Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

Δλδ εδώ μιλάμε με υποθέσεις, ε???!!!ΟΚ!

Μήπως μιλάμε με κάρτες που έχουν στα χέρια τους μερικοί και τις έχουν όλες???Δε νομίζω.

Μιλάω όπως μιλάμε όλοι μας και με αυτά που διαβάζω μέσα στα reviews και στα forums όπως υπάρχουν πάρα πολλά και με πάρα πολλές συγκρίσεις(ακόμα και το lab είναι ένα από αυτό).

Και στο 1ο...Θες 365 καμάρι μου?ΟΚ, 365€. Τώρα είσαι οκ δλδ για τα 30€???Και διαφορά 120€ ενώ πριν αναφέρθηκε για τα ίδια!!!Δλδ τα 30€ σε πείραξαν και όχι τα 120€ διαφοράς, ε?!

ΟΚ!!!

Ανοίξτε τα μάτια σας και διαβάστε.Δλδ τι, ακόμα και τα reviews όλα είναι σκάρτα???!!!

Και όσο για το λινκ που και καλά θα σε ενδιέφερε Πάνο, αυτά πες τα αλλού.Αν μου λες ότι θέλεις το λινκ και θα σε ενδιέφερε και κόλλησες στα 30€ εσύ που έχεις 780 w\c, τότε...:suicide: Πιο είρων δε μπορούσες να γίνεις.

[MENTION=22717]azazil1190[/MENTION]

Ναί Νίκο sorry έχεις δίκιο!Από κεκτημένη ταχύτητα πήρα το όνομά σου!

Στο [MENTION=28628]kyr..[/MENTION] πάει αυτό...

και ήταν παράθεση σε αυτά...

:beer:

Οπότε να μας πει και ο ίδιος για ποια εννοεί στα 500€ τότε για να πάρει ο ίδιος τις ίδιες απαντήσεις ούτως ή άλλως...!!!:to_pick_ones_nose3:

ειμουν ξεκαθαρος νομιζω! μιλησα για ελλαδα! 390e βρισκεις την 290! χωρις aftermarket ψυκτρα ακα ξεβρακωτη + 70e οπως λες = 460e

και 500e για την 780! αλλα βρισκεις και με 468e

780 gtx - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr 468e

οι περισσοτερες out of the box εχουν επιδοσεις τιταν η και πιο πανω χωρις να πειραξεις τιποτα +χαμηλοτερες θερμοκρασιες+θορυβο+ εγγυηση

τωρα αν εσυ απο το χ μαγαζι εξωτερικου βρισκεις πιο χαμηλα την 290 να μας πεις πιο ειναι να δουμε ποσο βγενουν η μια και η αλλη για να ερθουν

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως δεν πολυμπλεκω σε κοντρες Nvidia vs AMD γιατι το οπαδιλικι σε μια μεγαλο-πολυεθνικη το θεωρω εκφυλισμο της ανθρωπινης νοημοσυνης (ΙΣΩΣ μοναδικη εξαιρεση στην ιστορια να αποτελει η Harley Davidson, που παιζει να ειναι και η μονη εταιρια στην ανθρωπινη ιστορια που υπαρχουν υπαλληλοι που εχουν τατου το λογοτυπο της).

Σχετικα τωρα με τα τσιπ γραφικων αν και σε επαγγελματικο επιπεδο χρησιμοποιω προιοντα και των δυο εταιριων, σε προσωπικο επιπεδο ειμαι αρκετα χρονια κολλημενος με nVidia, αλλα σε αυτο συνεβαλαν οι ομλογουμενως απαισιοι -τουλαχιστο κατα τα δικα μου κριτηρια- ATI drivers εποχης xp, καθως και η κακη υποστηριξη drivers για linux που ειχε καμια δεκαρια χρονια πριν, οποτε μεχρι στιγμης στις αναβαθμισεις μου δεν κοιταζα καν τις προτασεις της ΑΤΙ (AMD πλεον) Αυτο, για να διευκρινησω εκ των πρωταιρων οτι οχι μονο ΑΤΙ fan δεν ειμαι, αλλα εδω και πολλα χρονια -ισως κακως τραβηξα τσο αυτη την προκαταληψη- δεν ειναι καν μεσα στις επιλογες μου.

