Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

Η καρτουλα ειναι μια χαα για την τιμη της.Το μονο που θελει ειναι καλυτερο συστημα ψυξης για να ειναι οκ.Να παιξουμε και κανα παιχνιδι της προκοπης λεω τοσα χρηματα για καρτες για να τρεχουμε μπεντς συνεχεια και να τις ριμαζουμε δεν λεει.Δεν τις χαιρομαστε ετσι και μετα θα βγει καινουρεια και θα πουμε κιολας βγαλανε αλλη??Μ@λ@κια ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

αν αυτο ειναι το 55%

το 70% πως ειναι ?

Λοιπόν έψαξα και βρήκα οτι το 50% στο FAN της R9 290X είναι 2800 rpms / στην GTX Titan και 780 gtx είναι 65% αυτες οι στροφες. Σε αυτές τις στροφές δεν έχουν throttle (κατω απο 80c) όποτε κρατάνε το 1000αρικο.

Aρα το 70% στο FAN στην R9 290X ειναι 85-90% της Nvidia. Ερώτημα μου, πως στέκεσαι στο δωμάτιο με αυτό τον ήχο ?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Η καρτουλα ειναι μια χαα για την τιμη της.Το μονο που θελει ειναι καλυτερο συστημα ψυξης για να ειναι οκ.Να παιξουμε και κανα παιχνιδι της προκοπης λεω τοσα χρηματα για καρτες για να τρεχουμε μπεντς συνεχεια και να τις ριμαζουμε δεν λεει.Δεν τις χαιρομαστε ετσι και μετα θα βγει καινουρεια και θα πουμε κιολας βγαλανε αλλη??Μ@λ@κια ειναι αυτο

Πες τα ρε Νικο,τα παρατησα και εχω λιωσει στο gaming..νουμερα και λαλακιες!

Οκ θα τρεξεις ενα δυο αλλα κατανταει βλακεια...

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κιολας, αν δεν σας αρεσει γιατι ειναι πολυ ζεστη, η κανει θορυβο, μην την αγοραζετε ρε παιδια,καθε φορα που βγαινει μια καρτα η μια ειναι ζεστη η αλλη ειναι μεγαλη η αλλη κανει θορυβο....το θεμα ειναι σου κανει για την δουλεια που την θελεις,αυτο μετραει.

Link to comment
Share on other sites

Στο 70% το FAN στις ποσες στροφες ειναι ?

π.χ στην Nvidia το 70% ειναι 3130 rpms / 85% ειναι 4300 rpms / 100% ειναι 5150 rpms

...για δωσε μας τις στροφες σε αυτα τα ποσοστα να εχουμε μια ταξη μεγεθους.

Μέχρι το 70%.

Screenshot+%252832%2529.png

Link to comment
Share on other sites

αν αυτο ειναι το 55%

το 70% πως ειναι ?

Λοιπόν έψαξα και βρήκα οτι το 50% στο FAN της R9 290X είναι 2800 rpms / στην GTX Titan και 780 gtx είναι 65% αυτες οι στροφες. Σε αυτές τις στροφές δεν έχουν throttle (κατω απο 80c) όποτε κρατάνε το 1000αρικο.

Aρα το 70% στο FAN στην R9 290X ειναι 85-90% της Nvidia. Ερώτημα μου, πως στέκεσαι στο δωμάτιο με αυτό τον ήχο ?

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=QQhqOKKAq7o]AMD Radeon R9 290X - Fan speed test, 20/40/55/100% "The Leaf blower" - YouTube[/ame]

:blink:

Link to comment
Share on other sites

αν αυτο ειναι το 55%

το 70% πως ειναι ?

Λοιπόν έψαξα και βρήκα οτι το 50% στο FAN της R9 290X είναι 2800 rpms / στην GTX Titan και 780 gtx είναι 65% αυτες οι στροφες. Σε αυτές τις στροφές δεν έχουν throttle (κατω απο 80c) όποτε κρατάνε το 1000αρικο.

Aρα το 70% στο FAN στην R9 290X ειναι 85-90% της Nvidia. Ερώτημα μου, πως στέκεσαι στο δωμάτιο με αυτό τον ήχο ?

Αν βάλεις και το video με το 30%

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=iAPzEFVxeQQ]R9 290X - 30 Percent Fan Speed - YouTube[/ame]

θα δεις ότι και εκεί ο ήχος είναι αρκετά έντονος. Οπότε ή η κάρτα είναι η μετενσάρκωση της 5800 FX ή απλά ο τρόπος που έχουν μετρήσει τον ήχο δημιουργεί εντελώς λάθος εντύπωση σε αυτόν που θα δει το video του youtube. Σε αυτό βέβαια αν βάλεις και τον παράγοντα "ηχεία+ένταση" που είναι διαφορετικός για τον καθέναν που θα ανοίξει το video, καταλαβαίνεις ότι το video είναι fail με όλη την σημασία της λέξης. Είναι σαν κάποιος να σου δείχνει πόσο χάλια είναι τα χρώματα σε ασπρόμαυρο monitor.

