Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Άμα είναι να μπει σε νεράκι η 290 τότε αξίζει να περιμένουμε για καινούρια custom μήπως και καλά κλοκάρουν καλύτερα ή καλύτερα τώρα με τα ήδη reference και που εχουν σίγουρα hynix???

Link to comment
Share on other sites

απλά θα διαλέγει μια custom υλοποίηση και θα ρίχνει στα αυτιά στην reference 780ti out of the box.

Αυτά τα αφθαίρετα συμπεράσματα να μην έλεγες και θα φαινόσουν για μη fanboy...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα αφθαίρετα συμπεράσματα να μην έλεγες και θα φαινόσουν για μη fanboy...

Κατ'αρχας έχω δηλωμένη προτίμηση στα προιόντα AMD, αυτό μέχρι η AMD να ανατρέψει τα ίδια τα χαρακτηριστικά στα οποία στηρίζεται αυτή η προτίμηση.

Για εμένα τα χαρακτηριστικά αυτά είναι 1) έμφαση στο Value for Money + την προστιθέμενη αξία για τον πελάτη 2)προιόντα με χαρακτηριστικά που δείχνουν forward thinking (κάτι που τα κάνει να διατηρούν/βελτιώνουν τις επιδόσεις τους όσο ο χρόνος περνάει και το software εξελίσεται) 3) επιμονή στην καινοτομία (τόσο σε hardware όσο και software) & συνολικό όραμα για το μέλλον (APU, shared resources between CPU + GPU ) 4) μέχρι τώρα επικέντρωση στα ανοικτά πρότυπα (εξαίρεση το mantle + true audio) .

Αυτά τα τέσσερα χαρακτηριστικά απουσιάζουν σχεδόν παντελώς από την πολιτική της NV, η AMD κρατάει τουλάχιστον τα τρία από αυτά.

Έτσι από δύο προιόντα AMD και NV, με ακριβώς ίδια τιμή και ακριβώς ίδια απόδοση, θα επιλέξω το πρώτο.

Αν αυτό θεωρείται Fan-ατισμός αποδέχομαι την κατηγορία.

On topic τώρα, θεωρώ ότι με 5-7% απόδοση πάνω από την 290Χ (uber) η 780ti είναι μέσα στο φάκελο μιας custom 290Χ στα 1060/70 και άνω...

Υ.Γ. minor edit προσθήκη περιεχομένου

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

2)προιόντα με χαρακτηριστικά που δείχνουν forward thinking (κάτι που τα κάνει να διατηρούν/βελτιώνουν τις επιδόσεις τους όσο ο χρόνος περνάει και το software εξελίσεται)

Θα ήθελα να το τεκμηριώσεις αυτό ( με καλοστεκούμενα τεχνικά επιχειρήματα, γιατί κάτι τέτοιο θέλει για να φτάνεις σε τέτοιο συμπέρασμα, όχι marketing gimmicks )

On topic τώρα, θεωρώ ότι με 5-7% απόδοση πάνω από την 290Χ (uber) η 780ti είναι μέσα στο φάκελο μιας custom 290Χ στα 1060/70 και άνω...

Custom Pre-Overclocked vs Reference+Stock Clocks... πιο βολική σύγκριση μήπως να βάλουμε AMD@LN2 + nV@Stock ?

5-7% δεν είναι η διαφορά των 290X@uber vs 780Ti ( εκτός και αν μιλάς για 4K resolution, στα 1080p [ most common resolution ] είναι 10-20% ανάλογα το game, και στα 2560x1440/1600 πάλι είναι πάνω από αυτό το ποσοστό που αναφέρεις ).

Να δούμε τι θα κάνουνε με τα custom coolers οι vendors, γιατί πέραν του Arctic Cooling Accelero Extreme δεν βλέπω κάποιο άλλο άξιο αναφοράς ( σε θέμα θορύβου και θορύβου-απόδοσης ).

Link to comment
Share on other sites

5-7% δεν είναι η διαφορά των 290X@uber vs 780Ti ( εκτός και αν μιλάς για 4K resolution, στα 1080p [ most common resolution ] είναι 10-20% ανάλογα το game, και στα 2560x1440/1600 πάλι είναι πάνω από αυτό το ποσοστό που αναφέρεις ).

Αυτα τα ποσοστα ειναι απο δικες σου μετρησεις ή απο καποιο review ;

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι να μπει σε νεράκι η 290 τότε αξίζει να περιμένουμε για καινούρια custom μήπως και καλά κλοκάρουν καλύτερα ή καλύτερα τώρα με τα ήδη reference και που εχουν σίγουρα hynix???

