Jump to content



Ο Ιος της Δημοκρατιας....


Dark Oblivion

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους...

Θελω (επειγοντως) την βοηθεια σας... ειχα πριν ανοιχτο το λαπτοπακι μου και ξαφνικα μου πεταξε μια σελιδα (οχι ιντερνετικη) περι του οτι η IP μου κλειδωσε απο την Ελληνικη Αστυνομια με βαση τους νομους της Δημοκρατιας και ειχε ενα ολοκληρο κατεβατο και ελεγε για προστημα και κτλ κτλ... Ουτε διαχειριση εργασιων με αφηνει να κανω,ουτε ESC ουτε τιποτα...

Μου βγαζει και ενα μηνυμα : 'θελετε να επιτραπει στο ακολουθο προγραμμα να πραγματοποιησει αλλαγες σε αυτον τον υπολογιστη? Ονομα προγραμματος : Κεντρικη διεργασια των Win (Rundll32)'. Και εχει ΝΑΙ η ΟΧΙ.

Αυτο απο οτι καταλαβα ειναι ΙΟΣ?

Και πως θα καταφερω να τον βγαλω η να τον παρακαμψω ωστε να κανω backup?

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Ποια συστήματα επηρεάζει και πώς τον κολλάς; Χρειάζεται δηλαδή να κάνεις το λάθος να δώσεις admin privileges ή παρακάμπτει τα πάντα και τον αρπάζεις θες δε θες;

Παλιότερα έτρεχε μέσω java. Έτρεχες κάτι πχ java είτε κατέβαζες είτε απο online και είχε τρύπα και πέρναγε.

Τελευταία δεν έχω βρεί πως περνάει, αλλά νομίζω μέσω flash είτε java πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ενα απλο προγραμματακι ειναι,αλλα έχω την εντύπωση πως βγαίνει ΚΑΙ σε safe mode.

Εγώ έβαλα το σκληρό ενός φίλου απλά στο πισι μου,και του εκανα ενα σκαν με καποιο antivirus που κατέβασα εκείνη την ωρα και το ξήλωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ενα απλο προγραμματακι ειναι,αλλα έχω την εντύπωση πως βγαίνει ΚΑΙ σε safe mode.

Εγώ έβαλα το σκληρό ενός φίλου απλά στο πισι μου,και του εκανα ενα σκαν με καποιο antivirus που κατέβασα εκείνη την ωρα και το ξήλωσε.

- Στην περιπτωση του λαπτοπ ομως?

- Αν τρεξω ubuntu live θα μπορω να τρεξω καποιο antivirus ωστε να 'καθαρισει' τον ιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια... ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ κιολας.

Χτες ανοιξα καποια στιγμη το λαπιτοπι και μπηκε κανονικα στα Win χωρις θεμα με τον ιο, ηταν την στιγμη που προσπαθουσα να τρεξω LIVEusb των ubuntu.

Ολη μερα το δουλευα κανονικα... εβαλα και Norton ,εκανα το μεγαλο scan,βρηκε οτι ειχε να βρει... ολα κομπλε.

Και του κανω ενα restart (ολο το βραδυ ηταν ανοιχτο) και με το που μπανει στα win πεταγεται η σελιδα του ιου.

Τι παιζει? Τοσο μουφα εν τελη ειναι το Norton? :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τον ξανακόλλησα πάλι το ιο εγώ δεύτερη φορα..

Και τώρα έκανα τα εξης και δεν κατάλαβα τι έγινε :p

Βγαίνει ο ιος.. λεω οκ πάω για φορματ..

Μπαίνω στο λαπ-τοπ ψάχνω λίγο..

Προσπαθώ να μπω σε Safe Mode μου κάνει Restart ξαναπροσπαθώ να μπω σε Safe Mode μου βγάζει Error και έτσι τίποτα..

Πέρνω ένα USB Flash βάζω το Malware το κάνω και Install εκει μέσα..

Κάνω Boot από Usb μπας και τίποτα και κάνει Restart

Μπαίνω Launch Windows Repair

Και πατάω Restore

Μπαίνω κανονικά Windows κατέβασα το Malware και κάνω τώρα Full Scan

Αυτήν την στιγμή τι κάνω παρακάτω?? Βγήκε ο ιος τι έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Double Post..

Επίσης πάτωσα τώρα από την βασήνιμου έπρεπε να έβγαζα ένα Screen Shot..

Εβγαλε 3 Trojan και ένα PUP-UP κάτι τέτοιο έγραφε..

Επίσης πω ότι πρίν τον κολλήσω ήμουν Youtube και μου έβγαλε μύνημα το Java Σας θέλει Update και πατάω όχι.. και μετα από 5 δευτερόλεπτα πέταξε την Λευκή εικονα και μετά το μύνημα.. Τώρα τι κάνω?

Κάνω Unistall τίποτα Βάζω τίποτα? Τι κάνω?

lJGirON.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.