Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

σε crysis 3 (και στο bf3) είναι ενδιάμεσα σε 780 και τιτάνα αλλά στις μεγάλες κάνει σεξάκι.

Για να πάρω 290χ ρε συ ;)

έχω κι τιτανα και άλλες 2χ 780 :D

εχε χαρη που πηρα προσφατα την 680lightning αλλιως θα την τσιμπαγα εγω την δικια σου.Οσο για την 290χ την περιμενω η τις περιμενω σε cf με ανοιχτεσ αγκαλες!!!!:hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

γιατι μας το κανει αυτο ρε γμτ...γιατι ρε [MENTION=1199]Volrath[/MENTION] και [MENTION=3441]Aris137[/MENTION] , μια χαρα δεν ημασταν να ριξουμε 250 ευρω για την 280Χ? Γιατι μας δελεαζει ετσι και πρεπει τωρα να ριξουμε 350+ σε r9 290 non-X? Ε ρε γμτ παλι αναμονη 1 μηνα+ να ερθουν οι καρτες, να σταθεροποιηθουν οι τιμες και να ριξουμε και το 100ρικο παραπανω...

Για μεταχειρησμενη 7950 ξεκινησα με κατω απο 200 και εφτασα σε τιμη PS4 μονο για την καρτα...

Α ρε AMD τι μας κανεις :/

Link to comment
Share on other sites

εχε χαρη που πηρα προσφατα την 680lightning αλλιως θα την τσιμπαγα εγω την δικια σου.Οσο για την 290χ την περιμενω η τις περιμενω σε cf με ανοιχτεσ αγκαλες!!!!:hehe::hehe::hehe:

crysis 3: r9 290x xfire @1920x1080: 70 FPS @2560x1600: 42.8 FPS

metro LL: xfire @1920x1080: 107 FPS @uber @2560x1600: 77 FPS @uber

WTF?? Συλλογη τις κανεις?? Χαχα!

Αντε μεγειά! :pleasantry:

όχι, benchmarks τρέχω :D

κάτσε να βγάλω μια ωραία photo έχοντας τες όλες μαζί :D

Link to comment
Share on other sites

καλά ε ο τύπος δεν παίζεται... έχει ανοίξει το gpuz πιο μετά απο το benchmark.

Δες max temps στο afterburner ;)

επίσης, μιλάτε για custom. Τουλάχιστον στο πρώτο 3μηνο δεν θα βγει custom. Γιατί? Γιατί η amd έφτιαξε δικό της controller και θα αφήσει την κάθε εταιρία να βάλει ότι θέλει πάνω?

Έγινε επεξεργασία από firekiller
Link to comment
Share on other sites

Ρε με το μαπα driver εχω ιδιο gpu score με χαμηλοτερα το core και default τις μνημες παμε καλα?Και 58οC max temp fan 52% max fan στο auto.

roflmao δε ακουγεται ουτε αν βαλω το αυτι διπλα στο twinfrozr.Beat that quiet mode.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Ρε με το μαπα driver εχω καλυτερο gpu score με χαμηλοτερα το core και default τις μνημες παμε καλα?Και 58οC max temp fan 52% max fan roflmao δε ακουγεται ουτε αν βαλω το αυτι διπλα στο twinfrozr.

παίζει να είναι η απλή 290 ρε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οντως trustworthy το leak μαλλον η Χ ειναι καθως η απλη κυκλοφορει 1 στην πιατσα και 31 το paper launch.Δηλαδη 7 ,ερες μετα.Βεβαια στους reviewers για λογους ταχυτητας μπορει να τις εστειλαν μαζι

Link to comment
Share on other sites

γιατι μας το κανει αυτο ρε γμτ...γιατι ρε Volrath και Aris137 , μια χαρα δεν ημασταν να ριξουμε 250 ευρω για την 280Χ? Γιατι μας δελεαζει ετσι και πρεπει τωρα να ριξουμε 350+ σε r9 290 non-X? Ε ρε γμτ παλι αναμονη 1 μηνα+ να ερθουν οι καρτες, να σταθεροποιηθουν οι τιμες και να ριξουμε και το 100ρικο παραπανω...

