Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Το μοναδικό πρόβλημα μεχρι στιγμης ειναι οτι το Pc δεν κανει ποστ με το display port μέσα. Αναγκαστικά εχω και το hdmi συνδεμενο ωστε να προχωρησει το Post. Τι κουφό και αυτο?Εχει ξανασυμβεί σε κανένα?

290x DisplayPort doesn't work - [H]ard|Forum

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα το κουφο ειναι οτι οταν το βγαζεις το Pc κανει Post μπαινεις win το ξαναβαζεις και δουλευει. Τωρα ας πουμε εχω και το hdmi πανω και το displayport και ανοιγει κανονικα. Ειναι λογος για Rma λες?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] Υπάρχει κανένας τροπος να αυξήσουμε το stability στο memory clock? Πανω απο 1425mhz έχω instant artifacts. Υπάρχει τροπος να δώσουμε ρεύματα κι και στο memory?

Περι μνημων να πω τα εξης.

Οι καρτουλες δεν εχουν ξεχωριστο voltage regulator απο οτι εχω διαβασει.

Στην αρχη οταν επαιξα με τις μνημες πηγαν μεχρι 1450MHz.

Μετα απο αυτην την συχνοτητα ειχα οριζοντιες γραμμες στο desktop ή black screen στα παιχνιδια.

Παιζοντας λιγο παραπανω ομως ειδα οτι οι μνημουλες ανεβαινουν καθως αυξανω την ταση στον πυρηνα.

χαχαχαχα ναι κουφο ακουγεται αλλα ειναι αληθεια.

Με το ρευμα στα τεζα του απο asus gpu tweak οι μνημουλες εφτασαν στα 1625MHz.

z2wj.jpg

αναμενω τα δικα σας τεστακια. :T:

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο απο μενα που αφορα και τους κοκκινους αλλα και τους πρασινους φιλους μου.

Μην τεζαρετε παντα το Power Target της καρτουλας σας στο κυνηγι των Hz.

Αρκετες φορες αναλογα το bench ή τον τιτλο του παιχνιδιου μπορει να εχετε χειροτερα αποτελεσματα.

Δυστυχως η κοκκινη δεν μας εδωσε Power Limit αυτο που μπορει ο καθενας με πρασινουλα να δει.

Οι καρτουλες μετα τα 1200Mhz φτανουν ανετα το TDP Limit με αποτελεσμα κουφια Hz.

Περιμενω μια δυνατη 290Χ για να δω τον τοιχο της.

Ειδωμεν ...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ξεκολλησα και εγω απο το 1400αρι στο memory clock,γιαυτο να ευχαριστησω για τις πληροφοριες τον [MENTION=2962]zpaf[/MENTION].

Παραθετω Tomb Raider Ultimate Settings+TressFX+Ultra Shadows στα 1080p !!!

Stock R9 290+Arctic Extreme III 975/1250

tomb_stock_max_settings.jpg

Overclocked R9 290 1220/1575

tomb_max_memory.jpg

+32% fps απο την stock !!!! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Prospector
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. :T:

Θερμοκρασιες κανω πως δεν βλεπω γιατι με σκοτωνεις. :D

Απο vrm πως τα πας ;

Στα χαμηλα του πυρηνα οι μνημες δεν κανουν τοσο την διαφορα αλλα στα ψηλα ακομα και 100Hz δινουν διαφορες.

enny.jpg

o36c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vrm 1 ειχα 71C, Vrm2 55C .. Νταξει κανει και λιγο κρυο στο δωματιο που ειμαι ειναι η αληθεια xD Ετοιμαζω Metro LL max settings.

Μια χαρα εισαι.

To MetroLL μου εκανε ναζια :D με τις μνημες.

Περιμενω τα νουμερακια σου ...

4u2c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφυγα για κατι δουλεις και πριν μιση ωρα γυρισα.. Καλα το memory δεν λεει να παει πανω απο 1500,συνεχεια μαυρες οθονες... Και δεν εχω Maxαρει και το ρευμα οποτε ψαχνω να βρω ποσο θελει γιαυτα τα 1500mhz στο memory..Ποσταρω result σε λιγο λοιπον..

Τιποτα,απλα απαισιο benchmark,χαλια διαγραμμα και ολα αυτα για να κερδισω 1 fps παραπανω απο τα 1210/1425... Αλλο παιχνιδι βρες,δεν θελω να ξανακανω Bench σε αυτο :p

metro_ll_maximum.jpg

Δωρο ενα bench του Batman Arkham Origins MAX OUT settings:

batman_ao_max_max.jpg

+25% απο stock ...Οριστε αυτα ειναι Bench :p

Έγινε επεξεργασία από Prospector
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο 1 μήνα συμβίωσης με την asus R9 290X με accelero xtreme III απο day one εχω να πω τα εξης συμπερασματα:

1) Η καρτουλα για all day use 24/7 stock voltage τρεχει στα 1120/5500

temps core: 66 κελσιου

vrm 1: 74 vrm 2: 56

2) Για benchmarks voltage τερμα στο gpu tweak (1.41v) η καρτουλα φτανει 1225/5600

(Δυστυχως οι μνημες μου δεν τσουλανε παραπανω) και φτανουμε στο μεγαλο αλλα...

core: 77 κελσιου

vrm1: 101 vrm2: 60

Επισης οπως πολυ σωστα ειπε και ο zpaf η καρτα μετα τα 1220 δεν ακουει τιποτα απλα χτυπαει το tdp throttle οποτε την αφησα τελικα απο 1225 στα 1220 core. To κυριοτερο που με προβληματιζει παντως ειναι η αρκετα μεγαλη ανοδος οταν δινω τερμα ρευμα ιδαιτερα στο vrm1 (τσιμπαει σχεδον 25 βαθμους πανω) αλλα και ο core που τσιμπαει περιπου 10 με 11 βαθμους κελσιου πανω

Υ.Γ Ολες οι παραπανω δοκιμες εγιναν με

1) 15 min heaven 4.0

2)15 min valley

3) 15 min battlefield 4 Ολα ετρεξαν συνεχομενα το ενα πισω απο το αλλο ωστε να μην προλαβει να κρυωσει αρκετα η καρτα...

Link to comment
Share on other sites

Το vrm1 γενικά έχει πρόβλημα με την ψήκτρα της arctic έχω διαβάσει σε όλα τα φόρουμς..Δεν ψύχεται σωστά με την διάταξη που έχουν οι ανεμιστήρες...δοκίμασες μήπως καμιά πατέντα να φυσάει αποκλειστικά το vrm?

Link to comment
Share on other sites

Akilla καλα και σωστα τα λες,αλλα νομιζω τα 1.4V δεν ειναι για 24/7,οποιαδήποτε ψυκτρα πιστεύω δεν θα μπορουσε να ψύξει καλά το Vrm1 με τοσο ρευμα,που στο κάτω κατω ειναι απαγορευμένο ρεύμα για να εισαι συνέχεια με αυτό. Ουτε εγω έχω βρει το τέλεια λύση για την ψύξη του vrm,μονο ενα fan αμα βαλεις στο πλαϊνό παραθυρο του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο εναν noctua 14cm να φυσαει πλαγιως την καρτα εχω κανει πατεντα και εχω βιδωσει στα φινς της ψυκτρας ενα ανeμιστηρακι 5cm ακριβως σε αποσταση αναπνοης απο το vrm1 ειδα διαφορα μου ριχνει τη θερμοκρασια 5-6 βαθμους ...κατι αλλο δεν μπορω να κανω δυστυχως... ανεβαζω και φωτο με την πατεντα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.