Jump to content



Πτώση τιμής για την 7990 !!!


adpanos

Recommended Posts

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply
φάγαμε το γάιδαρο στην ουρά θα κολλήσουμε ; εγώ θα έλεγα να περιμένεις την 9970

Το έχεις σκεφτεί να είναι κολοβός ο γάιδαρος ? ==> κολοβή 9970?

Δεν ξέρω αν αυτή η τιμή της 7990 θα παραμείνει ή αν θα ξανανέβει. Αυτό με προβληματίζει περισσότερο στο αν θα περιμένω ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ανέβαλες εσύ μπας και δεις κάτι καλό από 9970 ή θα πήγαινες σε 7990 , με βάση τις απαιτήσεις μου ?

Απεχουμε λιγο απο την νεα ΑΤΙ.

Αυγουστος ειναι, παιχνιδια δεν πολυ παιζουμε (διακοπες ειμαι και εγω)

Απο Σεπτεμβριο θα αρχισουμε speculation και θα περασει ο μηνας οποτε θα δουμε και τη νεα ΑΤΙ.

Ετσι και αλλιως η απαντηση της Nvidia θα ειναι Απρίλιο-Μάιο-Ιουνιο 2014!

Πιστευω οτι θα δουμε μια μεταβαση απο 5870(7970) σε 6970(9970)...

Link to comment
Share on other sites

Απεχουμε λιγο απο την νεα ΑΤΙ.

Αυγουστος ειναι, παιχνιδια δεν πολυ παιζουμε (διακοπες ειμαι και εγω)

Απο Σεπτεμβριο θα αρχισουμε speculation και θα περασει ο μηνας οποτε θα δουμε και τη νεα ΑΤΙ.

Ετσι και αλλιως η απαντηση της Nvidia θα ειναι Απρίλιο-Μάιο-Ιουνιο 2014!

Πιστευω οτι θα δουμε μια μεταβαση απο 5870(7970) σε 6970(9970)...

ναι και η επομενη απάντηση τις AMD θα είναι του χρόνου τον οκτώμβριο..... άσε μας κουκλίτσα μου

Link to comment
Share on other sites

Με βαση το hardwarecanucks.com ετσι εχει η κατάσταση πανω κατω:

image.jpg

Δηλαδη:

1st 7990 / 690 GTX (ειναι η κορυφη των καθαρων επιδοσεων με αλλαξοκωλιες)

2nd GTX TITAN + 20-25%

3rd GTX 780 +30-35% (και απο anandtech.com -> The end result is that with the GTX 780 delivering an average of 90% of Titan’s gaming performance)

4th 7970 GHZ +50-55%

Η 7990 με βαση το xbitlabs.com την βγαζει 20-25% αναλογα το game ταχυτερη απο default GTX Titan (βεβαια μιλαμε για ΑΤΙ dual core με Nvidia single core).

Επισης να πω οτι τα onscreen frame time της SINGLE NVIDIA ειναι σαφως ταχυτερο αρα και καλυτερο απο το SINGLE ATI. ( NVIDIA GeForce GTX 780 Review - Page 11 ) Σε σχεση με ATI dual core δεν μπαίνουμε καν σε θεμα σύγκρισης!

Επισης ο Τιτανας καιει 150 watt λιγότερα και ειναι αθορυβος στα default ρολογια του κατι το οποιο δεν ισχυει για την ΑΤΙ 7990. Διπλασια μνημη, 6gb! + και καποια αλλα που την διαφοροποιουν απο gaming card. Mε αποτελεσμα να τα πληρωνεις αδρα. Ο κάθε ένας κρίνει με την τσέπη του. Τι αξιζει και τι οχι!

Μην βγουν αναρχοαμπαλοι και μου πουν οτι πηρα 670 gtx! Eιχα πει για πιο λογο εγινε τοτε για μοναδικη φορα... Παντα επερνα πρωτης γραμμης καρτες! 8800gtx->9800gtx->9800gx2->280gtx->295gtx->2χ5870-> 2χ5970 -> 5870 2gb 6eyefinity edition-> 2χ580gtx και λοιπα.... Οχι να αγοράσουμε τα κουτσα της Nvidia gk104 σε 680gtx σε τιμη 600 ευρω! ....και με μτχ 670gtx στα 380 ευρω ενός μηνα καναμε την δουλεια μας και το στρατιωτικό μας!

ΤΩΡΑ Η νεα ΑΤΙ 9970 βλεπω να καθεται οριακα πισω στην 780gtx με καποια περασματα σε Dirt showdown και Hitman Absolution.

Απο την αλλη βλεπω οτι το 780gtx μιας και ειναι ενα κουτσο GK110 να μπορει και τρεχει με ανεβασμενα ρολογια για gaming καταστασεις κατι το οποιο δινει ενα σεβαστό ανεβασμα.

Συμπερασμα: Για να προτιμήσω την ΑΤΙ σαν καταναλωτης, θελω παραπλήσιες επιδόσεις με NVIDIA 780 GTX με ενα 25% χαμηλότερη τιμη για αρχη.

