Jump to content



Πτώση τιμής για την 7990 !!!


adpanos

Recommended Posts

Μια ερωτηση ρε παιδια, γιατι εχω χασει πολλα επεισοδια..?? Η 7990 ειναι καλυτερη απο 2χ7970...??? Γιατι χαιρεστε με την πτωση της τιμης ΑΦΟΥ εδω και πολυ... καιρο μπορουσες να παρεις 2χ7970 με περιπου 700γιουρια...

Δεν έχουν όλοι μητρικές για CROSSFIRE .

Αλλο μια κάρτα και άλλο 2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply
Δεν έχουν όλοι μητρικές για CROSSFIRE .

Σαφως.

Ο τυπος που δινει 700++ ευρω για καρτα γραφικων θα την βαλει ειτε σε κανενα P4, ειτε σε καμια σημερινη μητρικη του κιλου που θα κοστιζει ουτε 50 ευρω και δεν θα υποστηριζει CF.

Σοβαρο επιχειρημα:p

Link to comment
Share on other sites

Σαφως.

Ο τυπος που δινει 700++ ευρω για καρτα γραφικων θα την βαλει ειτε σε κανεναν P4, ειτε σε καμια σημερινη μητρικη του κιλου που θα κοστιζει ουτε 50 ευρω.

Σοβαρο επιχειρημα:p

Έχεις δει τις μητρικές με Z77 , P67 στην εποχή που παρουσιάστηκαν, αν έδιναν CROSSFIRE σωστό με κάτω από 120-130€ ?

Πχ. σε πάρα πολλές είχες PCI-E πρώτη 16lanes, PCI-E 2η 4x lanes από Southbridge

Για Z87 δεν έχω δει αλλά πρέπει το ίδιο να ισχύει.

O τύπος που αναβαθμίζεται σε 7990 ή 2x 7970 έχει σκάσει 1200+++€ για σύστημα όταν έπαιρνε την Ζ77 των 100€ στο budget.

Link to comment
Share on other sites

Then factor in that Radeon HD 7970 GHz Edition CrossFire performs 12-26% faster than Radeon HD 7990

HARDOCP - Conclusion - AMD Radeon HD 7990 Video Card Review

Ισχυει αυτο που λες περι ευρω αλλα αλλο μια καρτα και αλλο δυο.

Μια καρτα στο ματι..:whistle2:

2 στην τσεπη και 12-26% μειον σε αποδοση...:p

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει τις μητρικές με Z77 , P67 στην εποχή που παρουσιάστηκαν, αν έδιναν CROSSFIRE σωστό με κάτω από 120-130€ ?

Για Z87 δεν έχω δει αλλά πρέπει το ίδιο να ισχύει.

Εχεις δει διαφορα αποδοσης που υπαρχει μεταξυ cf@x8 vs cf@x16?

Προφανως οχι, γιατι αν ειχες δει, δεν θα το ανεφερεις ουτε για αστειο μιας και μιλαμε για διαφορα στην αποδοση ~1-2%.

Ως εκ τουτου δεν υπαρχει σωστο και μη σωστο CF.

Και εμπαση περιπτωση, σε οτι μητρικη και να της βαλεις 2χ7970>>7990

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει διαφορα αποδοσης που υπαρχει μεταξυ cf@x8 vs cf@x16?

Προφανως οχι γιατι δεν θα το ανεφερεις ουτε για αστειο μιας και μιλαμε για διαφορα στην αποδοση ~1-2%.

Ως εκ τουτου δεν υπαρχει σωστο και μη σωστο CF.

Δεν μιλάω για 2X8 VS 2X16 αλλά αν πρόσεξες μιλάω για X16 από north + 1X4 από Southbridge. Είναι άλλο πράγμα.

Πάρα πολλοί κατασκευαστές το κάνουν αυτό σε όλες τις πλατφόρμες για να ανεβάσουν την αξία σε άλλα μοντέλα που προσφέρουν 2X8 ή 2X 16

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που θα δωσει 700γιουρια για καρτα/ες ΛΕΣ να μην εχει ΜΒ που να κανει crossfire..??:nada:
O τύπος που αναβαθμίζεται σε 7990 και όχι 2x 7970 έχει σκάσει 1200+++€ για σύστημα όταν έπαιρνε την Ζ77/P67 των 100€ στο budget.

