Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

το mantle θα το υποστηρίζει μόνο το R20X ή και οι παλιότερες κάρτες?

πχ 7970

Ναι, ειναι συμβατο με τις GCN cards. Αναμενεται μεγαλο boost λογικα στις αποδοσεις τους με την αφιξη του Mantle. Καιρος ηταν να δουμε αυξηση απο software, αντι να δινουμε 600 και 700 ευρω για ενα 25% αποδοσης. Ειναι λιγο ντροπη να μη δουλευουν οι εταιριες στο software και να τα κονομανε ευκολα απο ολα τα κοροιδα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το mantle θα υποστηρίζεται εγγενώς; απαιτεί κάποιο λογισμικό σαν το dx; θα επιλέγουμε από ingame settings αν θέλω dx ή mantle;

To mantle είναι ένα API, πιο low level από το DirectX και ασύμβατο με οτιδήποτε εκτός των νέων AMD GPUS και των 7χχχ όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.

Με απλά λόγια, αν μία εφαρμογή/παιχνίδι υποστηρίζει Mantle, θα πηγαίνει πιο γρήγορα από ότι στην DirectX version. Πόσο; Αυτό μένει να το δούμε!

Μέχρι στιγμής Mantle θα υποστηρίζει σίγουρα η Frostbite engine.

Εικάζω ότι θα υποστηριχθεί αρκετά, δεδομένου ότι η AMD κατάφερε να έχει την αποκλειστικότητα των κονσολών αυτής της γενιάς!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο [MENTION=478]sebastian[/MENTION] καλά κάνει και μας φωνάζει!Εγώ δεν περιμένω να βγάλει κάρτα καλύτερη από τον Τιτάνα και δεν μου χρειάζεται τέτοια κάρτα αλλά θα γούσταρα τρελά αν επιτέλους φτιάχνανε το crossfire και με 2x R260X ή 2xR270X να πέρναμε τρελά fps σε όλα τα νέα games.Όσο για τις R280X και R290X εγώ το θεωρώ επιτυχία αν χτυπάνε στα ίσα 770 + 780 με 100+ λιγότερα ευρουλάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο [MENTION=478]sebastian[/MENTION] καλά κάνει και μας φωνάζει!Εγώ δεν περιμένω να βγάλει κάρτα καλύτερη από τον Τιτάνα και δεν μου χρειάζεται τέτοια κάρτα αλλά θα γούσταρα τρελά αν επιτέλους φτιάχνανε το crossfire και με 2x R260X ή 2xR270X να πέρναμε τρελά fps σε όλα τα νέα games.Όσο για τις R280X και R290X εγώ το θεωρώ επιτυχία αν χτυπάνε στα ίσα 770 + 780 με 100+ λιγότερα ευρουλάκια!!!

Αν βγαλει καρτα χωρις εργοστασιακο throttle τοτε εξ' ορισμου θα ειναι καλυτερη απο την ελαττωματικη Titan. Γιατι μπορει να εκανε 1000 ευρω, αλλα πρεπει να το παραδεχτειτε οτι αγορασατε σκαρτο προιον, το οποιο μπαλωνετε και φτιαχνετε μονοι σας με custom ενεργειες. Αν καποιος δεν ειναι expert user την παιρνει την Titan και την πεταει στα σκουπιδια. Ή παιζει με throttle

Link to comment
Share on other sites

Εδω τα σκασε κοσμος για το 680gtx και μιλαμε καπου στα 600 ευρω που ειναι ο μισος πυρήνας απο τον Τιτανα, το 1/3 μνήμης αλλά και τα double prec flops στο πάτο.

Ξεκολλάτε το μυαλό σας απο τον Τιτάνα.

Αν η ΑΤΙ εχει απόδοση 780gtx στα 600 ευρώ, sorry αλλά nvidia πολύ πιο πλήρης σε όλα της... τουλαχιστον +10% πανω απο 780gtx και 100 ευρω πιο κατω!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εδω τα σκασε κοσμος για το 680gtx και μιλαμε καπου στα 600 ευρω που ειναι ο μισος πυρήνας απο τον Τιτανα, το 1/3 μνήμης αλλά και τα double prec flops στο πάτο.

Ξεκολλάτε το μυαλό σας απο τον Τιτάνα.

Αν η ΑΤΙ εχει απόδοση 780gtx στα 600 ευρώ, sorry αλλά nvidia πολύ πιο πλήρης σε όλα της... τουλαχιστον +10% πανω απο 780gtx και 100 ευρω πιο κατω!