Αγοραζω με δεδομενο οτι δεν θελω καθολου 3D GAMING, απροβληματιστο gaming με multimonitor αλλα θελω να την καρφώσω σε ενα MONITOR και να παιξω (και οχι σε 144hz)

Ετσι μαλιστα, γινεται το deal και αν εχει μεσα και το BF IV ακομα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λές εκτός απο 1 πράγμα.

Γιατί η νέα 9970 να είναι 25% φθηνότερη απο την gtx780 όταν θα έχουν τα ίδια η και καλύτερα χαρακτηριστικά η 9970?

Φυσικά και εγώ σαν καταναλωτής θα ήθελα να είναι 75% φθηνότερη...είμαι λίγο άπληστος ???:p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λές εκτός απο 1 πράγμα.

Γιατί η νέα 9970 να είναι 25% φθηνότερη απο την gtx780 όταν θα έχουν τα ίδια η και καλύτερα χαρακτηριστικά η 9970?

Φυσικά και εγώ σαν καταναλωτής θα ήθελα να είναι 75% φθηνότερη...είμαι λίγο άπληστος ???:p

Γιατι σου λεει η ΑΤΙ υποστηριζω 3D gaming αλλα οχι Active οπως η Nvidia. Επισης την υποστήριξη την εχει δωσεί σε 3ες εταιρείες οπου ενας θεος ξερει τι κάνουν.

Aντιθετα η Nvidia το φροντιζει πολυ καλυτερα το ολο το θεμα του 3D.

(παραδειγμα απο εδω μεσα, ενα παλικαρι ειχε 7970 πηρε ΑCTIVE 3D MONITOR και τελικα αναγκάστηκε να πουλαει την καρτα για να παρει 680gtx)

Στο ΑΤΙ Eyefinity (Multimonitor gaming setups) εχει θεματακια που τα κουβαλαει απο την εποχη της σειρας HD 5000. Δεν ειναι Nvidia που καρφωνεις 3+1 monitors και παιζεις αψεγάδιαστα!

Επισης η ΑΤΙ εχει θεμα με τα υψηλα HZ στα pc monitors.

(Αλλο παράδειγμα, αγορασε 144hz monitor και παει να το βαλει σε ΑΤΙ 7970 και τίποτα. Αγγελία και τα γνωστά...)

Επισης τα PHYSX μπορει να ειναι σε 2 παιχνιδια το χρονο αλλα τελικα οπως έγιναν τα πράγματα αυτο ειναι μια ΠΙΚΑΝΤΙΚΗ ΓΕΥΣΗ που γουσταρουμε πια εστω και λιγο, στην κονσολομανια που εχει φαει το PC. (στο νεο Metro last light μου αρεσαν πολυ πχ. Boarderlands 2, Batman Arkham City & Assylum)

Δεν ειναι μονο η αποδοση που κανει την καρτα ειναι και ολα αυτα που γραφει απο πισω σαν features να υποστηριζονται επαρκεί.

Αν τα δουλεψει ολα αυτα τοτε θα μπορει για μενα να παιζει στην ιδια τιμη με παραπλήσια αποδοση....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σου λεει η ΑΤΙ υποστηριζω 3D gaming αλλα οχι Active οπως η Nvidia. Επισης την υποστήριξη την εχει δωσεί σε 3ες εταιρείες οπου ενας θεος ξερει τι κάνουν.

Aντιθετα η Nvidia το φροντιζει πολυ καλυτερα το ολο το θεμα του 3D.

Στο ΑΤΙ Eyefinity (Multimonitor gaming setups) εχει θεματακια που τα κουβαλαει απο την εποχη της σειρας HD 5000. Δεν ειναι Nvidia που καρφωνεις 3+1 monitors και παιζεις αψεγάδιαστα!

Επισης η ΑΤΙ εχει θεμα με τα υψηλα HZ στα pc monitors.

Επισης τα PHYSX μπορει να ειναι σε 2 παιχνιδια το χρονο αλλα τελικα οπως έγιναν τα πράγματα αυτο ειναι μια ΠΙΚΑΝΤΙΚΗ ΓΕΥΣΗ που γουσταρουμε πια εστω και λιγο στην κονσολομανια που εχει φαει το PC.

Δεν ειναι μονο η αποδοση που κανει την καρτα ειναι και ολα αυτα που γραφει απο πισω σαν features να υποστηριζονται επαρκεί.

Αν τα δουλεψει ολα αυτα τοτε θα μπορει για μενα να παιζει στην ιδια τιμη με παραπλήσια αποδοση....

Δεν έχεις άδικο σε αυτά (3d -physx) αλλά εάν η ΑΤΙ μας βγάλει μια καρτούλα με αρκετά υψηλά hz και ελκυστική τιμούλα εμένα προσωπικά ως καταναλωτής, που δεν έχω 2-3-4 monitor αλλά ένα στα 1920χ1080, θα μου έφτιαχνε την μέρα.

