Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Ενταξει ρε παιδια δεν εχουμε ολοι 3 μονιτορς... Εκει πιθανως να ειναι τοσο ανωτερη η κοκκινη αφου το λενε ολα τα reviews.

Καποτε ειχα 5870 trifire και επαιζα σε ενα monitor 1080p.

Να ναι καλα ο Ορεστης [MENTION=478]sebastian[/MENTION] που μου ανοιξε τα ματια τοτε και εφυγα απο το μονοφθαλμο.

Ηταν οι εποχες που η κολασμενη μαιμουδοαπατη μου κοιταγε μακρια ...

Οι καρτουλες σημερα ειναι τοσο δυνατες που μπορεις με μια μονο να ευχαριστηθεις eyefinity/surround.

[MENTION=43]icy20[/MENTION] ποτε δεν ειναι αργα ... :T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που είναι το θέμα, δεν ήταν smooth όσο είχες vsync on?

vsync=60fps cap οπότε να τα πιάνει ακόμα και με ενδιάμεσα ρολόγια δεν πρόκειται να βάλει τα κανονικά 3d/ ή usage της προκοπής, αυτό συμβαίνει με όλες, όταν έβγαλες το vsync έφυγε το cap και έκανε render όσα frames μπορούσε.

προφανως και δεν ηταν smooth, καθε 2" κολλαγε στιγμιαια.

θα κοιταξω κ το βραδυ απο gpuz το usage καθως αφοτου εκλεισα το ccc το core clock εμενε σταθερο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την άλλη [MENTION=2962]zpaf[/MENTION], έφυγα απο τα 3 μόνιτορ για να πάω σε ένα, με 120/144hz. Δυστυχώς μετά απο αρκετά χρόνια με eyefinity διαπίστωσα οτι τα περισσότερα παιχνίδια που αξίζει να παίξεις σε eyefinity, δεν έχουν σωστή υποστήριξη, δε θα παίζουν καλά εκτος κι αν έχεις τέρατα μηχανήματα κλπ. Επίσης πολλά απο τα παιχνίδια που παίζω, δεν έχει νόημα να τα παίξεις σε 3 οθόνες (dota2, starcraft2, wow κλπ)

Στο θέμα μας τώρα, απο οτι ειδα η κάρτα κανει throttling με auto τον ανεμιστήρα, και τα αυτιά μου τα θέλω :p

Δοκίμασα και το uber mode, ανέβηκαν οι στροφές στο 55% αλλά και πάλι ζεσταινεται του κερατά. Κάνω υπομονή για το μπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

Μα για αναβαθμιση σου λεω και εγω.

Μην μπερδευεις τις πλακετες με τα κουφαρια.

Αν θες να παιξεις σε 1080p κρατα την.

Τα τρια monitor ηταν ο λογος που ειπα bye bye στην κουτσοπρασινη.

Κρατα τα πορτοκαλια σου και ασε τους αλλους με τα μηλα ...

brdy.jpg

DG's Nerdy Story :: NVIDIA GeForce GTX 780 Ti Review

Ποσο σκαψιμο ριχνεις ρε?

Τι να σου πω ο μονος εισαι που παιρνεις χειροτερα νουμερα απο την 780 σου και σ αρεσει.. Για τρια μονιτορ ασε! Τα σαλια σου μαζευες απο το πατωμα με την 780. Ειχες μεινει εκει με τη σαπια 7970 με τα tearing στο desktop.

Φημες λενε οτι η διαφορα θα ανοιξει σε 8Κ αναλυση.

index.php?ct=articles&action=file&id=7440

index.php?ct=articles&action=file&id=7438

index.php?ct=articles&action=file&id=7437

index.php?ct=articles&action=file&id=7439

index.php?ct=articles&action=file&id=7441&admin=0a8fcaad6b03da6a6895d1ada2e171002a287bc1

index.php?ct=articles&action=file&id=7442&admin=0a8fcaad6b03da6a6895d1ada2e171002a287bc1

index.php?ct=articles&action=file&id=7443&admin=0a8fcaad6b03da6a6895d1ada2e171002a287bc1

Και να μην μιλησουμε τι επιπεδα θορυβου εχει το κουφαρι η 780 απο την υπερπλακετα 290. :hehe:

*Εγω παντως Γιαννη θα κοιταζα να παρω την 780 μου πισω.

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Ποσο σκαψιμο ριχνεις ρε?

Τι να σου πω ο μονος εισαι που παιρνεις χειροτερα νουμερα απο την 780 σου και σ αρεσει.. Για τρια μονιτορ ασε! Τα σαλια σου μαζευες απο το πατωμα με την 780. Ειχες μεινει εκει με τη σαπια 7970 με τα tearing στο desktop.

