Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Εγώ περιμένω τον πρώτο που θα μπορέσει να βάλει uber διακόπτη στην 290 την απλή :sarcastic:

biosswitch.jpg

AMD has also included their Dual BIOS feature with the R9 290. Unlike the R9 290X, there are no separate BIOSes for "quiet" and "uber".

AMD Radeon R9 290 4 GB Review | techPowerUp

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Σκέψου αν δεν το έχεις κάνει ήδη, μόλις βρούν εκεί στην AMD τα σωστά settings στον driver για fan speed κτλ... τι θα γίνει με τις καρτούλες 290/290Χ.

Ακόμα δεν έχουν βγάλει κάποιον WHQL driver και σε κάθε beta που βγαίνει βλέπεις μεγάλο performance boost overall!

Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι δεν έχουμε δεί ακόμα τι κάνει το Hawaii chipset...

Προσωπικά είμαι "ΠΟΛΥ" περίεργος να δώ τις custom υλοποιήσεις με έναν κάπως ώριμο driver!

Tέλος να πω ότι η 290Pro είναι όντως πολύ "σωστή" κάρτα απο αυτά που βλέπω και διαβάζω!

Η 290Χ κάποιοι πρόλαβαν και είπαν ότι δεν έχει λόγο ύπαρξης, εγώ θα τους πώ να δώσουν λίγο χρόνο στα πράγματα ακόμη.. για να δούμε..!

Οπως βλεπεις η κουτση ειτε με 47% ειτε με 100% δεν εχει διαφορα.

Με το temp throttling καθαρισανε. :T:

Αυτο που μενει πια να δουμε ειναι καλυτερα optimization στα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Οι reference ΟΛΕΣ ιδιες δεν ειναι...??:hmm:

Δειξε μου τις διαφορες..??:fun:

Νομίζω η μόνη διαφορά είναι στο τι υλικά διαλέγει για το pcb η κάθε εταιρεία και τα ρεύματα αν είναι κλειδωμένα ή όχι?Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η μόνη διαφορά είναι στο τι υλικά διαλέγει για το pcb η κάθε εταιρεία και τα ρεύματα αν είναι κλειδωμένα ή όχι?Κάνω λάθος?

Αυτα που λες ισχυουν μονο σε ΝΟΝ REFERNCE καρτες, οσο για το ρευμα, μονο αυτο φενεται να εχει λιγο σκαμπανευασμα αλλα παντα στα ορια της ΑMD για τις REFERENCE.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η μόνη διαφορά είναι στο τι υλικά διαλέγει για το pcb η κάθε εταιρεία και τα ρεύματα αν είναι κλειδωμένα ή όχι?Κάνω λάθος?

Φασον ολες ιδιες ειναι οι ρεφ.. το αυτοκολλητο αλλαζει μονο.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη και καλοδούλευτη και μην μετανοιώνεις καθόλου!!!Τι θερμοαγώγιμη χρησιμοποίησες για τον πυρήνα και τι ψηκτράκια έβαλες στα vrms?Από τα λίγα που έχω διαβάσει το πρόβλημα είναι στα δεξιά που βρίσκεται το VRM1 και δεν έχει καλό airflow η arctic σε αυτό συγκεκριμένα!

θερμοαγωγιμη artic silver 5 και κολλα θερμογωγιμη της artic και αυτη

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεις η κουτση ειτε με 47% ειτε με 100% δεν εχει διαφορα.

Με το temp throttling καθαρισανε. :T:

Αυτο που μενει πια να δουμε ειναι καλυτερα optimization στα παιχνιδια.

Αυτό άμα δεν γίνει φέτος δεν θα γίνει ΠΟΤΕ! :hehe:

Το Mantle ελπίζω να μοιράσει πόνο και να φανεί επιτέλους η GCN τι μπορεί να κάνει πέρα απο το DΧ.

Θα δούμε.. εγώ τα βλέπω θετικά πάντως τα πράγματα!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

ένα mini review με την MK26!!Κοιτάξτε θερμοκρασίες..R9 290 im Griff: Prolimatech MK-26 Black im Test - Praxiseinsatz (Seite 6) - HT4U.net

Αφήστε να σας κάνει την μετάφραση ο chrome γιατί ειναι στα γερμανικά.

Η Prolimatech MK-26 ειναι 4 slot ενω η accelero xtreme III ειναι 3 slot :snap:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.