Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Koιτα [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] πρεπει απλα να εισαι braindead για να πιστευεις οτι για μαμα ειναι καλυτερη καρτα σε καθαρες επιδοσεις η 290x απο την 780ti τουλαχιστον τωρα χωρις το mantle(παντα reference).Δε βαζω καν το θεμα οverclocability θερμοκρασιες και θορυβο στην εξισωση.

Σε VFM αλλαζει το πραγμα παντως και παλι δε θα πηγαινες ποτε σε 2x290X σε 2x290 απλες θα πηγαινες.Και αν καποιος δε εχει θεμα με τα λεφτα και θελει 1 καρτα μονο σε 780ti

Link to comment
Share on other sites

Πιο κοκκινος πεθαινεις σελιδα 6 συγκρινει με physx οn την nvidia και οff φυσικα την 290x

Με το συμπαθειο αλλα τουλαχιστον οι τυποι σεταρουν τις κάρτες με τα μαξιμουμ σετινγκς της καθε μιας σε σημείο ομως που να θεωρειται το οποιο game και απο τις 2 καρτες playable. Ισα ισα που δεν βλέπω πουθενα να κρυβει οτι στην μεν το physx ειναι enabled. Θεσπέσια έχεις και τις 2 καρτες να ειναι playable με το αβανταζ στην Nvidia οτι θα "βλεπεις" τα φυσιξ με 5 ολοκληρα FPS λιγοτερα average...

Αρκει που να με πάρει κάποιος να μην βλέπει ΜΟΝΟ και ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ξερά νούμερα.

Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου αυτων των τυπων τα reviews, ισα ισα με χαλάνε τα βλακοreviews σε απιστευτες αναλύσεις ή/και settings που ποτε κανένας -εκτός και αν εχε σοβαρη εγκεφαλική βλάβη- δεν θα ευχαριστιόταν τα συγκεκριμένα παιχνιδια. Και βλέπεις η "νικητρια" κάρτα να παιζει στα 31 και η επομενη στα 27 fps (average ετσι? τα minimum τουμπεκα). Λες και 4 fps στα 31 θα "σωσουν" τίποτα ή θα κάνουν το παιχνιδι playable (αλλα φυσικα θα βγουν και οι πορωμένοι και θα φωναζουν για +15% αποδοση της νικητριας στα 1000χ4000 και AAx50)...και αρχίζει και πηζει ο κοσμος απο τετοια "reviews" λες και ήρθε η στιγμή των μονοπυρηνων καρτών να παιζουν στα 4Κ τα παντα όλα με όλα τσιτα...

Link to comment
Share on other sites

Koιτα [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] πρεπει απλα να εισαι braindead για να πιστευεις οτι για μαμα ειναι καλυτερη καρτα σε καθαρες επιδοσεις η 290x απο την 780ti τουλαχιστον τωρα χωρις το mantle(παντα reference).Δε βαζω καν το θεμα οverclocability θερμοκρασιες και θορυβο στην εξισωση.

Σε VFM αλλαζει το πραγμα παντως και παλι δε θα πηγαινες ποτε σε 2x290X σε 2x290 απλες θα πηγαινες.Και αν καποιος δε εχει θεμα με τα λεφτα και θελει 1 καρτα μονο σε 780ti

Οταν καταλαβεις οτι δεν υπαρχει καλυτερη ή χειροτερη καρτα τοτε θα εχεις κανει ενα βημα μπροστα στο πως βλεπεις τα πραγματα.

Με το συμπαθειο αλλα τουλαχιστον οι τυποι σεταρουν τις κάρτες με τα μαξιμουμ σετινγκς της καθε μιας σε σημείο ομως που να θεωρειται το οποιο game και απο τις 2 καρτες playable. Ισα ισα που δεν βλέπω πουθενα να κρυβει οτι στην μεν το physx ειναι enabled. Θεσπέσια έχεις και τις 2 καρτες να ειναι playable με το αβανταζ στην Nvidia οτι θα "βλεπεις" τα φυσιξ με 5 ολοκληρα FPS λιγοτερα average...

Αρκει που να με πάρει κάποιος να μην βλέπει ΜΟΝΟ και ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ξερά νούμερα.

Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου αυτων των τυπων τα reviews, ισα ισα με χαλάνε τα βλακοreviews σε απιστευτες αναλύσεις ή/και settings που ποτε κανένας -εκτός και αν εχε σοβαρη εγκεφαλική βλάβη- δεν θα ευχαριστιόταν τα συγκεκριμένα παιχνιδια. Και βλέπεις η "νικητρια" κάρτα να παιζει στα 31 και η επομενη στα 27 fps (average ετσι? τα minimum τουμπεκα). Λες και 4 fps στα 31 θα "σωσουν" τίποτα ή θα κάνουν το παιχνιδι playable (αλλα φυσικα θα βγουν και οι πορωμένοι και θα φωναζουν για +15% αποδοση της νικητριας στα 1000χ4000 και AAx50)...και αρχίζει και πηζει ο κοσμος απο τετοια "reviews" λες και ήρθε η στιγμή των μονοπυρηνων καρτών να παιζουν στα 4Κ τα παντα όλα με όλα τσιτα...