Και να μην μιλησουμε τι επιπεδα θορυβου εχει το κουφαρι η 780 απο την υπερπλακετα 290. :hehe:

*Εγω παντως Γιαννη θα κοιταζα να παρω την 780 μου πισω.

Οταν και αν καταλαβεις τον λογο που στο Grid II η καρτουλα σου στα μαμα της ηταν 8% μπροστα απο την κουτσοκοκκινουλα μου και μετα βρεθηκε πισω να την κυνηγαει τοτε ισως παω παλι στην 780.

Δεν ειναι κακο οταν δεν σου βγαινουν τα νουμερα να το ψαχνεις.

Μπορεις βεβαια να μην προσπαθησεις καν να το ψαξεις και να μεινεις στο ...

Ορεστη ειναι γνωστα αυτα εκει που καιγεται η 290 με 1.35ν ρευμα, με 100% φανακι, με μονταρισμενο bios, χωρις εγγυηση, με ακουστικα στα αυτια μπορει να ακουμπησει στοκ 780Ti.. Για το gk110 τα εχουμε πει.. κορυφαιο παντου δεν υπαρχει επαφη με τη σαπιλα της AMD.

Για την 290Χ δεν συζηταω καν, εδω τρωει ξυλο απο την απλη 290.

Link to comment
Share on other sites

Οταν και αν καταλαβεις τον λογο που στο Grid II η καρτουλα σου στα μαμα της ηταν 8% μπροστα απο την κουτσοκοκκινουλα μου και μετα βρεθηκε πισω να την κυνηγαει τοτε ισως παω παλι στην 780.

Δεν ειναι κακο οταν δεν σου βγαινουν τα νουμερα να το ψαχνεις.

Μπορεις βεβαια να μην προσπαθησεις καν να το ψαξεις και να μεινεις στο ...

Γιαννη μου τι να ψαξω εδω ακομα περιμενω να δω το ανοιγμα της διαφορας στις υψηλες αναλυσεις της 680 vs 7970.

Ειπαμε, το οτι καποιο game engine ευννοει την Α ή Β καρτα αυτο ειναι γεγονος... Aν περιμενεις να δεις οτι η διαφορα της 290 θα ανοιγει σε ολα τα games οσο ανεβαινει η αναλυση επειδη εχει 4gb vram & 512bit bus το βλεπω εξαιρετικα χλωμο.

Στα διαγραμματακια που εβαλες η 780 στο 1080ρ ηταν 3fps πισω απο την 290 και 4fps πισω σε 4Κ.. Δεν βλεπω να ανοιγει η διαφορα σε υψηλη αναλυση. Αυτο σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου τι να ψαξω εδω ακομα περιμενω να δω το ανοιγμα της διαφορας στις υψηλες αναλυσεις της 680 vs 7970.

Ειπαμε, το οτι καποιο game engine ευννοει την Α ή Β καρτα αυτο ειναι γεγονος... Aν περιμενεις να δεις οτι η διαφορα της 290 θα ανοιγει σε ολα τα games οσο ανεβαινει η αναλυση επειδη εχει 4gb vram & 512bit bus το βλεπω εξαιρετικα χλωμο.

Στα διαγραμματακια που εβαλες η 780 στο 1080ρ ηταν 3fps πισω απο την 290 και 4fps πισω σε 4Κ.. Δεν βλεπω να ανοιγει η διαφορα σε υψηλη αναλυση. Αυτο σου λεω.

Ασε τα διαγραμματα τοτε και πες μου τι πιστευεις οτι εγινε στο Grid II και η κουτσοκοκκινουλα μαζεψε την διαφορα απο την πρασινουλα σου.

Ακου λοιπον ...

Το 1ο εχει να κανει με αυτο που και εσυ ανεφερες ... 512bit bus

Το 2ο εχει να κανει με τον τοιχο που εφαγες (Throttling) στα 1200MHz

Κοιτα τωρα και την καρτουλα του Αλεξ στα 1080p.

cpu:4400 / gpu: 1241/1852 (μαμά bios)

2013-11-24-00005-10299.jpg

Κουτσοκοκκινουλα στα 1220/1600 στα 1920x1080 ειναι μια η αλλη με την καρτουλα του Αλεξ (780).

Κουτσοκοκκινουλα στα 1220/1600 στα 5760x1080 ειναι μια η αλλη με την καρτουλα σου (780Ti).

Ασε με στην υποβαθμιση μου λεμε ... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα διαγραμματα τοτε και πες μου τι πιστευεις οτι εγινε στο Grid II και η κουτσοκοκκινουλα μαζεψε την διαφορα απο την πρασινουλα σου.

