Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

παιδια επειδη το θεμα αυτο ειναι chat only για 4-5 μελη , θα παρακαλουσα αν ειναι εφικτο καποιος να γραψει ολα τα reviews(benchmarks) που εχουν βγει , η συνοπτικα που κυμαινεται η καρτα γιατι απο το πρωι το μονο που διαβαζω ειναι πειραγματα , τσακωμους , μπιχτες μεταξυ σας.

εχω χασει τον μπουσουλα κοινως (μιας και σε ενα πρωινο δημιουργηθηκαν 10 σελιδες)και δεν εχω καταλαβει αν η καρτα ειναι καλη η οχι.

Τελικα τι ισχυει με 2 λογια ;

Πλεονεκτηματα / μειονεκτηματα κλπ.

Ευχαριστω.

Υ.Γ παντως ειτε διαβαζω για 780ti / 780 / titan / 290X ειναι σα να διαβαζω το ιδιο πραγμα

ξεκολληστε λιγο παιδια.Φιλικα το λεω

Oτι ειχα πει...

Επιδόσεις αναμεσα σε 780gtx με GTX Titan.

-Απο oc δεν τραβαει τιποτα. Κοινως ακομα και μια 780Gtx reference την τρωει.

-95 βαθμους temp actual gaming

-60db θορυβος

-υποτηριξη ΑΤΙ :p

-double flops τα κουρεψαν! η 7970 κανει παρτι πανω της

...μονο 550-600 ευρω

out of box 580 ευρω ( http://www.skroutz.gr/s/3486226/Gigabyte-GeForce-GTX780-3GB-OC.html 10% πανω απο 780gtx reference )

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

η καρτα καλυτερη των προσδοκιων...

θερμοκρασια και καταναλωση αδιαφορα για μενα...και για τους πιο πολλους εδω μεσα. Αφου πας σε μονοπυρηνη τουμπανο δε θα σε νοιαξει, αν πηγαινες xfire/sli με μικροτερες παραπανω και στα 2 θα ειχες ουτως η αλλως...

Σε επιδοσεις αγγιζει Titan σε 1080p, αν μη τι αλλο ειναι πιο κοντα σε Titan απ'οτι σε 780 , και σε πανω απο 1080 κουναει μαντηλι...

Γιατι τοσο καλη αποδοση σε μεγαλες αναλυσεις? Σιγουρα δεν ειναι τα 4gb ram, αφου και η Titan εχει 6gb...κανει τοση διαφορα το 512bit bus?

Το ζουμι ειναι αλλου ομως....στην 290 non-X ...

Αν η 290Χ εχει τρελο VFM, τοτε στην non-X θα παει στο θεο...

Το εχει σκεφτει κανεις οτι η "απλη" εχει ιδιο memory bus, ιδια ολα γενικα και χανει ΜΟΝΟ 9% shaders?

9% παιδια...9...!!!!

Η 7950 ειχε 12.5% λιγοτερα shaders απο την 7970 και θυμαστε ποσο κοντα ηταν σε επιδοσεις.... τωρα με την 290 θα γινει πανηγυρι πιστευω αν ειναι 100 ευρω κατω απο την 290Χ...

290 απλη με κατω απο 400ε reference ξεκλειδωτη ταση και hynix μνημες και uber mode χωρις TDP throttle....οτι πρεπει, της πετας και ενα waterblock αργοτερα και εισαι αρχοντας!

ΥΓ: Η αλλη νικη της AMD αφορα το mantle...περιμεναμε μια καρτα με επιδοσεις εως 780 το πολυ και με αυτο το δεδομενο το mantle δεν ηταν αρκετο δελεαρ (αφου ειναι αγνωστο το ποσο θα υποστηριχθει και το τι επιπεδο βελτιωσης θα παρεχει) για να παρει κανεις 290 κοιτωντας αποκλειστικα τις επιδοσεις... Ομως οταν στις επιδοσεις ηδη χτυπας στα ισια Titan μετα το mantle αποτελει ενα πολυ μικροτερο ρισκο που πιθανον και να σε εκτοξευσει!

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη το θεμα αυτο ειναι chat only για 4-5 μελη , θα παρακαλουσα αν ειναι εφικτο καποιος να γραψει ολα τα reviews(benchmarks) που εχουν βγει , η συνοπτικα που κυμαινεται η καρτα γιατι απο το πρωι το μονο που διαβαζω ειναι πειραγματα , τσακωμους , μπιχτες μεταξυ σας.

εχω χασει τον μπουσουλα κοινως (μιας και σε ενα πρωινο δημιουργηθηκαν 10 σελιδες)και δεν εχω καταλαβει αν η καρτα ειναι καλη η οχι.

Τελικα τι ισχυει με 2 λογια ;

Πλεονεκτηματα / μειονεκτηματα κλπ.

