Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


adpanos

Recommended Posts

οι crt δεν ειχανε 5:4 noob :p

Μερικες φορες μου φαινεται δεν παιζετε αρκετα games!

Φιλε, το θεμα ειναι απλο και διαφερει απο game σε game και απο single player σε multi player.

Η διαφορα ειναι αναλογα ποσο κακοφτιαγμενο, ή καλοφιαγμενο ειναι ενα παιχνιδι.

Αλλα games βλεπουνε διαφορα 30-50% απο 3.4 στα 4.5, γιατι ειναι κακοφτιαγμενα/παλια engine και τρεχουν σε single thread.

Και τα νεοτερα εχουν 10 αντε μερικα 20% διαφορα, ειναι καθαρα θεμα του τι παιζεις.

Αν παιζεις Dota 2 και single player games τοτε στοκ με OC δεν θα δεις τιποτα διαφορα.

Αν παιζεις GW2/Rift/WoW κτλ που εχουν spell effects και κοσμο και πρεπει η CPU να κανει πολλες παραπανω πραξεις , τοτε η διαφορα απο 3.4 στα 4.5 , ειναι τεραστια, και 4.7 ειναι ακομα καλυτερα.

Αναλογα τι παιζεις, αυτο χρειαζετε και καθε παιχνιδι ειναι μακραν δαιφορετικο.

Εγω τον ι7 2600Κ απο 3.4 στα 4.5, σε αλλα ειχα 50% increase (Rift) σε αλλα 30% (WoW/GW2) και σε αλλα δεν ειδα τιποτα (Dota 2/HoN), το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι κατεβασα το Crysis 3 μετα το overclock και δεν εχω να συγρκινω διαφορες!

Οτι και να λεμε, το overclock βοηθαει, κυριως γιατι ανεβαζει αρκετα τα minimum FPS, αλλο να εχεις 20-60, και αλλο 35-70, οταν θα φας το spike των 20 FPS, θα λες τι εγινε..Στα 35 θα ειναι ποιο smooth..Αυτο κυριως σε FPS/Heavy explosions/Spell effects καταστασεις παντα.

Link to comment
Share on other sites

H TITAN δεν ειναι Quadro ...

To DP την είναι κομμένο ... στο 1/3

Απλά είναι σαφώς ανώτερη από όλα τα υπόλοιπα σαπάκια της σειράς 7xx και 6xx που δίνουν dp =1/24 sp . Για αυτό και ξεχωρίζει.

Σόρρυ για το εν μέρει offtopic αλλά οι double precission επιδόσεις της Titan δεν είναι "κομμένες" σε σχέση με τις Tesla/Quadro. Αντιθέτως, είναι η πρώτη gaming/consumer GPU που φέρνει ξεκλείδωτες επιδόσεις σε DP arithmetics σε προσιτή τιμή σε σχέση με τις επαγγελματικές. Αυτό το "1/3 σε σχέση με τις single precission επιδόσεις" είναι το μέγιστο που αποδίδουν τα FP Units του chip. Το 1/24 είναι κλείδωμα των επιδόσεων, πράγμα εν μέρει λογικό αφού στα γραφικά δεν απαιτείται DP ακρίβεια. Επίσης ενσωματώνει μπόλικη μνήμη RAM, πράγμα σημαντικό.

Βέβαια πάλι υπολείπεται των Tesla/Quadro αφού δεν έχει dual copy engine (σημαντικό feature για το GPGPU computing), ούτε ECC DRAM. Όμως, το οικονομικό αντίτιμο είναι σημαντικά μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακυρο quote ειναι αυτο?

και το bottleneck του 980X σε 780 sli ακυρο ειναι αλλα τι να κανουμε, βαριομουνα να γραψω τα δικα μου περι cpu bottleneck και ειπα να κανω quote τα δικα σου, κουβεντα να γινεται :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9802]takis-pa[/MENTION] δεν χάνεις λόγο 980 με sli τις 780? Δεν έχεις bottleneck?

Με 2 680 φίλος έχανε πάντως με τον 980x και πήρε πολλά με 3770k.