ΟΜΩΣ

Ρε παιδια, δε μπορω να διαβαζω threads που καταληγουν στη γνωστη φαγωμαρα κοκκινης vs πρασσινης και να διαβαζω για ανεμιστηρακια, θορυβους, θερμοκρασιες και τετοια κουλα...

Η ΑΤΙ οπως και η nVidia, και οπως κι ο μαστρομητσος απο τα Κ. Πετραλωνα αν ειχε τη δυνατοτητα παραγει ΤΣΙΠΑΚΙΑ.

Ουτε ανεμιστηρακια βγαζει, ουτε καρτες ουτε βαζει -πιστευω- το μαχαιρι στο λαιμο των κατασκευαστων για το τι συστημα ψυξης να βαλουν.

Δινει καποια spects και τελος!

Απο κει και περα η καθε εταιρια κανει τη δικη της υλοποιηση με βαση τη γνωση των ανθρωπων που διαθετει, και των βασανιστων τους (κατι οικονομικο-αποτετοιοι που χωνονται διαρκως στα ποδια του R&D).

Αν οι εταιριες που αναλαμβανουν το σχεδιασμο και τη υλοποιηση καρτων με AMD τσιπακια δεν τα καταφερνουν με το θεμα του θορυβου η των θερμοκρασιων τοτε αυτο ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ δικο τους σφαλμα, και σε καμια περιπτωση της κατασκευαστριας του τσιπ.

Αντι λοιπον να λετε -δεν το χω διαβασει ποτε ουτε σε εγχωριο ουτε σε ξενο φορουμ παρολο που θα ηταν το λογικοτερο- Κοιτα το μ....κα της Asus -παραδειγμα- που εβαλε τετοια ανεμιστηρακια σε AMD chip ποιανετε το θεμα εντελως λαθος και λετε οτι φταιει η AMD γι αυτο.

Απο που κι ως που ειναι ευθυνη του καθε κατασκευαστη ενος εξαρτηματος να νταντευει τον καθε κατασκευαστη που θα κανει υλποιηση με το συγκεκριμενο εξαρτημα?

Ας κοψουν το λαιμο τους οι μηχανικοι της ASUS, της Gigabyte, της MSI κτλ κτλ κτλ να λυσουν αυτο το προβλημα ή -πιο πιθανο σεναριο- ας βαλουν νερο στο κρασι τους οι οικονομικο-αποτετοιοι τους και να ακουνε καλυτερα τις αποψεις των μηχανικων τους αλλα οπως και να χει η AMD και η καθε AMD δινει σε αυτους τους ανθρωπους ξεκαθαρα και αναλυτικοτατα data sheets των δικων της προιοντων, αν τωρα σε αυτα τα τσιπ υπαρχει μια ιδιεταιροτητα υψηλοτερης καταναλωσης που προυποθετει και καλυτερη ψυξη τοτε οι εταιριες που παραγουν τις καρτες πρεπει στο σχεδιασμο τους να βαζουν και αυτον τον παραγοντα και οχι να κανουν πανομοιοτυπες υλοποιησεις σε οτι πεφτει στα χερια τους επειδη εχουν τα καλουπια και τη συμφωνια με τον Κινεζο που πουλαει ανεμιστηρακια.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε βλεπεις καμια αλλη υλοποιηση στην αγορα περα της ψυκτρας της amd?

"ρε φιλε" εχω μαγαζι και σου πουλαω χωμα και σπορους.

Εχω καλους σπορους, βιολογικους, υπερενισχυμενους και δε συμαζευεται, και οσο για το χωμα, αυτο εχω βαλει ενα πακιστανο και σκαβει διπλα στην οικοδομη και το μαζευει.

Εσυ σαν επαγγελματιας αγροτης που εισαι, θα ερθεις και θα παρεις τους σπορους και το χωμα?

Επισεις... η AMD βγαζει ψυκτρες? Δικες της? στο εργοστασιο της?

Και η intel με τους επεξεργαστες της δινει μια υποτυπωδη βασικη ψυκτρα, ποιος σοβαρος κατασκευαστης τη χρησιμοποιει?

