Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Καλά βασικά η πρώτη πρόταση δεν ισχύει, μάλλον κάτι άλλο ήθελες να πεις και το διατύπωσες λάθος.

Οσον αφορά την δεύτερη τι ακριβώς θές να πείς? Μιλάς γενικά ή για τις 2 κάρτες που συζητάμε? Δηλαδή εσύ πιστεύεις οτι αν πάρουμε μια 780 και μια 290 με 2 direct cu πάνω και τις ρυθμίσουμε να δουλεύουνε στο ίδιο tdp η θερμοκρασία του αέρα θα είναι κοντά και στις 2 περιπτώσεις (και οχι μεγαλύτερος στην amd) επειδή υπάρχει διαφορά στην πυκνότητα των transistors?

Στο παράδειγμα που αναφέρεις με τους επεξεργαστές μπορούν να παίζουν διάφορα θέματα και οι haswell δεν έχουν καλό dissipation αλλά αυτό δεν σημαίνει και τπτ για την κατανάλωση τους. Για να κάνεις τέτοιες συγκρίσεις πρέπει να θεωρήσεις οτι το dissipation παραμένει ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις. Εγώ δεν είπα κάτι για το άθλιο ref cooler που δεν μπορεί να διώξει τίποτα για παράδειγμα, για το chip το ίδιο είπα. Άλλο πράγμα το heat dissipation και άλλο το production δεν νομίζω να διαφωνείς.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμότητα για να απαχθεί από ένα υλικό προς ένα άλλο το κάνει από την επιφάνεια του υλικού ...

Αν η επιφάνεια είναι μικρότερη τότε η απαγωγή θα είναι δυσκολότερη.

Επίσης για να καταλάβεις διαφορές θερμότητας με θερμοκρασία να σου πω πως αν θερμάνουμε την μύτη μιας καρφίτσας με το ίδιο ποσό θερμότητας που θα θερμάνουμε ένα τούβλο, η καρφίτσα να αναπτύξει μεγαλύτερη θερμόκρασία . Η ενέργεια (θερμότητα) που δίνουμε όμως είναι η ΙΔΙΑ ...

Αυτό εν τέλη που θέλω να πω είναι το εξής !

Αν έχεις το ίδιο ποσό ενέργειας σε μορφή θερμότητας να το μεταφέρεις από ένα υλικό σε ένα άλλο θα το κάνεις ευκολότερα στο υλικό με την μεγαλύτερη επιφάνεια ...

Η R9 290 έχει μικρότερο μέγεθος πυρήνα με ίδιο TDP (μεγαλύτερη συμπύκνωση τρανζίστορ δείχνει το συγκεκριμένο το οποίο φαίνειται και από τα τεχνικά χαρακτηριστικά των chip) με αποτέλεσμα να απαγάγει δυσκολότερα θερμότητα προς το περιβάλλον , οπότε και αναπτύσσει μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Για την διαχείριση της θερμοκρασίας της θες μια ψύξη που να μπορέσει να κάνει καλύτερη απαγωγή ... μεγαλύτερο dθ .

O αέρας θα έχει και στις δυο περιπτώσεις την ίδια αύξηση θερμοκρασίας γύρω από την κάρτα , ενώ θα θερμανθεί πιο απότομα στο υλικό με την μεγαλύτερη επιφάνεια (στην αρχή) λόγω της καλύτερης γρηγορότερης αποβολής .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Αλλά δεν νομίζω πως αυτό λύνει και το πρόβλημα της ψύξης. Δηλαδή ουσιαστικά και τα 2 chips ας πούμε θεωρητικά φέρουν τα ίδια θερμικά φορτία αλλα το amd χρειάζεται ουσιαστικά καλύτερη ψύξη για να ξεπεράσει το οχι τόσο καλό dissipation. Αρα γιατί να το προτιμήσει κάποιος, πέρα της τιμής φυσικά?

Αυτό αν θεωρήσουμε οτι το tdp είναι ίδιο ανάμεσα στις 2 γιατί δεν φαίνεται κάτι τέτοιο απο τα reviews. Eκεί φαίνεται μια διαφορά της τάξης των 40-50W αρα για τι πράγμα συζητάμε ακριβώς, έχω μπερδευτεί λίγο.

Link to comment
Share on other sites

59503.png

+19watt δείχνει για την 290 και - 5watt για την 290X ! περίεργο θα πω .