Για μεταχειρησμενη 7950 ξεκινησα με κατω απο 200 και εφτασα σε τιμη PS4 μονο για την καρτα...

Α ρε AMD τι μας κανεις :/

Άσε..και δω τα ίδια. Ξεκίνησα να ψάχνω για sub 200€ 7950, μετά λέω να πάω για gtx 760 μιας και έχω ήδη μία σε άλλο μηχάνημα, μετά βλέπω τις τιμές στις 7970 και λέω sub 280€ και καθάρισα...Βγαίνουν οι 280X στα 3 κατοστάρικα, έλα μωρέ κάτι ψιλά παραπάνω για GHz. Ε, τώρα το τελειωτικό χτύπημα με την 290, άμα βγει ~380€. Αλλά παραπάνω δε πάει...

...εκτός αμα ρίξει η nv τις 780 σε παρόμοια φράγκα με την 290...:p

Link to comment
Share on other sites

Άσε..και δω τα ίδια. Ξεκίνησα να ψάχνω για sub 200€ 7950, μετά λέω να πάω για gtx 760 μιας και έχω ήδη μία σε άλλο μηχάνημα, μετά βλέπω τις τιμές στις 7970 και λέω sub 280€ και καθάρισα...Βγαίνουν οι 280X στα 3 κατοστάρικα, έλα μωρέ κάτι ψιλά παραπάνω για GHz. Ε, τώρα το τελειωτικό χτύπημα με την 290, άμα βγει ~380€. Αλλά παραπάνω δε πάει...

...εκτός αμα ρίξει η nv τις 780 σε παρόμοια φράγκα με την 290...:p

για μενα το χειροτερο ειναι η αναμονη, που συνεχως παρατεινεται...

Δηλαδη, πουλησα πριν 1 μηνα την 760 για να παω σε 7950 ή καποια απο τις καινουριες (ελπιζα να βγει 280 σκετη) και λεω θα κανω υπομονη 1 μηνα να στρωσουν οι τιμες να επωφεληθω...ε περασε ο μηνας, οντως εστρωσαν οι τιμες (στη Γερμανια τουλαχιστον) και δε το μετανιωσα, κερδισμενος ειμαι αμα παρω με 250ε μια 280Χ αλλα να σου παλι η βομβα με τις τιμες των 290 και νεα αναμονη....γιατι το πιο φυσιολογικο φαινεται να ειναι να τις βαλουν MSRP 399ε....οποτε Γερμανια θα παιξει στα ~350ε...και δεν ειναι μονο οι επιδοσεις σε αυτες ΟΚ δεν νομιζω οτι θα εχει καλυτερο VFM απο 280Χ στα 250...αλλα ειναι κυριως τα 4gb ram και η φρεσκαδουρα της υποθεσης...

Ομως αμα 31 κυκλοφορησει, τοτε καλα τελη Νοεμβρη για να πεσουν λιγο οι τιμες...

Παντως σιγουρα ειναι εποχη που η αναμονη αξιζει τον κοπο! Παντα λενε καποιοι "μην αναβαλεις συνεχεια την αγορα, παντα θα υπαρχει κατι καλυτερο-δελεαστικορερο στη γωνια να βγει" αλλα δεν ειανι ετσι....αυτη τη στιγμη ειναι οντως μεταβατικη περιοδος..... οι 290 και 290Χ θα φερουν πολλες επιπτωσεις σε ολες τις τιμες, και αναμενεται και η απαντηση της nvidia με price cuts.... Δηλαδη τα Χριστουγεννα θα ειναι πραγματικα η ιδανικη περιοδος να αγορασει καποιος....με ολα τα φρεσκα δεδομενα, ολες τις νεες καρτες στην αγορα και με στρωμενες τιμες....και τιποτα στον οριζοντα για κανα 6μηνο τουλαχιστον...