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

"ρε φιλε" εχω μαγαζι και σου πουλαω χωμα και σπορους.

Εχω καλους σπορους, βιολογικους, υπερενισχυμενους και δε συμαζευεται, και οσο για το χωμα, αυτο εχω βαλει ενα πακιστανο και σκαβει διπλα στην οικοδομη και το μαζευει.

Εσυ σαν επαγγελματιας αγροτης που εισαι, θα ερθεις και θα παρεις τους σπορους και το χωμα?

Επισεις... η AMD βγαζει ψυκτρες? Δικες της? στο εργοστασιο της?

οτι να ναι!:slap:

εγω ειμαι καταναλωτης και θελω να βαλω την καρτα μου να παιζω παιχνιδακια !δεν ξερω τι κανει η amd ουτε με ενδιαφερει τα προβληματα με τους πακιστανους να βρει τροπο να τα λυσει!

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως δεν πολυμπλεκω σε κοντρες Nvidia vs AMD γιατι το οπαδιλικι σε μια μεγαλο-πολυεθνικη το θεωρω εκφυλισμο της ανθρωπινης νοημοσυνης (ΙΣΩΣ μοναδικη εξαιρεση στην ιστορια να αποτελει η Harley Davidson, που παιζει να ειναι και η μονη εταιρια στην ανθρωπινη ιστορια που υπαρχουν υπαλληλοι που εχουν τατου το λογοτυπο της).

Σχετικα τωρα με τα τσιπ γραφικων αν και σε επαγγελματικο επιπεδο χρησιμοποιω προιοντα και των δυο εταιριων, σε προσωπικο επιπεδο ειμαι αρκετα χρονια κολλημενος με nVidia, αλλα σε αυτο συνεβαλαν οι ομλογουμενως απαισιοι -τουλαχιστο κατα τα δικα μου κριτηρια- ATI drivers εποχης xp, καθως και η κακη υποστηριξη drivers για linux που ειχε καμια δεκαρια χρονια πριν, οποτε μεχρι στιγμης στις αναβαθμισεις μου δεν κοιταζα καν τις προτασεις της ΑΤΙ (AMD πλεον) Αυτο, για να διευκρινησω εκ των πρωταιρων οτι οχι μονο ΑΤΙ fan δεν ειμαι, αλλα εδω και πολλα χρονια -ισως κακως τραβηξα τσο αυτη την προκαταληψη- δεν ειναι καν μεσα στις επιλογες μου.

ΟΜΩΣ

Ρε παιδια, δε μπορω να διαβαζω threads που καταληγουν στη γνωστη φαγωμαρα κοκκινης vs πρασσινης και να διαβαζω για ανεμιστηρακια, θορυβους, θερμοκρασιες και τετοια κουλα...

Η ΑΤΙ οπως και η nVidia, και οπως κι ο μαστρομητσος απο τα Κ. Πετραλωνα αν ειχε τη δυνατοτητα παραγει ΤΣΙΠΑΚΙΑ.

Ουτε ανεμιστηρακια βγαζει, ουτε καρτες ουτε βαζει -πιστευω- το μαχαιρι στο λαιμο των κατασκευαστων για το τι συστημα ψυξης να βαλουν.

Δινει καποια spects και τελος!

Απο κει και περα η καθε εταιρια κανει τη δικη της υλοποιηση με βαση τη γνωση των ανθρωπων που διαθετει, και των βασανιστων τους (κατι οικονομικο-αποτετοιοι που χωνονται διαρκως στα ποδια του R&D).

Αν οι εταιριες που αναλαμβανουν το σχεδιασμο και τη υλοποιηση καρτων με AMD τσιπακια δεν τα καταφερνουν με το θεμα του θορυβου η των θερμοκρασιων τοτε αυτο ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ δικο τους σφαλμα, και σε καμια περιπτωση της κατασκευαστριας του τσιπ.