Και 1500€ αν βάλεις και οθόνη κ.λ.π. μέσα ...

Βάλτε κάτω τις τιμές και κοιτάξτε πόσος κόσμος έχει τέτοια συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION]

Αυτο σου λεω ανθρωπε μου.

Υπαρχει περιπτωση καποιος να σκασει 700+ ευρω για καρτα και να εχει μητρικη του κ@λου, που να μην υποστηριζει εστω χ8cf?

Εκ των πραγματων δεν στεκει το επιχερημα σου οταν μιλαμε για καρτα σε αυτο το price range αλλα προφανως δεν θελεις να το καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION]

Αυτο σου λεω ανθρωπε μου.

Υπαρχει περιπτωση καποιος να σκασει 700+ ευρω για καρτα και να εχει μητρικη του κ@λου, που να μην υποστηριζει εστω χ8cf?

Εκ των πραγματων δεν στεκει το επιχερημα σου οταν μιλαμε για καρτα σε αυτο το price range αλλα προφανως δεν θελεις να το καταλαβεις.

Σου ξαναλέω πως υπάρχει περίπτωση. Δες πολύ απλά τα συστήματα που φτιάχνονται σήμερα.

Αν πάει σε αναβάθμιση και μητρικής , τότε ανεβαίνει σε κόστος.

Οταν αρχικά δίνεις φράγκα πολλά για σύστημα συνήθως κοιτάς CPU / RAM/ SSD/ GPU / PSU/ ΨΎΞΗ. και πέφτες σε όλα τα άλλα για να κρατήσεις το budget χαμηλά ή να πάρεις το δυναότερη CPU εντός ορίων budget.

Το πρόβλημα αυτό το έχω συναντήσει πολλές φορές σε αναβαθμίσιες που κάνω σε γνωστούς κ.λ.π..

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλέω πως υπάρχει περίπτωση. Δες πολύ απλά τα συστήματα που φτιάχνονται σήμερα.

Αν πάει σε αναβάθμιση και μητρικής , τότε ανεβαίνει σε κόστος.

Καλα οκ πεταει ο γαιδαρος πεταει.

Ο αλλος θα δωσει πανω απο 700 ευρω για μια καρτα γραφικων, αλλα ο καημενος δεν θα εχει μητρικη τελευταιας γενιας γιατι ανεβαινει το κοστος και θα την βαλει σε καμια p35.

Οταν αρχικά δίνεις φράγκα πολλά για σύστημα συνήθως κοιτάς CPU / RAM/ SSD/ GPU / PSU/ ΨΎΞΗ. και πέφτες σε όλα τα άλλα για να κρατήσεις το budget χαμηλά ή να πάρεις το δυναότερη CPU εντός ορίων budget.

Xαμηλο budget και καρτα πανω απο 700 ευρω ειναι 2 πραγματα που δεν πανε πακετο, αλλα φυσικα αδυνατεις να το κατανοησεις και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Xαμηλο budget και καρτα πανω απο 700 ευρω ειναι 2 πραγματα που δεν πανε πακετο, αλλα φυσικα αδυνατεις να το κατανοησεις και αυτο.

Αλλο το budget αγοράς συστήματος στον χρόνο Α και άλλο το budget αναβάθμισης της κάρτας γραφικών 1 έτος μετά !

Αυτό εννοώ.

Διαφορετικά δεν θα υπήρχε λόγος για διπύρηνες κάρτες και όλοι σε CROSS/SLI θα πηγαίναμε .

Αυτό αδυνατείς να το καταλάβεις ?

Link to comment
Share on other sites

Και ποια η διαφορα βρε Γιαννη?

Αφου και η 7990 2 καρτες ειναι οσο αφορα τα διαφορα χαζα των multigpu.

Ισα ισα με 2 καρτες εισαι πιο ευελικτος σε σχεση με μια διπυρηνη, (π.χ πουλας πολυ πιο ευκολα 2 φθηνοτερες καρτες μια-μια παρα μια πανακριβη):p

Και μην μου πεις για μητρικες που δεν υποστηριζουν cf/sli.

