Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

PowerColor Radeon R9 290 unlocked into R9 290X? | VideoCardz.com

η κάτι δεν κατάλαβα καλά από ότι γραφει η κάτι άλλο παίζει... υποτίθεται ότι η κάρτα είναι PowerColor 290 και ο τύπος την φλασαρε με βίος από ASUS 290X

στα πρώτα scrs GPU-Z before modification και GPU-Z after modification η κάρτα φαίνεται να είναι με subvendor ASUS και στα 2

παρακάτω στα υπόλοιπα benchmarks scrs φαίνεται να έχει subevendor ATI για original βίος PowerColor 290 και ASUS για το φλασαρισμενo βίος από ASUS 290x

εκτος και αν για να πάρει βίος από ASUS 290x θέλει πρώτα βίος από ASUS 290 ( PowerColor 290--> ASUS 290 --> ASUS 290X) και έδωσε κανένα screenshot από την ενδιάμεση φάση

αν προσπεράσουμετο παραπάνω που δεν κολλάει με ότι λέει και κρίνουμε από το video και τα benchmarks φαίνεται πραγματικά ότι γίνετε και μακάρι να αληθεύει γιατί πολλοί θα κονομήσουν 290X με λιγότερα φράγκα, προβλέπω την amd να μην προλαβαίνει να κόβει - τυπώνει R9 290

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Λεωνιδα εγω εχω παραγγειλει ηδη. Αναμενω να ερθει απλα. Βεβαια αν δεν το δοκιμασουν πρωτα αρκετοι δεν το δοκιμαζω να φλασαρω...Θα αρκεστω με μαμα ρευμα οσο παει ο πυρηνας για αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Στο OCnet παντως υπαρχει δυσπιστια οχι τοσο γιατι ο τυπας δε φαινεται legit που το πρωτοεκανε οσο οτι η διαφορα μεταξυ 290-290x ειναι τοσο μικρη που μονο σε ενα πολυ high end συστημα θα φανει καθαρα.(ο τυπος αν θυμαμαι καλα εχει ι7 970.

Link to comment
Share on other sites

Λεωνιδα εγω εχω παραγγειλει ηδη. Αναμενω να ερθει απλα. Βεβαια αν δεν το δοκιμασουν πρωτα αρκετοι δεν το δοκιμαζω να φλασαρω...Θα αρκεστω με μαμα ρευμα οσο παει ο πυρηνας για αρχη...

μάλλον πρέπει να έρθω τότε να την δω εν δράση...

Link to comment
Share on other sites

Απο βδομαδα σε ειδοποιω . Δεν την εχω ακομα... Κατα τις 20-21 το βλεπω να την εχω στα χερια μου. Θα ειμαι βεβαια στην αρχη με μαμα ψυκτρα μεχρι να ερθει η αλλη απο Γερμανια αλλα οκ...Θα το παλεψουμε με το θορυβο :p

Link to comment
Share on other sites

Απο βδομαδα σε ειδοποιω . Δεν την εχω ακομα... Κατα τις 20-21 το βλεπω να την εχω στα χερια μου. Θα ειμαι βεβαια στην αρχη με μαμα ψυκτρα μεχρι να ερθει η αλλη απο Γερμανια αλλα οκ...Θα το παλεψουμε με το θορυβο :p

ναι ρε, βάζω τους καφέδες :T: τι ψύχτρα περιμένεις by the way? link if possible

Link to comment
Share on other sites

Την κλασσικη την accelero III περιμενω καθως δεν εκατσε με την icy vision... Γνωριζω οτι θα εχει ενα θεμα με το 1 vrm και δεν θα ψυχεται οσο το αλλο αλλα δεν ειμαι και hardcore overclocker στη vga. Τις προηγουμενες ουτε καν τις κλοκαρα. Τωρα Πιστευω για καθημερινα ενα 1050-1100 πυρηνα και ειμαι κομπλε... Δεν πιστευω να εχω τρελο προβλημα με τις θερμοκρασιες με τετοιες συχνοτητες... Βασικα θελω να εχω τη συχνοτητα της 290Χ και ειμαι κομπλε. Οτι παραπανω δεν με ενοχλει :p

Link to comment
Share on other sites

AMD Radeon ‘Vesuvius’ has two Hawaii XT GPUs

Μπειτε στο guru 3d εαν αληθευει R290 X2 διπυρηνη καρτα ειμαι περιεργος να δω με τι θα ψυχεται...igloo θα θελει για παρτυ της...:nerd:

χαμηλότερα ρολόγια και καλυτερη ψύκτρα . Με αυτά τα δυο θα παίξει μια χαρά ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η κάρτα δεν είναι "ζεστή"...Η ψύκτρα της είναι γτπ. Με accelero κτλ μια χαρά temps/noise έχει.

Right.

Kαι αν θυμαμαι καλα η 7990 δεν κυκλοφορησε ποτε με την κλασικη ενα-fan ψυκτρα της ati οπως η 5970.

Aπευθειας το design με τα 3 fans δεν εβγαλαν;

Οποτε αν και η R9 x2 εχει τετοια ψυκτρα μια χαρα θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Right.

Kαι αν θυμαμαι καλα η 7990 δεν κυκλοφορησε ποτε με την κλασικη ενα-fan ψυκτρα της ati οπως η 5970.

Aπευθειας το design με τα 3 fans δεν εβγαλαν;

Οποτε αν και η R9 x2 εχει τετοια ψυκτρα μια χαρα θα ειναι.

Είχε καλό ψυκτρώνι αυτή ...

REF. μεν αλλά με

21207-00_hd7990_6gbgddr5_6minidp_dvi_pcie_c06.jpg

Βέβαια παίζει να βγει και καμιά custom με

images?q=tbn:ANd9GcSX6de6Z9nYfz5Zsq3oOSAnNrdlRRPk9JVCKEsD7AvA-fXgFjvw

να τρελαθούμε πάλι...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Σε κουτι την εχεις ή σε benchtable;

Fan στο ποσο % και απο θορυβο πως ειναι;

Throttle εχει;

Όποτε δεν βαριεσαι τρεχε και τα αναλογα benches σε μαμα settings να δουμε και τι κερδος εχει απο το OC.

Thanks ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να flashαρω βρε Πανο.

Ακομα ψαχνω να βρω τον λογο που η καρτουλα μου παιρνει 1000 ποντους πανω στο 3dmark11 και οχι μονο ...

Overclockers UK Forums - View Single Post - The AMD R9 290 (non x) Thread

Με τον τρόπο που δουλεύουν οι 290 είναι πολύ σημαντικό το κουτί, το airflow και η θερμοκρασία δωματίου.... μήπως πλεονεκτείς σε αυτά τα σημεία;

Edit

τι σφαλιάρα είναι αυτή poy maze;yei h 780 @ 1400 στο Hitman!!!

Edit

BTW σήμερα παρέλαβα Corsair Carbide Air 540, τώρα κάνω την μεταμόσχευση, 290X έγινε shipped περιμένω την επόμενη Παρασκευή. :D

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.