Αντι λοιπον να λετε -δεν το χω διαβασει ποτε ουτε σε εγχωριο ουτε σε ξενο φορουμ παρολο που θα ηταν το λογικοτερο- Κοιτα το μ....κα της Asus -παραδειγμα- που εβαλε τετοια ανεμιστηρακια σε AMD chip ποιανετε το θεμα εντελως λαθος και λετε οτι φταιει η AMD γι αυτο.

Απο που κι ως που ειναι ευθυνη του καθε κατασκευαστη ενος εξαρτηματος να νταντευει τον καθε κατασκευαστη που θα κανει υλποιηση με το συγκεκριμενο εξαρτημα?

Ας κοψουν το λαιμο τους οι μηχανικοι της ASUS, της Gigabyte, της MSI κτλ κτλ κτλ να λυσουν αυτο το προβλημα ή -πιο πιθανο σεναριο- ας βαλουν νερο στο κρασι τους οι οικονομικο-αποτετοιοι τους και να ακουνε καλυτερα τις αποψεις των μηχανικων τους αλλα οπως και να χει η AMD και η καθε AMD δινει σε αυτους τους ανθρωπους ξεκαθαρα και αναλυτικοτατα data sheets των δικων της προιοντων, αν τωρα σε αυτα τα τσιπ υπαρχει μια ιδιεταιροτητα υψηλοτερης καταναλωσης που προυποθετει και καλυτερη ψυξη τοτε οι εταιριες που παραγουν τις καρτες πρεπει στο σχεδιασμο τους να βαζουν και αυτον τον παραγοντα και οχι να κανουν πανομοιοτυπες υλοποιησεις σε οτι πεφτει στα χερια τους επειδη εχουν τα καλουπια και τη συμφωνια με τον Κινεζο που πουλαει ανεμιστηρακια.

Συμφωνω με αυτα που λες ισως και αλλοι.Αλλα πριν παει στην παραγωγη το καθε προιον πρεπει να περασει και τον αναλογο ποιοτικο ελεγχο.Αν η καθε εταιρεια asus gigabyte msi βαζει το ιδιο κουλερ το οποιο δεν κανει δουλεια στο τσιπ της AMD kαι η ιδια η ΑMD δεν μπορει να σταματησει αυτη την πατατα η δεν ασχολειτε περα απο το τσιπ που βγαζει και το δινει δεν φταιει ο κοσμος που την κρινει ετσι αλλα η ιδια που δεν βαζει καποια στανταρ στην σωστη ψυξη του high end τσιπ της για να ακολουθησουν η asus και τα σχετικα και πριν παει στην διαθεσηοτητα του κοινου ας τσεκαρει ολοκληρομενα το προιον της σε ολους τους βαθμους.Και η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο τσιπ ειναι πολυ δυνατο το ξερει και η ιδια αλλωστε αλλα χανει απο το ολο θεμα ψυξης της και pcb που χρησιμοποιει ο καθε κατασκευαστης

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με αυτα που λες ισως και αλλοι.Αλλα πριν παει στην παραγωγη το καθε προιον πρεπει να περασει και τον αναλογο ποιοτικο ελεγχο.Αν η καθε εταιρεια asus gigabyte msi βαζει το ιδιο κουλερ το οποιο δεν κανει δουλεια στο τσιπ της AMD kαι η ιδια η ΑMD δεν μπορει να σταματησει αυτη την πατατα η δεν ασχολειτε περα απο το τσιπ που βγαζει και το δινει δεν φταιει ο κοσμος που την κρινει ετσι αλλα η ιδια που δεν βαζει καποια στανταρ στην σωστη ψυξη του high end τσιπ της για να ακολουθησουν η asus και τα σχετικα και πριν παει στην διαθεσηοτητα του κοινου ας τσεκαρει ολοκληρομενα το προιον της σε ολους τους βαθμους.Και η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο τσιπ ειναι πολυ δυνατο το ξερει και η ιδια αλλωστε αλλα χανει απο το ολο θεμα ψυξης της και pcb που χρησιμοποιει ο καθε κατασκευαστης

Ουτε μπορω να πω οτι διαφωνω απολυτα οπως το θετεις -επειδη τα συγκεκριμενα τσιπ παραγονται για συγκεκριμενη υλοποιηση- αλλα ουτε μπορω να συμφωνισω.