Πιστεύω πως αυτές οι διαφορές στην κατανάλωση έρχονται και από άλλους παράγοντες (κυκλώματα τροφοδοσίας, μέγεθος μνήμης, τύπος) πέρα από το chip αυτό καθεαυτό ή εν μέρη.

Σε παιχνίδια είναι και θέμα του πόσο loadάρει η κάρτα στο game και μετά μπαίνουμε στο FPS/WATT για κάθε τίτλο κ.λ.π. και σε θέματα οδηγών κ.λ.π. και μπλέκει το πράγμα.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ κοίταζα τις διαφορές στο Crysis που είναι μεγαλύτερες. Είναι όντως δύσκολο να μετρηθεί.

Κοίτα όπως και να χει..δεν είμαι καθόλου fan boy και προσωπικά άμα αγόραζα σήμερα το πιθανότερο είναι οτι θα έπαιρνα 290 custom. Αλλά σοβαρά τώρα, δεν νομίζω κανένας λογικός άνθρωπος θα υποστηρίξει οτι οι ΑΤΙ είναι πιο ψυχρές κάρτες απο τις αντίστοιχες nvidia. Πάλι, δεν μιλάω για τα ref coolers, μιλάω για τα ίδια τα τσιπ.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν υδρόψυξη ή custom cooler αναφέρουν φυσιολογικές θερμοκρασίες (όπως και με 780, titan κλπ) άρα το chip είναι θερμό σε φυσιολογικά πλαίσια.

Η ψύκτρα της AMD είναι η ίδια μέτρια λύση που είχαμε στην 7970 στοκ (εγώ την είχα αλλάξει) η οποία δεν αντέχει το θερμικό φορτίο χωρίς να ανεβάσει στροφές ο ανεμιστήρας.

Το γιατί προτιμάμε το chip είναι απλό, έχει ανώτερα χαρακτηριστικά από τον ανταγωνισμό (bits, ROPs κλπ) και κερδίζει το gk110 clock for clock, ενώ υποστιρίζει σημαντικές νέες τρεχνολογίες όπως το mantle.

Είναι ένα chip που μόλις βγήκε, (αντίθετα με το gk110) για αυτό έχουμε 3-4 βδομάδες καθυστέρηση για τα custom coolers. Έτσι είχε γίνει με όλα τα νέα chip, ΑΜD και NV, στην αρχή μόνο reference.

Σε 2 μήνες κανείς δεν θα θυμάται ότι οι 290 χαρακτηρίστηκαν ζεστές, απλά θα διαλέγει μια custom υλοποίηση (edit 290X εννοώ) και θα ρίχνει στα αυτιά στην reference 780ti out of the box.

Επιπλέον η 290 pro πάει καρφί για τα 300 ευρώ. Μιλάμε για το καλύτερο VFM που θυμάμαι, και είμαι στο χώρο πριν βγουν τα dedicated 3d accellerators.

Για κατανάλωση και κόστος μην ακούω ιστορίες, μια και μια 290 (edit X ή pro) βγάζει περίπου ένα Litecoin την ημέρα δηλαδή 4 $ + (και με σωστές επιλογές πάνω από 1.2 Litecoin δηλ 5$+)

Τώρα αν δεν θέλετε να ασχοληθείτε με minning και πάλι το ενεργειακό κόστος είναι αστείο για έναν απλό gamer, ας παίζει 8 ώρες τη μέρα.

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ κοίταζα τις διαφορές στο Crysis που είναι μεγαλύτερες. Είναι όντως δύσκολο να μετρηθεί.

Κοίτα όπως και να χει..δεν είμαι καθόλου fan boy και προσωπικά άμα αγόραζα σήμερα το πιθανότερο είναι οτι θα έπαιρνα 290 custom. Αλλά σοβαρά τώρα, δεν νομίζω κανένας λογικός άνθρωπος θα υποστηρίξει οτι οι ΑΤΙ είναι πιο ψυχρές κάρτες απο τις αντίστοιχες nvidia. Πάλι, δεν μιλάω για τα ref coolers, μιλάω για τα ίδια τα τσιπ.

Όχι όπως είναι κατασκευασμένο το chip , που μάλλον είναι έτσι για να μειωθεί το κόστος παραγωγής , οι θερμοκρασίες που αναπτύσσει είναι μεγαλύτερες από τις κάρτες της NVIDIA κατά την λειτουργία του.