[MENTION=4489]Venisk[/MENTION] Φιλε μου δεν εχω παρατηρηση κατι τετοιο.

Καλα κανεις Τακη.

Και εγω στην θεση σου δεν θα ετρεχα κανενα monitoring tool γιατι θα στεναχωριομουν. :p

AMD Radeon R9 290X 'Hawaii XT' Uber Mode and CrossFireX Performance Leaked

Δεν μου βγαινουν τα νουμερα ...

3240x1920 εδω με την κουτση στα μαμα της και νουμερα απο AvP,Grid II,Hitman,Metro LL,Tomb Raider.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις Τακη.

Και εγω στην θεση σου δεν θα ετρεχα κανενα monitoring tool γιατι θα στεναχωριομουν. :p

AMD Radeon R9 290X 'Hawaii XT' Uber Mode and CrossFireX Performance Leaked

Δεν μου βγαινουν τα νουμερα ...

3240x1920 εδω με την κουτση στα μαμα της και νουμερα απο AvP,Grid II,Hitman,Metro LL,Tomb Raider.

3240 χ 1920 -> 6.220.800 pixels

3840 x 2160 -> 8.294.400 pixels

....το 2160p ειναι 2.000.000 pixels παρα πανω απο το 1920p που εχεις εσυ!

Οσο για τα νουμερα θα τα δουμε στην πραξη απο anandtech, guru3d oταν ερθει η ωρα.....

Link to comment
Share on other sites

3240 χ 1920 -> 6.220.800 pixels

3840 x 2160 -> 8.294.400 pixels

....το 2160p ειναι 2.000.000 pixels παρα πανω απο το 1920p που εχεις εσυ!

Οσο για τα νουμερα θα τα δουμε στην πραξη απο anandtech, guru3d oταν ερθει η ωρα.....

Ορεστη την βλεπω/υπολογιζω την διαφορα αλλα και παλι δεν ...

Οσο για νουμερακια εσυ αραξε στο anandtech και στο guru3d και ασε με εμενα να τα περιμενω απο εδω Nvidia GeForce GTX Titan 6 GB Graphics Card Review. Page 6 - X-bit labs

Metro 2033: The Last Refuge (DirectX 10/11) - version 1.2, maximum graphics quality settings, official benchmark, “High” image quality settings; tesselation, DOF and MSAA4x disabled; AAA aliasing enabled, two consecutive runs of the “Frontline” scene;

Aliens vs. Predator (2010) (DirectX 11) – Texture Quality “Very High”, Shadow Quality “High”, SSAO On, two test runs in each resolution;

Crysis 2 (DirectX 11) – version 1.9, we used Adrenaline Crysis 2 Benchmark Tool v.1.0.1.14. BETA with “Ultra High” graphics quality profile and activated HD textures, two runs of a demo recorded on “Times Square” level;

Sniper Elite V2 Benchmark (DirectX 11) – version 1.05, we used Adrenaline Sniper Elite V2 Benchmark Tool v1.0.0.2 BETA with maximum graphics quality settings (“Ultra” profile), Advanced Shadows: HIGH, Ambient Occlusion: ON, Stereo 3D: OFF, two sequential test runs;

Sleeping Dogs (DirectX 11) – version 1.5, we used Adrenaline Sleeping Dogs Benchmark Tool v1.0.0.3 BETA with maximum image quality settings, Hi-Res Textures pack installed, FPS Limiter and V-Sync disabled, two consecutive runs of the built-in benchmark with quality antialiasing at Normal and Extreme levels;

F1 2012 (DirectX 11) – update 10, we used Adrenaline Racing Benchmark Tool v1.0.0.13 with “Ultra” image quality settings during two laps on Brazilian “Interlagos” race track with 24 other cars and a drizzling rain; we also used “Bonnet” camera mode;

Borderlands 2 (DirectX 9) – version 1.3.1, built-in benchmark with maximum image quality settings and maximum PhysX level, FXAA enabled;

Hitman: Absolution (DirectX 11) – version 1.0, built-in test with Ultra image quality settings, with enabled tessellation, FXAA and global lighting;

Tomb Raider (2013) (DirectX 11) – version 1.00.716.5, all image quality settings set to “Ultra”, V-Sync disabled, FXAA and 2x SSAA antialiasing enabled, TessFX technology activated, two consecutive runs of the benchmark built into the game.