Στο χωρο μου οταν φτιαχνω ενα project περναει ελεγχο απο καποια αλλα κλιμακια βεβαια αλλα οχι φυσικα απο τους παραγωγους των υλικων που χρησιμοποιησα (αναμεσα τους πολλες φορες εμεσα ειναι και η AMD οπως και ολες οι εταιριες παραγωγης hardware που φυσικα δε με γνωριζουν καν και ουτε εχουν καποιο λογο να το κανουν).

Ο κατασκευαστης καποιου εξαρτηματος μπορει να προτεινει καποια minimum στανταρς για το πως θα χρησιμοποιηθει αυτο το εξαρτημα και ειναι υποχρεωμενος να δωσει data sheets, πληροφοριες κτλ. αλλα δε μπορει να νταντευει τις εταιριες που παραγουν το τελικο προιον. Αυτες εουν δικους τους ανθρωπους που πληρωνονται γι αυτη τη δουλεια.

Σκεψου το ετσι, αν αρχισεις παραγωγη υπολογιστες θα ερθει η amd ή η intel να σε ποιασει απο το αυτι αν χρησιμοποιεις λαθος ψυκτρες?

Βεβαια δεν ξερω τι παιζει αναμεσα σε καθε τραστ εταιριων που φτιαχνουν κλειστα κλαμπ, οποτε δεν επιμενω για κατι, αλλα η λογικη μου λεει οτι ο παραγωγος καποιου εξαρτηματος δεν ειναι αυτος που αποφασιζει για τις υλοποιησεις (ουτε εχει καμια λογικη να ειναι, απλα να πουλησει τα τσιπ θελει)

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου λεω οτι προσωπικα δεν με ενδιαφερει να δω το παρακατω:

Μια 780 reference με το fanακι της > 75% @1006MHz vs 290 reference non X @ 47% fan @947MHz

Και εσυ μου λες ποια ειναι η πολιτικη της καθε εταιρειας.

Βρε παιδια σας λεω οτι ειναι θεμα πολιτικης της καθε εταιριας.

Ο πρασινος γνωριζει οτι out of the box η καρτουλα του δεν κραταει τα 1006 αλλα ειναι ησυχη.

Πιστευει κανεις οτι δεν μπορουσε να βγαλει bios που να κραταγε αυτο το 1006 ;

Ελεος ...

Ο κοκκινος παιρνει εν γνωση του το κοστος της βουβουζελας μαζι ομως και το 100% out of the box.

Αστο Γιαννη, ετσι και αλλιως απο εβδομαδα που μας ερχεται θα εχω 290 στα χερια μου και θα βγαλω μονος μου τα συμερασματα μου, θα δω μονος μου αν ειναι η οχι η 290 ταχυτερη απο 780:T:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Αστο Γιαννη, ετσι και αλλιως απο εβδομαδα που μας ερχεται θα εχω 290 στα χερια μου και θα βγαλω μονος μου τα συμερασματα μου, θα δω μονος μου αν ειναι η οχι η 290 ταχυτερη απο 780:T:

Αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις.

Πηρες και μπλοκακι ;

Link to comment
Share on other sites

τοσοι λεφταδες κυκλοφορουν εδω μεσα...

ΕΝΑΣ να εχει και τις 2 καρτες να τρεξει 2 benches απο καθε παιχνιδια με διαφορετικη καρτα ΔΕ μπορει ;

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] αντε δωσε κανα νουμερο συγκριτικο να δουμε τελικα τι πραγματικα παιζει :)

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION] θα διαφωνησω με οσα λες για τον λογο οτι η εταιρια ειναι υπευθυνη και με ΠΟΙΟΥΣ θα συνεργαστει.

Δε παραγει απλα μονο τσιπς και ερχονται οι εταιριες και τα παιρνουν απο τον παγκο.

Αν η AMD γνωριζε πως η asus (πχ) φτιαχνει ψυκτρες , ανεμιστηρια που ακουγονται μεχρι την κηφισια και θερμοκρασιες τριψηφιες , ποιος ο λογος να δεχτει τετοια συμφωνια συνεργασιας με την συγκεκριμενη ; Δε την συμφερει για την τελικη της εικονα !