O Kyle_Bennett στο hardocp ειναι απο τους λιγους που δεν μιλανε μονο για Apples-to-Apples αλλα και για playable ...

Link to comment
Share on other sites

O Kyle_Bennett στο hardocp ειναι απο τους λιγους που δεν μιλανε μονο για Apples-to-Apples αλλα και για playable ...

Να είναι καλά οποιος και να είναι, για εμενα "πιανει" τον πραγματικο χρήστη, αυτον που θα ΠΑΙΞΕΙ.

Ποσοι δεν ξεκινάμε είτε ανάποδα, τσιταρωντας τα πάντα όλα και κοβοντας σιγα σιγα ουτως ώστε στην συγεκριμενη ανάλυση να γινει το παιχνιδι οπως εμείς το αντιλαμβανομαστε ως playable, είτε "κανονικα", μπαινεις με τις μαμα ρυθμισεις βλεπεις τι γινεται και μετα ανεβαζεις σταδιακά μέχρι να παραμεινει ομως playable για εμάς.

Και στις 2 περιπτωσεις o gamer θέλει το μαξιμουμ gaming experience (maximum eye-candy + playability), αυτο κανουν οι τύποι και τους παραδέχομαι τουλαχιστον για το concept.

Ο άλλος πηρε και δημοσιευσε μετρησεις στο BF4 σε 1080p με 200% resolution scale λες και υπάρχει πραγματικος gamer που θα δώσει σκατό να παιξει με 200% αλλα 30fps average ειδικά σε αυτο το παιχνιδι...BF4 ειναι φιλοοοος δεν ειναι Civ3, τζίσους...

...δεν υπαρχει απλά και απόλυτα καλυτερη ή χειροτερη καρτα...

Παραφράζω, φωνάζω αμήν και ειρήνη υμιν.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος πηρε και δημοσιευσε μετρησεις στο BF4 σε 1080p με 200% resolution scale λες και υπάρχει πραγματικος gamer που θα δώσει σκατό να παιξει με 200% αλλα 30fps average ειδικά σε αυτο το παιχνιδι...BF4 ειναι φιλοοοος δεν ειναι Civ3, τζίσους...

Συγχωρεστον ... στην προσπαθεια και αυτος για το καλυτερο ... αστειοτερο ss της ημερας. :D

:OT:

Θα παρεις καμμια φρεσκαδουρα 780Ti/290Χ ή βαρεθηκες ;

Link to comment
Share on other sites

Το playable ειναι υποκειμενικο.Στο μεν single player να εισαι πανω απο 60 fps ειναι κομπλε στο multi αυτη τη στιγμη επιασα τα playable μου στο ΒF4.

Ειμαι στα 80-90 fps με κανενα 15% frametime κοντα στα 60 και το 1% πανω απο 40.

Για να το καταφερω αυτο εχω επρεπε να βαλω win 8.1 εχω ανεβασει μνημες και στην καρτα γραφικων και στο συστημα.Settings τα περισσοτερα στο high εκτος απο post process kai effects στο medium.Και τωρα επιτελους ευχαριστιεμαι gameplay στο BF4 σε 3k σχεδον παντα καρδιογραφημα νεκρου

Mε αλλα λογια καλα τα υποκειμενικα settings αλλα ακομα καλυτερα το FCAT και επιτελους να κανει κανενας review σε ολο το inet σε surround.Eχει κολησει το χαπακι στα 4k που ειναι στο 90% των τιτλων unplayable με μια καρτα και δε εχει αγορασει κανενας oθονη ακομα λογω pricing και δε κοιτανε να κανουν ενα review σε 3εις οθονες να δουμε και απο stuttering και fps drops τι κανουν τα θηρια.

Γιατι τα λεω ολα αυτα γιατι οι 290x προφανως αν εχει φτιαξει ο driver σε 3εις οθονες θα ειναι μαλλον καλυτερη πιθανοτατα λογω optimization αλλα που να το ξερουμε....

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρεστον ... στην προσπαθεια και αυτος για το καλυτερο ... αστειοτερο ss της ημερας. :D

Οχι βρε, δεν μιλαω για τα παιδια που τα ποσταρουν στα φορουμς, μιλαω για τον reviewer αυτον καθαυτον (γερμάνικο site ειναι απο οτι θυμαμαι???)

Αν ειχα ακομα την GTX580 που θα συνεχιζα τις μετρήσεις scaling, δεν θα ηταν απο αστείο έως και τελείως άτοπο να παρουσιαζω ας πουμε την 580 με το Crysis3 ολα στο φουλ με MSAAx8?

Αυτο ειναι που με τσαντίζει, λες και τα reviews τετοιου τύπου γινονται για καθαρα θεωρητικους λόγους και οχι για να δώσουν την ευκαιρία στον όποιον υποψήφιο αγοραστη να πάρει μερικά ρεαλιστικα δεδομένα και να πατήσει το submit για την παραγγελια ή να κλεισει τον browser και να παει να πιει κανα καφε.