Φυσικά υπάρχουν άνθρωποι οπου όλη την μέρα κάθονται μπροστά σε μια οθόνη μπας και μπορέσουν να βγάλουν υψηλότερες μετρήσεις σε bench. Αυτός δεν είναι ο σκοπός μια vga αλλά να μπορείς να παίξεις με αξιοπρέπεια τα παιχνίδια που βγάζουν οι εταιρίες σε ultra ρυθμίσεις και να μπορέσεις να την έχεις όσο περισότερο χρόνο μπορείς στο rig σου.

φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το 9970 να ξεκινήσει με χρονισμούς 7970 GHZ edition και όχι 7970.

Στην GTX σειρα ειδαμε οτι απο το περασμα στο GK110 (GTX TITAN 2688 shaders - 837 MHZ) απο το GK104 (GTX 680 1536 shaders - 1006 MHZ) οι default χρονισμοί πεσανε και αυτο ειναι απολυτα λογικο μιας μεγαλωσε πολυ το gpu core και για να κρατηθούν οι καταναλώσεις εκει που ήθελε η εταιρεία.

Εαν δεν αλλαξει κατι τρελο στην αρχιτεκτονικη για να πιασει την 780gtx θα πρεπει να κατεβει με χρονισμους 7970 (925-950mhz) και με καμια 500αρια shaders πανω. Με 925-950 mhz και 2536 shaders ρισκαρω να πω οτι θα κατσει διπλα στην 780gtx.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε.

Εγώ ελπίζω να βγεί με μια τιμούλα χαμηλή και με specs ίδια με την gtx780.

Γιατί όπως και να το κάνουμε αυτήν την στιγμή η gtx 780 σε σχέση με την δικιά μου την 7970 την ξεσκίζει σε όλα τα test, και σε κάποιες υλοποιήσεις εταιριών αγγίζει και την ΤΙΤΑΝ η και την ξεπερνά.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να ειναι καλη η ΑΤΙ ωστε να κανει την μεταβασει ο κουτσος για να με κοντραρει απο Οκτ...

Ποιος ασχολειται με μαιμουδες ; :hehe:

Οταν τολμησεις να βαλεις το official bios της καρτουλας σου να αφησεις τον οδηγο στα μαμα του και να μας δωσεις κανα νουμερακι τα ξαναλεμε. :T:

Στα 275watt vs 275watt ή αλλιως Power Target 106% ο βασιλιας ειναι βασιλισσα.

Περι 9970 τωρα ουτε για shaders θα πω ουτε για ρολογακια.

Λενε οτι θα κανει launch με το BF4.

Αν η καρτουλα εκει ειναι 15% πανω απο την 780 θα την τιμησει πολυς κοσμος.

Link to comment
Share on other sites

@adpanos

Κι εγώ δεύτερη 7950 θα πρότεινα μιας και το επιχείρημα των πιασμένων pci-e δεν στέκει.

Όπως φαντάζομαι καταλαβαίνεις, θα χρειαστεί να αλλάξεις και cpu, mobo... :magic:

Κοίταξε έχω πάνω στο PC πολλές PCI-E κάρτες για δορυφορική λήψη, επίγεια λήψη που έκανα αμάν να τις σετάρω να παίξουν σε linux, έκανα ολόκληρη εγκατάσταση στα δορυφορικά πιάτα, deseQ, τηλεκοντρόλ κ.λ.π. , έχω επάνω sata controller γιατί δεν μου φτάνουν της μητρικής οι 8X (το blue ray και DVD-rw έχω επάνω) γιατί έχω πολλούς σκληρούς κ.λ.π.

Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να μπω στην διαδικασία να αχρηστεύσω τις κάρτες αυτές.

Πλατφόρμα δεν θα αλλάξω. Δεν υπάρχει λόγος. Ετσι κι αλλιώς δεν θα βρω εύκολα 6X PCI-E για αυτό που θέλω. :/

Ενα cross θα μου καλύψει 4X PCI-E θύρες ... Πάει μετά το pc ... όπως το χρησιμοποιώ και το θέλω εγώ....

Γενικά το pc προσπάθησα να το κάνω να καλύψει πολλαπλές ανάγκες και να μπορώ ταυτόχρονα να κάνω πολλαπλά πράγματα ... Δεν με νοιάζουν τα benches και το αν χάσω 5FPS σε ένα game σε σχέση με άλλο σύστημα.

Ο τρόπος που το χρησιμοποιώ είναι ο ορισμός του multitasking και έως τώρα δεν έχω κανένα παράπονο. Αν η AMD ξυπνήσει και δώσει κανέναν steamroller σε καλή τιμή, μόνο τότε θα σκεφτώ αναβάθμιση και αυτή χωρίς να μου στοιχίσει πολλά ... άντε 100€ το πολύ πουλώντας τον 8350.

Κάποια στιγμή είχα σκεφτεί να μεταβώ σε S2011 και 3930 αλλά πολλά τα χρήματα ...

Τα παιχνίδια που παίζω κατά 95% δεν είναι CPU intensive ή πάνε καλά με πολυπύρηνα οπότε ... δεν υπάρχει λόγος για κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.