ο καταλανωτης στην τελικη βλεπει ενα AMD και μια καρτα.Δε θα σκεφτει ποια ειναι η διαδικασια πισω απο ολα αυτα.Οποτε ναι ειναι υπευθυνη και η AMD

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

τοσοι λεφταδες κυκλοφορουν εδω μεσα...

ΕΝΑΣ να εχει και τις 2 καρτες να τρεξει 2 benches απο καθε παιχνιδια με διαφορετικη καρτα ΔΕ μπορει ;

Την Τεταρτη θα εχω την 4096MB Asus Radeon R9 290 Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail) διπλα στην reference 780 μου.

Τι θελεις να σου κανω ;

1) Να τις τρεξω Out of the box ;

2) Να βαλω το fanακι της 780 > 75% για να δουμε νουμερακια απο δυο βουβουζελες ;

3) Να βαλω τα fanακια και των δυο στο 100% για να δουμε ποσο o/c παιρνουνε ;

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!

θα σου πω τι πιστευω ειναι σωστο να γινει:

αρχικα να δουμε τις καρτες OUT OF THE BOX , οπως τις δινουν οι εταιριες..

γιατι ; γτ ο περισσοτερος κοσμος απλα κουμπωνει και παιζει..

Τωρα επειδη ειμαστε thelab και επειδη δε σταματαμε να παιζουμε ποτε ,

θα θελα να δω τις δυνατοτητες των καρτων σε ocing ( χωρις modded bios της πρασινης πχ) να δουμε ποσο μικραινει / μεγαλωνει η διαφορα

και βεβαια που ειναι αδικο για την κοκκινη , με bios της πρασινης(αν υπαρχει) ποιες οι διαφορες τους

Με τα fans δε με απασχολει γτ ειναι και υποκειμενικο το θεμα πιστευω.

Οποτε ας δουμε εργοστασιακα και αντικειμενικα σα προιον τι σκονες αφηνει και μετα ο καθενας θα κρινει αν στο 100% μπορει να την εχει η στο 45% τι ανεση ocing εχει:)

εν συντομια

1) 290x vs 780 out of the box

2) 290x full oced 100%fan vs 780 full oced 100%

3) 290x full oced 100%fan vs 780 modded full oced bios (αν υπαρχει)

συμφωνειτε ;

edit: νομιζα οτι πηρες την 290χ.. τα ιδια ισχυουν και με την 290 απλη λοιπον:)

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Nα βαλεις και τις 2 στο max everyday σταθερο clock για gaming καταστασεις.Απ οτι ξερω η 780 δουλευει στα 1202 για καθε μερα λογικα εκει το fan θα ειναι καπου στο 75%.

Προβλεψη δικη μου ειναι οτι σε οτιδηποτε εκτος απο 3 monitor αναλυσεις η 780 θα ειναι μπροστα καθως εκτος αν εισαι πολυ τυχερος δε βλεπω να χεις 290 να δουλέυει σταθερα χωρις throttle πανω απο τα 1000-1050 με λογικο θορυβο - θερμοκρασιες.Αλλα μπορει και να πεσω εξω.Επισης θελω οπωσδηποτε να μας πει για gameplay experience κυριως στο BF4 multi δηλαδη αν ειναι πιο σταθερη λιγοτερα fps spikes stuttering κλπ. Αυτα αν δε ζηταω πολλα :agree:

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!

θα σου πω τι πιστευω ειναι σωστο να γινει:

αρχικα να δουμε τις καρτες OUT OF THE BOX , οπως τις δινουν οι εταιριες..

γιατι ; γτ ο περισσοτερος κοσμος απλα κουμπωνει και παιζει..

Τωρα επειδη ειμαστε thelab και επειδη δε σταματαμε να παιζουμε ποτε ,

θα θελα να δω τις δυνατοτητες των καρτων σε ocing ( χωρις modded bios της πρασινης πχ) να δουμε ποσο μικραινει / μεγαλωνει η διαφορα

και βεβαια που ειναι αδικο για την κοκκινη , με bios της πρασινης(αν υπαρχει) ποιες οι διαφορες τους

Με τα fans δε με απασχολει γτ ειναι και υποκειμενικο το θεμα πιστευω.

