιοητα οθονης και χρωματων!Η αρχικη Dell ηταν σε 2560χ1440 και η δευτερη Lg ειναι σε 1920χ1080.Tην αρχικη στην εβαλα γιατι πλησιαζει περισσοτερο το πανελ της σε σχεση με του imac αν και οπως σου ειπα πας σε μεγαλα ποσα εκει.

Φυσικα υπαρχουν και αλλες επιλογες οπως:

Dell UltraSharp U2412M | Skroutz.gr

LG 23MA73D | Skroutz.gr

Και μια 27αρα της apple για να δεις τιμη και να συγκρινεις Apple LED Cinema Display 27'' | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μεχρι 500 τα δεινω για μια καλη οθονη και γυρω στα 300 για καρτα γραφικων.αρα η πρωτη που μου εδειξες η dell πιστευω ειναι πολυ καλη ε?

Kαλη ειναι ναι αλλα οπως σου ειπα θα σου προτεινα ips panel να παρεις.

Παιζει και αυτο ο συνδυασμος Iiyama ProLite XB2776QS | Skroutz.gr οθονη και καρτα γραφικων αυτη Gigabyte GeForce GTX760 2GB WindForce 3X OC (rev. 2.0) | Skroutz.gr

φευγεις λιγο εκτος budget 800ευρο αλλα τι να σε κανω που θες αναλυση της apple?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μην το παιρνεις τοσο οτι θελω αναλυση της apple απλα ετυχε να δω φωτο μου εκει και να μου αρεσει παρα πολυ εχω πολυ καιρο να δω απο κοντα καλο Pc με καλη οθονη . δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.Επισης η dell απο τι βλεπω λεει οθονη led ips

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μην το παιρνεις τοσο οτι θελω αναλυση της apple απλα ετυχε να δω φωτο μου εκει και να μου αρεσει παρα πολυ εχω πολυ καιρο να δω απο κοντα καλο Pc με καλη οθονη . δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.Επισης η dell απο τι βλεπω λεει οθονη led ips

Τrue.Ips panel εχει μονο που ειναι σε αναλυση 1920χ1200 αντι για 2560x1440!Μπορεις να πας και σε εκεινη την αναλυση μιας και υπαρχουν πολυ καλες οθονες.Eιναι καθαρα στην δικια σου προτιμηση και την οικονομικη σου ανεση!

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων επειδη εχω καψει λιγο κυτταρα συνεχιζω αυριο την αναζητηση οθονης γιατι βλεπω οτι θα πεδευτω πολυ.και αν καταλαβα καλα πρεπει να παω να δω και καμια απο κοντα μπας και και βγαλω και κανενα πιο ρεαλιστικο συμπερεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων επειδη εχω καψει λιγο κυτταρα συνεχιζω αυριο την αναζητηση οθονης γιατι βλεπω οτι θα πεδευτω πολυ.και αν καταλαβα καλα πρεπει να παω να δω και καμια απο κοντα μπας και και βγαλω και κανενα πιο ρεαλιστικο συμπερεσμα.

Ναι αν εχεις αυτη την δυνατοτητα κανε του αλλα να ξερεις αξιζει το ψαξιμο γιατι η οθονη ειναι ενα απο τα εξαρτηματα που μενει.Στο λεω εγω που αναγκαστικα να παρω 19αρα αναλυσης 1366χ768 και το μετανιωνω τωρα γιατι θελω να αλλαξω και να παω σε 1920χ1080

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.