Ακου λοιπον ...

Το 1ο εχει να κανει με αυτο που και εσυ ανεφερες ... 512bit bus

Το 2ο εχει να κανει με τον τοιχο που εφαγες (Throttling) στα 1200MHz

Κοιτα τωρα και την καρτουλα του Αλεξ στα 1080p.

Κουτσοκοκκινουλα στα 1220/1600 στα 1920x1080 ειναι μια η αλλη με την καρτουλα του Αλεξ (780).

Κουτσοκοκκινουλα στα 1220/1600 στα 5760x1080 ειναι μια η αλλη με την καρτουλα σου (780Ti).

Ασε με στην υποβαθμιση μου λεμε ... :hehe:

Παμε παλι αλλη μια..

Σε τι ρολογια πρεπει να παιξεις για να φτασεις το στοκ της Τi σε υψηλη αναλυση? Αζωτα επιτρεπονται. :hehe:

rzzp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω κατι που μολις διαπιστωσα και εκνευριστικα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Μου καηκε η Titan και προς το παρον εχω R9 290X. Αυτο που ειδα ειναι οτι στο Crysis 3 με τη χρηση καρτας της ΑΤΙ, το stuttering εξαφανιστηκε τελειως!

Πριν με 670,770,Titan, οταν πυροβολουσα εχθρους εκανε ενα μικρο κολλημα, το ιδιο και στις εκρηξεις απο βαρελια κλπ. Ακριβως το ιδιο αντιμετωπιζα και στο Diablo 3 με τις παραπανω καρτες.

Πλεον δεν υπαρχει το συγκεκριμενο φαινομενο και ειχα κανει τα ΠΑΝΤΑ για να μου εξαφανιστει το stuttering. Ειναι δυνατον να bugάρουν ουσιαστικα τα games οι εταιριες σε ΑΜD/nVidia? Δε θελω να ακουσω οτι δεν υφισταται αυτο και ετυχε σε μενα με 3 διαφορετικες καρτες, διαφορετικους drivers και διαφορετικα λειτουργικα συστηματα!! Τραβαω τα μαλλια μου μονος μου!!:rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι αλλη μια..

Σε τι ρολογια πρεπει να παιξεις για να φτασεις το στοκ της Τi σε υψηλη αναλυση? Αζωτα επιτρεπονται. :hehe:

rzzp.jpg

Καλα πας ...

Μου αρεσει το αβαβα περι Grid II και μου δειχνεις Metro LL.

παμε λοιπον ...

Ξεκιναω στα μαμα

sx9b.jpg

και για να σε φτασω στα average γιατι στα minimum παλι ξυλο τρως οπως στο grid βαζω αζωτο. :hehe:

5iof.jpg

Τι εγινε τωρα ; Ξετρελλαθηκες βρε Χρηστο ; να πουλησω και να παρω παλι την κουτση ;

Ελα τεζαρε μας την πρασινουλα σου και εδω να δουμε που τρωει τοιχο.

Οπως και στο Hitman που στα μαμα των καρτων εισαι 8% πανω καταλαβες τι θα γινει αν αρχισει το κλοκαρισμα.

Χρηστο εξω απο την πλακα να την λεμε ο ενας στον αλλον κρατα αυτο που το εχω ξαναγραψει ...

Οταν ερθουν οι πρωτες non reference R9 και τελειωσουν τα θεματα θερμοκρασιες/θορυβος θα αρχισεις να βλεπεις τα πρωτα GK110 στις αγγελιες κατω απο τα 400 ευρω που δινονται σημερα.

Link to comment
Share on other sites

με 1,5 δοκιμασες? μπορει να πιασεις την ΤΙ στα 2560*1440:hehe:

αυτα ειναι καγκουριες zpaf δεν αξιζουν μια στο gaming

o μεντορας σου [MENTION=478]sebastian[/MENTION] στο εχει πει

Μετα την είσοδο του Maxwell στην αγορά...

ΑΜD 2014 announcement

'' Επικεντρωνόμαστε στα καινοτόμα APU και δυστυχώς δεν θα βγάλουμε νεα high end σειρά καρτών''

sub announcement : ''Ευχαριστούμε θερμά τον σταβλίτη [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] για την υποστήριξη που μας παρείχε!''

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει καμιά μ@λ@κί@ με τους φάρμερς και θα πάνε οι τιμές στο θεό. Ας ελπίσουμε ότι δε θα έρθουν οι τιμές που βλέπω στο αμέρικα (msi r9 290 gaming 529$ preorder - μη χ€σω, όσο πάει η r9 290X). Άμα δω τις τιμές να παίρνουν την ανιούσα πήρα reference στα 375 και δε πα να #$#$θει...

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.