:OT:

Θα παρεις καμμια φρεσκαδουρα 780Ti/290Χ ή βαρεθηκες ;

Μπα, δεν κάνω καμια άγορα αν δεν υπάρχει τουλάχιστον ένας σοβαρός (για μενα) λογος.

Οταν βγεί κάτι που να έχει τόση διαφορά στην αποδοση όσο η 8800 G92 (που υπαρχει ακόμα στην οικογένεια και χρησιμοποιείται) με την GTX 580 ή την GTX580 με την Titan τότε πολύ ευχαριστως... ;)

(βρε εδω δεν σκεφτομαι καν να αποχωριστώ τον 2600Κ μιας και δεν βρισκω κανεναν απολυτως λογο, λες στο καπάκι να ψαχνομαι για κάρτα γραφικών?)

;)

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Αντιστοιχα παντως, εγω ειμαι ενα κλικ μακρια απ την 290, αλλα σκεφτομαι α) τα τρισαγια που θα κανω για να παιξει στο linux

Έχεις δοκιμάσει πρόσφατα AMD linux driver? Σε φρέσκιες κάρτες παίζει τόσο απροβλημάτιστα που δεν πίστευα στα μάτια μου. Hawaii δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά σε Tahiti παίζει άψογα. Γενικότερα έχει γίνει πολύ δουλειά στο θέμα driver και πιο πολύ έχει μείνει η ρετσινιά, παρά κάτι ουσιώδες.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει πρόσφατα AMD linux driver? Σε φρέσκιες κάρτες παίζει τόσο απροβλημάτιστα που δεν πίστευα στα μάτια μου. Hawaii δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά σε Tahiti παίζει άψογα. Γενικότερα έχει γίνει πολύ δουλειά στο θέμα driver και πιο πολύ έχει μείνει η ρετσινιά, παρά κάτι ουσιώδες.

Ακριβώς ... Και εγώ μια από τα ίδια έχω να πω.

Αρχικά η HD5870 έπαιζε άψογα στο pc

Μετά η 7950 το ίδιο

Και τώρα η 6970

--------------------------------------------------

Οι αλλαγές που έκανα σε ένα χρόνο με UBUNTU 12.04 LTS.

Πλήρως απροβλημάτιστη λειτουργία.

Για HAWAII

[Phoronix] AMD Lands Open-Source "Hawaii" GPU Driver Code

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει πρόσφατα AMD linux driver? Σε φρέσκιες κάρτες παίζει τόσο απροβλημάτιστα που δεν πίστευα στα μάτια μου. Hawaii δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά σε Tahiti παίζει άψογα. Γενικότερα έχει γίνει πολύ δουλειά στο θέμα driver και πιο πολύ έχει μείνει η ρετσινιά, παρά κάτι ουσιώδες.

μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες, εγω παντως την καρτα εχω να την πειραξω απο τοτε που δουλεψε...δεν κατεβαζω οδηγους με τιιιιιιιποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την "εμπεριστατωμένη" :p αναλυσή μου* μια 290pro @ 1000 mhz + 55% Fan είναι χοντρικά 3% -3,5% πιο αργή από μια 290Χ @ uber.

Δηλαδή στα ίδια ρολόγια (clock-4-clock) 3% -3.5% διαφορά (edit κατά μέσο όρο πάντα , σε κάποια παιχνίδια θα είναι 5% ή 6% και σε άλλα λιγότερο από 3%).

Αυτό φαίνεται λίγο μια και έχουν 10% διαφορά σε shader, όμως και στις 7950 με 7970 που είχαν διαφορά 14% σε shader η διαφορά απόδοσης στα ίδια ρολόγια ήταν πολύ πιο κάτω κάπου 7 με 10%.

*Η ανάλυση έγινε με βάση τα σκορ της 290Χ @ uber και της 290pro υπολογίζοντας ότι η πρώτη έχει πλεονέκτημα 5,5% στα ρολόγια.

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Στα 374.40 η απλή 290 ο Σαλονικιός. Δεν είναι κι άσχημα για Ελλάδα.

Ας φέρουνε και τις καστομ σε τετοιες τιμες και θα γίνουμε όλοι μάγκες.

Και η amd και τα εγχώρια μαγαζιά και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Στο overclockers.net κάποιος ισχυρίζεται ότι ξεκλείδωσε τους shader σε μια 290pro (edit:ο χρήστης Bigguns73) http://www.overclock.net/t/1436497/official-amd-r9-290x-290-owners-club/5050

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Καλα τι επαθε το Πλαισιο και εβαλε την 290Χ πιο φτηνα και απο τις 290Χ του εξωτερικου???Να παραγγειλω η θα μου λενε ειναι λαθος η τιμη?

Το αλλο θεμα ειναι αν θα αφαιρειται η μαμα ψυκτρα χωρις να σπασεις κανενα αυτοκολλητακι που θα σε βγαζει εκτος εγγυησης.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.