Αγορασαν ενα προιον το οποιο δουλευε και συνεχιζει να δουλευει αψογα παιζοντας BF4 σε High/Ultra Settings, χωρις να κατσουν να γινουν ειδικοι και να φλασαρουν BIOS 10 φορες τη μερα ! :happy2:

Επισης πιστευω οτι πρεπει να περιμενουμε μεχρι να βγει το Mantle, γιατι αν δωσει ενα 20% σε αποδοση, με 0 ευρω, τοτε θα μιλαμε για τεραστιο respect απο την AMD, και ταυτοχρονα θα κερδισει τη μαχη με την nVidia καθως εχει ολη την αγορα των κονσολων, αρα θα εχει το optimazation με το μερος της, δινοντας boost στην αποδοση χωρις να χρεωνει παραπανω τους πελατες της.

Λιγη υπομονη απο μενα.

Έγινε επεξεργασία από Freak27
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα η εταιρια δεν γίνεται ρομπα γιατι, τα σκυλια δεν ειναι official. Θα βγει να σου πει δεν ειπα ποτε οτι ειναι Titan killer...

Οπως εγινε και με τον Bulldozer. Δεν ειχε πει ποτε οτι ηταν 980Χ killer!

Ο Τιτανας ειναι μια αλλη κατηγορια για την Nvidia και λαθος που τον βαζουμε στο παιχνιδι.

- Το 780gtx ειναι ο αντιπαλος της και στην τιμη της στα 600 ευρω.

- Στα 700 ευρω το EVGA 780 gtx Classified με απόδοση Titan στα games...

Μην νομίζετε οτι δεν ειμαι πολύ περίεργος να δω τα τελικα results. Αν η ΑΤΙ δεν με πείσει σε θεμα software-drivers δεν την ακουμπάω...και αυτο θα παρει χρονο να το κανει.

Επισης ειναι ενα θεμα τα physx+3d support και λοιπα που δεν εχει ακουμπήσει η ΑΤΙ. Ποιος ξεχναει Batman origins, Metro Last light, Witcher III.

Γιατί θα έχει η R9 290X το ίδιο ΑΘΛΙΟ DP = 1/24sp όπως η 780 για να την βάλουμε στην ίδια κατηγορία .. ???

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε κατι σημαντικό, το madle δεν ειναι αποκλειστικότητα της AMD εχει φτιαχτεί απο την AMD αλλα ειναι open source API, το παίρνει και η nvidia και οποίος άλλος θέλει και το κάνει optimize σε οτιδήποτε. Το έχω πει ήδη μια φορά και θα το πω και πάλι, σε ενα θέμα που μιλάει για sli-cf εδω στο φόρουμ υπάρχει ενα λινκ που εκει ο τύπος μιλάει με amd και nvidia και στο τέλος και οι δυο πλευρές λένε ξεκάθαρα οτι ΔΕΝ θέλουν πόλεμο στα pc γτ ο κόσμος θα στραφεί στις κονσόλες και εκει το κέρδος τους ειναι μπαρμ******λα. Καθήστε τώρα εσείς και βγάλτε τα ματιά σας για ιδεολογίες εταιριών και τέτοια. Freak27 η Titan πλασαρίστηκε εξαρχής ως μια κάρτα για τους enthusiast χρήστες, με ενα σωστό bios το throttle όντως δεν θα υπήρχε αλλα και πάλι ο enthusiast δεν θα καθόταν με το μαμά bios να του αλλάζει τα ρολόγια το boost και να του δινει οτι ρεύμα θέλει. Εγω προσωπικά θα άλλαζα bios και στην 680 και στην 780.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε κατι σημαντικό, το madle δεν ειναι αποκλειστικότητα της AMD εχει φτιαχτεί απο την AMD αλλα ειναι open source API, το παίρνει και η nvidia και οποίος άλλος θέλει και το κάνει optimize σε οτιδήποτε. Το έχω πει ήδη μια φορά και θα το πω και πάλι, σε ενα θέμα που μιλάει για sli-cf εδω στο φόρουμ υπάρχει ενα λινκ που εκει ο τύπος μιλάει με amd και nvidia και στο τέλος και οι δυο πλευρές λένε ξεκάθαρα οτι ΔΕΝ θέλουν πόλεμο στα pc γτ ο κόσμος θα στραφεί στις κονσόλες και εκει το κέρδος τους ειναι μπαρμ******λα. Καθήστε τώρα εσείς και βγάλτε τα ματιά σας για ιδεολογίες εταιριών και τέτοια. Freak27 η Titan πλασαρίστηκε εξαρχής ως μια κάρτα για τους enthusiast χρήστες, με ενα σωστό bios το throttle όντως δεν θα υπήρχε αλλα και πάλι ο enthusiast δεν θα καθόταν με το μαμά bios να του αλλάζει τα ρολόγια το boost και να του δινει οτι ρεύμα θέλει. Εγω προσωπικά θα άλλαζα bios και στην 680 και στην 780.

Δεν είναι open source. Και δια στόματος Thracks

https://twitter.com/Thracks/status/383872285351739393

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.