Αν δωσει και η nvidia 780 στα 400ε δε θα ιεναι κακη λυση....δεν ειμαι fanboy, περιμενω να δω τις 290 και τα price cuts της nvidia και να δω που θα κατσει η μπιλια οσον αφορα το VFM...αλλα δεν κρυβω οτι τα 4gb vram και το mantle με κανουν να κλινω αρκετα προς τη 290...γιατι αποκλειεται και η nvidia να καταποντισει τις τιμες της...

Link to comment
Share on other sites

Σε Uber Mode ηταν η R9-290X.

Ηταν σε UBER MODE η 780 gtx reference και GTX Titan ? Γιατι εαν δεν ηταν τοτε τα ρολογια τους μπορει να ηταν και πάτος, 900Mhz-920mhz για την μια και 875-900mhz για την αλλη.

Εχω πει η Nvidia δεν εχει 2πλα bios και για να την κανεις να τρεχει στα TURBO (uber mode) ρολογια ή θα φτιαξεις bios (και θα εχεις ενα κοινο ρολοι) ή θα αλλαξεις το temp target throttle (απο 80c σε 85/90c) ή τις στροφες του ανεμιστηρα απο evga prec, afterburner & nvidia inspector για να μην πιασουν τους 80 βαθμους και τρεχουν οι δυο τους σε 1000mhz+.

Επιπλεον οπως εχω πει για να μην εχεις και TDP throttle θα πρεπει να ανοιξεις το 110% Power target για τα (265 watt) στο afterburner, evga prec, nvidia inspector για το GTX TITAN.

Για να παρετε ενα παραδειγμα απο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] σε GRID II

780 gtx reference Nvidia quiet mode -> 50 fps

780 gtx reference UBER MODE -> 54 fps

8% διαφορα στην αποδοση επειδη δεν την αφησες να επεμβει το temp throttle της Nvidia (που εαν δεν το αλλαξεις ειτε αλλάζοντας απο 80c σε 85/90c είτε ανεβάζοντας τις στροφες του ανεμιστήρα γιατι μολις πιασει τους 80 βαθμους αρχιζει η βουτιά)

Περιμενουμε τα τελικα resuts αν και δεν εχω πεσει εξω σε αυτα που σας ελεγα. Καθεται αναμεσα σε GTX Titan και GTX 780 με σαφως χειροτερο ΟC potential που την φερνει ειτε πισω ειτε μαζι με την reference 780gtx.

Εχω δωσει και νουμερα εδω και καιρο, ισως ο μοναδικος....

Ολες οι NON REFERENCE 780 GTX λυσεις ειναι σαφως ταχυτερες απο την REFERENCE 780GTX απο 10% (EVGA ACX, ASUS DCII, GIGABYTE OC 3 FANS) εως και 15% (EVGA CLASSIFIED) γιατι δεν εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ ACTUAL TEMP THROTTLE λογου του ανεμιστήρα τους.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Σε Uber Mode ηταν η R9-290X.

Ηταν σε UBER MODE η 780 gtx reference και GTX Titan ? Γιατι εαν δεν ηταν τοτε τα ρολογια τους μπορει να ηταν και πάτος, 900Mhz-920mhz για την μια και 875-900mhz για την αλλη.

Εχω πει η Nvidia δεν εχει 2πλα bios και για να την κανεις να τρεχει στα TURBO (uber mode) ρολογια ή θα φτιαξεις bios (και θα εχεις ενα κοινο ρολοι) ή θα αλλαξεις το temp target throttle (απο 80c σε 85/90c) ή τις στροφες του ανεμιστηρα απο evga prec, afterburner & nvidia inspector για να μην πιασουν τους 80 βαθμους και τρεχουν οι δυο τους σε 1000mhz+.