Η θερμότητα που απαγάγει όμως προς το περιβάλλον πρέπει να είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα.

Το chip αυτό θέλει αποδοτικό σύστημα ψύξης για να μπορείς να παίξεις χωρίς πρόβλημα μαζί του.

Και τώρα πάμε στις τιμές !!!

Μια ACCELERO IIΙ έχει κόστος ΛΙΑΝΙΚΗΣ 50€ στο VISIONSTUDIO.

Η 290 έρχεται με μια ψύκτρα επάνω της σε τελική τιμή από 333€ στο εξωτερικό έως 390€ στην Ελλάδα ....

Ας πούμε πως για κάθε ref. 290 η AMD πληρώνει 15€ σε ψύκτρα και πως η ACCELERO χοντρική έχει 25€ .....

Πόσο νομίζεις πως θα ανέβει το κόστος κατασκευής μιας 290 CUSTOM (αφαιρόντας το κόστος του μαμά ref cooler εννοώ) προσθέτοντας ένα custom cooler της ASUS , HIS, GIGA, MSI ώστε να μην είναι συμφέρουσα αγορά ?:spell:

Για αυτό πιστεύω πως η 290 είναι και θα είναι ότι πιο VFM στην αγορά την περίοδο που περνάμε.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει παιδιά όσο αφορά τις θερμοκρασίες σε κανα μήνα θα έχουμε πιο σφαιρική εικόνα και τότε το ξανασυζητάμε αν χρειαστεί. Δεν είμαι αρνητικός να δεχτώ το οτιδήποτε.

Επίσης αν υπάρχει testing με νερό IN/OUT θα με ενδιέφερε να το δώ και αυτό.

Το απόλυτο VFM δεν νομίζω κανένας να το αρνήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 μήνες κανείς δεν θα θυμάται ότι οι 290 χαρακτηρίστηκαν ζεστές, απλά θα διαλέγει μια custom υλοποίηση και θα ρίχνει στα αυτιά στην reference 780ti out of the box.

Επιπλέον η 290 pro πάει καρφί για τα 300 ευρώ. Μιλάμε για το καλύτερο VFM που θυμάμαι, και είμαι στο χώρο πριν βγουν τα dedicated 3d accellerators.

πιστευεις δηλαδη πως αξιζει να περιμενει καποιος ενα δυο μηνες αντι να παρει τωρα μια 290 nonX στα 400 και να "παιδευτει" λιγακι?

Link to comment
Share on other sites

Αλλά σοβαρά τώρα, δεν νομίζω κανένας λογικός άνθρωπος θα υποστηρίξει οτι οι ΑΤΙ είναι πιο ψυχρές κάρτες απο τις αντίστοιχες nvidia. Πάλι, δεν μιλάω για τα ref coolers, μιλάω για τα ίδια τα τσιπ.

Το καραγκιοζηλίκι που κάνουν οι περισσότεροι είναι να συγκρήνουν REF AMD με REF NVidia για να βγάλουν συμπέρασμα για το chip. Από την στιγμή που έχουν εντελώς διαφορετικό cooler η σύγκριση είναι μήλα-πορτοκάλια. Η σωστές μετρήσεις γίνονται με πχ GTX Titan Direct CUII vs 290X Direct CUII για να δεις ποιό ζεματάει κλπ.

Απο κει και πέρα πληθώρα review υπάρχουν. Αυτό που βλέπω είναι οτι έχω παρατήσει το thread εδώ και κανα μήνα και ακόμα βλέπω πρασινολαγούς να έχω το ίδιο βιολί. Ακόμα το φυσούν και δεν κρυώνει?

Link to comment
Share on other sites

πιστευεις δηλαδη πως αξιζει να περιμενει καποιος ενα δυο μηνες αντι να παρει τωρα μια 290 nonX στα 400 και να "παιδευτει" λιγακι?

Αν δεν έχεις έτοιμη την custom ψύκτρα ή δεν είσαι αποφασισμένος για w/c καλύτερα να περιμένεις.

Οι custom θα έχουν και μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης, καθώς σίγουρα αυτές θα ζητάει ο κόσμος (όπως έγινε και με τις 7970/50). Οπότε λέω περίμενε...

Σκέφτομαι να περιμένω και εγώ διότι η διαθεσιμότητα είναι τόσο χαμηλά στο amazon , που παλεύω να πάρω κάρτα από day one και έχω φτάσει 3 βδομάδες από τις customies.

