Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

ρε παιδια διαβασα κάπου οτι η sapphire tri-x δεν είναι custom λεει παρα μόνο η ψυξη της και ξενερωσα άσχημα.

Γνωρίζετε με σιγουριά αν ισχύει κατι τέτοιο??

Ναι, reference board χρησιμοποιεί. Γιατί σε πειράζει όμως;

The first customized 290 series card in our hands, Sapphire’s Radeon R9 290 Tri-X OC is a rather straightforward semi-custom card. Sapphire has taken AMD’s reference design and replaced AMD’s reference blower with their recently introduced Tri-X open air cooler, which as we’ll see significantly changes the cooling/performance equilibrium compared to the reference 290

source

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποια να παρω... sapphire η gigabyte...

sapphire καλυτερη ψυκτρα στα παντα αλλα 2 χρονια εγγυηση ενω η gigabyte 3.. help!

Εγώ δεν γούσταρα καθόλου την gigabyte αλλά από τότε που πήρα την 7970 οc την πάω τρελά . Αν δεν έπαιρνα Evga 780ti class σε gigabyte 780ti oc θα πήγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, reference board χρησιμοποιεί. Γιατί σε πειράζει όμως;

source

γιατι λενε (χωρις να το ξερω εγω) οτι οι custom εχουν καλυτερα κυκλωματα πυκνωτες κλοκαρουν καλυτερα κτλπ.

Τι να την κανω την reference με custom cooler.

Link to comment
Share on other sites

γιατι λενε (χωρις να το ξερω εγω) οτι οι custom εχουν καλυτερα κυκλωματα πυκνωτες κλοκαρουν καλυτερα κτλπ.

Τα ίδια σκ@τ@ είναι. Η asus με custom board πήγε 1115 η sapphire 1134. Θέμα λοταρίας είναι περισσότερο παρά custom design. Ούτε και από temps είναι ιδιαίτερα καλύτερη - 76C η sapphire κ 82C η asus με την asus να είναι λίγο πιο αθόρυβη.

Τι να την κανω την reference με custom cooler.

E; Ξέρω γω, λογικές θερμοκρασίες; Θόρυβος; Καλύτερο overclocking; ανύπαρκτο throttling;

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε μαστορα, σου δινουν OC out of the box, δροσια και ησυχια. Δεν ειναι καλυτερες? Στην τελικη ειτε ειναι reference ειτε ειναι custom ιδια εγγυηση εχουν. Ποιο το αγχος σου δεν καταλαβα..

Αν θες extreme OC περιμενε να βρουν toxic και τετοια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποια να παρω... sapphire η gigabyte...

sapphire καλυτερη ψυκτρα στα παντα αλλα 2 χρονια εγγυηση ενω η gigabyte 3.. help!

Βρες μερικές σελίδες πιο πίσω έχει βάλει ένα ποστ για τις gigabyte 290 ο zpaf,.Κάποιες έχουν θεματάκι στην ψύξη και απ' ότι άκουσα από άλλον κάποιες τις απέσυραν κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

9wlu.jpg

ogdf.jpg

SAPPHIRE R9 290 4GB GDDR5 BATTLEFIELD 4 EDITION

Καλο bios ...

Δεν ξερω ποια να παρω... sapphire η gigabyte...

sapphire καλυτερη ψυκτρα στα παντα αλλα 2 χρονια εγγυηση ενω η gigabyte 3.. help!

Gigabyte r9 290 windforce 3x oc ( GV-R929OC-4GD-GA ) temp issues

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

VGA :: ATI Radeon R9 290 Tri-X Battlefield 4 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire) (11227-00-50G) - Visionstudio.gr

Πιο φθηνή η battlefield edition απ' την σκέτη κάρτα κατά 10 ευρώ!Ποιά να αγοράσω τώρα; :hehe:.Τρέχει λένε σε promo, γι' αυτό είναι και πιο φθηνή με το παιχνίδι.

Η παραγγελία σας ολοκληρώθηκε!Αναμένουμε παραλαβή την Παρασκευή 31/1.

Oooh yeah :dance3:

232132-10895.jpg

:p

Το νου σας καναριναδες :hehe: βουβουζελα εχω αλλα μπανανα δεν εχω ... :p

Link to comment
Share on other sites

Το νου σας καναριναδες :hehe: βουβουζελα εχω αλλα μπανανα δεν εχω ... :p

Δε μπορώ να σε ακούσω από το θόρυβο που δε θα κάνει η κίτρινη. :p

Η λαμακία είναι ότι στο pc που θα μπει, έχει μαύρο/γκρί theme με λίγο κόκκινο. Στο άλλο pc, με το venom toxic κουτί θα έδενε όμορφα η συγκεκριμένη. Θα μπορούσα να περιμένω για την MSI, αλλά από ότι βλέπω ~30/1 στη Γερμανία η msi οπότε εδώ καλό πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να σε ακούσω από το θόρυβο που δε θα κάνει η κίτρινη. :p

Η λαμακία είναι ότι στο pc που θα μπει, έχει μαύρο/γκρί theme με λίγο κόκκινο. Στο άλλο pc, με το venom toxic κουτί θα έδενε όμορφα η συγκεκριμένη. Θα μπορούσα να περιμένω για την MSI, αλλά από ότι βλέπω ~30/1 στη Γερμανία η msi οπότε εδώ καλό πάσχα.

Τρια τρια μπαινουν τα καναρινια στο thelab εεε στο κλουβι. :hehe:

plds.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η διαφορά των καρτών που πόσταρα λίγο παραπάνω ποια είναι γνωρίζει κανείς ?

Toxic 1100/1150 Core/Boost

Tri-x 1000/1100 Core/Boost

και η tri-x είναι 6mm πιο μεγάλη. Άλλη διαφορά δε βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.