Link to comment
Share on other sites

Στο 70% το FAN στις ποσες στροφες ειναι ?

π.χ στην Nvidia το 70% ειναι 3130 rpms / 85% ειναι 4300 rpms / 100% ειναι 5150 rpms

...για δωσε μας τις στροφες σε αυτα τα ποσοστα να εχουμε μια ταξη μεγεθους.

Δεν λένε τίποτα οι στροφές.

Μπορεί μια κάρτα στα 2000RPM να είναι αρκετά πιο θορυβώδης και πιο ενοχλητική ( δεν είναι μόνο η ένταση, σημασία έχει και ο τόνος του θορύβου ) από μια στα 3500RPM.

Πως κατάφεραν πάντως στην AMD να κάνουνε το cooler τόσο αισχρό και ταυτόχρονα να είναι ακόμα πιο θορυβώδες και από το εκκωφαντικό της 7970GHz πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

Μιλάμε για κατόρθωμα.

Την Spire να είχανε προσλάβει να κατασκευάσει το cooler και το fan καλύτερη δουλειά θα έκανε ( και μιλάμε για την Spire, μια τραγική εταιρία για cooling devices :D )

Link to comment
Share on other sites

def το ίδιο λέγαν και για την 7970 αλλα ήταν αρκετά φτηνότερη έπαιρνες πολύ καλή ψυχτρα αθόρυβη και κρύα σε σχέσει με 680,

κάτι παρόμοιο θα γίνει και με την 290x μακάρι να μην βγάλουν νέα κάρτα τα επόμενα 2 χρονια να έχει εξέλιξη όπως nvidia κάθε 6 μήνες.

η 670,770 που είναι εξαφανίστηκαν λόγο ποταπής 280x λόγο ότι είναι πιο οικονομικής?

είτε πάρεις nvidia είτε πάρεις amd μια χαρά είσαι με τόσα λεφτά που δίνεις απλά τι πληρώνεις και τι παίρνεις :lock:

Link to comment
Share on other sites

Εαν στο 60% του Fan δεν έχεις temp throttle τότε κάπως καλά είσαι...

Αναλόγως... στο 60% την 290X πάντως ακούγεται ο θόρυβος και στα διπλανά δωμάτια και μου κοπανάει η sister να κατεβάσω στροφές :D

Το 60% της 290X ακούγεται σαν την Titan στο 90%.

Link to comment
Share on other sites

Εαν στο 60% του Fan δεν έχεις temp throttle τότε κάπως καλά είσαι...

Το έχω ξεφορτωθεί το throttling.

Θα ξεμπούκωσε μάλλον.:p

Εφόσον ρυθμίσουμε τις στροφές του ανεμιστήρα μέσω του CCC, στο 70%(έως 70%) δεν υπάρχει throttling.

Το default που δίνει ο κατασκευαστής είναι το 40%, με αποτέλεσμα να ζεσταίνεται γρήγορα η κάρτα και να ρίχνει τα ρολόγια στο Gpu.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξεφορτωθεί το throttling.

Θα ξεμπούκωσε μάλλον.:p

Εφόσον ρυθμίσουμε τις στροφές του ανεμιστήρα μέσω του CCC, στο 70%(έως 70%) δεν υπάρχει throttling.

Το default που δίνει ο κατασκευαστής είναι το 40%, με αποτέλεσμα να ζεσταίνεται γρήγορα η κάρτα και να ρίχνει τα ρολόγια στο Gpu.

Μα ετσι ρε man ειναι σιγουρο οτι δεν θα υπαρχει temp throttle αλλα με αυτη την "λυση" θες και οτοασπιδες.:fun:

Απο οτι καταλαβαινω εγω το reference cooler ειναι για κλωτσιες...

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως... στο 60% την 290X πάντως ακούγεται ο θόρυβος και στα διπλανά δωμάτια και μου κοπανάει η sister να κατεβάσω στροφές :D

Το 60% της 290X ακούγεται σαν την Titan στο 90%.

Ελπιζω να κανεις πλακα... :p

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου πλάκα.

Καλά για το 100% δεν μπορώ να πω κάτι.

Δοκίμασα να κάνω εγγραφή video για να κάνω συγκριτικό noise μεταξύ Titan & 290X με τον τρόπο που έχω σκεφτεί να τα κάνω ( κάμερα στο ίδιο σημείο, εναλλαγή καρτών στο ίδιο PC δίχως άλλο fan, και εγγραφή στο ίδιο sound level με τα fan σε διαφορετικά ποσοστά 10-20-30-40-50-60-70-80-90-100% ) αλλά στο 100% της Radeon έκανε clipping στον ήχο η εγγραφή, τέτοια ένταση :D

Φοράω τα HD800 με την ένταση στο full με τραγούδι ντάπα-ντούπα και η Radeon καταφέρνει και ακούγεται και έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.