Συγκεκριμενα benchmark οπου ο καθενας μας μπορει να τα συγκρινει με το δικο του συστημα. :T:

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να περιμενω review απο xbitlabs τοτε θα εχει βγει το επομενο και εγω ακομα θα περιμενω.... δεν ασχολουμε με αυτους!

Anandtech οτι πιο αξιόπιστο....μπαίνεις βλεπεις και αγοράζεις! Ωραια review κανει και ο [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] οταν δεν βαριέται....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να περιμενω review απο xbitlabs τοτε θα εχει βγει το επομενο και εγω ακομα θα περιμενω.... δεν ασχολουμε με αυτους!

Anandtech οτι πιο αξιόπιστο....μπαίνεις βλεπεις και αγοράζεις! Ωραια review κανει και ο [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] οταν δεν βαριέται....

er6a.png

Our Battlefield 3 benchmark is another game that traditionally favors NVIDIA, and that’s especially the case here.

The 280X is generally well ahead of the GTX 760, but in this case the two are almost at parity.

We’re essentially looking at GTX 760 performance for the 280X under BF3.

If Battlefield 4 performs similarly, then AMD’s interest in Mantle and its performance improvements will be well placed.

AnandTech Portal | The Radeon R9 280X Review: Feat. Asus & XFX - Meet The Radeon 200 Series

:hehe: :happy2: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Περιμενοντας την κοκκινουλα ...

GTX780 (Uber Mode)

l90z.jpg

Το Uber Mode σε οποιον δεν γνωριζει ειναι οτι κραταω τον πυρηνα Kepler κατω απο τους 80 βαθμους αυξανοντας των ανεμιστηρα στο (65%) ή αλλαζω το temp target throttle (με τα γνωστα oc μαιμουδοπρογραμματα, afterb, prec, inspector) για να κρατησει το TURBO CLOCK 1006mhz οτι και αν γινει....

σου εχω πει που θα κατσει και εσυ ακομα περιμενεις.... ή βαζεις ή δεν βαζεις αγγελία! Δεν σε βλεπω να την βαζεις τελικα....

Το turbo clock στις καρτες των Nvidia δεν αναφέρεται πουθενα απο την Νvidia! Απλα να ξερετε οτι ειναι ενα επιπλεον κατω απο προυποθεσεις performance που κατα ενα μεγαλο ποσοστο εξανεμίζεται εκτος εαν εχετε το pc στο μπαλκονι. Γιατι οταν φτανει στους 80 βαθμους η καρτα αντι να ανεβάσει λιγο ψιλοτερα τον ανεμιστήρα που τον εχει και κοιμάται αρχιζει να τρωει το turbo clock

GTX TITAN -> 876mhz (turbo 1006mhz)

image.jpg

GTX 780 -> 900mhz (turbo 1006mhz)

image.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Το Uber Mode σε οποιον δεν γνωριζει ειναι οτι κραταω τον πυρηνα Kepler κατω απο τους 80 βαθμους αυξανοντας των ανεμιστηρα στο (65%) ή αλλαζω το temp target throttle (με τα γνωστα oc μαιμουδοπρογραμματα, afterb, prec, inspector) για να κρατησει το TURBO CLOCK 1006mhz οτι και αν γινει....

σου εχω πει που θα κατσει και εσυ ακομα περιμενεις.... ή βαζεις ή δεν βαζεις αγγελία! Δεν σε βλεπω να την βαζεις τελικα....