Δεν μπορω να δεχτω οτι καποιος εχει να σκασει 700+ γιουρια για καρτα και θα εχει μητρικη προ Χριστου:p

Μην το πας σε τι συμφερει και τι οχι.

Δεν ειναι μονο αυτο.

Εγω πχ εχω την Asus V Gene και δεν θελω να εχω δυο καρτες τοστ.

Η 7990 οπως και η 690 λοιπον θα ηταν μια λυση για τα δικα μου θελω.

Και μη μου πεις πχ παρε την Asus Formula αν θες δυο καρτες αερατες.

Στα 637,85€ την πηγανε σε λιγοτερο απο δυο ωρες.

6144MB Sapphire Radeon HD 7990 Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail)

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναλέω πως υπάρχει περίπτωση. Δες πολύ απλά τα συστήματα που φτιάχνονται σήμερα.

Αν πάει σε αναβάθμιση και μητρικής , τότε ανεβαίνει σε κόστος.

Οταν αρχικά δίνεις φράγκα πολλά για σύστημα συνήθως κοιτάς CPU / RAM/ SSD/ GPU / PSU/ ΨΎΞΗ. και πέφτες σε όλα τα άλλα για να κρατήσεις το budget χαμηλά ή να πάρεις το δυναότερη CPU εντός ορίων budget.

Το πρόβλημα αυτό το έχω συναντήσει πολλές φορές σε αναβαθμίσιες που κάνω σε γνωστούς κ.λ.π..

ΜΒ δεν βαζεις..?? το καλο το cpu EAN δεν εχει και ενα καλο ΜΒ καλυτερα να μην το παρεις..:p

Link to comment
Share on other sites

Μην το πας σε τι συμφερει και τι οχι.

Δεν ειναι μονο αυτο.

Εγω πχ εχω την Asus V Gene και δεν θελω να εχω δυο καρτες τοστ.

Η 7990 οπως και η 690 λοιπον θα ηταν μια λυση για τα δικα μου θελω.

Και μη μου πεις πχ παρε την Asus Formula αν θες δυο καρτες αερατες.

Στα 637,85€ την πηγανε σε λιγοτερο απο δυο ωρες.

6144MB Sapphire Radeon HD 7990 Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail)

Στα 600ε πάω για ψώνια !!:p

Θα είναι φτηνότερη από 2X 7970 ...

Link to comment
Share on other sites

ΜΒ δεν βαζεις..?? το καλο το cpu EAN δεν εχει και ενα καλο ΜΒ καλυτερα να μην το παρεις..:p

Αν ένα mobo μου κλοκάρει τον CPU έχοντας καλό VRM ναι θα το πάρω γιατί είναι καλό ! Αν είναι και φτηνό ακόμα καλύτερα.

Αλλος τομέας η πληρότητα και άλλος το κλοκάρισμα./

Link to comment
Share on other sites

Και μη μου πεις πχ παρε την Asus Formula αν θες δυο καρτες αερατες.

Οχι θα σου πω αντε καλοριζικη η 7990!

Αν θες στειλε pm με τιμη για την 780 σου, αναλαμβανω να την φορτωθω εγω:p

Link to comment
Share on other sites

Μην το πας σε τι συμφερει και τι οχι.

Δεν ειναι μονο αυτο.

Εγω πχ εχω την Asus V Gene και δεν θελω να εχω δυο καρτες τοστ.

Η 7990 οπως και η 690 λοιπον θα ηταν μια λυση για τα δικα μου θελω.

Και μη μου πεις πχ παρε την Asus Formula αν θες δυο καρτες αερατες.

Στα 637,85€ την πηγανε σε λιγοτερο απο δυο ωρες.

6144MB Sapphire Radeon HD 7990 Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail)

Καλα το πανε... κοντα στα 600 και προσ στα κατω θα ειναι VFM που λετε...:pleasantry:΄

ΕΑΝ ειχες σκοπο να κανεις cf/sli δεν θα επαιρνες αυτην εξ αρχης...:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.