Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Mantle GPU-limited scenario: 2.7% (1080p) and 1.4% (1600p) performance improvement under Ultra settings and FXAA on the Core i7-4960X

Tελικα παλι ο seba επεσε μεσα, σε cpu limited σενάριο αποδίδει το mantle. Δηλαδη να παρεις ενα APU και να κοτσάρεις μια 290Χ. Εκει θα δεις διαφορα με Mantle και χωρις mantle.

Με CPU πρώτης γραμμής δεν θα δεις τίποτα γιατί εκει είσαι GPU LIMITED!

Τι εννοάς;

CPU: Intel Core i7-3970x Extreme, 12 logical cores @ 3.5 GHz

GPU: 2x AMD Radeon R9 290x 4 GB

Settings: 1080p ULTRA 4x MSAA

OS: Windows 8 64-bit

Level: South China Sea “Broken Flight Deck”

This single-player scene is heavy on both the CPU and GPU with lots of action going on. Test was done on the highest end Intel CPU on Windows 8, which is the fastest option before Mantle thanks to DirectX 11.1. Still this CPU is not fast enough to keep the 2 290x GPUs fed at 1080p on Ultra settings so we get a significant CPU performance bottleneck which results in major performance improvement when enabling Mantle.

Result: 12.76 ms/f -> = 8.23 ms/f = 55% faster

Link to comment
Share on other sites

εισαι γατονι ρε ατιμε!

και λιγο πιο αναλυτικα

Latest news posts - News - Battlelog / Battlefield 4

Γαταρε μου εσυ! :hehe:

Ειδικα το 3o σεναριο δεν παιζει.... 2χ290x σε 1080p ultra με +Χ4ΜSAA ειχαν 75 fps ? :p

SLI nVIDIA 780ti βγαζουν πανω απο 130fps+ ....και ολοι ξερουμε τι σπρωξιμο τρωτε στο BF IV!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ποτε εκανες την παραγγελια? Η δικη μου μπηκε στις 18/01. Με βλεπω να παιρνω παλι τηλεφωνα αυριο. Oh well.

Ή 15/01 ή 16/01, δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί ήταν τηλεφωνική η παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να δώ ΑΝ η AMD θα βγάλει την R9 290XTX με 3072SPs... Μυρίζομαι ότι θα την κρατήσει για το τέλος... όπως και την R9 299X! Βέβαια όλα αυτά μπορεί να είναι στην σφαίρα της φαντασίας μου... :p

Link to comment
Share on other sites

αναλογως η χρηση για την οποια την θες

πχ για μενα best choise is 290.

Γιατι και καλη τιμη μπορεις να την βρεις και παιζει τα παντα

Καθαρά Gaming τι άλλο?

Αλλά βλέπω ότι η 290Χ γενικά σε μερικά παιχνίδια είναι μπροστά από 780ti.. η 290 κατά 5 FPS πίσω, Και κοιτάω λίγο τι κάνει και η 780.. γιατί βρίσκω 290X (Msi Twin Froz) 580 Ευρώ 780 490 (ότι θέλω Custom μοντέλο πιο πολύ Gigabyte) και 290 430-450 αλλά Reference και θέλω σίγουρα να ξεφύγω από αυτό.. Γιατι αλλό 580 άλλο 450..

Σκέφτομαι και τα λεφτά άμα αξίζει.. Και κοιτάω Twin Froz Review συγκεκριμένα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] τράβα σε 290 άμα είσαι σφιχτός σε budget αλλιώς μια 780ghz

Σε σφιχτό Budget δεν είμαι..

Απλά τα σκέφτομαι :hehe:

Ghz και αυτά δεν έχει εδώ :p

Απλά όμως βλέπω 290 Reference 290Χ Twin Froz έχει μεγάλη διαφορά.. και ειδικά σε OC και Temps..

Μόνο άμα κάνω λίγο υπομονή και πάρω 290 Tri X που δεν υπάρχει και το Cash υπάρχει τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.