Το turbo clock στις καρτες των Nvidia δεν αναφέρεται πουθενα απο την Νvidia! Απλα να ξερετε οτι ειναι ενα επιπλεον κατω απο προυποθεσεις performance που κατα ενα μεγαλο ποσοστο εξανεμίζεται εκτος εαν εχετε το pc στο μπαλκονι. Γιατι οταν φτανει στους 80 βαθμους η καρτα αντι να ανεβάσει λιγο ψιλοτερα τον ανεμιστήρα που τον εχει και κοιμάται αρχιζει να τρωει το turbo clock

Απατη μας σε ευχαριστουμε για την ενημερωση αλλα οι εικονες μου ειναι με official bios και εσυ ως γνησιος εκφραστης των μαιμουδοτατιανων δεν εχεις λογο να ασχολεισαι με τις boost/turbo μπουρδες της πρασινης.

Μια παρατηρηση αν μου επιτρεπεις.

Οταν η καρτουλα φτανει κοντα στους 80c δεν τρωει μονο το turbo clock αλλα και το boost clock.

Link to comment
Share on other sites

Απατη μας σε ευχαριστουμε για την ενημερωση αλλα οι εικονες μου ειναι με official bios και εσυ ως γνησιος εκφραστης των μαιμουδοτατιανων δεν εχεις λογο να ασχολεισαι με τις boost/turbo μπουρδες της πρασινης.

Μια παρατηρηση αν μου επιτρεπεις.

Οταν η καρτουλα φτανει κοντα στους 80c δεν τρωει μονο το turbo clock αλλα και το boost clock.

Εχει σταματησει να με απασχολεί. Σε αφηνω να ασχολεισαι με τις μαιμουδοκαταστασεις εσυ :p

Eγω ενα ρολοι κοινο αναγνωρίζω (base=boost=turbo)

Δεν νομιζω να σου τρωει το boost ρολοι out of the box. Λογικα σταθεροποιείται κοντα στο boost ισως και λιγο πιο πανω.

Τουλαχιστον εγω δεν θυμαμαι να επεσε ποτε κατω απο το boost clock (876mhz) ρολοι σε κανενα game.

Για οποιον θελει η καρτα του να κραταει τα turbo ρολογια του χωρις να κανει επεμβασεις με τα μαιμουδο προγραμματα (afterb, prec, inspec) σαν τον πικραμένο μαϊμουδιάρη gardener καλο θα ηταν να μην παρει REFERENCE αλλα μια EVGA ACX, Classified, DCU II.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση αν μου επιτρεπεις.

Οταν η καρτουλα φτανει κοντα στους 80c δεν τρωει μονο το turbo clock αλλα και το boost clock.

Τουλαχιστον εγω δεν θυμαμαι να επεσε ποτε κατω απο το boost clock (876mhz) ρολοι σε κανενα game.

Αυτή είναι η μαγεία της nVidia στις τελευταίες 2 γενιές. Ότι σου κάτσει ;)

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μαγεία της nVidia στις τελευταίες 2 γενιές. Ότι σου κάτσει ;)

Προσωπικά δεν μου αρεσει η λυση με τα base, boost, turbo clock.

Γι αυτο χρησιμοποιώ τα εργαλεια που εχω στα χερια μου αντι να κλαίγομαι οπως κανουν μερικοί. Εχω επιλεξει κοινο 3D performance ρoλοι (base = boost = turbo) με χαμηλότερη ταση.

Αυξανοντας λιγο το TDP της καρτας (απο 250w & 265w σε 300w) εαν το χρειαστεί ωστε να μην πιασει το tdp throttle (αυτο άφορα το gtx titan).

Τονιζω το θεμα που υπαρχει στις Kepler καρτες (γιατι προβλημα δεν ειναι. Ειναι νεες πιο αυστηρές προδιαγραφές Nvidia) και την λυση του για οποιον θελει να ακολουθήσει. Ειτε με oc μαιμουδοπρογραμματα που κανουν real time hacking το bios ειτε χρησιμοποιώντας το Kepler BIOS Tweaker v. 1.5.

GTX Titan mama bios / default tdp -> 250w & max tdp -> 265w με 876mhz/6000mhz και 1,15-1,16v

GTX Titan seb bios / default bios -> 300w & max tdp -> 300w με 1071mhz/6200mhz και 1,13v

image.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.