Οποτε ας δουμε εργοστασιακα και αντικειμενικα σα προιον τι σκονες αφηνει και μετα ο καθενας θα κρινει αν στο 100% μπορει να την εχει η στο 45% τι ανεση ocing εχει:)

εν συντομια

1) 290x vs 780 out of the box

2) 290x full oced 100%fan vs 780 full oced 100%

3) 290x full oced 100%fan vs 780 modded full oced bios (αν υπαρχει)

συμφωνειτε ;

edit: νομιζα οτι πηρες την 290χ.. τα ιδια ισχυουν και με την 290 απλη λοιπον:)

Το 1) και το 2) θα τα δεις σιγουρα.

Οσο για το 3) λεω και ξαναλεω οτι η reference 780 ΔΕΝ εχει αναγκη απο modded bios.

Εχω μια 780 που παιζει στα 1200/1800 με μαμα ταση (1.162v) και δεν εχω power throttle στους περισσοτερουν τιτλους παιχνιδιων.

Τα modded bios τα εχουν αναγκη τα παιδια που εχουν τις 780 στο νερο και ολες οι reference τατιανες.

Nα βαλεις και τις 2 στο max everyday σταθερο clock για gaming καταστασεις.Απ οτι ξερω η 780 δουλευει στα 1202 για καθε μερα λογικα εκει το fan θα ειναι καπου στο 75%.

Προβλεψη δικη μου ειναι οτι σε οτιδηποτε εκτος απο 3 monitor αναλυσεις η 780 θα ειναι μπροστα καθως εκτος αν εισαι πολυ τυχερος δε βλεπω να χεις 290 να δουλέυει σταθερα χωρις throttle πανω απο τα 1000-1050 με λογικο θορυβο - θερμοκρασιες.Αλλα μπορει και να πεσω εξω.Επισης θελω οπωσδηποτε να μας πει για gameplay experience κυριως στο BF4 multi δηλαδη αν ειναι πιο σταθερη λιγοτερα fps spikes stuttering κλπ. Αυτα αν δε ζηταω πολλα :agree:

Αυτο που ζητας ... max everyday σταθερο clock για gaming καταστασεις θα το κανω αλλα μιλαμε πια για υποκειμενικα συμπερασματα.

κομματι vs κομματι.

Ειναι και ο λογος που δεν εσπρωξα την 780 μου ακομα.

Περι BF4 χωρις να εχω παιξει με την κοκκινη πιστευεις πραγματικα οτι ο τιτλος ειναι στο πρασινο στρατοπεδο ;

Ολο το promo της κοκκινης ειναι πανω σε αυτον τον τιτλο χωρις καν να εχουμε δει το mantle.

7cjg.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] το αντιθετο εχω υποψια γι αυτο σε ρωταω.Οτι θα εχει μεγαλη διαφορα σε smoothness υπερ της 290 ειδικα σε 3εις οθονες ακομα και με χειροτερα fps νουμερα.Ειναι λογικο να ζηταω info καθως frostbyte και ειδικα με mantle θα παιξουν πολλα και καλα game στο αμεσο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Την Τεταρτη θα εχω την 4096MB Asus Radeon R9 290 Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail) διπλα στην reference 780 μου.

Τι θελεις να σου κανω ;

1) Να τις τρεξω Out of the box ;

2) Να βαλω το fanακι της 780 > 75% για να δουμε νουμερακια απο δυο βουβουζελες ;

3) Να βαλω τα fanακια και των δυο στο 100% για να δουμε ποσο o/c παιρνουνε ;

Ρε συ zpaf πως ήρθε τόσο γρήγορα η κάρτα από Mindfactory;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις.

Πηρες και μπλοκακι ;

Oχι, θα δω πρωτα αν εχει κεφια απο oc , η 780 μου, για bench, πηγαινε πανω απο 1300mhz με στοκ ψυξη και καταλαβα τι μπορει να κανει σε νερο.

Αν αξιζει, θα παρω και μπλοκακι για να την κρατησω.

Αλλιως θα την δεις εδω στις αγγελιες.:T:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.