Αμα ειναι να την βρεξεις παρε reference γιατι με custom pcbs θα ταλαιπωρηθεις να βρεις block.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα δυο δοκιμες 1) με volt 1.3 gpu max temp gpu:71 vrm1:83 vrm2:59

2) με volt 1.41 gpu max temp gpu:81 vrm1:101 vrm2:68

Η δοκιμη εγινε στην ASUS R9 290X με accelero xtreme III ετρεξε heaven 4.0 για μιση ωρα ξεχασα να αναφερω η καρτα με stock voltage gpu max temp gpu:67 vrm1:75 vrm2:56

Οπως καταλαβαινετε παρολο που το gpu tweak με αφηνει και εχω 1205 mhz core frequency η θερμοκρασια στο vrm 1 ειναι απαγορευτικη...η καρτα διψαει τρελα για νερο... :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να το τεκμηριώσεις αυτό ( με καλοστεκούμενα τεχνικά επιχειρήματα, γιατί κάτι τέτοιο θέλει για να φτάνεις σε τέτοιο συμπέρασμα, όχι marketing gimmicks )

Custom Pre-Overclocked vs Reference+Stock Clocks... πιο βολική σύγκριση μήπως να βάλουμε AMD@LN2 + nV@Stock ?

5-7% δεν είναι η διαφορά των 290X@uber vs 780Ti ( εκτός και αν μιλάς για 4K resolution, στα 1080p [ most common resolution ] είναι 10-20% ανάλογα το game, και στα 2560x1440/1600 πάλι είναι πάνω από αυτό το ποσοστό που αναφέρεις ).

Να δούμε τι θα κάνουνε με τα custom coolers οι vendors, γιατί πέραν του Arctic Cooling Accelero Extreme δεν βλέπω κάποιο άλλο άξιο αναφοράς ( σε θέμα θορύβου και θορύβου-απόδοσης ).

Στο Α. Όσον αφορά τις GPU τα πιο απλά forward thinking χαρακτηριστικά είναι το εύρος διαύλου και το μέγεθος μνήμης. Στα CPU είναι η multithreading λογική, π.χ. o Thuban που έχω (1090t @ 3.8) ρίχνει ξύλο στον 2600k@ 4.6 σε πολλές εφαρμογές κρυπτογραφίας.

Στο Β. Η διαφορά της 290Χ (uber) με την 780ti είναι κατά γενική ομολογία των reviews (από τα γνωστά πράσινα site) ανάμεσα στο 5 με 7% κατά μέσο όρο. Τα νούμερα 10% και 20% για μέσο όρο διαφοράς των δύο καρτών είναι το πρώτο λάθος και το δεύτερο αστείο . Δεν θα μπορούσαν να ισχύουν αφού η 290Χ στο uber περνάει οριακα το stok Τιταν. Και ναι μιλάω για 1080p.

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι αξίζει να μπουμε στην διαδικασία να ποστάρουμε benches απο reviewers.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα δυο δοκιμες 1) με volt 1.3 gpu max temp gpu:71 vrm1:83 vrm2:59

2) με volt 1.41 gpu max temp gpu:81 vrm1:101 vrm2:68

Η δοκιμη εγινε στην ASUS R9 290X με accelero xtreme III ετρεξε heaven 4.0 για μιση ωρα ξεχασα να αναφερω η καρτα με stock voltage gpu max temp gpu:67 vrm1:75 vrm2:56

Οπως καταλαβαινετε παρολο που το gpu tweak με αφηνει και εχω 1205 mhz core frequency η θερμοκρασια στο vrm 1 ειναι απαγορευτικη...η καρτα διψαει τρελα για νερο... :dirol:

1 και 2 scores;; :rolleyes:

Ευχαριστούμε για τα νούμερα και τις μετρήσεις! :T:

Link to comment
Share on other sites

Α. Το εύρος διαύλου που λες είναι τόσο forward thinking... που παρόλα αυτά η κάρτα αδυνατεί να ξεφύγει ( ή σε κάποιες περιπτώσεις αδυνατεί να ξεφύγει αξιοπρεπώς ) από τις "λιγότερο forward thinking" nVIDIA στην forward thinking 4k resolution ας πούμε ?

Το μέγεθος μνήμης... όταν θα χρειαστεί η χωρητικότητα ( στα 4k προφανώς ) θα είναι ήδη... αρκετά αδύναμες οι παρούσες κάρτες, forward thinking... στην επόμενη αγορά ( και αυτό ισχύει και για την 6GB... wait a second... πιο forward thinking η μπαρμπά-Titan από την φρεσκαδούρα 290Χ ?! )

Για το β. που λες, κοιτάω και ξανακοιτάω πολλά reviews, και τις μετρήσεις μου, και δεν βλέπω αυτό που λες για 5-7% @ 1080p.

( μου αρέσει που ξεχωρίζεις τα πράσινα site, δόξα το Θεό ενημερώνεσαι από τα αντικειμενικά site για το 5-7%, ευτυχώς κόκκινα site δεν υπάρχουνε :p )

η 780 Ti είναι πιο γρήρορη από την Titan... αν δεν το κατάλαβες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα, αλλα το ζουμι ειναι στα νουμερα.

Αντιστοιχα παντως, εγω ειμαι ενα κλικ μακρια απ την 290, αλλα σκεφτομαι α) τα τρισαγια που θα κανω για να παιξει στο linux β) οτι το 100ρικο του block θα μπορουσε να παει στην 780 με τα 3 παιχνιδακια γ) οτι θα παλευω και παλι με dxtory και αν αρεσει στο Χ παιχνιδι να εχει ενα osd πανω του. το 5-10% πιο γρηγορα πιο αργη δε με νοιαζει, ουτε τα παραπανω watt.