Ευχαριστω.

Υ.Γ παντως ειτε διαβαζω για 780ti / 780 / titan / 290X ειναι σα να διαβαζω το ιδιο πραγμα

ξεκολληστε λιγο παιδια.Φιλικα το λεω

η καρτα σκοτωνει αλλα καιει φουλ και δεν ειναι αθορυβη-κρυα οπως αλλες λυσεις. Στα λεφτα της ειναι tehbest buy. Eπισης κλοκαρει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω να κανω μια πολυ σημαντικη ερωτηση:

Μολις βγει η 780ti η οποια θα περναει σε επιδοσεις την Titan, τοτε η Titan θα συνεχισει να εχει 1000 ευρω με μικροτερες επιδοσεις???

Γιατι νομιζω οτι κατι τετοιο θα ισχυσει?? Εχω αυτο το feeling. Εκτος αν πουμε οτι 3gbvram=300 ευρω. Τοτε θα εχω ακουσει το πιο ΗΛΙΘΙΟ πραμα στη ζωη μου απο nVidia. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

αρα ειναι σα μια ΑΤΙ 780τι?

αυτη ποσο εχει ;

ασε την 780ti και παρε αυτη που σου δινω με επιδοσεις 10% πανω απο 780gtx reference out of the box. Καλα με OC POTENTIAL την σμπαραλιάζει την R290X

Gigabyte GeForce GTX780 3GB OC | Skroutz.gr

ΑΤΙ ριξε και αλλο τις τιμες γιατι δεν σε βλεπω με 580 ευρω την GYGA.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εχω να κανω μια πολυ σημαντικη ερωτηση:

Μολις βγει η 780ti η οποια θα περναει σε επιδοσεις την Titan, τοτε η Titan θα συνεχισει να εχει 1000 ευρω με μικροτερες επιδοσεις???

Γιατι νομιζω οτι κατι τετοιο θα ισχυσει?? Εχω αυτο το feeling. Εκτος αν πουμε οτι 3gbvram=300 ευρω. Τοτε θα εχω ακουσει το πιο ΗΛΙΘΙΟ πραμα στη ζωη μου απο nVidia. :hmm:

Διαβαστε λιγο more μην αναλύουμε το καθε τι....

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρέψου. Τη βρίσκεις κάτω από 500€.

Αμα πεσει στα 400-450 με μαύρη καρδια και ενα ζευγάρι ωτοασπίδες, έρχεται και χειμώνας οπου πετρέλαιο στην πολυκατοικία δεν θα βαλουμε κατι μπορει να γινει!

Link to comment
Share on other sites

Τι να διαβασω? Μια απλη ερωτηση εκανα!

H απαντηση ειναι πολυ απλη:

To 1000αρικο της NVIDIA GTX TITAN ειναι πρωτίστως γι αυτο:

444.jpg

image.jpg

και δευτερεύοντος σημασίας για τους 2688 shaders και double ram, αν και το κατατασει στο πιο ολοκληρωμένο GK110 μετα απο 8 μηνες!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

H απαντηση ειναι πολυ απλη:

To 1000αρικο της NVIDIA GTX TITAN ειναι πρωτίστως γι αυτο:

444.jpg

image.jpg

και δευτερεύοντος σημασίας για τους 2688 shaders και double ram!

:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα πάρει από εμάς ΤΙΤΑΝ για computing..Sebastian είσαι άλλη κατηγορία καταναλωτή μόνος σου νομίζω!!!:hehe:

Μα δεν σου λεω τοση ωρα να παρεις Τιταν..

Πανηγυρίζεις για ενα προϊόν της ΑΤΙ και σου λεω ο αλλος με 580 ευρω (780gtx GYGA) σου περνει τα σωβρακα ειτε το θελεις ειτε οχι να το καταλαβεις! Το αποτελεσμα ειναι Striptiz!

Για μενα ουτε με ακουμπάτε ουτε με κοιτάτε στα ισα αλλα λεμε...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

H απαντηση ειναι πολυ απλη:

To 1000αρικο της NVIDIA GTX TITAN ειναι πρωτίστως γι αυτο:

444.jpg

image.jpg

και δευτερεύοντος σημασίας για τους 2688 shaders και double ram, αν και το κατατασει στο πιο ολοκληρωμένο GK110 μετα απο 8 μηνες!

που ακριβοσ χρησημευει αυτο?? μπορεισ λιγο να μασ βοηθησεισ??

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μια χαρα μου φανηκαν τα νουμερακια. Αλλα δε θελω να αναβαθμισω τωρα, απο τη στιγμη που πιστευω οτι η 870/ti θα ειναι πιο γρηγορη απο την 290X.

Για την 880 ουτε λογος, απλα φοβαμαι μη την τιμολογησουν 1000ρικο οι καθυστερημενοι της nVidia.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.