Link to comment
Share on other sites

έχει βρει κανείς πουθενά review με ανάλυση 290X vs 290 clock for clock;

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] για να παραγγέλνεις 290pro πρέπει να το έχεις ψάξει, πόσο υπολογίζεις την διαφορά των δύο καρτών στα ίδια ρολόγια;

Link to comment
Share on other sites

έχει βρει κανείς πουθενά review με ανάλυση 290X vs 290 clock for clock;

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] για να παραγγέλνεις 290pro πρέπει να το έχεις ψάξει, πόσο υπολογίζεις την διαφορά των δύο καρτών στα ίδια ρολόγια;

Υπολογισε ενα ~10% περιπου out of the box με 47%(290)fan vs 55%(290X)fan και 130 ευρω διαφορα.

4096MB Asus Radeon R9 290 Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail)

4096MB Asus Radeon R9 290X Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail)

Link to comment
Share on other sites

Catalyst 13.11 Beta 9.2 makes Radeon R9 290X a little louder as it adds about 100 RPM to the "Quiet" mode we originally reviewed. The difference is noticeable, but I don't think gamers lacking headphones will be perturbed by the sound. But the R9 290 was already loud. So picking up an additional 100 RPM, even after AMD cranked the PWM from 40 to 47% prior to launch, is detrimental.

The bad news is that I really couldn't imagine buying an R9 290 equipped with AMD's reference cooler, particularly in light of today's update that adds even more fan speed and noise. The good news is that I have now have higher hopes for third-party 290s. With Catalyst 13.11 Beta 9.2, our Sapphire Radeon R9 290 is just as fast as Asus' Radeon R9 290X, tested on the previous page. If we could just get our hands on more aftermarket cooling solutions, I'm pretty sure we could chip away at the most compelling reasons not to buy these boards today.

Προς ενδιαφερόμενους αγοραστές R290Χ και nonX: Καλό θα ήταν να μείνετε για την ώρα μακριά από την συγκεκριμένη κάρτα. Περιμένετε καλύτερα τις third-party 290s και τότε αγοράστε.

Radeon R9 290 Gets The Same Treatment - The Cause Of And Fix For Radeon R9 290X And 290 Inconsistency

Έγινε επεξεργασία από zantetheo
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κακο προαισθημα οτι οι custom θα ναι ακριβοτερες απ οτι μια refenrence+(accelero ή Mk19)και ενδεχομενως να εχουν και ELPIDA CHIPS κατα πλειοψηφια.Iσως τελικα ο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] να κανε καλη κινηση που τσιμπησε τωρα.Αsus και Sapphire 290 reference με custom ψυκτρα ισως ειναι οτι καλυτερο εως οτου βγει καμια matrix Ιανουαριο με custom VRM phases.

Link to comment
Share on other sites

Μας εχετε πεθανει. Ολο λεω ενταξει το αποφασισα θα περιμενω και βγαινεις τωρα και μας λες τετοια ρε Δημητρη. Θα σκοτωθω. Στο τελος θα παω να παρω μια 780 σκετη με 500 ευρω να τελειωνουμε και μετα οταν θα βγουνε οι αλλες παλι θα κλαιω. Βεβαια ειμαι και ακυρος γιατι το σκεφτομαι πολυ ενω ξερω οτι σε 1 χρονο παλι θα την διωξω και θα παω σε maxwell/pirates of the carribean κτλ :p

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο BF4 εχεις να παιξει κατι αλλο που δε σε καλυπτει η 680?Δεν αξιζει για το Bf4 τωρα.

Αναμενουμε mantle και γενικα βελτιωσεις πολλες με νεους driver.Updates στην αποδοση ,το game ειναι ακομα Beta, καπου κοντα στα χριστουγεννα θα αρχισει να στρωνει.

Περιμενε Δεκεμβριο Μαριε δε αξιζει τωρα,να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο.Δεκεμβριο μηνα μια 780 θα παιζει κοντα στα 400 οσο περιπου κα οι 290 custom.780 θα χουν B1 πυρηνα και θα πανε καλα σε OC οπως και οι custom 290.Eγω βιαστηκα τον Aυγουστο (γιατι ειχα 3εις οθονες και το BF3 ηταν μονο για medium-high με την 670) ειναι η αληθεια και εχασα 100-120 ευρω.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.