Επιπλεον οπως εχω πει για να μην εχεις και TDP throttle θα πρεπει να ανοιξεις το 110% Power target για τα (265 watt) στο afterburner, evga prec, nvidia inspector για το GTX TITAN.

Για να παρετε ενα παραδειγμα απο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] σε GRID II

780 gtx reference Nvidia quiet mode -> 50 fps

780 gtx reference UBER MODE -> 54 fps

8% διαφορα στην αποδοση επειδη δεν την αφησες να επεμβει το temp throttle της Nvidia (που εαν δεν το αλλαξεις ειτε αλλάζοντας απο 80c σε 85/90c είτε ανεβάζοντας τις στροφες του ανεμιστήρα γιατι μολις πιασει τους 80 βαθμους αρχιζει η βουτιά)

Περιμενουμε τα τελικα resuts αν και δεν εχω πεσει εξω σε αυτα που σας ελεγα. Καθεται αναμεσα σε GTX Titan και GTX 780 με σαφως χειροτερο ΟC potential που την φερνει ειτε πισω ειτε μαζι με την reference 780gtx.

Εχω δωσει και νουμερα εδω και καιρο, ισως ο μοναδικος....

Ολες οι NON REFERENCE 780 GTX λυσεις ειναι σαφως ταχυτερες απο την REFERENCE 780GTX απο 10% (EVGA ACX, ASUS DCII, GIGABYTE OC 3 FANS) εως και 15% (EVGA CLASSIFIED) γιατι δεν εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ ACTUAL TEMP THROTTLE λογου του ανεμιστήρα τους.

Χωρίς καμία παρεξήγηση, απλά επειδή είμαι από κινητό και βαριέμαι να ψάξω, στείλε μου ποστς που γράφρις νούμερα να δω πόσο μέσα έπεσες :)

AMD Radeon R9 290X 4 GB Review | techPowerUp

AMD Radeon R9 290X CrossFire Review | techPowerUp

post-9603-1416077841,6671_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από firekiller
Link to comment
Share on other sites

ασε τα μαιμου και πιασε ANANDTECH

AnandTech Portal | The Radeon R9 290X Review

ΕΙΧΑ ΠΕΙ [MENTION=9603]firekiller[/MENTION]

BF III 2560X1440

GTX Titan -> 74,3 fps

GTX 780 -> 65 fps

R 280X ref. -> 46,5 fps

R 290X -> 62-63 fps

image.jpg

ΕΙΧΑ ΠΕΙ [MENTION=9603]firekiller[/MENTION]

Crysis III 2560X1440

GTX Titan -> 58,6 fps

GTX 780 -> 53,1 fps

R 280X ref. -> 40 fps

R 290X -> 51-53 fps

image.jpg

ΕΙΧΑ ΠΕΙ [MENTION=9603]firekiller[/MENTION]

Bioshock Inf 2560X1440

GTX Titan -> 68,6 fps

GTX 780 -> 61,5 fps

R 280X ref. -> 47,2 fps

R 290X -> 59-61 fps

image.jpg

ΕΙΧΑ ΠΕΙ [MENTION=9603]firekiller[/MENTION]

GRID II 2560X1440+Adv. Light (AMD)

GTX Titan -> 79,5 fps

GTX 780 -> 74,1 fps

R 280X ref. -> 63,2 fps

R 290X -> 77-79 fps

image.jpg

image.jpg

ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ DOUBLE PREC ?

image.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

ασε τα μαιμου και πιασε ANANDTECH

AnandTech Portal | The Radeon R9 290X Review

image.jpg

image.jpg

Δεν λες και μαϊμου τα reviews του wizz φίλος.

Επίσης σύμφωνα με τα graphs αυτό που μου στείλες είναι πολύ πιο ελλιπές... Με μονή δεν λέει τπτ για uber duper κτλπ. ενώ του tpu είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο

Link to comment
Share on other sites

Σε Uber Mode ηταν η R9-290X.