φυσικα η μπιλια ελπιζω να μην κατσει σε coil whine.

ερωτησης, καλυπτει gigabyte ή sapphire αλλαγη cooler ή θα παιζει θεμα με εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

Α. Το εύρος διαύλου που λες είναι τόσο forward thinking... που παρόλα αυτά η κάρτα αδυνατεί να ξεφύγει ( ή σε κάποιες περιπτώσεις αδυνατεί να ξεφύγει αξιοπρεπώς ) από τις "λιγότερο forward thinking" nVIDIA στην forward thinking 4k resolution ας πούμε ?

Το μέγεθος μνήμης... όταν θα χρειαστεί η χωρητικότητα ( στα 4k προφανώς ) θα είναι ήδη... αρκετά αδύναμες οι παρούσες κάρτες, forward thinking... στην επόμενη αγορά ( και αυτό ισχύει και για την 6GB... wait a second... πιο forward thinking η μπαρμπά-Titan από την φρεσκαδούρα 290Χ ?! )

Για το β. που λες, κοιτάω και ξανακοιτάω πολλά reviews, και τις μετρήσεις μου, και δεν βλέπω αυτό που λες για 5-7% @ 1080p.

( μου αρέσει που ξεχωρίζεις τα πράσινα site, δόξα το Θεό ενημερώνεσαι από τα αντικειμενικά site για το 5-7%, ευτυχώς κόκκινα site δεν υπάρχουνε :p )

η 780 Ti είναι πιο γρήρορη από την Titan... αν δεν το κατάλαβες ακόμα.

A. Προσοχή δεν μιλάω μόνο για αυτή την γενιά. Δες 560ti vs 6950 , 7970 vs 680 και το πως αυτές συμπεριφέρονται καθώς περνάει ο χρόνος. Οι λύσεις της AMD έχουν περισσότερο staying power.

B. Δεν νομίζω ότι υπάρει πραγματικά αντικειμενικό site. Προσοχή αναφέρομαι στην 290Χ με ενεργοποιημένο το Uber mode. Σε αυτή την περίπτωση τα reviews από τα πιο "επισκέψημα¨site όπως techpowerup κλπ βλέπουν διαφορά 5-7% ανάλογα με την ανάλυση.

Τώρα για το σχόλιο με την 780ti vs Titan νομίζω ήταν αχρείαστο (έως flamebait :p ) αφού ανέφερα πως 290Χ @ uber υπερέχει ελάχιστα από Titan και ότι η stok 780ti reference είναι πιο γρήγορη από την stok 290Χ reference @ uber.

Link to comment
Share on other sites

στο "The Bottom Line" μεταξύ άλλων

It's hard to justify the sound profile as being worth a $150 price premium.

και εγώ βρε αδερφέ λέω να μη βάλω $150 στη τσέπη αλλά $100 και να ρίξω και μια accelero επάνω να γουστάρω,θα είμαι διπλά κερδισμένος με την υποτιθέμενη "φόλα" 290X

και αν δεν θέλω ούτε τα $150 και έχω και έτοιμο κύκλωμα,εκείνα δεις γλέντια με ένα ωραίο watercool ή aquacomputer μπλοκάκι να βλέπω και τα σκαλισμένα τροπικά νησιά να γουστάρω τριπλά

Έγινε επεξεργασία από kom
Link to comment
Share on other sites

Nixxes Implementing Mantle Inside Unreal Engine 3 for Thief PC Release

Nixxes Implementing Mantle Inside Unreal Engine 3 for Thief PC Release - SegmentNext

We will also cover additional AMD technologies we are supporting in Thief, like AMD TrueAudio, 4K Gaming, as well how are exploiting the power of the compute hardware in the GCN architecture. While we will primarily talk about our high-level view on these technologies and why we are excited about them, we will also share some helpful implementation tips from our programmers.
Mantle lets you use AMD Radeon GPUs the way they are meant to be used, unlocking many new opportunities and increased CPU and GPU performance, said Eidos Montreal studio head David Anfossi. Mantle is one of the most important changes to PC graphics in many years.

Apart from Eidos Montreal, two other developers have confirmed partnerships with AMD for the use of Mantle, namely Cloud Imperium (for Star Citizen) and Oxide Games.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Πιο κοκκινος πεθαινεις σελιδα 6 συγκρινει με physx οn την nvidia και οff φυσικα την 290x

Eιμαι σιγουρος οτι εχει πειραξει και αλλα settings αλλου.Τελικα δε ειναι να εμπιστευτεις κανενα review στο ινετ πια τα παιρνουν χοντρα ολοι εχει δικιο ο [MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Πιο κοκκινος πεθαινεις σελιδα 6 συγκρινει με physx οn την nvidia και οff φυσικα την 290x

Eιμαι σιγουρος οτι εχει πειραξει και αλλα settings αλλου.Τελικα δε ειναι να εμπιστευτεις κανενα review στο ινετ πια τα παιρνουν χοντρα ολοι εχει δικιο ο [MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Το Apples-to-Apples το ειδες ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.