Ηταν σε UBER MODE η 780 gtx reference και GTX Titan ? Γιατι εαν δεν ηταν τοτε τα ρολογια τους μπορει να ηταν και πάτος, 900Mhz-920mhz για την μια και 875-900mhz για την αλλη.

Εχω πει η Nvidia δεν εχει 2πλα bios και για να την κανεις να τρεχει στα TURBO (uber mode) ρολογια ή θα φτιαξεις bios (και θα εχεις ενα κοινο ρολοι) ή θα αλλαξεις το temp target throttle (απο 80c σε 85/90c) ή τις στροφες του ανεμιστηρα απο evga prec, afterburner & nvidia inspector για να μην πιασουν τους 80 βαθμους και τρεχουν οι δυο τους σε 1000mhz+.

Επιπλεον οπως εχω πει για να μην εχεις και TDP throttle θα πρεπει να ανοιξεις το 110% Power target για τα (265 watt) στο afterburner, evga prec, nvidia inspector για το GTX TITAN.

Για να παρετε ενα παραδειγμα απο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] σε GRID II

780 gtx reference Nvidia quiet mode -> 50 fps

780 gtx reference UBER MODE -> 54 fps

8% διαφορα στην αποδοση επειδη δεν την αφησες να επεμβει το temp throttle της Nvidia (που εαν δεν το αλλαξεις ειτε αλλάζοντας απο 80c σε 85/90c είτε ανεβάζοντας τις στροφες του ανεμιστήρα γιατι μολις πιασει τους 80 βαθμους αρχιζει η βουτιά)

Περιμενουμε τα τελικα resuts αν και δεν εχω πεσει εξω σε αυτα που σας ελεγα. Καθεται αναμεσα σε GTX Titan και GTX 780 με σαφως χειροτερο ΟC potential που την φερνει ειτε πισω ειτε μαζι με την reference 780gtx.

Εχω δωσει και νουμερα εδω και καιρο, ισως ο μοναδικος....

Ολες οι NON REFERENCE 780 GTX λυσεις ειναι σαφως ταχυτερες απο την REFERENCE 780GTX απο 10% (EVGA ACX, ASUS DCII, GIGABYTE OC 3 FANS) εως και 15% (EVGA CLASSIFIED) γιατι δεν εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ ACTUAL TEMP THROTTLE λογου του ανεμιστήρα τους.

Για να καταλάβω. Καταδικάζεις το uber mode από όπου και αν προέρχεται;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω. Καταδικάζεις το uber mode από όπου και αν προέρχεται;

Εταιρείες ειναι που κανουν οτι θελουν με τα προιοντα τους.

Ομως οταν περασουν στα χερια μου κανω εγω οτι θελω με το προιον.

Λεω το τι ισχυει για να ξερετε τι ακριβώς βλέπετε.

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ -> ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ

Dirt Showdown + Adv Light (AMD) 2560X1440

image.jpg

GTX Titan -> 56 fps

GTX 780 -> 51 fps

R 280X ref. -> 49 fps

R 290X -> 61-63 fps

Far Cry III 2560X1440

image.jpg

GTX Titan -> 54 fps

GTX 780 -> 49 fps

R 280X ref. -> 38 fps

R 290X -> 47-49 fps

Metro Last Light 2560X1440

image.jpg

GTX Titan -> 52 fps

GTX 780 -> 48 fps

R 280X ref. -> 40 fps

R 290X -> 50-52 fps

Tomb Raider + TressFX (AMD) 2560X1440

555.jpg

GTX Titan -> 48 fps

GTX 780 -> 44 fps

R 280X ref. -> 40 fps

R 290X -> 50-52 fps

Σε ολα τα νουμερα που εδωσα πριν 3 εβδομαδες επεσα μεσα....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.